So. 51. Zaterdag %7 September 1913. i9e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAtf, Buitenland. FEU ILLETON. Ds doohtsr van dsn Spion. Binnenland. AXELSCHE COURANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. De Köln. Ztg. verneemt uit Sofia Rechtmatige verbazing heett een bericht git betrouwbare bron uit Konstantinopel gewekt, volgens hetwelk de Turken voortgaan troepen in Thracië te ver- amelen. De termijn van twee maanden voor de ontruiming van de afgestane gedeelten van Thracië door de Turken is door Bulgarije nog niet aangenomen. De Turksche regeering is van Sofia uit verwittigd, dat Bulgaarsche troepen ga het land ten W. van de Maritsa souden bezetten. N. R. Crt. Om de onlusten in het gebied van Albanië, dat aan het nieuwe Servië grenst, te begrijpen, moet men in aan merking nemen, hoe de toestand vroeger geweest is. Dzjakowa en Prizren in het Noorden, in het Zuiden Dibra, waren vanouds onder de Turksche heerschappij de marktplaatsen van het heele gebied van de Zwarte Driu en de Albaneezen van die streek plachten die markten te bezoeken. Nu liggen die plaatsen juist even ten Oosten van de nog niet afgebakende grens van Albanië op Nieuw Servisch gebied. Den Albaneezen blijft het bezoeken van die marktplaatsen onontbeerlijk voor hun bestaan. Of- ochoon nu Spalaikowits den grooten mogendheden op hun vertoogen ten behoeve van die Albaneezen heeft ge antwoord, dat de Servische regeering hun op oeconomisch gebied niets in den zou leggen, bereidde die regeering hun echter allerlei moeilykheden. Zij Roman van E. von WaldZbdwitz. 53) Nadruk verboden.) IX. De insurgenten hadden een nederlaag 'geleden hun lafhartige overval van een 'eerloos muziekkorps was door de tus- •ehenkorast van de afdeeling gewapende jigers en door het kloekmoedig gedrag 'm luitenant ridder von Hessenstein af- geilagen. Zij trokken zich terug in de rotskloven der zwarte bergen. Toen er •terkere afdeelingen uit Cattaro werden ifgezonden, om hen te vangen, waren spoorloos verdwenen, zooals het hun pwoonte was. In de streken, welke de keizerlijke troepen doortrokken, voudeu ty slechts vreedzame landbewoners, die hun moeilijk werk bezig waren, om tón karig onderhoud te verdienen. Nie tend kon het hen aanzien, dat zij mis kien pas daareven het moordtuig ter ijde hadden gelegd," om in ruil daarvoor spade en het houweel ter hand te 'enen. Al het zoeken was vergeefs, de «aten keerden na eenige dagen terug, wel ongedeerd, daar zij overal in "ermacht waren opgetreden. Aan de Wtelinie, die ^Montenegro langs zijn begon met de douanerechten te vervier voudigen en door allerlei politiemaat regelen verhinderde zij feitelyk het marktbezoek. Geen wonder dus dat de Albaneesche grensbewoners, wiens bestaan het geldt, opgewonden zijn en dat er bloedige botsingen aan de grens plaats vinden, of dat zij zelfs, eenmaal gewoon zich zelf recht te verschaffen, met geweld tot hun markten zijn doorgedrongen. Servië dreigt nu met de herbezetting van de strategische punten in Albanië, die het heeft ontruimd. Dat zal het echter stellig in botsing brengen met de mogendheden. De vraag is of deze nu tijdig te Belgrado te kennen zullen geven, dat Servië zich in de Albaneesche kwestie niet in een even gunstigen toe stand is, als korteling Turkije tegen over Bulgarije. De Mir, het officieuze Bulgaarsche orgaan, schrijft over de toekomstige betrekkingen tusschen Bulgarije en Servië. Aan een nieuw verbond met Servië, zegt het blad, waar de Russische pers zoo hardnekkig op aandringt, kan niet worden gedacht. De Bulgaarsche natie zal, vertrouwend op haar kracht haar gansche opmerkzaamheid richten op haar gestel om door haar oeconomische ontwikkeling en door haar beschaving de eerste plaats op den Balkan te her overen, waar zij recht op heett. Willen echter de Serviërs de ver houding tot Bulgarije weder dragelijk maken, dan moeten zij beginnen met het recht van de Macedonische Bulgaren te erkennen om Bulgaren te blijven, gebied had opgesteld, beweerde men geen schoten gehoord en ook niet gezien te hebben, dat er insurgenten in het land getrokken waren. Hoe weinig geloofwaardig dit ook scheen, hoezeer de bewijzen er ook voor spraken, dat zelfs Moutenegrijnen aan dien overval hadden deelgenomen want men vond op de plaats van het gevecht eenige zwarte matsen der Montenegrijnen, terwijl de Crivosciërs en de Bocchezen niet anders dan roode droegen hoe zeker men ook kon vermoeden, dat de robelLen zich grootendeels naar de zwarte bergen hadden teruggetrokken, zoo kon men hun toch niet bewijzen de gewapende neutraliteit geschonden te hebben. De toestand in de Bocche en in de aangren zende landen was door dit voorval zoo geheel veranderd, dat de stadhouder zich genoodzaakt zag het geheele land in staat van beleg te verklaren. Er ging een kreet van verontwaardiging door het land door de meesten werd er luide tegen gereclameerd, en zij, die het met die protesteerders eens waren, durfden er niet voor uitkomen, omdat zij voor hunne veiligheid vreesden. Onmiddellijk na zijn intocht in Cattaro begaf luitenant von Hessenstein zich naar den bevelhebber, deed hem rapport van het voorgevallene en gaf tegelijkertijd den gevangen Stojan aan hem over. Een krij gsraad was binnen een half uur ge organiseerd, het doodvonnis werd uitge- zij moeten hun vrijheid van godsdienst en school geven, wat men zelfs aan de Albaneezen en de Koetsowalachen heeft beloofd en ophouden met de verdrijving van Bulgaarsche priesters, onderwijzers en bisschoppen. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Het eerste Landgericht te Berlijn heeft Dinsdag den huisknecht Joseph Ritter, die op 10 Mei in de Hohenzollernstrasse den 13-jarigen schooljongen Otto Klahn, nadat hij een misdrijf tegen de zeden gepleegd had, vermoordde en het lijk aan stukken sneed, tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld. De gezworenen had den verzachtende omstandigheden aan genomen, daar Ritter volgens de ver klaring van de deskundigen geestelijk zeer laag stond. N. R. Crt. FRANKRIJK. Aan het station van den Ooster-spoor- weg te Parijs is Dinsdag een jongen van vyftien jaar aangehouden, die met den Orient-Express uit Boekarest was gekomen, niet in een wagon, maar daar onder hangende over een der assen. Op die wijze had de knaap de 2534 kilometer, die Boekarest van Parijs scheiden, afgelegd. De jongen, uitgeput van vermoeienis, honger en dorst, was met een dikke korst van stof en modder bedakt en vertelde, dat hy te Parijs gekomen was om er te werken. Ja, om er te werken, teekent de Figaro bij het berichtje aan, waarin het helden stuk van den jongen vermeld wordt, om er te werken bij menschen, die moe zijn na zes uur reizens in een eerste klas-coupé. N. R. Crt. sproken en voltrokken. Von Hessenstein moest nauwkeurig beschrijven wat er gebeurd was, en er ook rekenschap van geven, hoe hij voor zijn persoon op die plaats gekomen was. Overeenkomstig de waarheid vertelde hij, dat hij met de bevriende familie Similoff gezamenlijk een uitstapje gemaakt had, en bij die gelegenheid in verwikkelingen gekomen was. De generaal zag hem een tijdlang doordringend aan, eindelijk zeide hij »Hoewel ik uwe voorzichtigheid en uw overleg moet erkennen, hoewel gij aanspraak kunt maken op den lof en de tevredenheid uwer' superieuren, zoo be vreemdt het mij toch, dat gij ondanks het gegeven bevel, om geen con versatie te hebben met de hier vertoevende Russische families, juist met barou Similoff op zoo 'ntiemen voet zyt.« Frans zweeg, hij wist niet hoe zich te verontschuldigen. Kijk eens hier* vervolgde de gene raal, terwijl hy uit zijn schrijfbureau een stuk nam, dat hij daar voorzichtig ge borgen had »juist de naam van dien heer staat boven aan de lijst van die genen, die verdacht worden in ongeoor loofde betrekking te staan met de opstan delingen.* --- Hessenstein verbleekte. Alleen om uw loffelijk gedrag van heden, alleen om uwe dappere en onver schrokken handelwijze zal ik maar niet aan eene bestraffing denken ik waar schuw u echter, luitenant von Hessen- ITALIË. De betoogingen op de Piazza Colonna te Rome naar aanleiding van het inter nationale katholieke gymnastiekfeest, hebben aanleiding gegeven tot een ver makelijk proces. Toen van het terras van een groot koffiehuis op de Piazza Colonna allerlei uitroepen werden ver nomen, gaf de co m mand eerende kapitein, der politie bevel het terras te ontruimen. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk, er vielen klappen en de ontruiming ontaardde in een wilde vlucht, waarbij onderscheiden tafeltjes met aardewerk en glazen onderste boven vielen. De meeste bezoekers vergaten natuurlijk hun gelag te betalen, en kwamen daar voor ook niet achteraf terug. De kellners van het koffiehuis hebben nu een eisch tot schadevergoeding tegen den kapitein der politie ingediend. N. R. Crt. Jubileumzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat de jubileumzegels, uit te geven ingevolge het Kon. besluit van 23 November 1912 (Stbl. no. 353), in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kondigen datum af, aan de kantoren per posterijen verkrijgbaar zullen wor den gesteld. Deze zegels zijn voor onbeperkten tijd geldig voor frankee ring in het binnen en buitenlandsch verkeer. De oplaag is voor elke waarde bepaald. stein, en ik verlang op uw woord van eer, dat gij den omgang met baron Simi loff eens en voor altijd zult afbreken.* De jonge officier klemde zijne tanden vast op elkaar, zijn oogen vulden zich met tranen, Marie Esther's treurig gelaat doemde voor zijn geest op, met een stil verwijt blikte zij hem aan, en nog altijd was hij niet in staat antwoord te geven. De stadhouder legde deze aandoening op zijne wijze uit, op vriendelijken, bijna vaderlijken toon vervolgde hij »Ik zie, mijn beste Hessenstein, dat gij uw ongelijk inziet, geef mij nu de hand, dau is het gebeurde evenzeer ver geten, als uw flink optreden tegenover de bandieten mij in het geheugen zal blijven. Uw gedrag zal niet onbeloond blijven, ik zal u voor een decoratie van den hoogsten rang voordragen.* Frans boog zich hoe gelukkig zou hij anders geweest zijn met het uitzicht op eene vereerende onderscheiding, hoe trotsch zou hij het hoofd opgeheven hebben, en nu nu kwam het hem voor als ware het kruis, dat zijne borst moest siereu,. het Judasloon voor het verraad, dat hij aan zijne liefde zou be gaan. üp dit oogenblik lag zijne hand koud eu sidderend in die des generaals. »Is het mij geoorloofd Uwe Excellentie een verzoek te doen Wat is het Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1