Thee EEN WOONHUIS VLASKAF Overhemden - Truien. Bericht. E.Br^ndsma Nieuwe Artikelen De Onroerende Goederen, Firma P. H. Veenhuizen, Axel 1.4 Piano-, Orgellessen, enz. Wij ontïanp dagelijks Advertentiën. Openbare Verkooping. Ingezonden Stukken. Specialiteit in Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Uit de hand te koop: verlirljstoaar bij P. BUIJZE, Stationstr. Axel. Tricot KINDERPAKJES enz. «Kr» ZiJ' die LID wenschen te worden van de Zangvereen. „ORELIO", kunnen zich aanmelden bij den Voorzitter of Secretaris tot 18 October. Zij moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Het WOONHUIS, Een WOONHUIS, IV. Een WOONHUIS, fl,10 H f 1,30 p. 5 ons. p. 6 ons. voor het a. s. seizoen. Axel. Firma P. H. VEENHUIZEN. dronkenDe kapitein is met een roei- lioot doof den veerman van het onder- ipen vaartuig afgehaald, hij stond „3 tot zijn middel in 't water. Naar iet lijk vau den machinist heeft men gezocht, doch men moest de pogin- opgeven en wacht nu af tot de boot Jelicht zal zijn. M. Crt. De kindermoord ie Amsterdam. JÜDsdagavond heeft te Amsterdam een J6-jarig man een in de buurt van de ffarmoesstraat surveilleerend politie- jgent aangesproken en hem medege deeld, dat hij de moordenaar is van den {jarigen Hendrik de Klerk. De man jeide, dat hij door wroeging zoozeer gekweld werd, dat hij het niet langer onder zich kon houden. Overgebracht naar het politiebureau werd hem onmiddellijk door den com missaris van politie een verhoor afge nomen. Het bleek een losse werkman te zijn, die den kost verdient met het rijden van vrachtjes op de groentenmarkt. Vroeger heeft hij in de mijnen gewerkt Het verhaal, dat hij deed, stemt vol komen overeen met de mededeelingen van het 7-jarig broertje van het slacht offer. Echter ontkende de man, dat hy het kind geweld had aangedaan. Het broertje van het vermoorde knaapje werd heden met hem gecon fronteerd, doch heeft hem üiet herkend. Hierin behoeft de politie echter h. i. met bet oog op de vele confrontaties geen tegenspraak te zien met de verklaringen van den man. De commissaris van politie is er nog niet zeker van, of hij den man au sérieux moet hemen. Hij houdt rekening met de mogelijkheid, dat men hier te doen heeft met iemand, die aan waanvoorstellingen lijdt. N. B. Crt. Een injjnramp. „Men kan zich," zoo schreef de Westminster Gazette Maandag, „haast geen verschrikkelijker samenvoeging van afgrijselijkheden voorstellen dan een brand op een landverhuizersschip temidden van een woedenden storm." Maar is het erger dan een ontploffing in een kolemyn, diep onder den grond, gevolgd door het in elkaar storten van mijngangen, zoodat men opgesloten zit, en een brand die nadert, en verstik kende walmen die de mannen bevangen en ze terugdrijven uit gangen, die misschien nog een uitweg zouden bieden, en de duisternis De Universal-mijn, van de Lewis, Merthyr Consolidated Colliery Company, te Senghenydd, een mijndorp. tusschen Caerphilly en Bargoed in Zuid Wales, bestaat uit twee deelen, de oostelijke en de westelijke schachten. In de westelijke is bet het gevaarlijkst, de lnchtverversching is er slecht. Twaalf jaren geleden, op den 24en Mei 1901, is daar al een ontploffing geweest, die aan 81 menSchen het leven kostte. En Maandagavond, 's avonds voor den morgen, toen in de vroegte de ontploffing gebeurde, kon er op een plek in dat westelijk deel van de mijn niet worden gewerkt, omdat er zooveel gas hing Zoo snel mogelijk daalde Dinsdag Shaw, de directeur, met een aantal mannen in de oostelijke schacht af om te zien of zij helpen konden. Dat is een gevaarlijk werk, gelijk men weet. Menigmaal worden die helpers zelf het slachtoffer van de doodelijke dampen die een ontploffing van het mijngas ontwikkelt. Maar geen oorlog is er noodig om helden te kweeken, en vrij j willigers om het levensgevaarlijke werk te ondernemen worden bij een mynramp Diet vergeefs opgeroepen. Shaw ver telde later, dat de lucht in de oostelijke mijnen goed was, maar heel slecht in de westelijke. Na eenigen tijd werden de eerste lijken boven gebracht, vele; zwaar ge wond maar ook levenden, vele verdoofd of ook gewond of verbrand. Voor enkelen vreest men, dat ze het niet sullen overleven. In een Engelsch blad vinden wij een lijst van eenige groote mijnrampen sedert 1866 in en buiten Engeland. Een lange lij3t, maar hoe vele in ver afgelegen streken Japan, China en zoo zullen 'er nog onder deze 47 ontbreken! En 25 is bot minste aantal slachtoffers op deze lijst, zouden er in de talrijke kleine mijnongelukken bij elkaar niet nog vele menschen meer omkomen, dan in de betrekkelijk weinige groote De ramp van Courriéres bij Calais in Maart 1906 heeft op de lijst het grootste aantal slachtoffers, 1230; dan volgt, in 1866, die van Talke of-the-Hill in Engeland, met 388 verder die van de Pretoriamijn bij Bolton in 1910, met 344, enz. Lje van de Universal-mijn zal, vrfeezen wij, ongeveer even erg zijn. Er zijn Woensdagnacht om 2 uur nog twintig mijnwerkers levend achter de instorting vandaan gehaald. De brand in nu gebluscht. Men gaat red dingsploegen samenstellen om de mijn te doorzoeken. Tot vanochtend 10 uur waren er 26 lijken boven gebracht. Het geheele aantal geredden bedraagt 487. Het lot van 393 is onbekend. Hoewel de brand in de mijn gedooid is, zal het nog lang duren voor men de heele mijn zal kunnen doorzoeken, daar de weg overal versperd is door instor tingen. De gevonden lijken zijn afgrij selijk verminkt en bijna niet te her kennen. W. B. Crt. Een zware brand heeft te Duinker ken drie scheepswerven in de asch gelegd. De schade wordt op tweemaal honderd duizend frank geschat. Geen champagne dit juarNaar de Temps meldt, is de wijn-oogst in Cham pagne dit jaar bitter slecht uitgevallen. Nachtvorst in het voorjaar, hagel en te weinig zon in den zomer en allerlei druivenziekten hebben bet gewas ver woest. Het kleine beetje vrucht, dat de gaarden opleveren, moest nu geplukt wor den) maar er waren geen handen om het werk te doen. En.daar de dVuif, zoodra zij een zekere graad van rijpheid bereikt heeft, snel geplukt moet worden wd zij niet rotten aan den wingerd, heeft men de hulp der troepen moeten inroepen om van den oogst nog te redden wat er te redden viel. En zoo kon men dezer dagen in de wijngaarden van Champagne solda ten onder toezicht van hun officiereu den wijn-oogst zien binnenhalen. In een goed wijnjaar rekent men op een opbrengst van 400,000 H.L. Dit jaar is de 30,000 H.L. nog" niet eens bereikt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 18 October 1913. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Toenemende bewol king. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad. Zondag 19 October a. s. hoopt onze geachte Vriend CORNELIS LAMBERTUS RINN, zijn 25sten geboortedag te herdenken. Dat wij dezen dag nog dikwijls mogen herdenken, is de wensch van ZIJN VRIENDEN. Axel, 16—10—'13. Ondergeteekende brengt by w deze, ook namens hare kin deren haren harteiyken dank aan de zeer velen, die haar op haar 8östen jaardag blijken van belangstelling heb ben betoond. Wed. WOUTERS—Lecluse. Axel, October 1913. De Notarissen Dregmans te Axel, Van der Moer te Neuzen en Boerlage te Vel sen, zullen op Donderdag 30 October 1913 en Vrijdag 31 October 1913, telkens des voormiddags UH/j uur, in het Hotel „Centraal", bij den Heer P. J Visser, te Neuzen, ten verzoeke van de Erven vau den Heer J HUIJSSEN, n het openbaar verkoopen behooiende tot de nalatenschap van genoemden Heer J. HUIJSSEN, gelegen te Neuzen, Zaamsiag en Krabbendyke, zijnde Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie). Meerdere oplettendheid Aan de Redactie! Het vervoer der suikerbieten is weer in vollen gang en daarmede een moeilijke tijd aangebroken voor allen die dagelijks den open baren weg moeten gebruiken. Hoewel het zich laat aanzien dat ditmaal de bieten eerder dan gewoonlijk op de plaats der bestemming zijn, moge een enkele op merking niet achterwege blijven over de ge ringe oplettendheid van degenen, die met het vervoer belast zijn. Men kijkt niet uit, loopt een heel eind van zijn paarden verwijderd met een ander te praten, moet vaak om tijd te winnen met leege wagens den steenen weg afdraven, is dan zeer zeker met geen signaal te bereiken, in het algemeen men doet alsof men alleen ware. De motorrijder of autobestuurder is gewend aan grootere snelheden, kan niet zitten te suffen, is telkens bedacht ol en van waar ge vaar kan dreigen, is in het algemeen veel op lettender. Mijne bedoeling is de wagen voer ders aan te raden deze goede eigenschappen over te nemen, dan zal het passeeren op den openbaren weg geen moeilijkheden opleveren. De motorrijder of autobestuurder wil graag meer dan de helft van den weg afstaan, stop pen, half in de modder blijven staan, enz. als hij maar ziet dat de wagenvoerder vooruit kijkt en bewijzen wil geven van op tijd zijn verstand te gebruiken. Wij 'hopen dat deze opmerkingen aanleiding mogen geven aan de eigenaars huu personeel op de geuitte wenschen opmerkzaam te maken. Hoogachtend, Uw dn. P. A. JENS. met bijbehooren. m at E3R.F. Te bevragen by de Wed. P. J. WIEST. P. H. ESSELBRUGGE, Voorz P. MALJAARS, Secr. met aanhoorig-hedeiL, met een gezamenlijke grootte van 194 H.A., 62 A., 31 c.A., of 436 gemeten, 229 roeden. (sterfhuis) in de Nieuwstraat, te Neuzen. op „het Zwaantje", te Neuzen. te Krabbendyke. Alles breeder omschreven in veiling boekjes, welke ten kantore van beide eerstgenoemde Notarissen verkrijgbaar zijn, tegen betaling van 40 cent per stuk. De veilingboekjes verkoop Gnroe rende Goederen teu verzoeke vau de Familie HUIJSSEN zullen van af (Maandag 20 dezer verkrijgbaar zijn tegen betaling van 40 cent per stuk, ten kantore van ondergeteekenden. Notarissen DREGMANS, Axel. VAN DER MOER, Neuzen. De Groningsche Brand- w waarborg Mij. verzekert gebouwen en losse goederen tegen de risico van brand. Naar ver kiezing onderling ot tegen vaste premie. Lage tarieven. Vertegenwoordiger: J. J. DE FEIJTER Kz. Axel, Nieuwstraat. AMSTERDAM. HOOFDSOORTEN: ClDtPONltRO Verkrijgbaar te Axel, F. Diele- man, Wed. H. Harinck, Wed. P. Deij, Firma P. H. Veenhuizen, Buist, Gezusters Meerschaert, Sas van Gent, J. T. de Smidt, I ranciska Pauwels, Zaamsiag, J. M. de Vos. T-siamifls worden door mij aan billtyken prys gegeven. Aanbevelend, P. C. VAN DELFT, Gediplomeerd Muziek-leeraar te Hulst.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3