No. 62. Woensdag 5 November 1913. 29e .law*?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITQE VER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Plaataing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. De stap, die Italië en Oostenryk te Athene zullen ondernemen, waar zij er de Grieksche regeering aan zullen her inneren, dat, volgens de besluiten van de Londensche gezanten-conferentie, den 30sten November do grens van Albanië nauwkeurig moet zijn afgebakend en den 31sten December het Albaneesche gebied geheel door vreemde troepen moet zijn ontruimd, schijnt op aan dringen van Italië te zullen geschieden Te Weenen betreurt men, naar men te bevoegder plaatse aan den correspondent van de Frankfurter Ztg. heett verklaard, dat men tot Griekenland een vertoog moet richten, dat niet in overeenstem ming is met de vriendschappelijke ge voelens, die men er voor het koninkrijk koestert. Men wil echter zü aan zy met Italië staan, dat besloten is, zoo noodig zeer krachtig op te treden. N. R. Crt. FRANKRIJK. In maritieme kringen te Marseille heett de volgende zaak groot opzien gewekt. De Fransche regeering heeft twee jaar geleden hel wrak van het in de lucht gevlogen linieschip „Iena" voor 30.000 fr. aan den voorzitter der Kamer van Koophandel te Toulon, Nico lini, verkocht. Deze verkocht het schip voor afbraak aan een firma te Genua, welke reeds voor 300.000 fr. yzer heeft gevonden. Thans heeft men by het sloopen in het ruim nog 400 ton kolen ter waarde van 16.000 fr., 2 geheel nieuwe Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden De zon brandde reeds op het rotsge steente, ook in het huisje op de eenzame hoogte wierp zij haar stralen. Zorka lag nog in zoeteu sluimer. Milan was echter reeds lang opgestaan, hij zat met Georgio buiten op den drempel van het huis. De mannen schenen veel belangrijks met elkander te behandelen. Een waterdra ger Korac een er wild en woest uitziende man, was juist aangekomen en hield stil voor de woning met zyne muil dieren, die met water gevulde zakken droegen, om de ijzeren vergaarbakken in de op weinige mijlen afstands gelegen blokhuizen der keizerlijke bezetting van rersch water te voorzien. Wel tien muildieren voerde hij met zich en daaren boven eenige begeleiders, meest knapen, die op deze moeilijke wijze in hun levensonderhoud moesten voorzien Zorka ontwaakte en hoorde duidelijk wat de mannen spraken. Juist zeide Korac: 'Geloof my, er is wat aan de hand 'üders waren vijf dieren voldoende het *ater naar boven te sleepen zie eens, daar staan er nu tien, gisteren ontving groote kanonnen en een aantal nog niet ontplofte bommen gevonden, welke de marine-autoriteiten klaarblijkelijk ver geten waren. Het sloopen is voorloopig gestaakt, daar de werklieden, uit vrees voor de bommen, niet meer op het wrak durven komen. Avp. ENGELAND. In het graafschap Heretodshire hebben de onderwijzers lang vergeefs om behoor lyke bezoldiging gevraagd. Nu niets anders schijnt te baten heeft hun ver- eeniging besloten tot staking aan de openbare zoowel als de (half) bizondere scholen. Aangezien de tijd van aan stelling verschilt, Zullen de onderwijzers niet gelijkelijk kunnen staken. Om te beginnen hebben ongeveer 100 manne lijke en vrouwelijke hootden van scholen tegen l Januari ontslag gevraagd. Nu het nieuwe pantserschip Ajax bij het tweede eskader linieschepen gevoegd en dit op volle kracht gebracht is, mag dit wel het sterkste eskader ter wereld heeten. Het bestaat uit 8 schepen van het opper-dreadnought type. Ze voeren allen 10 kanonnen van 33.75 c.M. De kosten van bouw en inrichlihg hebben by elkaar ongeveer veertien millioen pond sterling bedragen, zegge 168 mil lioen gulden. De Ajax is de 18e dread nought van de Engelsche vloot. N. R. Crt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Graz is de houder van een reis bureau, Johann Schwarz, met zijn vrouw in hechtenis genomen, onder verdenking dat zij aan militieplichtigen gelegenheid ik order er zooveel te leveren.* »Ja, ja, er is wat aan 't handje* zeide Georgio terwijl Grajewitch in 't midden bracht »De overijlde aanval op de muzikanten is daarvan de schuld, de keizerlijken zijn op hun hoede*! Karoc trachtte zijn gelaat in een zoo ernstig mogelijken plooi te-zetten. »De bezettingen worden versterkt, dubbel water, een dubbel aantal kelen, dat zich wil laven. Ik zal de anderen daarvan kennis geven en hen zeggen bereidt u voor.* De waterdrager liet een schel gefluit hooren, langzaam zette zich de troep in beweging en trok ^erderhet geluid der klokjes werd al zwakker, totdat het zich ten slotte in 't geheel niet meer deed hooren. Milan en Georgio kwamen overeen, dat men van 't geen te verwachten was dadelijk aan alle kennis moest geven zij deelden de plaatsen reeds in, waarheen zij de boden zouden zenden. Zorka stond op, zij had een goeden nacht gehad nadat een karig ontbijt gebruikt was, begaven de vreemdelingen zich op weg en bestegen een zijpad, dat hen Daar Ubli moest voeren. Laat in den avond kwamen zij daar aan. Milan geleidde Zorka tot aan zijn huis, daarna vervolgde hij alleen den weg, om de aanvoerders der troepen, die zich het meest nabij bevonden, kennis te geren van hetgeen te wachten stond. tot emigratie verschaft hebben. Op het Zuiderstation te Marburg zijn 43 dienst plichtigen uit Bosnië, die naar Amerika wilden emigreeren, aangehouden en aan den militairen rechter overgeleverd. Avp. RUSLAND. Het spoorwegongeluk, dat begin Oct. op de Wladikaukas-spoor is voorgevallen zal in de Rijksdoema aanleiding geven tot een interpellatie. Men is van mee ning, dat de talrijke ongelukken op Russische sporen te wijten zijn aan verrotte dwarsliggers, welke niet tijdig vernieuwd worden. De spoorwegdirecties staan by ieder ongeluk met de uitvlucht klaar, dat misdadigers, die het op de postzendingen voorzien hebben, de rails hebben los geschroefd. En zoo is na het hier be doelde ongeluk ook weer, natuurlijk tevergeefs, met speurhonden naar mis dadigers gezocht, verneemt de Köln. Ztg. uit St. Petersburg. Een aantal reizigers, die in den verongelukten trein zaten, hebben zich nu tot den minister van spoorwegen gewend, met de ver zekering, dat er van een aanslag geen sprake is geweestde oorzaak van het ongeluk is te zoeken in de verrotte dwarsliggers. Zelf hebben zij er stukken van opgeraapt en meegenomen om dat te kunnen bewijzen. Avp. AMERIKA. Vanwege het departement van marine te Washington is te verstaan gegeven, dat gevaar voor beschadiging van het Panama-kanaal door beschieting van de Gatoen-sluizen of andere belangrijke »Voor het aanbreken van den dag kaD ik niet te huis zijn,* zeide hy en reikte Zorka de hand ten afscheidaarzelend gaf zij hem de hare. Midden in den nacht werd aan de deur harer woning gekloptde jonge vrouw, in de meening verkeerende dat het haar echtgenoot was die vroeger terugkeerde dan hij gezegd had, stond op eu opende. »Stefan, gij riep zij verwonderd. >Ja, ik Zij bracht hem in het fraaiste vertrek van het huis, haar door Graje witch aangewezendood moede wierp hij zich op den grond. »Geef mij te eten, ik ben den honger dood nabij; water, wijn, een of ander vocht Zorka zag thans eerst in welk een treurigen toestand Stefan zich bevond. Geen bloeddruppel kleurde zijn anders zoo frisoh gelaat de oogen traden uit hunne kassen, zweet en stof bedekten zijn voorhoofd, de haren hingen woest naar beneden. -Onze vader is vermoord I Dood en verderf aan zijnen moordenaar, den bleekeu schurk, den burger luitenant, die wij op 't fort Mamula zagen!* Zorka sidderde. Stefan zag in 't geheel niet wat om hem heen gebeurde >Komt hij in mijne handen, wee hem De neus, zijne ooren zal ik hem afsnijden en villen, daarna zal ik hem de oogen uit het hoofd rukken en een iangzamen marteldood doen sterven 1 punten van het kanaal is uitgesloten. Al die punten zijn, hetzij door berg ruggen beveiligd, hetzy door ver vooruit geschoven verdedigingswerken onbe reikbaar voor de kogels van een vijande lijke vloot. Bovendien is de juiste lig ging van de belangrijke kanaalwerken met opzet verkeerd voorgesteld op de bestaande kaarten. Verder kunnen door het leggen- van mijnen de beide toegangen tót het kanaal op afdoende wijze worden versperd voor schepen van een yijandelijke vloot. N. R. Crt. MEXICO. De Amerikaansche regeering heeft aan schout bij nacht CoWles, den bevel- hébber van het Amerikaansche eskader ter westkust van Mexico, last gegeven al wat hij noodzakelijk acht ter be scherming van de Fransche kolonisten in San Ignacio (Beneden Californië) in het werk te stellen. Men weet dat de Fransche regeerlhg zich tot het Amerikaansche gouverne ment had gewend met het verzoek, de bescherming van de bewuste Fransche kolonisten op zich te willen nemen. De Mexicaansche regeering verkeerde de laatste dagen in groote financieele moeilijkhedenvolgens de geruchten wist zij niet meer, hoe de loopende salarissen van ambtenaren en militairen uit te betalen. Zij schijnt er echter in te zijn geslaagd op het laatste óogenblik nog geld los te krijgen. Een telegram uit Mexico (stad) meldt, dat de regeering de beschikking heeft gekregen'over gelden, om haar betalingen te kunnen Zorka stond als een marmeren beeld. »En die baron Similoff, die schoft, die ellendige verrader, hij heeft hem daarheen gevoerd waar hij ons grijpen kon, met hem is hij gezien geworden -en en zy zij I* StefaD zweeghet was hem niet mo gelijk den geliefden naam te noemen, hij weende zonder tranen te storten en verborg het gelaat in de handen. Zijn laatste woorden had Zorka niet verstaan zij verwijderde zich, om eene versterking voor haren broeder te halen. Opnieuw werd er aan de voordehr geklopt. >Dat is Jusu, mijn getrouwe Jusu, laat hem binnen komen i-iep Stefan haar na, terwyl hij doodmoede zich een weioig verhief. De jonge vrouw opende de deur en Jusu sprong binnen. »Zoo, versterk u eerst en dan aan 't spioneeren hoor alles uit wat mogelijk is, jongen en dan dan het oogenblik der wrake naakt, heden, mor- gen en dan dan Stefan Karovachewitch verstomde. Uit geput viel hij opnieuw op deu grond neder. Zorka dekte de tafel. Jusu at zoo snel en veel hij kou nog kauwende stopte hij de zak keu vol brood eu vruchten en liep, zonder zich alvorens rust te gunnen, naar buiten, om den weg naar Castel- nuovo iri te slaan nog eens kwam hij bij Stefan terug eu boog zich tot hem. De Rus is met de boot uaar Castel- nnovo gevaren, in 't gezelschap van twee

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1