PJONA CACAO Wo. 65. Zaterdag 15 November 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAi\, Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. VAN HOUTEN 'S De beste drank voor kinderen. Binnenland. AXELSCIHE COEBANT. Qit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A UVERTENTIEN van 1* tot 4'regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentlën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. De vrede tusschen Turkije en Grieken Isnd is thans, dank zij de tusschenkomst van Roemenië, spoedig te verwachten. Er worden by den thans overeenge komen grondslag van het vredesverdrag tamelijk veel kwesties aan een latere jcheidsrechterlijke beslissing overgelaten. Toch worden hier geen punten uitgesteld, waarover men later toch weer in oorlog kan geraken, zooals bij het vredesverdrag van Londen geschiedde. Over de hoofdpunten is men het eens geworden. Dat zijn de kwesties van de nationaliteiten, van de wakoets, en van de wijze waarop de moefti's en de opper- moefti zullen worden gekozen. Het Haagsche hot van arbitrage zal over de Tnrksche domeinen en over de uitlegging van het protocol van de overgave van Saloniki hebben te beslissen; definanti-. eele conferentie te Parijs over de schade vergoeding voor de voor den oorlog door Turkije in beslag genomen schepen en voor het onderhoud van de krijgsgevan genen. De inhoud van het voorloopig onder toekende vredesverdrag is voorts als volgt: Alle verdragen en overeenkomsten van vóór den oorlog treden weder in kracht. Allen personen, betrokken bij de krijgs bedrijven, wordt amnestie verleend. Alle inwoners van de nieuwe Griek iche gewesten worden GriekscRe onder danen, terwijl zy binnen drie jaren de Tnrksche nationaliteit aannemen en buiten Grrieksch grondgebied verhuizen. Zij Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden.) »Gij kendet hem dus, toen hij in Cat- taro het waagde u zoo vrijmoedig aan te kijken. Vertel mij wat gij van hem weet toe, Zorkac --- Milans stem verhief meer en meer »Zorka, verzwijg niets Thans was het aan haar het hoofd itoutmoedig op te heffen zij stond op. »Wat zou ik de dochter van Stojan Karovachewitch te verzwijgen hebben? Trots stond zij daar en toch ging er iets in haar om, dat haar als met een onzichtbare macht weder naar het kussen trok, waarvan zij was opgestaaD ofschoon lij ook niets gedaan had 't welk haar zou kunnen doen blozen, gevoelde zij niettemin niet gerechtigd te zijn zoo uit de hoogte te mogen spreken. Zij, Zorka de vrouw van een ander,'t welk zij door een samenloop van omstandigheden ge worden waszij, de dochter vau den doodgeschoten Stojan Karovachewitch, het kind des volks, dat Oostenrijk bevocht tij beminde een officier, die den vijand diende, zij beminde den moordenaar baars vaders, den vijand van haar land Het was een hard verwijt, dat zij zich zelf maakte. Milan's gerimpeld voorhoofd behouden hun eigendommen in het inge lijfd gebied. Het protocol bevestigt de eigendoms rechten. Niemand kan van zijn eigendom worden beroofd, tenzij in het openbaar belang tegen vergoeding. Het particulier eigendom van den Sul tan en van de keizerlijke Ottomansche familie wordt erkend en gehandhaafd. scheen meer effen te worden, gelaten vlijde hij zich aan hare zijde neder. Vertel 't mij.» "Niet "als een bevel, maar als eene irinige béde klonken deze woorden. Zorka gevoelde, dat zij aan dezen wensch van haar heer gemaal moest voldoen. Eenvoudig, der waarheid getrouw, deelde zij hem hare ontmoeting met Hessenstein op het eiland Marnula, daarna in Castel- nuovo en vervolgens in Cattaro mede. Milan, ver verheven boven den engen gezichtskring zijner landslieden, kon in die ontmoetingen niets aanstootelijks vinden rust gesteld wenschte hij haar eeu goeden nacht. Zorka aarzelde zich in het vertrek te hegeven, dat zij tot dusverre nog alleen bewoonde; een zon derlinge strijd, die haar van maagdelijke beschroomdheid deed blozen. Angstig keek zij naar haren echtgenoot of hij haar volgen zou, een zonderlinge angst, vergezeld gaande van een beschamende hoop, vervulde hare ziel. »Goedeu nacht, Zorka, begeef u ter ruste,zeide hij vriendelijk als altijd, en dit zeggende strekte hij zich uit op de breede bank, die langs den muur stond en waarop een beerenvel hem tot kussen diende. De jonge vrouw verdween, half gelukkig, half verwonderd over het feit, dat hij haar ongemoeid liet gaan. Be sluiteloos stond zij aan de deur zij sloot deze niet gelijk zij anders gewoon was te doen, maar liet in gedachten de ketting, De wakoefs w.orden erkend. Het tiend recht van de wakoefs wordt afgeschaft maar als de kloosters, moskeeën en seminariën niet in huö eigen onderhoud kunnen voorzien, zal de Grieksche regee ring steun verleenen. De kwestie van de wakoefs wordt in een bizonder protocol geregeld. Take Jonescu heeft zijn vertrek uit Athene uitgesteïd. N. R. Crt. waarmede zij gewoonlijk den toegang versperde, door de vtngers glijden. Met een gespannen blik op de deur of deze zich niet bewegen zou, legde zij zich neder; allerlei droombeelden zweefden haar voor de oogen vreemde gevoelens maakten zich van haar meester een son bestemd verlangen kwam in haie ziel op Den volgenden morgen was alles nog onveranderd. Zij stond op. Man en vrouw gebruikten het ontbijt. Jusu kwam zonder adem binnenloopen, zijne wangen gloeiden, zijn borst ging gewel dig op en neer. »Waar is Stefan Op, Milan Graje- witch hu, 't is alsof mijne voeten branden 1 Ik was reeds halverwege, bijna te Castelnuovo, toen ik in het dal vuren zag. >Dat moeten wachtvuren zijn,« dacht ik. Bepaald zijn het de keizerlijken, die als versterking komen Juist, daar stond ik reeds voor een post; ik hield mijn mond, o, ik kan uitstekend zwijgen Op handen en voeten kroop ik verder alle duivels daar rolde ik wel een dertig voet naar benedeD. Paf paf een schot en nog een schot huhuhuhuhmaar waar is Jusu Weg was hij De inspanning was voor den knaap te groot geweest; onmachtig zonk hij in Milan s armen, die hem aan Zorka overgaf. »Zorg voor hem, Zorka, hij verdient het.« Behoedzaam wiescb zij hem het TWEEDE KAMER. In de openbare zitting van Dinsdag kwam in behandeling de Indische be grooting voor 1914. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten niet te spreken over het slag schip voor Indië, waarvoor later gelegen heid komt. De heer Bogaardt hield een betoog naar aanleiding van de Indische partij, van de Sarekat Islam en van de kerste- ningspolitiek in Indië, mede in verband met de verandering van het Ministerie. Spreker betoogt, dat het een dwaling is te meenen, dat 'de Indische Partij zou zijn een algemeene in breeden kring gevoelde volksbeweging. Haar leider, de heer Douwes Dekker, heeft zich niet geplaatst in het centrum een'er breede volksbeweging, doch alleen gebruik gemaakt van een te recht of ten on rechte spr. liet dat in het midden bestaande ontevredenheid by een kleine tractie van de kleinste bevolkings groepen, zoodat hij niet dan kunstmatig een beweging heelt opgewekt. Spr. oefent ook critiek uit op de persoonlijke houding en het optreden van den heer Douwes Dekker. Hy heeft diep leedwezen met de twee mede geïnterneerden, die slechts slachtoffers zyn van Douwes Dekker. De weigering van rechtspersoonlijkheid aan deze Indische Partij, die rust en orde in Indië bedreigde, oordeelde spr. alleszins gerechtvaardigd. Ook dé verbanning van Douwes Dekker c. s. acht hij ge motiveerd. voorhoofd met frisch water en goot hem versterkenden wijn in Milan keek zwygend toe. Hoe zacht behandelde zij hem De echtgenoot benijdde den knaap ach, dat diezelfde hand hem ook maar eenmaal in 't leven zoo liefderijk zou mogeD verplegen Milan begaf zich naar buiten. Daar ging het reeds levendig toe. Een breede schaar Ublianen verza melde zich, om zich onder het bevel van den Serviër te stellen. Nog eenmaal ging Grajewitch terug in zijne wooing. Jusu sloeg reeds de oogen weder op en lachte vol schaamte over zijne zwakheid. »Leef wel, Zorka, thans ga ik-; de hemel weet of wij elkander zullen weder zien D zeide Milan aangedaan. »Ik zal u vergezellen U antwoordde zij vast en zeker. »Zorka, gij, mijne vrouw, gij wilt mij vergezellen Milan was buitengewoon gelukkig-. Zijn juichtoon sneed Zorka door 't hart hij duidde haar genoegzaam aan, dat Grajewitch zich overgaf aan hoop, die niet vervuld zou worden. Haar recht vaardigheidsgevoel liet niet^oe hem in dien waan te laten. »Sedert wanneer blijft de vrouw der Krivoscië. thuis, wanneer de man zich ten strijde begeeft Verlangen de zeden van ons volk niet, dat wij hem terzijde staan antwoordde zij met afgewend gelaatop nieuw gevoelde Zorka, dat zij zoo trotsch niet spreken mochtzij

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1