Landbouw. Gemengd Nieuws. in bouw voor klein fruit en 36.000 acres met vruchtboomen beplant. Dinsdag ia te Maidstone de jaarlyksche ooittentoonstelling geopend en heeft men er de puike appelen en peren kunnen keuren. Er is ook een wedstrijd in het verpakken van appelen. De tentoonstelling wordt bezocht zegt het blad verder door een dertig leden van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw. Zy gaan ook eenige van de voornaamste vruchten- kweekerijen en de vruchtenmarkt van Covent Garden te Londen zien. N. R. Crt. Dinsdag is de rykslandbouwwinter- school die dit jaar door de gemeente Goes werd gesticht, vóór het aan het rijk in gebruik werd gegeven voor het landbouwonderwijs, ingewijd. Vopr het bijwonen van deze plechtigheid waren aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, de directeur generaal van Landbouw, de inspecteur van het land bouwonderwijs, alle leden van Ged. Staten (behalve de heer van Rompu) de leden van de commissie van toezicht der school, het bestuur der Vereemging van oud-leerlingen der school hetdage- lijksch bestuur der Z. L. M. De Burgemeester der gemeente Goes hield volgens de M. Crt. een toespraak en droeg uit naam der gemeente Goes het gebouw over aan het Rijk, hier vertegenwoordigd door den directeur- generaal, den heer P. J. van Hoek. Deze antwoordde uit naam van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, dit gebouw te aanvaarden, noemde dezen dag een hoogst gelukkige en van groote beteekenis. Hierna voerde de commissaris der Koningin in ons gewest het woord, die aanving met te verklaren, dat hij vol gaarne gevolg had gegeven aan de uitnoodiging om hier tegenwoordig te zijn, daar de overdracht van deze school een handeling is van groote beteekenis, zoo voor de plaats als voor geheel Zeeland. Hierna werd door autoriteiten en belangstellenden een ommegang door de school gemaakt. Waar in ons blad reeds een bespre king van deze inrichting werd gegeven; behoeven wy hierop thans niet terug te komen. Alleen zij gemeld, dat allen na den rondgang vol lot waren over de nette en doelmatige inrichting der iokalen-^e indingsplechtigheid ver eenigden de genoodigden zich aan een gezamenlyk noenmaal. Het aantal nieuwe leerlingen, dat zich voor dezen curcus heeft aangemeld bedraagt thans 14. wil by vertraging van den trein, die 5.35 u. te Vlissingen aankomt, ten ge rieve van het publiek wachten tot ten hoogste 6.45 u. Door het aftreden van de leden en plaatsvervangende leden der com missie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten met 31 December a. s., zijn blijkens de M. Crt. door Ged. Staten o. m. benoemd in die commissie tot lid voor den kring Axel, V. Verschaffel te Sas van Gent en C. J. Burm te Hulst den kring Oostburg R. J. Versluijs en E. A. H. Le Grand te Oostburg en tot plaatsvervangend lid der commis sie voor den kring Axel, J. Smies te Axel en A. H. Donze te Neuzen den kring Oostburg, M. Lucieer en J. J. Versluijs te Oostburg. Volgens het Staatsblad No. 392 bedraagt de lichting der militie voor het jaar 1914 25.830 man, waarvan 500 voor den dienst ter zee worden bestemd, Het aandeel door de provincie Zee land in die lichting bij te dragen be draagt 1055. Naar we vernemen zal van de 28 personen, die aan de jongste loting alhier deelnamen, er slechts één vrij zyn, dat is natuurlijk hij die het hoogste nummer trok. De heer W. L. B. J. Dekker, agent der Rijks-verzekeringbank te Ter Neu zen, wordt met ingang van l December a. s., verplaatst naar Schiedam. Door Burg. en Weth. van Ter Neuzen is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie de heer P. A. Vroegop thans klerk. Tot klerk ter secretarie is benoemd de heer J. J. Huyssen te Oostburg. Tem. Crt In de week van 22 tot en met 28 Oct. kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad de volgende gevallen van besmettelijke ziekte in Zeeland, 3 gevallen van diphteritis te Zierikzee en l van deze ziekte te Goes AXEL, 31 October 1913. Met verwijzing naar de rubriek „Mid delen van Vervoer" brengen we onder de aandacht van het reizend publiek, dat met ingang van morgen, 1 Nov., voor de lyn Neuzen—Vlissingen—Bres- kens van den provincialen stoomboot- dienst de winterdienst is aan gevangen en aanmerkelyk verandering is aangebracht in de dienstregeling. We zullen de voornaamste wijzigingen hier aanstippen. Zoo vervallen des Zondags de reizen Vlissingen—Breskens nam. 6.35 u., Bres- kens—Vlissingen nam. 7.05 u., Neuzen Vlissingen nam. 5.05 u. en Vlissingen Neuzen nam. 6.30 u. De reizen Vlissingen—Breskens 12.10 u. en omgekeerd 12.40 u. en Vlissingen - Neuzen 12.10 u. en omgekeerd 2.15 u. worden daarentegen in 't vervolg weer wél 's Zondags gemaakt. Ook sommige uren van afvaart zyn gewijzigd. De zgn. vroegboot van 5.20 u. uit Neuzen vertrekt in 't vervolg 20 minuten later, en de boot van 's nam. 6.35 u. uit Vlissingen zal nu om 5.45 u. vertrekken (vaart niet op Zondag), doch PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2 November 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 (ire Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Amsterdam telde 1 Oct. j.l. 592.571 inwoners. Een eerlijk belastingschuldige. In eene gehouden vergadering van den gemeenteraad van Katwijk deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een schrijven van een belastingbetalend burger, den heer C., dat hij te laag was aangeslagen in den hoofdelyken omslag en verzoekende, hem met een bedrag van 100 te verhoogen. Avp. Dezer dagen is te Hoek-van-Hol land een geval van aanrading voorge komen. Te 's Gravenzande heeft men naar aanleiding daarvan de ouders bij „bekkenslag" gewaarschuwd hun kin deren des avonds na zeven uur toch vooral thuis te houden. Avp. Moord. Uit Helmond wordt aan het Huisges. gemeldWoensdagavond ontstond in het Haagje twist tusschen twee jongens van 18 a 19 jaar, Classen en Stienen, beiden in dienst'bij de firma J. de Rijdt aldaar. De ruzie liep zoo hoog, dat Classen het mes trok en Stienen morsdood stak. Opgepast met de gouden vijfjes. Een lezer, die het goed meent met de beurs van zijn stadgenooten, zegt de Prov. Gr. Ct., toonde ons een metalen speelpenning, welke in grootte, vorm, kleur en gewicht sprekend gelijkt op een Nederlandsch gouden vijfje, ons nieuwste muntstuk, waarover al zoo veel is geschreven. De bewuste speel penning is van Fransch fabrikaat. Het is een imitatie tien-francsstuk, vertoont aan de voorzijde het portret van Louis Napoleon met diens naam en aan de keerzyde te midden van een bladeren- krans het woord „Jeton" (speelpenning). De rand is niet gekarteld. Bij opper vlakkige beschouwing neemt men het valsche muntstukje zonder aarzeling voor een gouden vijfje aan. Bedoelde lezer nam er -dezer dagen in een restau rant de proef medehij gaf den speel penning in betaling en ontving van den kellner onmiddellijk terug van een vyfgulden-stuk. Angstig. - „Nu vriendelijk kijken alsjeblieit 1" „Ja, maar dat kan ik niet 1 Ik wou die photografie naar mijn vrouw sturen, die voor geruimen tijd op reis is, en dan kon ze 't wel eens verkeerd opvatten, als ik gedurende haar afwezigheid zoo vroolijk keekAvp. Bloedvergiftiging. Te Glanerbrug (gem. Lonneker) kreeg dezer dagen het 10 jarig zoontje van den heer B. een puistje in 't gezicht, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond. Het kind is onder hevige pijnen be zweken. Avp. Een legaat.. De heer D. Gaastra, te Lemmer overleden heeft aan de kerkelijke kas der Geref. Gem. 4500 vrij van successierecht, vermaakt. Avp. Gisternacht had aan de Berghuizer papierfabriek te Wapenveld, een treurig ongeval plaats. Toen de 17 jarige ar beider K. van Essen uit Heerde het ongeluk had van een der loopplanken te vallen, geraakte hij tusschen een machine zoodanig bekneld, dat hij geheel werd platgedrukt en de dood onmiddel- lyk intrad. (Zxo. Ct.) Gisteravond tusschen 6 en 8 uur is er ingebroken in een woning van een horlogemaker aan de Marnixstraat, te Amsterdam De horlogemaker, die met zijn familie buitenshuis was geweest, bemerkte bij zijn thuiskomst, dat de deur der werkplaats was ingedrukten vier horloges, die aan den wand hingen, verdwenen waren. Een lade met gouden horloges was onaangeroerd. N. R. Crt. Te Sappemeer is het 7 jarig zoontje van den heer H. aldaar, van een wipkar gevallen en levenloos opgenomen. De auto van baron Van Pallandt van Neerijnen kwam den straatweg afrijden nabij VeeneDdaal, toen een 5 jarig meisje onverwachts een der zij wegen uit kwam loopen. De chauffeur remde met alle kracht, doch kon niet verhinderendat het kind onder deD wagen kwam. By opneming bleek, dat een harer beentjes gebroken was. Avp. Een 2 jarig kind van v. d. M., te Veenendaal, is zonder dat het door de moeder bemerkt werd, naar den water kant geloopen, en even later verdronken gevonden Ar. Maandagavond is te Apeldoorn in de woning van den machinist W. aan de Sophialaan een zekere D. onder het ledikant gevonden. Deze bleek een oude bekende van de politie te zijn en heeft reeds een paar vonnissen achter den rug. Hy verklaarde geen booze bedoelingen te hebben gehadhij had slechts een goede slaapgelegenheid ge zocht. N. R. Crt. De Vesuvius vertoont weder alle teekenen, welke gewoonlijk aan een hevige uitbarsting voorafgegaan. Een roman. Eeu jongraensch ln den handel, bij een firma te Soerabaja was, zoo vertelt de Locomotiefgeënga geerd met een meisje in Holland, en 't was afspraak tusschen beiden, dat zy den Oceaan zou oversteken, zoodra hjj hier voldoende inkomsten zou hebben verworven om de financieele lasten van een huishouden te dragen. Gelet echter op de ongepermitteerde duurte van 't leven in onze heerljjke Krokodillenstad was hij allengs tot de overtuiging gekomen dat er voor hem de eerste jaren van een redelyk tracte- ment geen sprake zou kunnen zijn. Vandaar dat hij nu ongeveer veertien dagen geleden na rijp beraad, ertoe overging, zyn meisje maar af te schrij ven, daar er toch in lang nog van geen trouwerij zou kunnen komen. Men verbeelde zich echter zyu ver rassing toen hy dezer dagen de be wuste brief was al lang en breed onder weg van dezelfde jongedame een telegrafischen postwissel van drie mille ontving met uitnoodiging, om per eerste gelegenheid weer naar huis toe te komen, daar zij door Vrouwe Fortuna begunstigd was met niet meer of minder dan de honderdduizend De jongeling haastte zich, aan de vriendelijke invitatie te voldoen, zit op 't oogenblik al aan boord, en hoopt op de een of andere manier nog gelegen heid te vinden den heilloozen brief, die helaas twee mails vóór is, te doen onderscheppen. Maandag wordt de tentoonstelling te Gent gesloten. Men denkt dien dag tal van vreemdelingen te Gent te zien. De Fransche vlieger Pegoud, die met zijn vliegmachine buitelingen in de lucht maakt, komt alsdan demonstratiesgeven. Verwacht wordt dat wel 200,000 vreem delingen daarvoor naar Gent zullen komen. Het Hbl. van Antw. meldt thani definitief, dat Nestor Wilmart zal ver volgd worden wegens 't namaken van obligaties, bedrog bij 't opmaken van de balans en in de boekhouding, oplichtery met valsche obligaties en bedriegljjlc bankroet. Rasquin, de handlanger van den gewezen bestuurder der spoorweg- maatschappy Gent—Terneuzen, zal zich voor dezelfde feiten te verantwoorden hebben, uitgezonderd het laatste. Een onstuimige zee en een hevige storm heerschen 3inds Woensdag te Rabat en Casablanca. Drie schepen zijn verloren gegaan voor Casablanca. De bemanningen zijn gered, behalve acht man, die van een Grieksch schip verdwenen zyn. De materieele schade is aanzienlijk. De havenwerken hebben in spyt van den hevigen storm uitne mend weerstand geboden. De resident- generaal heeft alle maatregelen geno men, welke noodig waren om de eerste hulpverleening te verzekeren. De se cretaris- en de directeur-generaal van Openbare Werken hebben zich naar de plaatsen van het onheil begeven. Avp. Bij de schietoefeningen op het exercitieveld der artillerie te St.- Peters burg, is een sluitstuk van een houwitser los gevlogen. De kogel sprong terug en ontplofte dicht bij het kanon. De kapitein en zeven soldaten zyn levens gevaarlijk, en vijf soldaten licht ge kwetst. Avp. Door hun vader vermoord. Gisteren zijn in Nanterre de lijken gevonden van twee kinderen, die door drie revol verschoten gedood bleken. De commis saris van politie heeft onmiddellyk een onderzoek ingesteld, waarbij aan 't licht gekomen is dat de slachtoflers kinderen zyn van zekeren Pierre Savetier en dat zij door hun eigen vader gedood zijn. De 40 jarige vader kwam zich zelf by de justitie aanmelden om in arrest gesteld te worden. Hy verklaarde, dat hij de kinderen gedood had in vel band met een twistgesprek met zijn vrouw, van wie hy gescheiden leeft. Avp.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2