No. 64. Woensdag 12 November 1913. 29e «faarg. De dochter van dsn Spion. NU m y kal m- a. jé» a A Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl KLEM A3 Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCH1 mtru hw -A. mm wfl -JBL W D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A VERTENTIEN van 1 tot 4-regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letter* worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Zaterdagvoormiddag heeft de eeds aflegging van koning Lodewijk III plaats gehad, in tegenwoordigheid van de prinsen, de ministers en de Kamerleden. Onder de 24 afgevaardigden der Kamer waren ook verschillende vertegenwoor digers der sociaal dem. partij. Kort na tien uur verscheen de koning in de troonzaal; hij hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, met vreugde vervuld te zijn over de samenwerking tusschpn Regeering en Landdag en over het feit, dat het gelukt is in grondwettelyken vorm een vroegeren toestand te her- rtellen. Daarna hield minister -Von Hertling een toespraak. De troonsbeklimming van koning ^odewijk van Beieren zal Woensdag 12 dezer in het koninkrijk plechtig gevierd worden, 's Ochtends worden in alle roomsch-katholieke en prote- •tantsche kerken te Munchen godsdienst oefeningen gehouden. De voornaamste dienst zal zyn in de metropolitaankerk van Onze Lieve Vrouw, waar de koning en de koningin, de prinsen en prinsessen van het koninklyke huis aan deel zullen nemen. 's Middags om half drie zal daarna in de groote troonzaal de huldiging van den nieuwen vorst plaats hebben. Het diplomatieke korps zal hierbij tegen woordig zijn. 's Avonds worden ten paleize allen die bij de huldiging aanwezig geweest zyn, ontvangen. A. R. Ct.. Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) »Ik ben het Milan Snel, Zorka, er is haast bij L Zorka's knieën knikten, met bevende hand opende zij. De heer des huizes trad binnen, zwijgend reikte hij Stefan de hand. »Stojan is nu dood! Dat God zijne ziel raat schenke De drie personen spraken een dooden- gebed. Toen dit gedaan was vervolgde Grijewitch »Thans moeten wij in zijnen geest handelen, er is genoeg gezegd, zonder dat er iets gedaan werd. Ga, maak u gereed, daarboven in de Planja zal het werk een aanvang nemen. Versterkingen rukken op naar het fort, de waterdrager Koracs heeft het gezegd, van alle zijden komen berichten in. Ook bij den pope Zee bvam zoo even een zendeling van baron Similoff, die de berichten bevestigde. Baron Similoff de naam van dien man ging als een bliksemstraal door Stefan's leden, hem kookte het bloed al hjne vermoeidheid vergetende, reikte hij Zorka de hand en knikte zijn zwager too afscheid toe. Na een korte rust in Het millioenenproces van mevrouw Schneemann uit Hamburg tegen prinses Louise van België voor de Brusselsche rechtbank heeft een zeer bewogen ver loop. Donderdag wilde de advocaat der aanklaagster brieven van graaf Matra- chich, den .secretaris" der prinses, voor lezen om aan te toonen, dat de prinses zelf haar schuldeischeres als een achtens waardige vrouw gekenschetst had, maar de president der rechtbank wilde er niet van hooren. Daarna ontwierp de ver tegenwoordiger van mevr. Schneemann een zeer donker beeld van het bestaan, dat de prinses in de nachtcafé's van Aken met haar vrienden geleid had. Haar advocaat wilde nu met onthul lingen over het leven van den heer en mevr. Schneemann op den Parijschen Montraartre voor den dag komen, doch de president wist ook dit te onder drukken. Daarop werd het proces tot Maandag verdaagd. Avp. ENGELAND. De spanning te Dublin is aanmerkelijk verergerd door de aankomst van 170 .onderkruipers", op de stoomboot Ella uit Engeland aangebracht. De haven arbeiders verklaren met deze werk lieden niet te willen werken en te zullen staken, zoodra zij te werk gesteld zijn. Dat zou neerkomen op een geheel stil leggen van den handel. Het aantal stakers en uitgeslotenen wordt op het oogenblik op ongeveer 30.000 geschat. Avp. de vaderlijke, thans zijn eigen woning, welke hij gebruikte, om de noodige voor bereiding te treffen voor een lange afwe zigheid, begaf hij zich op weg, om de onder hem gestelde troepen insurgenten te verzamelen. Milan bleef bij Zorka, heden kon hij hier nog vertoeven, de volgende dagen zouden aan den dienst der vrijheid gewijd zyn. Ofschoon, in geestelijken zin, de Serviër boven zijne landslieden gesteld, zijn oordeelskracht veel rijper was, kon Milan toch niet begrijpen, dat de eisch der keizerlijken, om de bewoners van de Crivoscië en der Bocche tot den krijgsdienst te verplichten, gerechtvaardigd washad hij dit kunnen erkennen, dan zou hij zelfstandig genoeg geweest zijn geen vinger te verroeren in 't belang der opstandelingen. Maar hij hield de heerschzucht van den dubbelen adelaar over deze gedeelten 7an het land voor een dubbelen smaadhij zag het geluk der bevolking slechts in één enkel, groot Slavenrijk, onder - Ruslands heer schappij, en daarom was hij dat rijk zoo vriendschappelijk mogelyk gezind. Zorka, wier vrees voor haai echtgenoot ofschoon nog niet geweken toch een weinig verminderd was, Zorka, die er kennen moest dat hij haar door zijn goede bedoelingen, de vriendelijke, liefdevolle, geheel buitengewone behandeling verre boven al de vrouwèn van haren stand verhief, was, ten gevolge van het gesprek met Stefan, haar echtgenoot weder meer MEXICO. President Wilson heeft nu erkend, dat O'Shaugnessy, de zaakgelastigde der Ver. Staten, Maandag instructies heeft gekregen om zekere eischen aan Huerta te stellen, welke nog niet beantwoord zijn. Hij ontkende, dat de regeering gewapende interventie en opheffing van het verbod van invoer van wapenen en munitie in Mexico overweegt. Zij volgt een afwachtende politiek, in de hoop, dat Huerta weldra voor een staats bankroet zal staan. Naar het heet, zal Huerta de eischen der Ver. Staten met een weigering be antwoorden, op grond, dat deze volstrekt geen recht hebben zijn aftreding te eischen. In het antwoord zal tevens de verklaring worden opgenomen, dat Huerta het leger tot 500.000 man zal uitbreiden. Voor het eerst sedert verscheidene weken heeft Vrijdag het Kabinet te Washington vergaderd. Onder bevel van den schout-bij-nacht Fletchen gaat het slagschip New Hampshire van Tam- pico naar Vera Cruz, waar dan acht slagschepen samengetrokken zijn. 200 matrozen hebben last gekregen zich te Portsmouth, in New-Hampshire, gereed te houden voor den dienst in een warm klimaat. Het dep. van marine ver zekert, dat dit een maatregel is om te bewijzen, dat het korps mariniers op het eerste sein gereed kan zijn. Uit Havana wordt gemeld, dat Felix Diaz gevangen is genomen, beschuldigd Guerrero met een revolverschot zwaar te hebben gewond. Avp. onvriendelijk gezind geworden. Nieuwe dwaze gedachten kwelden haaralleen daarom hield hij zich verre van haar, wijl hij, om zijn leven te behouden, het bloed eener reine maagd drinken moest alleen was hij zoo liefdevol tegen 'haar om haar al meer en meer vour zich te winnen en dan dan. Zij treurde in stilte, bij iedere bewe ging van Milan, die met groote schreden de kamer op en neer ging en langzaam zijn baard door de vingers liet glijden, sidderende. De droeve stemming der jonge vrouw aan den dood haars vaders toeschrijvende, wendde hij zich liefdevol tot haar »Troost u. Zorka, uw vader stierf een schoonen dood, wie weet hoe weinigen van ons een zoo kort en smarteloos einde gegund zal zijn. Er zullen moeilijke dagen komenmisschien is het heden de laatste dag, dat wij samen zyu.« Hij bleef staan en trachtte zijne hand op haren schouder te leggen met eene onwillekeurige, doch voor hem maar al te goed begrijpelijke beweging week zij voor hem uit. Zij beefdezou haar bloed hem nu reeds ten offer vallen Zou hij daardoor zijn lichaam voor de vijandelijke kogels willen beschutten, zich onkwetsbaar maken Het schijnsel der volle maan viel in het vertrek, dat was de tijd waarin de vampyr zijn offer eischt. Zij weende in stilte. Milan lachte smar telijk, daar hij gehoopt had, dat, nu het Bij Kon. besluit van 14 Oct. zyn, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, de navolgende pensioenen verleend, als aan jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, minister van buitenlandsche zaken, 4000 mr. Th. Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, 4000 mr. M. J. C. M. Kolkman, minister van financiën, 4000. W. C. van Setten van der Meer, bode ter provinciale griffie van Zee land, 361 Een nieuwe Hoogeschool. Op plechtige wijze is j. 1. Zaterdag de Nederlandsche Handels-Academie te Rotteidam in den Doele geopend. De Regeering was vertegenwoordigd door verschillende Ministers. Gesproken werd door Dr. D. Bos, pre sident-curator, dèn Minister van Bin nenlandsche Zaken, de professoren Dr. Bruins, Dr. Jelgersma, den vice-voor zitter der Kamer van Koophandel, en Burgemeester Mr. Zimmerman. Gisteren zijn de colleges begonnen met 30 studenten. Het college-geld is 200 per jaar. Geneeskundig onderzoek vóór het huweiyk. Door het comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwe lijk te 's Gravenhage is opgericht een consultatiebureau, waar de heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts, lid van uur der scheiding was aahgebroken, het niet onmogelijk zou zijn, dat zij elkander in dit leven niet zouden wederzien, zachtere gevoelens bij haar levendig zouden worden. Zorka sidderde van angst. Zij wilde haren echtgenoot niet doen zien hoe bang zij voor hem was, hij mo.est in de meening blijven, dat smart over het verlies van haren vader de oor zaak was der tranen, die zich in hare oogen vertoonden. »Mijn arme vader, mijn goede vader weeklaagde zij. Milan lachte tevreden, zacht trok hij zijn hand van haren sohou- der, zijn wandeling door de kamer op nieuw aanvangende, mompelde hij in zichzelven. >Iudien ik den blonden jager ontmoet wee hem Tien zulke levens wegen niet op tegen den dood van Stojan Karovache- witch, maar deze zal minstens gewroken worden.* Het bloed steeg Zorka naar de wangen, doch slechts om in 't volgend oogenblik voor een lijkkleur plaats te maken zij sloeg de oogen neder voor den doordrin genden blik van haren echtgenoot. »Gij hebt hem vroeger reeds gezien, niet waar Zorka Zijn stem had een weinig van haar aangenamen klank verloren. Zorka knikte toestemmend. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1