Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke 'Stand. Besloten werd niet in te gaan op een ▼oorstel van „Tholen" om in 1914 een examen te houden voor hoefsmeden, ten bate der leerlingen, die dit jaar niet gediplomeerd werden. Betreffende de plannen der provin ciale tentoonstelling, welke in 1914 te Middelburg zal worden gehouden van wege de Zeeuwsche Landbou w-Maat schappij, was men niet zeer optimistisch gestemd. De voorzitter meende, dat men beter gedaan had in 1912 de af- deelingstentoonstelling in Middelburg tot nu uit te stellen, of in 1914 de prov. tentoonstelling in Goes te houden. Ook in verband met het terrein, dat men in Middelburg voor hooge som moet huren en dan nog vrij ongeschikt is vooral als men ongunstig weer mocht treffen, zou dat ten zeerste blyken. Toch verwacht spr. weinig succes van een voorstel om Goes in aanmerking te doen komen. Opgemerkt werd nog, dat de subsidie, die de Z. L. M. van de Kon. Nederl. Landbouwvereeniging ontvangt, veel te laag is in verband met de contributie, welke deze van de Z. L. M. ontvangt. De verhouding is als 1000 3300. In zake het voorstel van het Dag. Bestuur der Maatschappij om van wege de Z. L. M. een rechtskundig adviseur aan te stellen, acht men het gewenscht eenige rechtskundigen te noemen, waar uit eventueel een keuze kan gedaan worden. Ot de benoemde van wege de Maatschappij zal gesalarieerd worden, is nog niet bekend. In plaats van den heer A. Dees, die bedankt had, werd benoemd als lid der commissie van toezicht op den land- bouwcursus te Zaamslag, dhr. S. van Hoeve Jz. Voor dien cursus te Neuzen werd nog als commissaris benoemd dhr. F. Dekker Fz. en voor den te Zuiddorpe op te richten cursus zal deze commissie gevormd worden door de heeren H. Puylaert, A. d'flert en A. van Waes. By de rondvraag wordt het idee ge opperd ol ten behoeve der dochters van landbouwers niet zou kunnen worden opgericht een kookcursus, welk onder werp eene levendige discussie ontlokte. De voorzitter merkte op, dat dit punt zeer goed een. onderwerp kon vormen voor de agenda der a. s. najaarsverga dering te Middelburg, waartoe de noo dige stappen zullen worden gedaan. Nadat nog in overweging wordt ge geven de mogelijkheid tot oprichting van een cursus voor eerste hulp by ongelukken, wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Thans is verschenen de volledige lijst van het aantal lotelingen, dat iedere gemeente in Zeeland zal opbrengen, om by de militie te worden ingelijfd, en wel in Prov. Blad no. 126. Er blijkt uit, dat in verreweg de meeste ge meenten alle of byna alle lotelingen voor den dienst zijn aangewezen. Het hoogste cijfer der vrijgestelden is 3, n.l. te Vlissingeu. In Middelburg en Ter Neuzen zijn 2 vrijstellingen en in 36 gemeenten slechts 1. Deze zijn Axel, Aardenburg, St. Annaland, Bier vliet, Boschkapelle, Breskens, Brui- nisse, Clinge, Colynsplaat, Goes, Groede, 's Heer Arendskerke, Hoek, Hontenisse, IJzendijke, St. Jansteen, Kapelle, Kloe- tinge, Koewacht, Krabbendijke, Krui- ningen, St. Maartensdijk, Nieuwerkerk, Oosterland, Oud Vossemeer, St. Philips- land, Schoondijke, Sluis, Staveniss'e, Tholen, Wemeldinge, Wissekerke, Yer- seke, Zaamslag, Zierikzee en Zuidzande. In 68 gemeenten worden alle lote lingen opgeroepen en in 3 (Grijpskerke, Nisse en Ouwerkerk) waren geen lote lingen. De bediening der bruggen te Sluiskil heeft reeds veel aanleiding gege ven tot klachten. Die klachten betreffen niet het bedienend personeel, doch de bediening met de hand, die bij bruggen van zulke afmetingen te langzaam gaat Een gevplg daarvan is dat zoowel de menschen die belang hebben by het verkeer te land klagen dat het zoo lang duurt eer de brug dicht gedraaid wordt en de varenslieden klagen dat het lang duurt eer de brug geopend wordt, waar aan zich bij de schippers nog de klacht paart dat de beide doorvaarten niet gelijktijdig kunnen worden gebruikt, wat bij het ook dikwijls gesloten zijn der brug tegen spoortijd, het verkeer zoowel te land als te water zou ten goede komen. Op een deswege tot den Minister gezonden verzoek, ontving het hoofdbe stuur der scbippersvereeniging Schut- tevaêr bericht dat voor het electrisch doen draaien der bruggen te Sluiskil de medewerking der Belgische Regee ring wordt vereischt. Hieromtrent heeft reeds overleg tusschen de Regeeringen plaats gehad, doch eene beslissing is nog niet genomen. Een dergelyk antwoord kreeg het^ gemeentebestuur van Sas van Gent op* haar verzoek om de brug over den nieuwen kanaalarm aldaar in het belang van het verkeer te land electrisch te doen bewegen. Tem. Crt. Aan den heer W. Stute, hoofd commies bij 's ryks belastingen, die met 1 November 's rijks dienst heeft ver laten, is namens de expediteurs in Neuzen als blyk van waardeering voor de langdurige medewerking aldaar ondervonden een gouden horloge met, inscriptie en dito ketting geschonken. M. Ót. Van den trein uit Gent, die des middags te 12.11 uit Terneuzen vertrekt, zijn Dinsdag by het binnenloopen van het station te Terdonk vier passagiers wagens ontspoord. Deze liepen op twee tankwagens De waggons werden ver brijzeld. Een conducteur, die zich in een der wagens bevond, moest uit de overblijfselen worden gered en is vrij ernstig aan 't hoofd gewond. Hij is na voorloopig verbonden te zijn, naar Gent overgebracht. Van de passagiers be kwamen enkele lichte kwetsuren. M. Ct. Ar rond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Nov. 1913. W. M. N., 20 j., metselaar te Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. L. M. T., huisvr. van P. W., 32 j., zonder beroep te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. d. R., 38 j., onbezoldigd ryksveld wachter te Overslag, is wegens als voren veroord. tot 5 ot 5 dagen hecht. P. F. v. d. B., 23 j., landbouwers knecht te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot 10 ot 10 dagen hechtenis. Ch. L. C30 j., metselaar te Axel, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 15 ot 15 dagen hechtenis. J. C. H., 19 j., varensgezel te Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 1 maand gevang. C. N. D., 20 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Dinsdag werd de najaarsvergadering aangevangen van de provinciale staten van Zeeland, welke werd bijgewoond door 36 leden. Nadat de zitting door den voorzitter, mr. n. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin was geopend, en de 4 nieu w-gekozen leden waren beëedigd, hield de voorz. de volgende toespraak, welke we ontleenen aan het verslag der Midd. Crt.: Mijne heeren zaagt gij in uwe zomer vergadering menige verandering op de banken, in de spanne tijds, die najaars- en zomerzitting scheidt, hebben Zee- land's Staten verliezen van beteekenis geleden. Reeds in Augustus, op den 6en en 18en dier maand, overleden achtereen volgens de heeren J. H. C. Heijse en H. P. den Bouwmeester. Eerstgenoemde, de nestor van uwe vergadering, 74 jaren oud, had 36 jaar lang zitting in de Staten gehad, waarvan 16 jaren als lid van Gedeputeerde Staten. Overeen komstig den wensch der familie brachten wij een stille hulde aan zijn groeve. Hier spreek ik, namens u allen, een woord van dank voor al hetgeen de overledene gedurende zul' een lang tijdperk voor de provincie heeft verricht. (Teekënen van instemming). In Maart 1906 voor het district Mid delburg gekozen, had de heer Den Bouwmeester met een tusschenruim'te van een jaar in uw college zitting gehad. In Juni jl. was zijn mandaat hernieuwd. Man van kennis en van bijzondere wils kracht, is zijn heengaan op 59-jarigen leeftijd ook voor de provincie een ver lies van beteekenis. De beer S. Louwerse mocht niet het herstel verwerven, dat hem kracht zou hebben gegeven den arbeid in uw mid den voort te zetten en nam ontslag als lid der Staten. Den 30sten October jl. is hij overleden. De leden, die hem in 1910 zagen zitting nemen, sluiten zich bij mij aan in de waardeerende her innering aan een welwillend ambtgenoot, dien zij ongaarne missen. Hetzelfde mag ik, uit uw mond sprekende, ver klaren ten opzichte van mr. A. J.Fokker, die door u werd afgevaardigd naar 's lands raadzaal. Hem worden de kracht en het beleid toegedacht, zoo onmisbaar voor het vervullen van het hem opge dragen mandaat. Ik wensch de daareven toegelaten leden geluk met hun benoeming en verzoek hen plaats te nemen. Daarop werden behandeld de inge komen stukken, bestaande in eenige Koninklijke besluiten welke de goed keuring bevatten van de geDomen be sluiten der Staten. Zij werden alle voor kennisgeving aangenomen. Naar de afdeelingen werden verzon den verschillende voorstellen van Ged. Staten, w. o. Een adres van de commissie van toe zicht op de proefvelden in Zeeland, om een subsidie voor den aanleg van proef tuinen voor 1914; verleening van een crediet van 1000 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, voor een in 1914 te Middelburg te houden Provinciale Landbouwtentoonstelling sluiting van een geldleening van ten hoogste 400.000 voor buitengewone werken sluiting van een geldleening van ten hoogste 590.000 voor een renteloos voorschot voor den aanleg van tram wegen iri Zeeuwsch Vlaanderen. Nadat de afdeelingen waren samen gesteld, werd op voorstel van den voor zitter besloten om de eerstvolgende ver gadering te houden op Vrijdag 14 No vember a. s., des voorm. 10 uren. Spoorwegramp. In de nabijheid van Melun heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gohad. De locomotieven van twee botsende treinen reden met groote vaart op elkander in. Onder de reizigers ont stond een paniek. Alle wagens, ten getale van elf, van den posttrein werden geheel vernield en geraakten in brand het vuur kon nog niet gebluscht worden. Tusschen de overblijfselen lag een vrouw geklemd die voortdurend om hulp riep. Alle pogingen om haar te bevryden bleven vruchteloos, daar de zware tender der machine eerst moest worden wegge haald. Volgens een bericht zyn er 14 verbrande lijken gevonden. De overige lijken moeten nog onder de overblijfselen van den vernielden trein liggen. De Matin spreekt van 21 vermisten. Direct na het bekend worden van het ongeluk werd uit Parys een hulp- trein met geneeskundig personeel ge zonden. De meeste reizigers in den trein van Marseille waren Hollanders, Daar zich ook verschillende beambten in eenige goederenwagens van den post trein bevonden, vermoedt men dat hun lyken zich tusschen de versplinterde en verbrande wagens bevinden. Het aantal gekwetsten moet eveneens aan- zienlijk zyn. Volgens eeu later ontvangen bericht moeten reeds 46 lijken gevonden zijn, De soldaten, die het opruimingswerlt van de verongelukte treinen verrichten, hebben een groot aantal brillanten, ju- weelen en andere voorwerpen vaD waarde gevonden. In den trein van Marseille bevon'd zich de Indische post, w. o. een zending juweelen. De overheid, belast met het onder zoek, heeft vastgesteld, dat de wissels volmaakt naar behooren gefunction- neerd hebben. De machinist Dumaine heeft bij het verhoor het volgende ver klaard „Eén signaal, dat van de kleine schijf met repeteerend licht, had mjj kunnen tegenhouden; ik herkende dat 'tsein was om te stoppen. Het scheen mij echter toe, dat de beide andere mjj een vrijen weg gaven. De tegenwoor digheid van den trein bemerkte ik eerst toen een catastrophe reeds onvermijde lijk was. De botsing ontstond bij het eerste rijtuig. Dumaire zag er zeer terneergeslagen uit, wat een zware be kentenis scheen te vormen, dat hij in zijn plicht te kort geschoten was. De rechter van instructie besloot hem in hechtenis te laten nemen. Het hospitaal te Melun gat sinds 10 uur geen opgaven meer van nieuwe herkenning van lyken. Het staat te vreezen, dat, bijzondere gevallen uit gezonderd, niemand meer een bloed verwant of vriend zal herkennen onder de lijken, welke het vuur onherkenbaar gemaakt heeft. Sommige lyken zijn nauwelijks grooter dan het lichaam van een kind van zes maanden. Alle gewonden zijn bij kennis; geen hunner verkeert in levensgevaar. De werkzaamheden om den grooten weg weer vrij te maken, vinden onder groote moeilijkheden voortgang. De soldaten wekken aller bewondering door hun volhardenden y ver en onverdroten energie.- Men heeft eenige zakken met brieven te voorschijn gehaald, welke door het vuur en het water gespaard gebleven zijn. President Poincaré bezocht zeer be wogen de gewonden en informeerde naar hun toestand. Vervolgens be groette hy de verkoolde lyken. Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL_ Zondag 9 November 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va are Leeskerk. Nam. 2 ure Dbr. A. v. Os. (Zend. onder Israel te Amsterdam). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Van 16 tot 31 October 1913. Graauw. Huw.-voltrekkingen. 3. Judocus Josephus van der Walle, 23 j., jm. en Paulina Verschuren, 18 j., jd. Geboorten. 4. Martha Pieternella, d. van Josephus Mangnus en Maria Christina Picavet. 8. Elisabeth, d. van Carolus Ludovicus van Vliembergen en Anna Catharina Geltroeijer. 11. Victor, z. van Josephus Mattheijssen en Louisa Mathilde Reus. 24. Leonardus, z. van Pieter Franciscus Vlasveld en Mathilde van

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2