\o. 68. Woensdag 26 November 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, Buitenland. De dochter van den Spion. AXEL COEBANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 'l tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. Theodorof, de gewezen Bulgaarsche minister van financiën, heeft in het clubgebouw van de nationale partij te Sofia de beschuldigingen tegen de kabi- cetten Gesjof en Danef trachten te ootzenuwen. Welke fouten ook voor en gedurende in eersten Balkanoorlog mogen zijn begaan, zeide Theodorof, de resultaten «-aren schitterend. De oude regeering men niet verantwoordelijk stellen yoor het uitbreken van den Macedoni- jchen oorlog, daar zij immers alles in werk had gesteld opdat de zaak door arbitrage zou worden geregeld. De bladen te St. Petersburg noemen de positie van koning Ferdinand wan hopig. Zij geven Bulgarije te verstaan, de verwydering van koning Fer dinand een nieuwe toenadering van Rusland en Bulgarije zou kunnen be werken. Volgens de Lokal-Anzeiger heeft de prins von Wied te Potsdam het com mando over zijn eskadron weer op zich fenomen. De officieuse onderhande lingen tusschen de groote mogendheden tver zijn candidatuur voor den troon ran Albanië zyn afgeloopen en de offici- ile zullen weldra aanvangen. N. B. Crt. FRANKRIJK. Vrijdag kwam het in het kolengebied van het Nauw van Calais op verschil- Roman wan E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) Hoe ruw, hoe wreed de mannen van dien volksstam ook mogen wezen, zijn gj toch meest van verrukkende schoon beid, die niet kan nalaten aantrekkelijk op vrouwenharten te werken. Een dich terlijk waas, het aanzien van helden is den allen eigen. Komt daarbij nog eene, iekere aangeboren voornaamheid, welke b\jzooder aan den dag komt bij hen, die, ill Stefan, hunne opvoeding in het bui tenland hebben genoten, dan wint daar de aantrekkingskracht beduidend, stond bij Alice vast, dat zij dadelijk ut gehuwd te zijn, althans voor den eersten tijd, Castelnuovo verlaten moest. het later worden zou, daarover zou tie toekomst beslissen, daar het niet on mogelijk was, dat StefaD Karovachewitch i tot degenen behoorde, welke da onder zijne onvermijdelijke offers Hide Terwijl Alice zich aan deze ge- lachten overgaf, liet baron Similoff zich ijj mevrouw von Hessenstein aandienen. »Nu, en uw lief dochtertje vroeg de wde dame vriendelijk. »Ik ben wel ïewend Marie Esther alleen tot mij te ueo komen, maar indien de heer baron mij het genoegen van zijn bezoek gunt, lende plaatsen tot relletjes. Te Erzin wilden de stakers de machine inrichtingen vernielen, doch zij werden door de politie teruggedreven. Te Amiche trachtten zij de arbeids- willigen aan te vallen ook zij werden door de politie weerhouden. Het aantal stakers in het gebied aldaar is van 4700 tot 6600 gestegen. In verschillende mijnen in het gebied van Escarpelles is geen enkel mijn werker in de schachten afgedaald ook daar heeft het aantal stakers zich uit gebreid. In een ander gedeelte van het mijngebied steeg het aantal stakers van 2000 tot 4000. De parlementaire commissie voor de mijnwetgeving hield Vrijdag een zitting, waarbij ook de minister van openbare werken was uitgenoodigd. Deze drong er op aan een wetsontwerp voor te bereiden, ten gunste van den 8-urendag, waaraan reeds 7 jaren gewerkt wordt, daar het thans tijd wordt om den mijn werkers recht te laten wedervaren. Men heeft hoop dat een dergelijk ont werp spoedig tot stand zal komen. In het bekken van Houillier en het Nauw van Calais blijft de staking alge meen. Te Dourges, Courrières, Carvin, Meurchin en in de concessie Bruay blijft het werk normaalintusschen worden eenige leege plaatsen gesigna leerd. De mynwerkers, die per trein aankwamen, werden met steenen ge- Avp. SPANJE. Vrijdagochtend zyn de studenten te is zij toch gewoon hem te vergezellen Maai niettemin recht welkom, mijn heer SimiloffI* en dit zeggende reikte zij hem haar kleine, ronde hand ten groet. »Ik kom juist met een bepaald voor nemen- alleen, mevrouw,* antwoordde Similoff; na een oogenblik gezwegen te hebben, vervolgde hij. »Ik wilde gaarne eene zaak met u onder vier oogen be spreken,* De heer Similoff deelde nu, onder het zegel der geheimhouding, zijne voorge nomen verloving met Alice Harley mede. Het gezicht van mevrouw Hessenstein werd onwillekeurig ernstiger, zij gevoelde zich nauwelijks in staat de gebruikelijke gelukwenschen uit te spreken. »En Marie Esther?* vroeg zij. De heer Similoff bloosde een weinig en zweeg. Het zal 't kind pijnlijk aandoen, hoezeer zij zich ook in 't geluk haars vaders verheugt. Similoff knikte toe stemmend. «Zoudt u, althans gedurende den eersten tyd, dat lieftallig schepseltje aan mijoe zorgen willen overlaten De Rus haalde gemakkelijker adem. «Inderdaad, ik weet niet wat ik liever zou doen. Is 't u ernst mevrouw?* De dame nam zijn hand en schudde die hartelyk. «Zie, dat is juist wat ik sedert lang wensch, mijn beste heer baron, liever heden dan morgen breng mij het kind, zij zal 't goed bij mij hebben.* De heer Similoff kuste de hem aange boden rechterhand, maakte zijn compli- Barcelona tot den gouverneur doorge drongen zij vroegen hun gevangen gezette makkers vrij te laten en het politiecordon onverwijld terug te trek ken. De gouverneur antwoordde, dat de ingerekenden reeds aan de justitie zijn overgegeven en dat hij de politie maatregelen zal intrekken zoodra de rust hersteld is. De prefect van politie is Donderdag op vier plaatsen door steenworpen ge wond de gevel der hoogeschool is doorboord met kogels. Vrijdag hebben tal van personen relletjes voor het gebouw op touw ge zet; zij trachtten de trams aan te houden, maar de politie joeg hen uiteen. Een ma,n, die twee revolverschoten gelost had, is ingerekend in zyn woning heeft de politie anarchistische brochures en portretten van anarchisten ontdekt. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 50. Avp. AMERIKA. By de American Woolen Co. te Law rence (Massachusetts) hebben 300 stokers en 5000 arbeiders het werk neergelegd en vermoedelyk zullen, zoo de eisch, dat hun loon met 10 pet. verhoogd wordt, niet wordt ingewilligd, 35000 textiel-arbeiders in Massachusetts aan zegging krygen om den arbeid te staken. De staats arbitrage commissie heeft de zaak in handen. De laatste staking te Lawrence heeft vier of vijf maanden geduurd. Avp. MEXICO. De Washingtonsche corr. der Köln. ment en begaf zieh weder naar Alice. Na met haar een kort onderhoud te hebben gehad, 't geen zoowel Marie Esthers ver huizing naar mevrouw Hessenstein als ook het vertrek van het jongepaar, dadelijk na het voltrekken van het huwelijk betrof, in welk laatste de- baron volkomen toe stemde, begaf Similoff zich weder naar zijne villa, ten einde zijne dochter de verloving met miss Alice Harley mede te deelen. Hoe meer hij zijne woning naderde, des te korter werd zijn stap thans eerst gevoelde hij hoe ontzettend zwaar het hem viel Marie Esther te be droeven, en dat hij dit door zijne verlo ving deed was hem maar al te goed bekend. Hij vond zijne dochter met een werkje in de hand op hare lievelingsplaats, omringd door immer groenend struikge was, dat niettemin den heerlijken aanblik der Bocche vrijliet. Thans echter rustten hare handen in den schoot, haar borduur werk had zij nog niet aangeroerd. Met geopende oogen en toch niets ziende, keek zij voor zich uit. In den naburigen tuin stond een huisje, de ramen waren ge opend, da jalouziën opgehaald, ja zelfs da deuren, die tot de veranda toegang gaven, stonden wijd open, ten einde het heerlijke zuidenwindje vrij 3pel te laten. Van uit dat huisje klonk snarenspel, daar speelde iemand op de mandoline de inleiding tot een naar het scheen ernstig lied zoo althaas kon slechts een Duitsch lied aanvangen. Een oogenblik later zong eene krachtige, diepe vrouwenstem Ztg. verneemt van wèl-ingelichte zyde, dat de Ver. Staten thans definitief be sloten hebben tot gewapende interventie over te gaan. Dit wordt niet alleeD door de groote groepen belanghebbenden, maar den laatsten tijd ook van andere zijde als het eenige middel beschouwd, om uit den hopeloozen toestand uit te komen. De zaakgelastigde in Mexico, O'Shangnessy, zal teruggeroepen en het verbod van wapeninvoer voor de Car- ranzisten opgeheven worden. President Wilson heeft zich uitgelaten dat, hoewel de zaken in Mexico slechts langzaam voortgang hebben, het niet temin zeker is, dat Huerta ten slotte zal aftreden. De commandanten der regeerings- troepen heffen van alle vreemde firma's in Monterey contanten om het bonds- leger in dat district op de been te houden. Uit Vera Cruz verneemt de Köln. Ztg. nog, dat Lind in eigen persoon Everisto en Daniel Madero, de bloed verwanten van den vorigen president, van het Amerikaansche consulaat, waar zij gedurende den nacht een toevlucht gezocht hadden, naar het Amerikaansche vlaggeschip gebracht heeft. De recher cheur, die 's nachts hét consulaat be waakt had, kwam niet eens tusschen- beiden. De beide Madero's zeiden, dat alleen God Mexico kan redden, maar slechts met behulp der Ver. Staten. Avp. een bekend volkslied, waarvan de laatste regel luidde »Wann wirst du mir wiederkommen?* Thans zag Marie Esther eensklaps hoe schoon en treurig tevens de wereld was waarin zij zich bevond en aan hare bevende lippen ontsnapten de woorden »Wann wirst du mir wiederkommen?* Half luide, nog zachter, zoo zacht als een sijsje sjilpt, had zij mede gezongen. Similoff kwam nader, zij hoorde en kende zijü tred. Hij ging langzaam voorwaarts, zijn hart klopte geweldig, in langen tijd was hem geen taak zoo zwaar gevallen als die waarvan hij zich thans zou kwijteD. Marie Esther zag bleeker dan gewoonlijk, de oogen schenen veel van hun glans verloren te hebben en toch scheen haar vader te bemerken, dat nu en dan de spiegels der ziel zijner dochter schitterden; maar dat was slechts voor een oogenblik. Alice had gelijk, Marie Esther beminde, doch was in hare liefde niet gelukkig, dit en niets anders stond op het kommer volle gelaat van het meisje als 't ware geschreven. Den baron deed dit pijDlyk aanhet gelukkig gevoel dat hem door tintelde was in lijnrechten strijd met dat van zijn kind; maar juist in zijn voor nemen haar een ander thuis te bezorgeu lag voor hem een troost, want van haar verblijf in de woning van mevrouw Hessenstein hoopl£ hij voor zijne dochter zeer veel, ja alles. Hij zette zich naast zijne dochter en greep hare hand. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1