foto. 57. RONA Zaterdag 18 October 1915. 29® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Binnenland. FEUILLETON. Ds dochter van dsn Spion. Als BINNENKOMT HET HUISGEZIN. AXELSCHE COEBAXT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Op de af deeling Waterstaat van de itaatsbegrootiug voor 1914 zyn onder de posten, die betrekking hebben op de Waterstaatswerken in Zeeland, ook uitgetrokken een post voor: verbetering van den Rijksweg door West-Zeeuwsch-Vlaanderen aanlegplaatsen voor diepgaande zee schepen te Ter Neuzen en verlenging van den kaaimuur aan het einde van het zy kanaal naar de Axelsche Sassing. Blykens de Midd. Crt. vermeldt de Memorie van Toelichting over die wer ken woordelijk het volgende a. Verbetering van den Rijksweg door West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De Rijksweg door West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, loopende van Breskens tot aan de Belgische grens over eene lengte van 23.924 K.M., is de hootdverkeersweg in die streek. Hij dient voor het plaat selijk en intercommunale verkeer van de verschillende gedeelten van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, voor het verkeer met Walcheren en het overige deel van Nederland en eindelijk voor dat met België. De weg, met inbegrip van de kant- lagen, breed 5 M., is in het begin der 19e eeuw met keien verhard en sedert dien heelt er nooit eenige belangrijke verbetering plaats gehad, doch zijn slechts, tot gewoon onderhoud, jaarlijks 600 a 800 M2 nieuwe keien verwerkt en is eenige herstrating uitgevoerd, terwijl verder in de jaren 19011904 Roman van E. von WaldZedwitz. (Nadruk verboden 59) - Hessenstein sliep nog steeds voorzich tig begaf Petrovac zich nu en dan naar de deur zyner kamer en luisterde. Had hij zich overtuigd, dat zijne diensten nog niet verlangd werden, dan nam hij zijne plaats bij den uitgang van het hotel weder in cd keek met het meeste genot naar de ichoone dochteren van Cattaro. Eindelijk werd er gescheld hij wist dat zijn heer dit deed. Zacht, op zijn teenen loopende, kwam hij de kamer binnen. Eer hij Frans ag, lag het heerlijk riekende bouquet op diens bed. Hij knikte vriendelijk. »Ik dank je, Petrovac!» »Niet« te danken, Nazi niets van mij «Ei van wie dan8» »0, van bella, bellissima Signora 1 »Ei, ei, heeft Nazi weer een vrijstertje P «Nazi geen vrijstertje --- Signora aan gehaald, niet Petrovac!» «Niet jou Frans was gewoon, dat Nazi hem steeds onverbloemd de waarheid zeide, maar de geloofwaardigheid van diens laatste woorden schenen hem toch een beetje twijfelachtig. Petrovac brandde los, zijne JUICHT HEEL een eenvoudig rijwielpad is tot stand gebracht. Waar de te onderhouden oppervlakte keibeatrating 113.900 M2 bedraagt, zou, indien op dezelfde wijze werd voortgegaan met vernieuwing van versleten bestrating, eerst ongeveer 160 jaren na den aanleg eene geheele ver nieuwing van den weg hebben plaats gehad. De verharding van de in België ge legen voortzetting van dezen weg, alsook wulpsche lippen vloeiden over van den lof der schoonheid en goedheid der bella Signora, Marie Esther von Similpff, die hy dadelijk herkend had. «Als een kus aan den overwinnaar van Cattaro, zendt de Signora dat.» Hij wees, dit zeggende, op de bloemen. «Als kus vroeg Hessenstein ver wonderd. «Geen kus meent als groet.» Frans keek langen tijd naar de bloe men hoe meer hij dit deed, des te som berder werd de uitdrukking zijner oogen. Nazi begreep niet, dat hij de bloemen niet kuste, dat zijn meester niet van vreugde boven de wolken was. Hoofd schuddend verliet hij de kamer, ten einde 7oor het ontbijt van zijnen luitenant te zorgen had hij gezien hoe treurig Frans thans de bloemen aan zijne lippen drukte, dan had hij zijnen beminden meester wel begrepen. Frans was spoedig aangekleed, in volle uniform, iels hetgeen hij steeds deed na te zijn opgestaan hij ontbeet, de bloemen stonden in frisch water voor hem op de tafel en wel zóó, dat hij die geen seconde uit het oog verloor; een der geraniums had hy in een knoopsgat van zijn rok bevestigd. Er werd getikt. «Binnen 1» Miss Alice Harley kwam lachend de kamer binnen. «Is het geoorloofd, mijnheer von Hes senstein vroeg zij, hare welluidende stem zóó buigende, dat deze hoogst die van de provinciale keiwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen bevinden zich iD veel beteren toestand. Mede in verband met de toeneming van het verkeer wordt mitsdien eene meer afdoende verbetering, over een veel korter tijdvak verdeeld, noodig geacht. De kosten daarvan zijn geraamd op pl. m. 670.000 en zouden, om eene rationeele behandeling mogelijk tfe ma aangenaam klonk. Frans stond op, hij was te zeer verrast om in het eerste oogenblik de juiste woorden voor een gepasten groet te vinden eenige malen buigende, wees hy zwiigend op een stoel. Alice nam zonder eenigen omslag plaats met de handen gevouwen op de tafel, zag zij den tegenover haar zittenden luitenant lachend aan. «Laat u niet storen, het eten en drin ken zijn te gerechtvaardigde en daarbij te aangename bezigheden, dan dat men deze in tegenwoordigheid eener dame niet zou kunnen uitvoeren. Het zou integendeel gelijken op het plegen van een onrecht aan zich zelf, indien men zich daarin sloren liet.» «Indien u mij dit veroorlooft, miss Harley, maak ik gaarne van uw goed gunstig verlof gebruik,» antwoordde de officier, innerlijk blijde een voorwendsel te hebben 'twelk zijne van minuut tot minuut toenemende verlegenheid een weinig verborg. Daar de dame zweeg, vervolgde hij «Ik doe dit te eer, daar mijn tijd beperkt is en ik onmiddellijk na afloop van het ontbijt dienstzaken te verrichten heb.» «Zoo, dat is jammer; ik had gehoopt straks nog gezamelijk een uitstapje te maken. Gij ziet, de lust naar avonturen is mijn trouwe metgezel; na het voorge vallene van gisteren kunnen wij zeker zijn, dat alles in de buurt rustig is.» Hessenstein dankte den hemel dat hij ken, over 25 jaar zijn te verdeelen. In verband hiermede zal jaarlijks 15.000 a 20.000 voor dezen weg zijn te bestemmen boven het thans reeds in het aitikel voor onderhoud en ver nieuwing begrepen bedrag, ad ƒ7200. Voor het jaar 1914 wordt een bedrag van 20.000 als eerste termijn uitge trokken. b. Aanlegplaatsen voor diepgaande zeeschepen te Ter Neuzen. In aan sluiting aan hetgeen omtrent de los- en laadplaatsen voor diepgaande schepen te Ter Neuzen bij de ontwerp-begrooting voor 1912 en 1913 is medegedeeld kan thans het voorstel worden gedaan om met de uitvoering van het opgemaakte plan aan te vangen. Dit plan beoogt het maken van een havenemplacement waarin twee haven bassins, in de gemeente Ter Neuzen, gelegen tusschen het stationsemplace ment aldaar eü de staalfabriek, aan de oostzijde van het kanaal. De havenbassins staan met het kanaal in open gemeenschap. Zy verkrygen een bodemsbreedte van 60 meter. De lengte der bassins, in de as gemeten, bedraagt bij het zuidelijke bassin ongeveer 275 meter, en by het noordelijke ongeveer 225 meter. De bodem ligt bij het zuidelijke bas sin op de diepte van 8,75 meter onder kanaalpeil, overeenkomende met die van den kanaalbodem by het noordelijke bassin op de diepte van 7 meter onder dat peil. Langs het zuidelijke boord van het zuidelijke bassin zal een kaaimuur wor den gebouwd, lang 250 meter, waar- dienst hadgelaten antwoordde hij «Gij legt grooten moed aan den dag, miss Harley, maar wezenlijk, men kan aanne men, dat vanda.ag de naaste omstreken van Cattaro gezuiverd zijn onze patrouil les doorzoeken het geheele terrein.» Hij zou gaarne gevraagd hebben, of Marie Esther ook deel zou nemen aan het uitstapje, maar hij deed het niet. Alice scheen wel zoo iets verwacht te hebben. Ik vind, dat intermezzo's als die van gisteren een aangename afwisseling zijn in het eentonige dagelijksche leven, vooral als zij zoo goed afloupen.» Zij moest het gesprek op Maria Esther brengen. «Mijne lieve vriendin Marie Esther is het echter niet zoo goed bekomen; het heeft haar zeer aangepakt wij moesten dus hier overnachten, waar wij eerst volstrekt geen plan op hadden.» Hessenstein keek op het hooren van den geliefden naam dieper in zijn kopje. Alice bemerkte dit, en zijn lichte blos was haar evenmin ontgaan. Miss Harley trommelde met hare fraaie, witte handen op de tafel. «Och, dat spijt mij zeer antwoordde hij verstrooid. «Wat prachtige bloemen! Mag ik?» riep Alice uit en greep tegelijkertijd naar den bouquet, die op de tafel stond. Hessenstein's gelaat was als met bloed overgoten, onwillekeurig strekte hij zijne

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1