Gemengd Nieuws. Advertentiën. Rijkslandbouwwinterschool t© GOE1S. AXEL, 26 September 1913. De uitslag van de j.l. Woensdag alhier gehouden loting voor de Nationale Militie voor de gemeente AXEL, is als volgt: 4 20 5 22 13 10 27 21 11 3 24 2 23 9 28 19 6 17 7 16 1 8 26 18 25 14 15 12 NAMEN DEK LOTELINGEN. van Alten, Marinus van den Berg, Const. Anth. de Bruijne, Meeuwis Dieleman, Adriaan Dieleman, Pieter Dieleman, Willem Mattheus den Engelsman, Marinus Faas, Dirk Le 4?eber, Adriaan Pieter de Feijter, Cornelis Freekenhorst, Joost Daniël 't Gilde, Abraham Thomas Haak, Jacobus Heijnsdyk, Willem Gijsbregt Jonkman, Johannes Cornelis Lourens, Adriaan Mangold, Pieter Cornelis Marijs, Pieter Leendert Oppeneer, Marinus de Pooter, Pieter de Putter, Cornelis de Regt, Adriaan Jan de Regt, Marinus de Smet, Eduardus van Tatenhove, Cornelis M. Vermast, Augustiuus van de Vijver, Joannes Fr. IJzebaart, Marinus Met 1 October a. s. begint de winterdienst op de spoorwegen. Bijzonder wijzen wij het reizend pu bliek er op, dat de trein, die thans om 12.58 uit Hulst vertrekt, te beginnen met Woensdag 10 minuten vroeger af rijdt, wat voor de stations Kijkuit, Axel en Sluiskil eveneens het geval is, zoodat deze trein ook 10 minuten vroeger te Ter Neuzen aankomt. De nieuwe vertrekuren zijn van Hulst 12.48, Kijkuit 12.55, Axel 1.02, Sluiskil 1.09, aankomst Ter Neuzen 1.16. Overigens is alles hetzelfde gebleven In verband hiermede brengt de Di recteur van het Post- en Telegraafkan toor alhier ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 October a. s. de brievenbus in de Nieuwstraat ten 12.30 in plaats van ten 12.40 zal worden gelicht. Laatste buBlicbting aan het kantoor voor de verzending naar en over Ter Neuzen 12.42 in plaats van 12.52- Een en ander in verband met de vroegere aankomst van trein Mechelen Ter Neuzen 6. Zooals we meldden, zal het be kende circus Libot van Gent ook in onze gemeente voorstellingen geven en wel blijkens achterstaande advertentie op a. s. Maandag en Dinsdag. Slechts twee voorstellingen dus, zoodat wie van de buitengewone gelegenheid wil profi- teeren om in onze gemeente eens goede staaltjes van kunstrijden te paard, paar- dendressuur of vertooningen op het smalle koord te zien, niet lang moet dralen, maar een besluit nemen om te gaan. Afgaande op wat wij ervan hoorden en in andere bladen lazen, zal men het zich niet beklagen. Heden zijn de wagens gearriveerd en wordt druk gebouwd om de ruime tent, die van binnen electrisch verlicht wordt en voorzeker aan velen een gemakke lijke plaats biedt, tijdig klaar te krijgen. We vernemen, dat een 25-tal altisten met 20 paarden, waaronder een zware hengst van het Belgisch type hunne krachten wyden aan het circus Libot. Bij beschikking van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn met ingang van 1 October benoemd aan de Rijks Normaallessen alhier. a. tot directeur en onderwijzer in de Vaderlandsche geschiedenis mede voor de aan die lessen verbonden voorbe reidende klasse alhier, de heer D. A. van Houte, hoofd der openbare school te Axel b. tot onderwijzer in natuurkunde en gezondheidsleer de heer W. Wieber- dink, hoofd der school voor m. u. 1. o. te Ter Neuzen; en c. tot onderwijzer in plant- en dier kunde mede voor de daaraan verbonden voorbereidende klasse de heer J. Ris- seeuw, hoofd der o. 1. s. te Sluiskil. Maandag 22 September was voor Koewacht de dag voor het onafhanke- lijkheidsfeest. 's Morgens om 8 uur trok een optocht bestaande uit het muziek gezelschap, de schoolkinderen en de feestcommissie gevolgd door vele be langstellenden door de prettig versierde dorpsstraat naar de kerk, waar een plechtigs Mis van dankbaarheid werd opgedragen en door het koor een Te Deum gezongen werd. Na afloop van de kerkelijke viering werd weer de stoet opgesteld en ging het met vlaggen en wimpels naar de woning van den heer Burgemeester wien als vertegenwoordiger van H. M de Koningin en als zeer bemind hoofd der gemeente een geestdriftige serenade werd gebracht. Toen de heer Burgemeester verscheen werden door de leerlingen van de drie lagere scholen, onder begeleiding van de muziek, de volksliederen gezongen waarna een 2-tal leerlingen Z.Ed.Achtb toespraken. Om één uur vereenigden zich de verschillende plaatselijke vereenigingen en trok men in optocht, weder vooraf gegaan door de muziek de straten door naar het gemeentehuis, waar door het gemeentebestuur aan de feestcommissie de eerewijn werd aangeboden. Daar men wist, dat hier de voorzitter van de feestcommissie een feestrede zou houden, tot alle gemeentenaren, hadden zeer velen plaats gezocht voor het balcon van het gemeentehuis en ver drong men zich om toch maar geen woord te verliezen. Vol vreugde stemde ieder met deze rede in, doch die vreugde was kort van duur, want een stortbui, gevolgd door een aanhoudenden regen, deed het vervolg van het feest „in het water" vallen. Het overige deel van het pro gramma werd daarom uitgesteld tot a. s. Zondag, die daardoor een tweeden feestdag wordt, waar niemand op Koe wacht spijt van heeft. Binnenshuis werd den geheelen dag nog gefeest. Zooals gebruikelijk werd aan H. M de Koningin een telegram van hulde gezonden, waarop een dankbetuiging als antwoord van H. M. volgde. Dinsdagmiddag hadden de school feesten plaats. Ook dit had een ordelijk verloop en werd begunstigd door beter weer. In het tijdvak van 17 tot 23 Sept. kwamen ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of tebris typhoïdea te St. Maartensdijk, 1 geval van roodvonk te Clinge, Koude- kerke en Stavenisse en 1 geval van diphteritus te Goes. M. Crt. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Hulst de heer F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester aldaar. Zondag is te Sint Jansteen het eeuwfeest gevierd van Neerlands onaf hankelijkheid. De gemeente was netjes versierd. In den namiddag had een muziekfeest plaats, waartoe een vijftal gezelschappen waren opgekomen. Zoodra de stoet was opgesteld trok deze door het dorp en werd voor het gemeentehuis ontbonden. Daarna volg den muziekuitvoeringen en volksspelen. Een schitterende verlichting vormde een waardig slot van het feest. Bij het te Utrecht gehoudenexamen ter verkrijging van het politiediploma is o. m. geslaagd de heer J. F. de Feber te Sas van Gent. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 September 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, (Voorbereiding). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Ds. J. H Lammertsma Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg veroordeelde heden C. v. S.; onderwijzer te Hendrikskinderen, we gens verduistering van den inhoud der kas van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, groot 4800, die hij a,ls secre taris-penningmeester onder zich had, tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. Het bloedbad van Mühlhausen. Latere berichten omtrent de tactiek door Wagner te Mühlhausen bij zijn moord toegepast, stellen dezen in een nog afschuwelijker daglicht. Tot in de kleinste onderdeelen blijkt hij zijn schrikwekkende daad te hebben voor bereid. De „Köln. Zeitung" deelt daarover mee, dat hij zich na te Degerloch zijn geheele gezin te hebben uitgemoord, met het werktuig van den moord in een handkoffer verwijderde, terwijl hij zijn fiets aan de hand meenam. Den koffer met het werktuig nam hij mee in de spoorwegcoupé de fiets werd in den goederenwagen geborgen. In een andere plaats had hij een ontmoeting met een collega, zonder dat hij een spoor van opwinding toonde. Vervolgens nam hij een overweg in de buurt in oogen- schouw, want, aldus bekende hy, ik had met de mogelijkheid te rekenen, dat ik op dien tocht van Mühlhausen af vervolgd zou worden en moest daarom ook de bruggen over de Enz nauwkeu rig kennen. Daarop fietste Wagner weer terug naar Mühlhausen en steeg van hetrij wiel om zijn gruweldaad voor te bereiden. Intusschen kwam een man voorbij, die hem wat vroeg. Als hij, aldus veer Wagner, mij langer had lastig gevallen, had ik hem moeten neerschieten. Wag ner liet daarop fiets en rugzak liggen eü trachtte de telefonische leiding te verbreken, om zoodoende het bekend worden van zijn beraamde moordpartij te vertragen en zelf tijd tot ontsnappen te winnen. Hij bleek echter zijn krachten over schat te hebben. Hij kon niet in de paal klimmen en zou met het inslaan van pinnen te veel tijd verloren hebben. Daar aldus hét doorvijlen van den draad hem mislukte, kon naderhand Mühlhau sen een naburige plaats te hulp roepen en was hem de terugweg afgesneden, daar over den weg, dien hij daartoe te nemen had, de brandweer moest komen. Men herinnert zich, hoe Wagner begon met deze plaats op verscheiden punten in brand te steken en tot de revolver zijn toevlucht nam, toen hij deswege achtervolgd werd. Het bovenvermelde maakte het noo- dig, dat Wagner zoo spoedig mogelijk zijn plan volvoerde, als hij te rechter tijd nog wilde ontsnappen langs een weg, die hem vrij bleet. Op hoe doortrapte wy ze Wagner zijn plan had voorbereid, blijkt ook daaruit dat hij reeds ongeveereen jaar geleden te Degerloch zijn pistool probeerde op de schietbaan. Nog zei Wagner, dat als hem het ongeluk niet had getroffen, dat hij in zijn opgewonden toestand te Mühlhausen beide pistolen afgeschoten had, hem het plan, om ook in de naburige plaats Eglosheim te gaan moorden, ge lukt zou zijn. M. Cn. Inbraak in Wahnfried. Naar uit Baireuth wordt geseind, is in den huize Wahnfried, de villa van de weduwe van Richard Wagner, ingebroken. Ge stolen zijn o. a. uit een met glas overdek te schrijftafel een schrijlmap met antiek borduurwerk, een met edelsteenen be dekte snuifdoos van den meester, enkele gouden doosjes en een horloge, dat Lodewijk II aan Richard Wagner ge schonken heeft en waarop aan den achterkant een Lohengriufiguur stond en dat met edelgesteenten bezet was, De inbrekers hebben slechts kleine voor werpen gestolen, en groote kostbare voorwerpen niet aangeroerd. Bovendien wordt een gouden medaille voor kunsten en wetenschappen vermist, door den Koning van Wurtemberg geschonken, Uit de eetkamer is niets gestolen. De politie heeft nog geen spoor van d inbrekers gevonden Zy weet nognii eens of het een of meerdere personen geweest zijn. Een politiehond vervolgde het spoor tot buiten de stad, maar kon het toen niet verder vinden. Misschien zijn de inbrekers in een automobiel ontkomen. Documenten en manuscrip ten, die in een brandkast bewaard werden, schijnen niet gestolen te zijn, Men vermoedt, dat men niet met inbre kers van beroep te doen heeft, maar dat het plan is uitgegaan van den eet of anderen fanatieken verzamelaar. Alle bijzonderheden van den diefstal wijzen erop, dat deze goed overlegd en reedt lang voorbereid was N. R. Crt, Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 27 September 1913. Zwakke tot matige, meest Zuidooste lijke wind. Licht- tot half bewolkt Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Over dag zelfde warmtegraad. Met oprechten dank den onbekenden gever deelt ondergeteekende mede, dat bij heden morgen een gift ontving van f 35 voor „HOSANNAH". P. LE FEBER. Axel, 26 Sept. '13. Ondergeteekende maakt p,, deze aan het geachte publiek van AXEL en OMSTREKEN bekend, dat hij zich te Avel Sassing gevestigd heeft als HERBERGIER in de zaak voorheen bewoond door den heer Cb. JDellaert Hopende, dat hem dezelfde gunst alt zijn voorganger zal ten deel vallen, teekent Onder minzame aanbeveling, Hoogachtend, JAC. VAN MOSSEVELDfc Axel-Sassing, September 1913. Aangiften van nieuwe leerlingen, dia den leeftijd van 16 jaar moeten hebben bereikt, worden vóór den 15 October a. s.' ingewacht bij ondergeteekende, die op aanvraag gratis programma's en alln| gewenschte inlichtingen verstrekt (12) De Directeur, I. G. J. KAKEBEEKE, Goes-

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2