Cacao •29e *laar<r. Vo. 63. Zaterdag 8 November 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEUW, Buitenland. Maarliefste drank is Binnenland. ciinttM. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 reeels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE oren. a j;1 iiiustw ::l> DE BALKAN. Bet verbod van graan uitvoer uit Saloniki wordt, ondanks officieele tegen- iprakeu uit Athene, vrij algemeen in ïerband gebracht met de spanning tus- icben Griekenland en Turkije. Dat het jevaar voor een oorlog niet denkbeeldig is, blijkt uit een besluit der Servische regeering om de helit van de troepen, lie tegen de Albaneezen hebben ge- loehten, nl. vier regimenten infanterie tneen regiment artillerie, naar Kawadar isn de Servisch-Grieksche grens te jenden, om Griekenland ingeval van een oorlog te kunnen steunen. Avp. BELGIË. e tentoonstelling te Gent. De Antwerpsche correspondent van j Avp. schryft over het jammerlijke fiasco nog het volgende Er is nog een andere reden, die er toe bijgedragen heeft om deze tentoon stelling te knakken. Zij was èn door. de Vlamingen èn. door de Walen ge boycot geworden, omdat het inrichtiugs- comité hun taal met de meeste min achting behandelde en geene gelegen heid liet voorbijgaan om hen te ver nederen en hun' moeilijkheden in den weg te leggen. Door de Walen, omdat de tentoonstelling in 1911 te Charleroi gehouden, door de Vlamingen was ge meden. Er liep een ordewoord door geheel Waalsch-België om deGentsche tentoonstelling niet te bezoeken en dit ordewoord werd trouw opgevolgd. Men ziet, tot welke gevolgen de taal strijd in België aanleiding geeft- Wanneer in de Kamer zal voorgesteld worden het deficiet men spreekt van l! miilioen tres. te dekken, is er een hevig verzet van de Vlaamsche afge vaardigden te voorzien. Terwijl het inrichtingscomité tegenover de Vlamin gen, die een driedaagsch kunstfeest in gericht hadden, zoo onheusch handelde, dat de rekening daarvan met een aan zienlijk tekort sluit, verleende het ruime toelagen voor bokswedstrijden, Pransche feesten, enz. De Vlaamsche volksver tegenwoordigers zullen doen uitschijnen, dat de tentoonstelling een private onder neming was, door een paar naamlooze vennootschappen geleid en de Staat dus niet de verliezen moet dragen. TWEEDE KAMER. Dinsdag werd behandeld de supple- toire landbouwbegrooting voor de toe kenning met December van een pen sioen aan 70-jarigen door uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Inva- liditeitswets- en Ouderdomsverzekering. Mr. Patijn wijzende op de misrekening ia het aantal 70 jarigen, waardoor de pensioenkosten niet 2, maar 7 miilioen zullen bedragen, hetgeen hy niet be treurde, kan volgens het verslag in de Avp. niet aannemen, dat de schuld daarvoor, gelijk in „De Nederlander" was beweerd, alleen zou rusten op een hoofdambtenaar en niet by den Minister, die de wet ontwierp. Verder vroeg spr. inlichtingen over de onbillijkheid dat volgens art. 369 verschillende personen rente zullen trekken die het njet noodig hebben en omgekeerd velen die haar behoeven, haar niet zullen krijgen. Ten slotte vroeg hy_ hoe 't staat met Staatspensionneering. Dhr. Duys oordeelde, dat die hoofd ambtenaar uit sociaal oogpunt juist hulde verdient. Spr. vroeg ook of er geen reden is om het wiskundige werk van prof. Kluyver nog eens te laten herzien. De heer Rutgers was door dezen financieelen tegenvaller niet verontrust, aangezien men te doen heeft met een overgangsbepaling. Spr. verdedigde de werkwijze van prof. Kluyver en vroeg of, indien de plannen der Regeering tot herziening der Invaliditeitswet niet slagen, zij de wet zonder vertraging zal uitvoeren. Minister Treub deelde betreffende de Invaliditeitswet o.a. mede, dat reeds meer dan 100.000 pensioenaanvragen zijn ingekomen en dat de rijksverzeke ringsbank oordeelt, dat het aantal pen sioentrekkers veel grooter zal zijn dan 70.000. In de onjuiste raming ligt geen reden voor wantrouwen in professor Kluyver's berekeningen. Wat nu de oorzaken betreft van de gecritiseerde misrekeningen, betoogde de minister dat z. i. de hoofdoorzaak daarvan in de wet zelve ligt, die niet zegt dat uitkeering zullen krygen de genen die gedurende zeker aantal weken arbeider zijn geweest, maar wèl degenén die gedurende 156 weken in de termen van verzekeringsplicht zouden zijn ge vallen. Als men dan één dag in de week arbeid heeft verricht, is men voor die geheele week verzekeringsplichtig. Prof. Kluyver rekende er dus niet op dat men voor één dag arbeid een ge heele week zou rekenen. Een tweede hoofdoorzaak is de spoed, die met de voorbereiding moest worden gemaakt, wegens het reeds in werking treden op 9 December e. k. van het wetsontwerp. Overigens gevoelt spreker veel voor eeD ruime opvatting omtrent de uitvoe ring van de wet, maar men moet niet buiten de perken van de wet gaan, gelijk de heer Duys schijnt te wenschen. De Minister verklaart nadrukkelijk, dat den hoofdambtenaar, bedoeld in het artikel van „de Nederlander", niet de geringste blaam treft, aangezien hij volkomen in overeenstemming met zijn ontvangen instructies en handleiding, de wet naar beste weten heelt toegepast. Dat de heer Rutgers de stijging van het aantal pensioentrekkenden niet zoo verontrustend vindt, acht de Minister een kwestie van smaak, maar voor den Minister is die stijging reeds een reden om de Invaliditeitswet te gaan wijzigen. Met het oog hierop kan hij dan ook spoedige uitvoering van die wet toe zeggen. Ten slotte deelt de Minister mede, dat af de arbeid, die verricht moest worden tot voorbereiding van het ont- werp-Ouderdofnsrente, dat in de Troon rede is aangekondigd, door zijn depar tement reeds is geschieddat het ontwerp nog deze week naar den Ministerraad gaat en dat hij hoopt dat het nog in den loop dezer maand naar den Raad van State kan worden ver zonden. (Bravo's). Na eenige replieken vraagt de heer Van Veen, of het 's Ministers meeniug is, dat alleen rentetrekkend is hij, die 156 weken arbeid heeft verricht in zijn beroep. Immers is het zoo, dan zal het aautal rentetrekkenden "belangrijk verminderen De Minister antwoordt, dat hij in dien geest geen aanschrijving tot de Rijksverzekeringsbank zou kunnen rich ten, wilde hij zijn boekje niet te buiten gaan. Immers bij de wet is het recht van toekenning van rente gegeven aan de Rijksverzekeringsbank, met recht van beroep van den rentetrekker op de Raden van Beroep en op den Cen- tralen Beroepsraad. Men kan betreuren of toejuichen de uitbreiding, welke het aantal rentetrek kers heeft ondergaan en die niet vooruit was te voorzien, maar in geen geval kan men thans gaan tornen aan de bevoegdheden, door de wet aan de Rijksverzekeringsbank gegeven. Na eenig verder debat wordt het wetsontwerp aangeftomen, zonder hoof delijke stemming. By de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in Amsterdam III (vac.-Henri Polak) waren uitgebracht 10044 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 16.516. Hiervan ver kregen C. J. Kuiper (R. K. coalitie- candid.) 1946, P. Otto (concentratie- candid.) 3314, J. Oudegeest (S. D. A. P.) 4604 en D. J. Wynkoop (S. D. P.) 180 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Oudegeest en Otto. De Ouderdomsrente. Naar de Tel. verneemt was Dinsdag op 60.000 aanvragen om uitkeering van een ouderdomsrente, krachtens art. 369 der Invaliditeitswet, beschikt. Op onge veer 1 procent van het aantal aanvragen wordt afwijzend beschikt. AXEL, 7 November 1913. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn werd Woensdag te Ter Neuzen eene vergadering gehouden van de afdeeling Axel der Z. L. M., waarvoor blijkens het bezoek weinig belangstelling was. Van het gemeentebestuur van Axel was een schrijven ingekomen inhou dende het voorstel om de beide markten, welke aldaar in April en September voor rundvee worden gehouden te doen vervallen, en in verband daarmede de jaarlyksche toelage, van 150 gulden, die aan de afd. Axel ter bestrijding van onkosten voor te houden markten wordt verstrekt, te verminderen met 75 gulden. Naar men ons meedeelde kon de vergadering zich met dat voorstel goed vereenigen, daar de bedoelde markten voor den handel van geen beteekenis bleken te zijn. Van de afdeeling Oostburg was de medewerking ingeroepen voor een plan volgens welke men zou trachten een kunstweg te verkrijgen op Nederlandsch gebied, die de beide Zeeuwsch-Viaan- derens zou verbinden. Met instemming werd besloten aan dat plan steun te verleenen en een afgevaardigde te zenden naar Oostburg, waar genoemd plan in eene vergadering zal worden besproken. Als verdere belanghebbenden, van wien ook steun kon worden verwacht, werden nog genoemd de zusterafdeeling „Hulst" en de „Alg. Ned. Wielrijders- bond". Naar de voorzitter meent, zal de bë- doeling wel zijn, om den weg te leggen naast de ontworpen tramroute. Blijkens mededeeling van den secre taris, den heer W. Dieleman Pz. hebben zich voor den te houden paardencursus aangegeven te Axel 22 en te Zaamslag 7 leerliugenlaatstgenoemde zal niet doorgaau. Voor den cursus in hoefbe slag waren 9 aangiften ingekomen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1