Zaterdag 25 October 1913 29e <lam*£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Bui te ni and. Binnenland. Landbouw. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 7,- 3 7,.» 3 8,30 3 8,43 toom- DUITSCHLAND. De zoo kort na elkander gevolgde ongelukken met de Duitsche marine luchtschepen „L 1" en „L 2", waardoor in 39 dagen tyds 50 mannen omkwamen, geven in de pers natuurlijk tot ernstige nabetrachtingen aanleiding. Men onder- zocht de vraag, die zich van zelf op drong is de tijd niet gekomen om af te zien van verder gebruik der bestuur bare luchtschepen en ons uitsluitend op het gebruik en de ontwikkeling der vliegmachines toe te leggen De laatste weken hebben geleerd, dat Duitschland ook op dat gebied vorde ringen heeft gemaakt en het eens in betrekking tot de techniek der vliegerij onoverwinlijke Frankrijk naar de kroon iteekt. Alvorens die vraag te kunnen beant woorden, dient men zich zorgvuldig rekenschap te geven van de oorzaken, die, in onmiddellijken samenhang met den bouw der .Zeppelins" tot onge lukken als de genoemde geleid hebben. Eén punt in het stelsel, volgens welke 'alle bestuurbare luchtschepen zijn sa mengesteld, is dat hun binnenste een licht-brand baar gas n.l. waterstofgas be vat. Naar men weet, vormt dit, met lucht in aanraking komende, zeer ge makkelijk het uiterst ontplofbare knal- en daar gestadig kleine hoeveel heden gas ontsnappen en zich dus met lucht vermengen en daar bovendien ouder de enorme hoeveelheden water- atofgas-motoren moeten zijn aangebracht waarin een lichtbrand- en ontplofbare itof, benzine, door bestendige en regel matige ontbranding en ontploffing als kolen in de kachel wordt gebruikt, be hoeft niet nader uiteen te worden gezet, welk gevaar het samenbrengen van deze tegenstrijdige bestanddeelen in de lucht op vaak aanzienlijke hoogte be- teekent. De „Köln. Ztg." waarschuwt echter terecht, zich bij de beoordeeling van het nut der luchtschepen niet door ge waarwordingen als de laatste ongeluk ken hebben gewekt, te laten leiden. Men is geneigd, het gewicht daarvan te overdrijven, niet denkend aan de dozijnen tochten van luchtschepen, met honderden passagiers bemand, die uit nemend slaagden. Lazen we dezer dagen niet van iemand, die in een boven Berlijn zwevend luchtschip een thee partij gat? Zeker het voordeel der vliegtoestellen is, dat, valt er een naar beneden, meest uiet meer dan twee slachtoffers te be treuren zijn. Dit sluit echter in, dat er ook meest niet meer menschen mee tervoerd kunnen worden. De ,Köln. Ztg." heeft berekend, dat sinds het be gin van 19 0 in Duitschland met lucht schepen tezamen 55 personen omge komen zijn. Het getal Duitschers, die tengevolge van een vliegtuig ongeluk den dood gevonden hebben, bedroeg tot 78 September 1913 ongeveer 90. Terwijl nu het doodvallen van vlie- irs ons helaas haast (men vergeve ons lompe uitdrukking) alledaagsch ge worden is, schrikt een onheil, als het geen de „L 1" en „L 2" overkwam, de geheele wereld op, ofschoon naar de meening van het Keulsche blad uit een oogpunt van veiligheid wellicht het luchtschip nog boven de vliegmachine zou moeten worden gesteld. Men moet diepe bewondering hebben voor de onvervaarde volharding, waar mee de Duitsche natie zich na elk on geluk, een .Zeppelin" overkomen, op verbetering van het stelsel toelegt, zonder at te wijken van den door graaf Zeppelin gewezen weg. Dat dit onwankelbaar vertrouwen zich in de leden dier natie bijna stuk voor stuk herhaalt, bewijst, wat uit Frankfort aan de .Köln. Ztg." geschre ven wordt. Voor Zondag 1.1. was de opstijging van de .Zeppelin", .Victoria Luise" voorgenomen. Wegens den nevel kon die echter niet doorgaan. Van de on geveer 60 aanmeldingen om mee te gaan, was geen enkele teruggetrokken, ofschoon twee dagen geleden de ,L 2" met zijn 28 passagiers brandend was neergesmakt. Midd. Ort. ENGELAND. De Times vertelt iets van het gevaar lijke werk van de reddingsploeg in de brandendeUniversalmij n. Dinsdagavond van de vorige week, toen de eerste ploegen, die na de ontploffing in de mijn waren afgedaald, verslag van hun bevinding hadden gedaan, werd er raad slag gehouden van de vakmannen. De berichten waren zeer ontmoedigend het was duidelijk, dat al wie nu in de mijn doordrong zijn leven waagde. Nochthans besloten de zeven mannen, die de commissie vormden, zich aan het hoofd te stellen van anderen, ten einde te zien of er menschen te redden waren. Maar zoo duister zag de zaak er uit, dat die zeven mannen ieder zich in een afzonderlijk vertrek afzon derden om afscheidsbrieven te schrijven aan wie hun het diprbaarst waren. Drie hunner maakten hun testament. Het was dien eersten avond een vreese- lijk werk, maar de zeven mannen kwamen alles te boven en brachten 18 kameraden levend boven. Behalve die zeven waren er nog heel wat meer die zoo hun leven waagden, maar van hen getuigt de Times, dat zij koelbloedig en onverschrokken gevaren trotseerden, die zij misschien meer inzagen dan iemand anders. Niettemin zeggen de pleitbezorgers van den oorlog, dat alleen een oorlog de mannelijkste deugden van een mensch te voorschijn roept. Dinsdag bevond men in de mijn, dat het gas er nog sterk in was en er veel rots is ingestort. Ook valt er nog gedurig gesteente. N. R. Ct. PORTUGAL. De regeering heeft aan de gezant schappen de volgende uiteenzetting ge geven van de wanordelijkheden, die te Lissabon en elders hebben plaats gehad .In den nacht van Maandag up Dins dag hebben monarchisten getracht te Lissabon den bestaanden staat van zaken omver te werpen. Ondanks een lang durige voorbereiding is hun poging vol komen mislukt. Slechts enkele groepen zijn opgedaagd en hebben geen weer stand geboden. Eenige telegraaflijnen en een spoorlijn zijn afgesneden zonder storing te veroorzaken of slachtoffers te maken. Een individu, dien de ver antwoordelijkheid voor deze feiten treft, is aangehouden. Geen enkel militair element, noch van de land-, noch van de zeemacht, heeft aan de oproerige daden meegedaan. De regeering kende het complot tot in zijn kleinste bijzon derheden en zij zal de voornaamste leiders doen straffen. Geen enkele dezer heeft zich op de afgesproken plaats vertoond. Integendeel hebben allen zich schuil gehouden of de vlucht genomen. Het geheele land geniet een volmaakte rust. Het gebeurde zal de oide niet verstoren, maar wel de vijanden van de republiek nog verachtelijker maken". De burgerlijke gouverneur van Porto heeft de volgende proclamatie uitge vaardigd ,De vijanden van de republiek hebben bij het aanbreken van den dag te Lis sabon een poging tot het verwekken van oproer gewaagd. Maar de regeering heeft, met behulp van de gewapende macht, dat misdadige opzet onmiddellijk den kop ingedrukt. Ondanks de wijde vertakkingen, die de beweging in het land had, is de openbare orde over het geheele grondgebied van de Republiek verzekerd. De bij de grondwet gewaar borgde rechten worden gehandhaafd, maar de overheid behoudt zich voor van de middelen gebruik te maken, die door de omstandigheden geëischt kun nen worden. Ik verwacht zoo zegt de gouverneur van Porto aan het slot van zijn proclamatie dat de burgers de orde in acht zullen nemen, waarvan de gestelde machten de handhaving op zich nemen. Uit deze proclamatie, die van een wijdvertakte beweging spreekt, zou mep opmaken, dat wat er te Lissabon ge beurt, ernstig moet zijn. Wat de stad Oporto zelf aangaat, een telegram meldt, dat het er rustig is. N. R. Crt. Heden bezocht H. M. de Koningin Amsterdam. Het bezoek heeft volgens het N. v. d. D. een niet officiéél karakter, maar houdt de bedoeling in om de Koloniaal-Aardrijkskundige Tentoonstel ling in het Stedelijk lüuseum te bezich tigen. 's Middags wordt de stichting van de vereeniging van Hulp voor Onbehuisden bezocht. Ten Paleize wordt hedenavond een klein gastmaal gegeven. De ochtend van Zaterdag zal worden besteed aan een kijkje op het stoomschip Geh ia van de Koninklijke Hollandsche Lloyd. Daarna wordt in het Paleis een noenmaal gegeven, waaraan verschil lende personen zijn genoodigd. Dien middag keert de Koningin, slechts van een klein gevolg vergezeld, naar Het Leo terug. Zeeuwsclie Landbouw Maatschappij. De najaarsvergadering zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 7 Novem ber a. s. n. m. 1 uur te Middelburg. Op de agenda komen o.m. de volgende voorstellen voor van het Dag. bestuur om het te machtigen eene commissie te benoemen van vijf leden, ten einde in de verschillende provincies gegevens te verzamelen om naar aanleiding van de belangrijke verhandeling van den heer P, Lindenbergh, gehouden in de algemeene vergadering te Zierikzee by het Dagelijksch bestuur een voorstel in te dienen op welke wijze men zal kun nen geraken tot eene aanzienlijke ver mindering van de groote kosten, die in Zeeland verbonden zijn aan den publie- ken verkoop van onroerende goederen Tevens zal ter sprake komen de benoeming vau een rechtskundig advi seur voor landbouwzaken. Het Dag. bestuur is van meening, dat één rechtskundig adviseur voor landbouwzaken in Zeeland voldoende geacht kan worden en dat deze, wan neer hij in zoodanige zaken geraad pleegd wordt duor allen, daarin een spoorslag zal zien om zich meer in 't bijzonder op deze afdeeling zijner praktijk toe te leggen. Indien de vergadering deze meening deelt, zou het van haar wenschen te nemen, of zij zelve wenscht deel te nemen aan de benoeming, dan of zij het Dagelijksch Bestuur wenscht te machtigen tot die benoeming over te gaan. M. Crt. AXEL, 24 October 1913. De aandacht van hen, die meenen aanspraak te kunnen maken op eene rente krachtens art. 369 der Invaliditeits wet dat zijn derhalve zij, die vóór of op 3 December a.s. hun 70ste levens jaar bereikt hebben wordt er op gevestigd, dat het voor het bekomen der rente met ingang van den eersten betaaldag, 9 December a.s., gewenscht is, zich vóór den 31sten dezer bij een van de tusschenpersonen aan te melden. De personen, die na 3 December a.s. hun 70ste levensjaar bereiken, worden er aan herinnerd, dat zij zich minstens twee maanden vóór den datum waarop zij 70 jaar worden, dienen aan te melden bij een van de tusschenpersonen, opdat tijdig een aanvraag formulier voor hen kan worden opgezonden. Zooals we reeds vroeger meldden, zijn voor de gemeente Axel als tusschen personen aangewezen, de heeren D. A. van Houte, hoofd der openbare lagere school, J. C. de Koning, hoofd der bijz. chr. school te Spui, P. de Regt, landbouwer te Sassiug, P. van Vliet, hoofd der bijz^chr. school (Nieuwstraat) en A. J. van de Vijver, hoofd der roomsch katholieke school. De St. Crl. van heden bevat in een by voegsel de statuten (no. 1449) van de R. K. wagenmakersvereeniging ,Sint Martinus" te Hontenisse.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1