Yo. 67. Zaterdag 22 Novem 1913. 29e Jaurg. ochtend een kop Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Binnenland. FEUILLETON. Do doohtsr van dsn Spion. COURANT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 35 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. TWEEDE KAMER. Dinsdag zette de heer Rutgers zijn ,dde voort en verdedigde nader de vorige Regeering tegen het verwyt, dat gj een verkeerde schoolpolitiek heeft gevolgd. Verder verdedigde hij de van vele zijden gewraakte onder wijsregeling -p Soemba. Spreker hield vol dat de „Sarekat Islam" niet is beïnvloed door de politiek der vorige Regeering en vroeg over legging van het geheime dossier be treffende de oprichting der S. I. Ten slotte hield hij beschouwingen over de verhouding van den Gouver neur-Generaal tot den Minister en vroeg dezen laatste of de geruchten juist zyn dat den Gouverneur-Generaal een andere gedragslijn is opgelegd en overlegging van de gewisselde telegrammen nopens het al dan niet aanblijven van den heer Idenburg. De heer De Savornin Lohman be toogde tegenover hetgeen omtrent de verhoudingen van den Gouverneur- Generaal en den Min. van Koloniën gezegd is, dat niet vol te houden is dat de G. G. eenvoudig een ambtenaar is, zonder eigen verantwoordelijkheid, die slechts de bevelen heeft uit te voeren, welke het departement van Koloniën hem geeft. Spr. legde er den nadruk op, dat men mannen als de vorige minister van Koloniën, De Waal Malefijt, en' den Gouverneur-Generaal, Idenburg, niet mag beoordeel en naar hun persoonlijke Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) 67) Baron Similoff was op het standpunt gekomen, waarheen zij hem met zekere hand gevoerd had, doch nog achtte zij den tijd nietv gekomen hem gelijk te geven. »Ik hoop, dat mijne toestemming u iets waard zal zijn, baron zeide zij lieftallig. De heer Similoff maakte een stomme buiging. »Nu, dan heeft het plan mijn volkomen instemming, baron Similoff, indien voor uwe voor onze dochter een tehuis gevonden wordt, waarheen zij zich zelve getrokken voelt. Bedenk, zij een jong, lief, onschuldig meisje. In gedachten verzonken sloeg zij de oogen neder. »Natuurlijk, natuurlijk U antwoordde de baron eenigszins verstoordeindelijk, na een lange pauze, gedurende welke Alice zeer nauwkeurig zijn gebarenspel waarnam, vervolgde hij »ik weet geen beter onderkomen voor haar, dan bij mevrouw Hessenstein, zij bemint die mevrouw als eene moeder en de oude dame beantwoordt dat gevoel ten harte lijkste Alice wat denkt ge daarvan?* Beschaamd zag zij thans naar hem op. zienswijzen in zake Zending en Christen dom, maar naar hetgeen zij doen als regeeringspersonen. En als zoodanig is hun niets te verwijten nopens het opdringen van kerstening. Spr. hield daarna beschouwingen over de onderwijs-politiek en eischte daarbij, dat den inlander de vrije keuze worde gelaten tusschen de gouvernements- en de christelijke scholen. Spr. hield ten slotte vol, dat het vorige Kabinet in niets is afgeweken in Indië van beginselen, ook door vorige liberale Kabinetten gehuldigd en dat de actie tegen het Kabinet gevoerd alleen hieruit voortsproot, dat men een z.g „fijne" niet wil zien op den troon te Buitenzorg. Na de pauze kwam de minister van Koloniën aan 't woord. Hij betoogde tegenover den aanval van den heer Van Veen op 's Minister's persoon, dat spreker geen plaats in het nieuwe Vry- zinnige Kabinet kreeg als Concentratie- candidaat, want het Kabinet stond, door zijn extra-parlementair karakter, geheel buiten de Concentratie. Zich verder verdedigende tegenover de grieven, geuit tegen sprekers rede voeringen in den verkiezingsstrijd, doet ►U weet alle bedenkingen inderdaad meesterlijk tei zijde te stellen 1* »Alice, Alice, tot wederziens Die woorden werden door den baron als 't ware jubelend uitgebracht. l5e baron nam zijn hoedde reeds bejaarde man scheen een jongeling ge worden te zijn, snel verliet hij de kamer en begaf zich dadelijk naar mevrouw Hessenstein, miss Harley in den aller- besten luim achterlatende. Zonder dat zij zelve een bepaald voorstel gedaan had, was de heer von Similoff juist op de gedachte gekomen, die haar als de beste voorkwam. Marie Esther zou uit het huis verwijderd worden, een toenade ring tusschen haar en den zoon van mevrouw Hessenstein werd op die wijze het meest zeker bereikt, het misverstand dat alsnu nog bestond werd op deze wijze het spoedigst terzijdegesteld. Zij was opgestaan en ging met als 't ware zegevierende schreden de kamer op en neer Zij had haar doel bereiktspoedig zou zij baronesse von Similoff, haar wan kelende toekomst verzekerd zijn. Geen oogenblik zou zij, al ware ook de dochter van den baron iu huis gebleven, ernstig geweigerd hebben de gade van den heer von Similoff te worden, maar in ieder geval was het toch aangenamer wanneer Marie Esther elders een te huis bezorgd werd. Plotseling bleef zij staan, een gedachte scheen haar te pijnigen. »En Stefan Karovaohewitch Zy liet zich op een stoel valleu en leunde, in gedachten verzonken, met de hand op het hoofd. De kleur harer wangen ver bleekte een weinig, haar lichaam trilde. »Ik beu te ver gegaan, veel te ver! Maar moe3t ik mij toenmaals, op mijne gevaarlijke expeditie, niet verzekeren van eene kracht, waarop ik onbepaald ver trouwen en mij verlaten kon Wat niet ieder uur mijns levens, waren niet de meest gewichtige brieven, het geld, de papieren in gevaar? Waardoor had ik mij een beteren beschermer kunnen ver schaffen, dan door Stefan's vurige liefde Hoe weinig vrees Alice ook koesterde, altyd vervulde haar toch de gedachte Stefan Korovachewitch te ontmoeten, als zij eenmaal de echtgenoote van Similoff zou zijn, met angst. Neen, dat kon, dat mocht niet gebeuren. Duidelijk stond hij voor haar, zij zag van toorn de aderen in zijn voorhoofd zwellen, zij zag het sombere wraakvuur zijne# oogen, zij bespeurde duidelijk hoe zijn hand naar den dolk greep. »Neen, neen, dat mag niet zoo wezen, ik zou een kind des dood6 zijn* Lan gen tijd spande zij hare gedachten in een vrouw als Alice pleegt dit niet ver- geefsch te doen. »Nu, ik ben er, zoo en niet anders moet het komen. Ik zal er voor zorgen, dat mijn verloofde hetzelfde doet.* Kalm plaatste zij zich voor haar schrijftafelin een lang bericht zette zij de opperste leiding van den opstand uiteen hij uitkomen dat hij wèl de politiek der Indische Regeering, maar nooit de per soon van den tegenwoordigen Gouver neur Generaal in het debat betrokken heeft. De Minister aanvaardt overigens ten volle de verantwoordelijkheid voor zijn woorden en dadeü van toen. Spr. betoogde dat de geheele beschul diging van den heer Van Veen slechts berustte op persuitingen. Verder be treurde hij ten zeerste dat de heer Van Veen hem, Minister, gemaakt heeft tot beklaagde zonder hem zelfs het recht van hoor en wederhoor te schenken. Wil de heer Van Veen dat de minister hem zijn achting als mensch en rechter zal kunnen blyven schenken, dan zal hij anders tegenover den minister moeten handelen. Na een interruptie van dhr. Van Veen ging de minister voort en zette uiteen, waarom naar zyn overtuiging de Öouv.- Generaal Idenburg kon aanblyven. Hierna behandelde spr. zeer uitvoerig de geestelijke stroomingen in de laatste jaren in den Archipel en voornamelijk op Java merkbaar geworden. Al dadelijk verklaarde de minister geen gevolg te kunnen geven aan den aandrang tot overlegging van de geheime dossiers en andere rapporten inzake de Sarekat Islam, om vervolgens ontstaan, streven en werkzaamheid dier partij in détails te schetsen. Nagaande de invloeden welke hebben bijgedragen tot machts ontwikkeling van de partij, wees spr. op het verkeerde van de minachtende uitlatingen welke men ook in deze Kamer wel eens heeft laten hooren ten opzichte van den Islam. Dit werkt zeer verkeerd en beweerde dat het thans geboden scheen de spionnen terug te trekken, daar de opstand goed in gang was, hunne werk zaamheid dus voorloopig als geëindigd kon worden beschouwd en hare veiligheid en hare veiligheid en dien van den baron inderdaad gevaar liep. »Men zal het beweerde inzien eu ons toestemmen te vertrekken,* zeide zij, tevreden gesteld na den briet nog eenmaal te hebben gelezen. Alice had met schrijven opgehouden, zij zat alleen onder het zeil van het bal kon en overlegde hoe zij haren toekom- stigen echtgenoot voor het plan, om thans de Bocche te verlaten, zou winnen hij van zijn kant moest dezelfde eischen stellen. »Een huwelijksreisje levert een ge schikt voorwendsel op. Zeuden de werk zaamheden van den baron dit toelaten;? Waarom niet Het is thans alleen daarom te doen, in tijd vau nood, geld tot onder stand te zenden en dat kan ook van uit het buitenland geschieden,* aldus dacht Alice. Af en toe kwam tusschen deze gedachten opnieuw de dreigende wraak- gestalte van Stefan voor haren geestzelf thans kon zij slechts met een geheimen angst, die haar vreemd voorkwam, aan den schoonen, jongen Crivoscianer den ken daarbij moest zij erkennen, dat of schoon hij verre beneden haar stond, haar hart toch niet geheel vrij van ieder gevoel voor hem gebleven wask Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1