Jaarg. 55. Zaterdag II October 1013. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. OIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgib 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. Volgens een bericht uit Servische (iron hebben de Servische troepen in de laatste gevechten het archief buit gemaakt van de Bulgaarsch-Macedo- nische organisatie, waaruit moet blijken, dat deze organisatie met de Albaneezen heult. De militaire gouverneur van Monastir heett voorts verklaard, dat hij onomstootelijk bewijzen kan, dat talrijke Bulgaarsche officieren met de Alba neezen hebben meegevochten. Generaal Iwonowits heeft 5500 man versterking ontvangen. Volgens een bericht uit Saloniki is reeds bevel ge geven tot den opmarsch over de Alba- neesche grens. Volgens een Bulgaarsch bericht is wederom een sterke Macedo nische bende te Kotsjana Servisch ge bied binnen gedrongen. A. R. Crt. DUITSCHLAND. In de sluitingsvergadering van het Verbond voor internationale overeen stemming te Neurenberg heeft prof. Schiicking gesproken over de vraag, of een oorlog een volk ryker kon maken. Hij ontkende dit. De vele milliarden, die de volken elk jaar voor onzinnige ooilogstoerustingen uitgeven, moesten gebruikt worden, om de toenemende armoede onder de laagste klassen te lenigen en de kunst voor het volk toe gankelijk te maken. De Frausche senator d'Estournelles de Constant voerde in het Fransch het woord over de kwestie van een toena dering tusschen Duitschland en Frank- Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) «Wat is dat met Stefan Karovache witch drong Similoff opnieuw aan. «Wat het met hem is? Alleen dat, wat natuurlijk zijn moet; hij is op mij verliefd, doodelijk verliefd.* De baron zag haar aan, als had hij niet goed verstaan wat door haar gezegd was. »Op u verliefd 9« »Javerwondert u dit, geliefde? »Nu, en u?» >Ik ?c Zij stond op en stond in hare volle schoonheid voor hem. Maar haar voor hoofd rimpelde zich, een trek van de diep «te verachting speelde om de kleine, vast op elkander gesloten lippen. «Die vraag stelt u mij, u, die de gelofte mijner liefde en trouw heeft, de belofte van lietde en trouw van de gravin Camilla Jerikoff! Ga, laat mij met vrede, ik wil ajleeD naar huis gaan Similoff aarzelde. «Ga, zeg ik Zij stampte driftig met den kleinen »oet op den grond. De Rus liep op haar toe ay wende hem af en begaf zich rijk. Hij achtte haar mogelijk, indien aan weerszijden de goede wil daartoe aanwezig was. Haussmann, vrijzinnig lid van den Rijksdag, sprak over hetzelfde onder werp en verklaarde, dat de Duitschers bereid waren, met de Franschen tot overeenstemming te komen. Het Duit- sche volk is geenszins van baat jegens Frankryk vervuld. Schuld hebben in dezen slechts de fchauvinisten. De sprekers werden luide toegejuicht. N. R. Crt. FRANKRIJK. De dagbladen zijn zeer ingenomen met de warme ontvangst, die Poincaré te Madrid door de bevolking en den Koning bereid is. Maura, de leider der conservatieve partij, heeft tegen den correspondent der Matin gezegd, dat hy de algemeene voldoening deelde nu het bewijs voor de Fransch-Spaansche ver broedering geleverd was. Ook Garcia Prieto heeft gezegd zich over de toenadering der beide landen te verheugen. N. R. Crt. ENGELAND. Een geheimzinnige zaak heeft Liver pool Woensdagnacht in opschudding gebracht. Zekere Macdonald bracht een anderen man, Roberts geheeten, by de deur van diens huis een slag toe, waardoor hij gedeeltelijk bedwelmd werd. Roberts nam daarna de wijk naar zyn kamer. Macdonald is ver volgens blijkbaar naar een ander huis gegaan, waar de politie zekeren heer Gaze dood vond liggendeze had een revolverschot in het hoofd. Later werd naar deD uitgang van de herberg. «Alice, verschoouing, ik was een nar, een verblinde dwaasMoet ik u dan niet beminneD, ben ik het niet verplicht Dwingt gij de geheele wereld, daar niet toe. Alice wend u niet af, wees opnieuw de mijne blijf blijf, geliefde L Hartstochtelijk had hij haar omvat en aan zijne borst gedrukt, langzaam, zacht weerstrevend scheen zij toe te geven. Een traan werd in hare oogeD zichtbaar, het schijnsel der maan viel vol op haar bedroefd gelaat. Zij gaf hern haar rech terhand, Similoff bedekte die met kussen. «Ziet u in, hoezeer gij mij krenkt? »Ja - ja, en duizendmaal ja!* «Zult u mij nooit weder zoo vernederen, door mij uit jaloerschheid te wan trouwen »Neen nooit L Hoogst vertrouwelijk hing Alice aan zijneD arm, zwijgend wandelden zij door de thans stille straten van Cattaro. Het stadje was als uitgestorven, ieder hunner stappen deed zich hooren. Het hotel was bereikt, zij begaven zich naar boven. «Mag ik binnengaan?* vroeg de baron, toen zij voor Alice's kamer stonden. «Een oogenblik zeide zij blozende. Het kwam Similoff voor alsof eene siddering door haar slanke lichaam ging «Ga, ga, geliefde smeekte zij toen met bevende stem. Zij kasten elkander opnieuw zacht drong Alice haren verloofde de deur uit de politie geroepen in een andere straat, waar een juffrouw Crompton dood was gevonden. Vlak bij haar lag Macdonald zwaar gekwetst. Deze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bezweek. Macdonald moet socialist geweest zijn. Uit het onderzoek is geblekep dat alle slachtoffers behoorden tot een sekte, genaamd de Kerk der Menschelijkheid. De mannen moeten leerlingen zijn ge weest van juffrouw Crompton, die in dien nieuwen godsdienst onderricht gaf. Bij een oefening in de Noordzee zijn Maandagmiddag twee torpedojagers, de Attack en de Hydra, met elkaar in aanvaring geweest. Ze stoomden boord aan boord, een linieschip voer hun voor den boeg langs en om te vermijden, dat zij dat in de zij ramden, voeren zij op elkaar in. De averij was vrij groot, maar de waterdichte schotteia hielden ze boven water en Dinsdag, werden ze veilig Queensferry binnengesleept. Twintig Engelsche kiesrechtvrouwen hebben Zondag weer eens een. staaltje van haar hooge beschaving jgegeven, door gedurende den dienst in de West minster Abdij met luider stem te gaan zingen„God helpe Annie Kennie, Harriet Kerr en Beatrice Sanders. Haar vijanden martelen haar, omdat zy weten dat haar zaak rechtvaardig is. Elescherm allen, die vervolgd worden tin lijden terwille van het geweten". Toen zij niet goedschiks wildten heen gaan, zijn zij met geweld uit de kerk verwijderd, doch onmiddellijk begon een andere groep hetzelfde gebed. Annie Kenny, die voorloopig op vrije voeten was gesteld, is Dinsdagmiddag opnieuw gearresteerd. Dit geschiedde tydens een vergadering van kiesrecht vrouwen, die zich hevig tegen de aan houding verzetten zoodat acht wegens dat verzet eveneens werden ingerekend. N. R. Crt. CHINA. Nu de mogendheden het er over eens waren geworden, dat de tijd, om de Chineesche republiek te erkennen ge komen was, is er te Peking waarempel nog een poging gedaan om elkaar vlie gen af te vangen. Het was zoo goed als afgesproken, dat de erkenning zou geschieden, zoodra de verkiezing van Joeansjikai tot presi dent haar beslag had gekregen en aan de mogendheden was meegedeeld. Maar Japan wilde gaarne de eerste wezen, en aldus aan China te verstaan geven, dat het wel tot de allerbeste vrienden van China was te rekenen. De erkenning door Japan kwam dan ook reeds at, een kwartier, nadat de verkiezing van Joeansjikai definitief was geworden. De Russen visschen achter het net, d. w. z. de Russische gezant kwam met zijn erkenning pas later. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de erkenning van de Chi neesche republiek ctoor de mogendheden thans haar beslag heeft gekregen. Dien tengevolge zullen alle buitenlandsche gezanten te Peking de plechtige inwij ding van Joeansjikai op heden by- wonen. AR. Crt. en schoof den grendel daar voor. Eens klaps was de uitdrukking vau haar gelaat, die kon wisselen als de kleuren van de cameleon, veranderd alles liefe lijkheid, alle betoovereude schoonheid scheen daaruit verdwenen, toornig trok ken zich de wenkbrauwen saruen, de oogen schoten als 't ware vuur, de handen balden zich tot vuisten. Zij luisterde naar de wegstervende voetstappen van den baron en lachte vroolijk. «Wanneer dergelijke scenes zich meer herhalen, indien hij voortgaat my door ijverzucht te kwellen, zooals hij daarmede is aangevangen, dan zal 't een hel op aarde worden !c Gedurende geruimen tijd ging zij in hare kamer op en neer. Zij bekeek deze verbinding van alle kanten, zoowel van de licht- als schaduwzijden de overtui ging echter, dat eene verloving voor hare toekomst bijzonder verstandig was, behield in haar binnenste ten slotte de overhand. «Dat het dan zoo zij, ik zal het hem wel weten af te wennen.* Dit gezegd hebbeude, legde zij zich te bed wel sloot zij de oogen, maar sliep niethetgeen zij dien dag beleefd had, ging haar als een molenrad door 't hoofd. Den heer Similoff en Marie Esther ging het eveneens en ook Frans von Hessenstein bracht een slapeloozen nacht door. De morgen brak aan, geen zonne straal baande zich een weg door het hooge, smalle raam in het slaapvertrek van Marie Estherde tegenoverliggende hooge huizen, die bijna, als men den arm uit het raam stak, te bereiken waren, ondei schepten de zonnestralen meedoogen- loosmaar het hotel «al Cacciatora* gaf leer om leer, want ook dit ontroofde aan de tegenoverliggende gebouwen, lucht en zonneschijn. Marie Esther stond op, opende het raam en trachtte het gloeiende voorhoofd door een frisschen luchtstroom te verkoe len tevergeefs echter, zulk eene ver- frissching is in de nauwe straten van Cattaro niet te vinden. Bittere verwijten kwelden haar. Met welke gewaarwor dingen had zij gezien, hoe Zorka aan den hals van den officier hing, welk een smart, welk een haat tegen het meisje was bij haar opgewektWas het niet maar al te natuurlijk, dat Zorka alles deed wat in haar vermogen was, ten einde haren vader van deu dood te redden Wat zou Marie Esther zelf niet gedaan hebben, als zij zich in een droeven toestand had bevonden? Welk een hartelijken uitleg had zij aan de smart van een kind gegeven, welk een verschrikkelijke schaduw was daarbij niet op het gedrag van Frans gevallen 1 Zij bad het arme meisje en den officier in stilte om vergeving. Zij wilde zich juist van het veuster verwijderen, toeü zij beneden, bij den ingang van het hotel, Petrovac zag, die

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1