No. 52. Woensdag I October 1913. 29® Jaar^. Ds dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAN, Buitenland. F EÜIL L E TO N. AXELSCHElffi COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. De nota, die de Servische regeering haren vertegenwoordigers in het buiten land heeit doen toekomen, heeft den volgenden aanhef, die van niet minder belang toeschijnt, dan het gedeelte, dat Reuter reeds heeft geseind. Met vertrouwen het toezicht van de groote mogendheden op het onlangs gevormd Albanië als een hechten waar borg beschouwende voor den vrede en de orde aau de Servisch-Albaneesche grensen mede rekening houdend met de hoogst vriendschappelijke houdinL van de Albaneesche bevolking jegens het Servische leger, toen het in Albanië verbleef, heeft de Servische regeering, toen de mobilisatie was voltooid, aan de Servisch-Albaneesche grens slechts twee regimenten op vredessterkte ge- laten, d. w. z. ongeveer 2000 man, verspreid over een front van honderd kilometer. Opgeruid door agenten uit Walona en Elbassan en onder bevel van een lid van de voorloopige regeering en zekere buitenlandsche officieren en Komitadzji's, zijn de Albaneezen Servië binnengevallen. Men ziet, over een opstand van de Albaneezen in Servië, maakt de nota met geen woord gewag. Zg spreekt slechts van invallen der Albaneezen uit het eigenlijke Albanië en geeft der voorloopige regeering en Oostenrijk en Bulgarije de schuld. Volgens het Giornale d' Italia heeft Roman van E. von Wald—Zedwitz. (Nadruk verboden.) »Ik zou Uwe Excellentie buitengewoon dankbaar zyn, als ik, de eerste maal dat w een detachement naar de grenzen gaat, in aanmerking mocht komen." De stadhouder zag hem met zijne groote. verstandige oogen doordringend wo, alsof hy op den bodem zijner ziel wilde lezen eindelijk knikte hij »Hm, hm, ik begrijp u." Hij herin nerde zich namelijk, dat baron Simiioff eene dochter had, wier schoonheid en beminnelijkheid in de officierskringen niet onbekend gebleven was. >Ga du maar getroost naar huis, beste Hessenstein, ik zal er aan denken." Frans maakte een buiging en verliet het vertrek van den generaal. Deze keek hem vriendelijk na 'Arme schelm, ik kan het begrijpen, h# liefde spreekt een woordje mee ja, ja, on herinner ik mij een allerliefst kind maar 't helpt niets eerst de plicht, tn dan het andere nu, ik zal hem de zMk zoo licht maken als het in mijne macht staat." RU schelde, een ordonnans trad binnen. die voorloopige regeering intusschen de volgende maatregelen genomen om de rust te herstellen. Moefti bei, de minister van buiten landsche zaken, is naar Walona ver trokken om te trachten met Essad pasja tot een accoord te komen. De kabinetten te Rome en te Weenen hebben ver trouwen in het welslagen van zijn pogingen. Verder heeft de voorloopige regeering een aantal gevolmachtigden naar Issa Boletinats gestuurd, die aan het hoofd van zijn benden tusschen het meer van Ochrido en Kitsjewo opereert, om hem te verzoeken het te laten bij de ver dediging van de grens. Het officieuse Premdenblatt spreekt op grond van inlichtingen, bij bevoegde militaire persoonlijkheden gewonnen, stellig tegen, dat Oostenrijksche officie ren de Albaneezen aanvoeren. De Serviërs trekken troepen samen op Monastir. Zij hebben in verband daarmee van de Grieken verlof gekregen om troepen over Saloniki aan te voeren. N. R. Crt. FRANKRIJK. President Poincaré houdt niet van de jacht, maar wanneer hij te Rambouillet vertoeft moet hij at en tob jachtpartijen geven. Dat hoort er nu eenmaal zoo bij en van zijn gasten gezanten, parle mentsleden en ministers en een massa anderen, die niet eens gezant, minister of kamerlid zijn, houden er velen wel van de jacht. Weest goed voor de jagers", schrijft het protocol aan den president van de Republiek voor. En »Verzoek majoor Trofie von Fetkowitch hier te komen." Na eenige minuten verscheen de majoor van den generalen staf. »Ik verzoek u te noteeren luitenant ridder von Hessenstein bij de eerste ge legenheid voor de decoratie in aanmerking te laten komen hij gaat, zoodra er een detachement naar de grensiinie oprukt, als eerste officier mede zulke omzichtige en dappere officieren moeten in de voorste gelederen staan." Majoor von Fetkowitch nam nota van het bevel en ging heen. Het gelukte den heer Simiioff eindelijk een rijtuig machtig te worden, dat hem en zijne dames naar het hötel »al Cac- ciatora" bracht. Marie Esther was zoo ontdaan, dat men voor hare gezondheid vreesde men besloot daarom hier te over nachten, in plaats van, zooals eerst het plan was geweest, nog denzelfden dag met de stoomboot naar Castelnuovo terug te keeren. Marie Esther schikte er zich zwijgend in blijde eindelijk eens een ongestoord oogenblik te hebben. Zij trok zich op hare kamer terug, sloot de deur en wierp zich vermoeid op het bed. Het was niet gemakkelijk in het niet zeer ruime hotel nog drie afzonderlijke kamers te krijgen daar Marie Esther echter beslist geweigerd had met Alice Harley een kamer te deelen, omdat zij dringend rust noodig had en zoo geeft de heer Poincaré dus jacht partijen, al houdt hij niet van de jacht. Donderdag was de eerste jacht te Marly- le-Roide President heeft zelf geen geweer aangeraakt, maar zich verge noegd met mevrouw Poincaié een uurtje door het bosch van Rambouillet te wandelen. In het jachtpaviljoen heeft hy zich vervolgens bij zijn gasten ge voegd en zonder veel belangstelling naar hun buit aan gevogelte, hazen en konijnen gekeken, die daar, naar de regelen der etikette, keurig op rijen uitgestald lag. En men zegt, dat op het menu van het dejeuner, waaraan de President dien eersten jachtdag zijn gasten vereenigde, geen stukje wild voorkwam. N. R. Crt. ENGELAND, De .Olympic" zou Donderdag, van Liverpool op weg naar Ne w-York, Queen- stown aandoen om reizigers en brieven malen aan boord te nemen, maar er stond te zware deining voor de stoom- booten die ze aan boord van het groote schip moesten brengen en de kapitein van de Olympic wilde zijn schip niet wagen met haar binnengaats te brengen. Hij stoomde dus na eenig wachten door, meenemende op een onvrij willigen tocht naar Amerika twee reizigers, die niet verder dan Ierland hadden willen gaan. De kansen van Queenstown, om ook voortaan door de groote Ounarders aan gedaan te worden zullen er door dit voorval met de White-Star-boot niet op verbeterd zijn. N. R. Crt. vóór alles alleen wilde zijn, moest e eige naar eindelijk raad schaffen en zijn eigen kamer afstaan. Marie Esther verscheen ook niet aan het diner, waarvoor op de kamer van haar vader gedekt wasde baron zat alleen met Alice. Beiden waren er volstrekt niet bedroefd over ongestoord konden zij nu over hunne politieke aan gelegenheden spreken, en Simiioff, zoowel als Alice, voelden zich vrijer, alsof hun een pak van het hart was genomen, wanneer de aandachtige oogen van het jonge meisje niet op hen rustten. Het diner was afgeloopeu gemoedelijkpratend stak de baron een sigaar aan, welk voor beeld Alice volgde. Het was een moeilijke dag," begon hij." »De insurgenten waren onvoorzichtig, en bovendien had de aanval volstrekt geen doel." Alice strekte zich gemakkelijk op de canapé uit, zij wierp het hoofd achterover en keerde haren vis-a vis het scherpge- teekende. schrandere gelaat toe, dat door de blonde lokjes zulk een eigenaardige bekoorlijkheid verkreeg. De schoonge vormde hand hield achteloos de sigaar vast, waaruit bleek dat zij het niet voor 't eerst deed, de lippen bliezen de blauwe kringetjes weg, en de sprekende oogen keken den baron vragend aan. »Voor de geheele zaak was deze aanval waarlijk meer dan overbodig", zeide zij losweg, terwijl zij het eene kringetje na het andere naar het plafond blies. »Voor ITALIË. De Corriere della Sera verneemt uit Spezzia, dat het linieschip Giuüo Cesare nog eenige maanden zal behoeven voor proeven met de machines en de artillerie en begin Maart in dienst zal worden gesteldmet de Dante Aleghieri zal het tot de eerste divisie van het eerste eskader behooren. Met den bouw van de aartsdread- nought'8, zal, volgens hetzelfde blad, in de eerste helft van 1914 worden begonnen. Zij zullen 30.000 ton meten, 211 meter lang en 25 meter breed zijn. Zij worden voorzien van acht stuks zwaar geschut (38.1 c.M.) opgesteld in 4 torens en zullen met hun 4 turbine- machines van 80.000 P.K. een snelheid van 25 tot 27 knoop kunnen ontwik kelen, naar gelang met kolen of met vloeibare brandstof wordt gestookt. N. R. Crt. RUSLAND. Uit Wilna komt het bericht, dat de arrondissementsrechtbank aldaar de behandeling is begonnen tegen een internatiónale dievenbende, bestaande uit 6 personen, die aan Duitsche kapi talisten voor 60.000 mark kopervijlsel voor goud hadden verkocht. N. R. Crt. AMERIKA. Eenige jaren geleden werd in de V. St. groote opschudding gewekt door een drama te Laporte, in den staat Indiana. Daar had de eigenares van een hoeve, juffr. Belle Gunness, een groot aantal mannen door huwelijksadvertentiën in ons echter was hij van veel belaDg, want geloof een vrouwenoog het moet u daardoor duidelijk geworden zijn, hoe diep de liefde voor mijnheer Hessenstein reeds in het hart uwer dochter gewor teld is." Baron Simiioff had zijn rieten stoel al dichter en dichter bij de canapé, waarop Alice lag, geschoven. Zijn oog scheen als 't ware de schoone gestalte der prachtige vrouw te verslinden, en vooral nu, terwijl hare vormen zich in het gunstigste licht vertoonden. Het schoentje met fransche hak was van den voet gevallen, even alsof dit laatste te klein was een schoen te dragen, de rozekleurige kous deed het been op zijn schoonst uitkomen, de breeae mazen deden de blanke huid hier en daar ver leidelijk te voorschijn komen. Gaarne maar al te gaarne had baron Simiioff dat voetje aan zijne lippen gevoerd hij gevoelde zich een jongeling, het bloed stroomde heden door zijne aderen als voor twintig, neen, als voor dertig jaar geleden. Alice verstond de kunst in de oogen te lezen, het gelaat van een man was voor haar een open boek, waarin zij las wat er in de ziel omginghoe meer zij gedurende haren levensloop in dat boek had gebladerd, des" te fynge- voeliger was zij voor den inhoud ge worden. Doch ook hare oogen, hare gelaatstrekken hadden geleerd stom te spreken, zij wist zonder iets te zeggen

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1