\o. 56. Woensdag 15 October 1913. <29e Ja:ir£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEHAX, FEUILLETON. Da dochter van den Spion. ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en VrydagaTond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 00STENRIJK-1I0NHARIJE. Over den boerenschrik in Stiermarken, d. w. z. de wilde beesten, die er het vee verscheuren, verneemt het Fremden- blatt nog het volgende Van den beginne heeft men vermoed, dat het roofgedierte ontsnapt was uit een rondtrekkend wildebeestenspel, dat ïich uit vrees voor straf stillekens uit de voeten had gemaakt. Een oppasser in de diergaarde van Schönbrunu heeft nu verteld, dat in Juli 1.1. een heer de roofdierenhokken kwam bezichtigen, en hem onder het gesprek vertelde, dat hij uit Leoben naar Weenen was gekomen, om de dieren te bestudeeren, die wildebeesten- gpellen mee plegen te voeren. Hij had meegedaan aan een vergeefsche jacht op den boerenschrik. Het waren dieren, zeide by, die den 4den Mei uit een beestenspel te Deutsch Landsberg waren ontsnapt. De directeur had toen gezegd, dat hij ze weer had opgevangen, maar zulks was niet het geval. Intusschen hebben de afgevaardigden van het Duitsche centrum den stad houder over deze zaak in den Landdag geïnterpelleerd. Zij eischten dat men met spoed en behoedzaam op de dieren zou gaan jagen, om ze vóór den winter onschadelijk te maken. N. R. Ct. AMERIKA. President Wilson heeft zich in zijn houding ten opzichte van het Congres tot dusver een man van kracht betoond. Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) »Heb de eer u goeden morgen te wenschen luitenant slaapt nog niet naar bed gegaan halve nachten niet slaapt, altijd zoo, steeds hier en daar.* Marie Esther lachte tevreden. Zy had dus, zonder het te weten, metdenïuite nant onder een dak vertoefd zeker was dit Frans eveneens onbekend geweest, laders had hij bepaald een of ander teeken van zijne tegenwoordigheid gege ven hij had haar bepaald opgezocht, minstens naar haren welstand doen vragen dit was immers na het gisteren voorge vallene niet meer dan natuurlyk geweest. Zjj dacht er een oogenblik over na of ijj Frans door tusschenkomst van Petrovae een groet zon doen toekomen, doch maag delijke beschroomdheid hield haar daar van terug. Een klein Bocchezen meisje stond reeds lang voor het tegenoverlig gende huis, keek onafgebroken naar de SigDora en hield met de magere, bruine banden een korf vol schoone bloemen in de hoogte. Marie Esther wenkte. >Kom, kleine Het kind stak zoo snel als een pijl Thans wacht hem een strijd met den Senaat, waarin hy al zijn onverzettelijk heid en al zijn beleid zal noodig hebben. Naar wij in een telegram lezen, heeft Wilson te kennen gegeven dat hij er van overtuigd is dat de vrijstelling voor Amerikaansche schepen van het betalen van kanaalgelden bij de vaart door het Panama-kanaal, een schending zou wezen van de desbetreffende verplich tingen, die de Vereenigde Staten by tractaat (met Engeland) op zich hadden genomen. Deze verklaring van Wilson is een daad van moed. Want de in zaken van buitenlandsche politiek zoo machtige en op zyn rechten zoo naijverige Senaat, heett zich in deze quaestie zeer pertinent vóór een preferentieele behandeling ten gunste van de eigen scheepvaart ver klaard. En hoewel president Wilson ontegen zeggelijk gelijk heeft, en het schenken van een voorkeurbehandeling aan de Amerikaansche scheepvaart, voor zoo ver die van het Kanaal gebruik maakt, eeu schending zou wezen van de trac- taten, heeft de Senaat dat niet willen erkennen. Thans staan dus de opvattingen van President en Senaat lijnrecht tegenover elkaar. Maar de Senaat zal wel tot het uiterste vechten voor zijn inter pretatie van de bestaande verdragen en die strijd zal in nog meerdere mate gaan om de quaestie, bij wie in de Vereenigde Staten de klem ligt van het buitenlandsche beleid, bij President of Senaat. Dit is een strijd, die elk pre sident op zyn beurt uit te vechten krygt. uit een boog de straat overtoen het echter aan den ingang van het hotel stond en in ëe gewelfde duistere^ gang zag, die naar het binnenste van het gebouw voerde, scheen het besluiteloos ot zij wel verder zou gaan het kind vreesde blijkbaar daar binnen verdwaald te gerakeu. Vragend en onzeker richtte zij de oogen weder naar het venster. Nazi begreep den blik van het kind, evengoed als het verlangen der schoone dame. »Geef een handje, zoo kom nu maar gerust mede Met deze woorden nam hij de nog altijd^ besluitelooze kleine bij de hand, verdween daarmede in de sombere gang, voerde haar de steile wenteltrap op en klopte krachtig aan de deur der kamer van de Signora, welke onmiddellijk open deed. »Ik dank u Petrovae I* zeide de Signora zacht en vriendelijk. »Kom nu binnen mijn schatjewacht eeu oogenblik Nazizeide zij vriende lijk, zich eerst tot het bloemenmeisje en daarna tot den jager wendende. >Nazi wacht gaarne, tijd, veel tijd, luitenant slaapt zeker nog vast.* De Signora lachtedat lachje was een heerlijkheid in de oogen van den Croaat, zijn zin voor vrouwelijke schoonheid werd weder duchtig geprikkeld door den aan blik der lieftallige Signora; hij had vele ureu kunnen wachten om er naar te Meestal wint de Senaat, maar soms, zooals in den tijd van Roosevelt, weet de president zich te handhaven. Men zal dus thans moeten afwachten, hoe het ditmaal loopen zal. In de onder handelingen van president Wilson met het Congres over het Tarief heeft de president zijn wil weten door te drijven en het is geenszins onmogelijk dat hem dat thans ook zal gelukken. Te meer nu de President zeer zeker het gelyk aan zyn kant heeft. N. R. Ct. MEXICO. De Frankfurter Ztg. verneemt dd. Vrijdag uit Mexico (stad) dat de regee ring hoopt binnen tien dagen Torreon door haar troepen te kunnen laten her overen. Mocht zij daarin echter niet slagen, dan zal naar alle waarschijnlijkheid de val van het Kabinet,onvermijdelijk zijn gewoiden. Omtrent den val van Torreon is nog bekend geworden, dat de aanvoerder der regeeringstroepen in de stad, gene raal Junguia, Torreon verliet en het aan zijn lot over liet. De gelden in de publieke kassen nam hij mee. De op standelingen staken nu Torreon in brand. De Mexicaansche regeering erkent, dat er buitenlanders vermoord zyn (echter geen Duitschers)die hadden op aan raden van hun consul reeds tevoren de stad verlaten. Bij Aviles zijn 3000 man regeerings troepen door de opstandelingen geslagen. Het bericht, dat generaal Alvirez door de insurgenten is terechtgesteld, wordt bevestigd. kijken hoe Marie Esther met hare vingers door de bloemen woelde. Oranjebloesem, donkerroode rozen, scherp riekende geraniums, heliotropen en andere bloemen waren tot prachtige ruikertjes gebonden en betooverend schoon door de ongekun stelde wijze waarop dit had plaats gehad. »Dat is de schoonste ruiker,* zeide Marie Esther eindelijk, terwijl ze een heerlijk riekend bouquetje aan Petrovae ter hand stelde. >Voor mij, voor Nazi bella Sig nora?!* riep de Croaat verheugd en op gewonden, terwijl hij zich gereed maakte een zijner gewone bokkesprongen uit te voeren. Maar zich ter rechter tijd bezin nende waar hy was, gaf hij geen gevolg aan zijn voornemen en wilde de schoone geefster de handen kussen. Marie Esther lachte, bijna deed het haar leed den goeden Nazi in zijne vreugde teleur te moeten stellen. »De bloemen zijn voor uwen heei, Nazizeg hem dat het de groet eener vriendin is aan den dapperen held van Cattaro.* Marie Esther kwam het voor als kon zij door de bloemen een gedeelte harer schuld jegens den luitenant delgen. Zoodra het toeval haar weder in Zorka's tegenwoordigheid bracht, zou zij lief en vriendelijk tegenover het meisje zijn. Tot Nazi's eer moet gezegd worden, dat zijn vreugde nog eens zoo greot werd, thausmaaktehy inderdaad een luchtsprong. In den staat Morelos, het gevechts terrein van het opstandelingenhoofd Zapata, heeft de revolutie opnieuw het hoofd opgestoken, nu de regeerings troepen zich uit dien staat hadden terug getrokken. De regeering staat machte loos tegenover het gebrek aan discipline en de lafheid van haar eigen troepen. Echter verzekert de regeering dat zij met de hulp van politie en troepen de orde in de hoofdstad zal kunnen hand haven. De spinnerijen in Mexico (stad) en Puebla zijn gesloten. Daardoor zijn 20.000 men8chen buiten werk gekomen, van wie velen zich bij de opstandelingen aansluiten. A. R. Ct. CHINA. De Times verneemt uit Peking, dat de Chineesche regeering plechtig had beloofd alle tractaten en verbintenissen door China met het buitenland gesloten gedurende het Mantsjoebewind of daar na, stipt te zullen naleven. Het was deze belofte, welke de mogendheden er toe heeft gebracht, aan haar gezanten te Peking te gelasten, de Chineesche republiek te erkennen. Verder verneemt de Times uit Tokib, dat de Japansche regeering een ver zoeningsgezinde verklaring heett gepu bliceerd over het incident te Nanking. De Japansche regeering erkent daar in, dat al haar eischen op één na - die echter niet nader wordt genoemd - zijn ingewilligd. Echter vertrouwt de Japansche regeering erop, dat ook aan baar laatsten eisch alsnog zal worden voldaan. N. R. Ct. »LuitenaDt zal blij zijn, erg in zijn schik wezen riep hij en wilde het op een loopen zetten. »Halt, mijn vriend,* sprak de Signora. »Laat hein eerst uitrusten, hij heeft dit verdiend, en dan neem dit voor u Zij gaf den Croaat twee zilverstukken, twee geheele, harde, blanke guldens. Dit ging Nazi's verwachting verre te boven, de vreugde deed hem verstommen. »Kom kom!* riep hij het kind toe. »Wij gaan, wij gaan de Signora is zoo goed, o zoo goed Hij verliet, met het eveneens rijk beloonde bloemenmeisje, het vertrek, De brave Nazi, de poedelachtige Croaat, de leelijkste en toch de beste kerel uit het geheele korps keizerlijke jagers, schaamde zich voor de tranen, die hem de dank baarheid voor de goedheid der bella Sig nora, in de kleine, verliefde oogen dreef. Aan de deur bleef hij staan en overlegde. »Wat doe ik met twee gulden, twee fatsoenlijke, zilveren guldens?* Petrovae geloofde geheel Cattaro voor twee zilveren guldeus te kunnen koopen en\ kocht in gedachte reeds een aantal voorwerpen. »Neeu, neen, niets daarvan den eenen behoud ik voor mij, de andere gaat naar huis, naar moedertje mijn goede moedertje 1* En zoo gebeurde het. O, het was een brave zoon bij alle mooie meisjes had hij zijn goede moedertje niet vergeten.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1