No. 61. Zaterdag 1 November 1913. 29® Jaar*?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMW Buitenland. FEUILLETON. D9 dochtsr van dsn Spion. AXELSCHE ff COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DE BALKAN. Tot nog toe berustten de gegevens over de kosten van den eersten Balkan oorlog op schattingen thans hebben de staten van het vroegere Balkanverbond aan de financieele conferentie te Parys hun onkosten als volgt opgegeven. Griekenland betaalde tusschen 30 September 1912 tot 31 Maart 1913 340 miljoen francs, te weten160.8 miljoen voor de verzorging van het leger, voor uitrusting en kleeding 29 miljoen, voor artillerie en munitie 11.8 miljoen, voor de intanterie 6.8 miljoen, voor den gezondheidsdienst te velde 6.3 miljoen, voor transport van troepen 36 miljoen, voor de requisitie van trekdieren, wagens en schepen 30.4 miljoen, voor paarden 3.9 miljoen. De kosten voor pensioenen aan de families der gesneuvelden, voor inva liden pensioenen en voor het onderhoud der krijgsgevangenen zyn niet mee gerekend. Servië heeft opgegeven 226.3 miljoen francs, te weten 26.5 voor de verzorging van het leger, 26.5 voor tractementen en soldij, 46.4 voor uitrusting. Het oorlogsmaterieel en de munitie vroegen 118 miljoen, transporten 32 miljoen, paarden en wagens 88 miljoen, gezond heidsdienst 9 miljoen. Bulgarije gaf voor den eersten Balkan oorlog uit in het geheel 767 miljoen francs, te wetenvoor de verzorging van het leger 324, tractement en soldy Roman van E. von WaldZkdwitz. Nadruk verboden.) Een gevoel van gerustheid bekroop Zorka, zonder de minste vrees liet zij zich door haren echtgenoot geleiden, zonder een woord te spreken vervolgden zy hun tocht. Een lichtje schemerde in de verte, spoedig werd dat grooter en grooter, 't bleek het lamplicht te zijn, itralende uit een hut, die eenzaam te midden van het gebergte lag. De wolfs honden sloegen aan, woedend sprongen zij op tegen de muren, vervaardigd van opeengestapelde rotsblokken. Milan riep hen geruststellend toe, maar hun woede icheen niet te bedwingeneen dier wreede dieren sprong over den lagen muur en op de huiswaartskeerenden toe. Zorka beefde en vloog verschrikt Milan's armen. Thans was het ook de ■terke man die beefde maar niet uit Trees voor het losgebroken dier, neen, integendeel, hy was dit dankbaar, o, zoo dankbaar en aau dat gevoel van dank baarheid had hij zeker wel het behoud zijns levens toe te schrijven. Hy schoot den losgebroken hond niet met een schot neder, maar sloeg dezen met de kolf van zijn buks krachtig op den rug. Huilend rerwyderde zich het dier. Thans loste 90 miljoen, uitrusting en kleeding 77 miljoen, oorlogsmaterieel en munitie 155 miljoen, gezondheidsdienst 33.7 miljoen. Montenegro heeft voor oorlogskosten opgegeven 100 miljoen francs. Grajewitch drie schoten, ten teeken dat goede vrienden naderden en onderkomen verzochten. Glurend keek een oogenpaar over een der muren, een mannenstem beval den honden, die opnieuw aausloe gen, stilte, daarna werd door eene onzicht bare hand een deur geopend. »Goede vriend, Georgio Juanowitch, hoe gaat het jou en je vrouw Fiametta ?c vroeg de Serviër. »Zyt gij het, Milan Grajewitch P Har telijk welkom! En deze vroeg hij op Zorka duidende. »Mijn vrouw 1* Liefde en trots lagen in deze beide woorden, niet de onverschilligheid en verachting waarmede somwijlen een Cri- vosciër van zijne echtvriendin spreekt. Zorka gevoelde dit, het deed haar goed en niettemin boezemde 't haar vrees in. Men betrad het erf, bukte en kroop door de lage deur in de hut, die met rook gevuld was en flauw verlicht werd door het in den haard brandende vuur. Slechts de op den schoorsteen staande schedels der verslagen vijanden werden hel ver licht, als 't ware verguld. »Kunnen wij bij u nachtverblijf beko men Pc vroeg Grajewitch. »De gastvrijheid is mijn voornaamste deugd,gat de aangesprokene ten ant woord. »En van de anderen houdt ge niet veel, dat weet ik, dat weet ik U zefde Milan schertsend en zoo opgeruimd als hy in lang niet gesproken had. Tezamen hebben de Balkanstaten in den eersten oorlog dus uitgegeven 1.8 miljard francs. De onkosten van Turkije schat men op 900 miljoen francs. Zoo komt men tot de slotsom dat de eerste Georgio lachteook hij was bandiet achtig schoon, evenals bijna alle mannen van dien zonderlingen volksstam, Hij opende thans de valdeur, die toegang tot den kelder gaf, kwam spoedig met een gevulde kan terug, vermengde den bran dewijn met water, roosterde olijven en kookte eieren; dit alles zette hij op eene lage tafel, welke, op drie pooten staande, zich nauwelijks eenige palmen boven den grond verhief. »Waar is je vrouw3* vroeg Milan. Georgio lachte eens en keek naar een der stallen. »Wanneer zij het doorstaan heeft, dan slaapt zij daar,c Zorka's blik rustte op Georgio, de grootste verachting viel daarin te lezen hij vertelde nu uitvoerig en met zeker welbehagen een onbeduidend voorval, dat hem aanleiding had gegeven zijne vrouw zoodanig te kastijden, dat hij haar aan den rand van het graf had gebracht. »Tucht en orde moeten in huis heer- schen, niet waar, Milan Grajewitch ?c zeide de huisheer, zijn verhaal sluitende. De Serviër zweeg, zijne oogen rustten schitterend op Zorka, die blozend de oogen nedersloeg. Had bij haar de honger zijne rechten niet doen gelden ware zij niet vermoeid geweest, zij had geen bete aangeroerd, die uit de hand van dit onmensch kwam, geen oogenblik langer had zij hier vertoefd, 't Was alleen de noodwendigheid, die haar dwong zich te versterken en te blijven. Eindelijk Balkanoorlog in het geheel 3 miljard francs heeft gekost. N. R. Crt. FRANKRIJK. Het nationale militaire comité, waar van Senator Reymond voorzitter is, heeft bekend gemaakt, dat de nationale in schrijving voor de militaire luchtvaart in Frankrijk in het geheel 6,114,846 frank heett opgebracht. Een soortgelijke inschrijving, in Duitschland voor de Duitsche militaire luchtvaart gehouden, heeft 8.750.000 frank opgebracht. Het Fransche comité denkt de ruim zes millioen als volgt te besteden aan koop van 208 vliegtuigen 3.221 832 fr., voor het inrichten van 69 vliegstations 1.957.044 fr., voor 75 beurzen ter op leiding van vliegers 424.066 fr. Voorts is er 71.872 fr. bij het ministerie van marine gestort voor de water-luchtvaart en 280.11 fr. bijgedragen aan de ver- eeniging, die streeft naar de verhooging der veiligheid in het vliegtuig. Het comité heeft ook nog 342 H.A. gronds, in verschillende gemeenten gelegen en verkregen door leening of aankoop, ter beschikking van den minister van oorlog kunnen stellen. Sommige gemeente besturen hebben een terrein ten ge schenke gegeven. N. R. Crt. ENGELAND. Kent, zegt een Engelsch blad, is ver maard om zyn lekker fruit. Tonnen aardbeien, kersen, pruimen, appelen en peren brengt het te Londen en in de provincie op de markt. In 1912 waren een 24.600 acres (1 acre is 0.4 H.A.) waren Milan en zijne vrouw verzadigd en zagen om naar een plaats, waar zy zich ter ruste zouden kunnen begeven. Georgio schudde een bos maïsstroo op, legde daarover een versleten doek en wees toen op het leger. »De Heilige Maagd bescherme u in uwen slaap De gastheer sloop de kamer uit en begaf zich in een aangrenzend vertrek, om daar den nacht door te brengen. Zorka vlijdde zich uitgeput neder Milan strekte zich nevens haar uit en wenschte haar een goeden nachtdaarna sliep hij in. Zorka kon echter den slaap niet vatten. Zij dacht aan den slanken, hardvochtigen officier, aan haren vader en zacht vloden hare tranen. Schuchter keek zij naar haar echtgenootzoo dicht had zij nog niet naast hem gelegen. Zij hoorde het kloppen van zijn hart, zijn adem streek langs hare wangen, zijn minste beweging werd zij gewaar. Wat sliep hij zacht, een stille vrede lag over zijne trekken gespreid en zij begreep thans niets van de angst, die zijn aanblik bij haar eenmaal had opge wekt. Nu lachte hij. >Zorka,< fluisterden zijne lippen. De jonge vrouw schrikte zij sloot de oogen en deed alsof zij zwaar sliep, maar hij verroerde zich niet, keek niet naar haar om, hij had slechts gedroomd en juist van haar. Thans sliep ook Zorka wer kelijk in. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1