RONA Cacao No. 58. Woensdag 22 October 1913. 29e «laarg. De dochter van den Spion. de bus VAN HOUTEN'S Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. IS DE RECHTERHAND VAN DE ZUINIGE HUISVROUW AXEL D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. De voorspellingen, hoe het tusschen Turkije en Griekenland zal afloopen, staan meer dan ooit tegenover elkaar. ,Iu officieele kringen verklaart men, dat de vrede binnen een dag of tien gesloten zal zijn", zegt de Echo de Paris. ,Te Athene is men thans buitengewoon optimistisch gestemd en gelooft, dat de onderhandelingen zonder moeilijkheden tot een goed einde zullen komen", meent het Berl. Tgb. „Te Konstantinopel ver sacht men ieder oogenblik de opening der vijandelijkheden. De Turksche Reg. is vredelievend genoeg, maar het leger wil volstrekt oorlog met Griekenland", wordt aan de Voss. Zg. gemeld. „lederen dag vertrekken nieuwe Grieksche regi menten naar het Noorden. De openbare meening te Athene begint zich meer en meer te verontrusten over deze troepen bewegingen", verneemt de Daily Tel. De loop der gebeurtenissen zal wel spoedig aan het licht brengen, wie dezer elkaar tegensprekende profeten het bij het rechte einde heeft gehad. Avp. DUITSCHLAND. Ter herdenking van den slag bij Leip zig is Donderdagmiddag te Möckern, waar York honderd jaar geleden de troepen van Marmont in een bloedig gevecht heeft teruggeslagen, het stoffe lijk overschot van vier Russische offi- cieien, dat sedert Oct. 1813 op het St. Jauskerkhot had gerust, met groote pleehtigheid overgebracht naar de Roman van E. von WaldZedwttz. Nadruk verboden.) Nacht, diepe nacht lag over de zwarte bergen slecht3 in een duistere rotskloof, illeen toegankelijk voor de zonen des lands, flikkerde een vuur. De vlammen zetten het rotsgesteente in de rondte in gloeddaar, waar het schijnsel niet meer reikte, heerschte weder diepe duiscernis. Wilde gestalten zag men om het vuurzij hulden zich in dikke pelzen en bedekten de kloeke, gespierde ledematen. Hier boven zijn de nachten koud, ofschoon overdag de zon de rotsen blaakt. De insurgenten lagen in diepen slaap, er werd geen ander geluid gehoord als het knappea der dorre takken en, heel in de hoogte, boven de hoofden der slapenden, de ge lijkmatige tred der schildwachten, die foor de veiligheid hunner makkers waakten. j »Halt, werda !c Het wachtwoord werd gegeven en een kleine donkere gestalte naderde langs het bekende pad de sla- len. Slechts één is er wakker, hij beft het hoofd op, de vlammen verlichten tijn bleek gelaat. Het is Stefan Karo- 'achewitch. welke vlak bij het groote gedenkteeken op het slagveld is gebouwd. Grootvorst Cyrillus was met vele Russische officie ren, soldaten en popen bij de overbren ging tegenwoordig. Een reusacbtige drukte en gewoel vervulde Zaterdag, den voornaamsten dag van de feesten ter herdenking van den dnedaagschen Volkerenslag van voor honderd jaar, sinds de vroege ochtenduren de feestelijk versierde stad Leipzig. Sinds 's morgens negen uur nam de drukte op straat snel toe. Van alle kanten trokken vereenigingen en »Jusu, zijt gij het?c »Ja ik ben het.c Hij zette zich naast zijn meester neder in gespannen verwachting zag deze hem aan. De knaap haalde diep adem, zijn longen schenen niet genoeg lucht te kunnen krjjgenzoo snel zijn beenen hem konden dragen, was hij van Cattaro naar hier geijld. Stefan werd ongeduldig. »Nn Hij is doodgeschoten!* Doodgeschoten Hebben zij hem vermoord, mijn vader vermoord ?c vroeg Stefan bijna onverstaanbaar. »Toen de zon onderging, is hij gestoi- ven met opgerichteu hoofde wachtte hij de kogels af. »Leve de vrijheid en het recht L riep hij, toen knalde het salvo, en alles was voorbij.* Stefan trok zijn pels diohter om zich heen, zyn geheele lichaam trilde van het snikkeu, woedend balde hij de kuisten en knarste op zijne tanden. »Zij zullen er voor boeten, geen pardon voor de schoftengeen hond, die ooit een stuk keizerlijk brood gegeten heeft, komt heelhuids uit mijn klauwen, en nog minder een soldaat.* Hij braakte een ontzettende verwen- schiog uit en drukte toen den schreienden knaap de hand. »Leg u nu te rusten, Jusu neem mijn mantel, gij zijt koud. De woede jaagt mij het bloed kokend door de aderen, ik kan toch niet meer slapen.* nieuwe Russische gedachteniskerk, corporaties met muziek op. Op het Gerechtsplein stelde zich de feestelyke optocht op van studenten uit Dnitsch- land, Oostenrijksche en Zwitsersche studenten, in het gebeel 3000 jongelui, met 300 banieren, naar het feestterrein te trekken. 28000 schoolkinderen namen de voor ben gereserveerde plaatsen. Avp. ENGELAND. Vrijdagnacht omtrent drie uur begou het er in de brandende kolenmijn uit Jusu maakte een afwerend gebaar. »Ik heb u nog meer te zeggen, Stefan. »Nog meer Hebben zij misschien Zorka ook vermoord en hebbeu nog andere landgenooten moeten bloeden »Neen, neen, ik zal het u zeggen. Toen ik de muurspleet van fort Giovanni, waardoor ik alles gezien had, had ver- lateu vijftig vaderousjes en dertig aves heb ik er bij gebeden, heer sloop ik de hoogte af naar de stad; ik had honger, ik had in vierentwintig uur niets onder de tanden gehad en wilde zien of ik ergens wat machtig kon worden Ik wachtte tot het donker was, toen zag ik den Signor, dien wij inder tijd onmoet hebben, toen wij den jongen Signor Cimillo op zijne reis door de bergen begeleid hebben.* Stefan Karovachewitch luisterde scherp. »Baron Similoff, den RusP* Ja, ja ik geloof wel, dat hij zoo heet »Eq verder >En bij hem een jonge Signora, zoo schoon, zoo slank »Eene Signora? Zijne dochter?* »Ot het zijne dochter is, weet ik niet, maar ik kende haar welwie denkt gij wel, Stefan Karovachewitch, dat de Sig nora was, met wie de baron in den maneschijn ging wandelden 3< Stefan's aderen zwollen, zijn hart klopte hoorbaar, zijn ademhaling werd sneller, een vreeselijk vermoeden kwam bjj hem op. te zien, of het vuur onder het aanhou dende spuiten minderde. Hoop op red ding van de honderden mijnwerkers die nog in de myn zijn is er niet. Zijn ze niet verpletterd onder instortingen of verteerd door het vuur, dan kunnen zij het zoo lang niet in de verstikkende atmosfeer uithouden. De Lord Mayor van Londen en die van Cardiff hebben een fonds geopend voor nagelaten betrekkingen. De koning schonk 500 pond sterling. Vrijdag was er bijna 1900 pond sterling bijeen. Onder de treffende dingen die zich onder de nabestaanden afspelen vinden wij gewag gemaakt van een vrouw, die bij de ramp haar man en een zoon heeft verloren en die, verleden week Zaterdag van haar twaalfde kind moeder geworden, nu overleden is. Een Fransch artillerie officier schrijft in de Matin, dat ontploffingen in mijnen vermoedelijk dikwijls het gevolg zijn van electriciteit in de lucht, en het gevaar daarvoor aangekondigd wordt door instrumenten, die de electriciteit aangeven. Alle mijnen, schrijft hij, moesten die gebruiken. N. R. Cri. MEXICO. De correspondent te Washington van de Daily Tel. verneemt dat de president Wilson bij de beraadslagingen met de ministers over den toestand in Mexico zich op bitteren toon heeft uitgelaten over het Huerta-bewind. Huerta was, zeide hij, een verraderlijke schelm, en hoe eerder deze de betrekkingen met de Ver. Staten volkomen afbreekt of zich terugtrekt, om de leiding der zaken »Wie was het Hij greep den knaap bij de hand en kneep die geweldig. »Niemand anders als de jonge Signor Camilio. »Camillo »Heer, mijne lippen hebben haar hand en haar kleederen gekast.* >Gij gelukkige fluisterde Stefan, en in die onherbergzame rotskloof, te midden van mannen wier handen bevlekt waren met het bloed hunner medemenschen, doemde voor zijn geest het liefelijke beeld eener schoone vrouwengestalte op, om zijn ziel geheel met liefde te vervullen. Dat beeld scheen helder en stralend af te steken tegen de nachtelijke duisternis, als eeu engel uit de hooge. »Gij hebt haar gezien, gij mocht den zoom van haar kleed aanraken, uwe lippen hebben op hare hand gerust --- Jusu, o gij gelukkige, Laat ik u kussen, knaap, op uwe oogen, die haar gezien hebben Hij trok hem naar zich toe en drukte zija lippen op de gesloten oogleden, die de oogen bedekten welke haar gezien hadieu, op zijn mond. die haar aange raakt had. »En of ik haar gezien heb? Ik ben om haar heengeslopen, als eeu vos om een kippenhokeindelijk bemerkte ik wie zij was ik stond dicht achter haar in de schaduw.* >Wat deed zij, toen gij zaagt ?c

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1