Waarschuwing. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. Zangvereen. „Orelio"-Axel. boden, werd onder leiding van de heeren Morks en Mazure door een 40 kinderen uit Middelburg inWalcherensche dracht, een Zeeuwsche boerendans uitgevoerd. Na dit succesvolle nummer voerden eenige dames en heeren uit Leeuwarden iu Friesch costuum, de oud Friesche reidans, de Scotsche Trye, uit. Ook deze dans had veel belangstelling. Om bngeveer kwart over vier verliet de Kou. Familie, nadat de Koningin hare voldoening over het geziene had te kennen gegeven, het terrein. De gecostumeerden trokken in stoet naar de Entos, ter gemeenschappelijken maaltijd. Langs den weg oogstte deze kleederdrachtenrevue levendige toe juichingen. Zaterdagmorgen werd reeds vroeg tijdig door de Koninklijke Familie uit gereden tot het brengen van een bezoek aan de Int. Grafische Tentoonstelling, waarna tegen ongeveer half elf het Paleis voor Volksvlijt verlaten werd vooreen bezoek aan het hoofdbureau van politie. Op dezen rijtoer werden Koningin en Prins langs den geheelen weg luide toegejuicht. De Koningin Moeder bracht een be zoek aan de keuze-tentoonstelling der maatschappij „Arti et Amicitiae" op het Rokin. Door een groot aantal vereenigingen, een 65 tal, is aan de leden van ons Vorstelijk Huis een huldebetooging bereid. Deze stoet werd reeds vroegtijdig in het Frederik Hendrikplantsoen opge steld. Tegen ruim 10 uur marcheerde de kleurige stoet, waarin zich een flink aantal muziekcorpsen bevond, naar den Dam, waar de stoet zich tegen elf uur opstelde. Na de opstelling op den Dam volgde ten Paleize de aanbieding van het Hulde- Album aan H. M. de Koningin door het Comité, dat zich voor deze hulde betooging had gevormd. Na deze plechtigheid werd door de leden der aangesloten vereenigingen onder begeleiding der muziek het Wil helmus ten gehoore gebracht, waarvoor de Vorstelijke personen zich zeer erken telijk betoonden. Om 3.10 uur werd weer uitgereden om H. M. de Koningin-Moeder uitgeleide te doen. Gereden werd naar het Cen traalstation, alwaar de Koningin-Moeder alvorens te vertrekken, hartelijk af scheid nam van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Ook van de leden van het gevolg van het Vorstelijk Echtpaar en van de overige autoriteiten werd afscheid genomen. Na een bezoek aan de Diaconessen- inrichting, keerden de Koningin en de Prins naar het Paleis terug. Zaterdagavond bezochten de Koningin en Prins Hendrik de galavoorstelling in den schouwburg. Zondag hebben de hooge gasten de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, die als naar gewoonte al lang te voren stampvol was. Ds. G. Oorthuys leidde de godsdienstoefening. Gezongen werd Psalm 68 10; ps. 33 5 en 6, ps. Ill 5, en als slotzang Öez. 46 48 en 49. Ds, Oorthuys sprak naar aanleiding van Jesaja 47 4 „Onzes Verlossers naam is Heer der heirscharen, de Heilige Israëls", en herdacht in zijn rede het herstel onzer onafhankelijkheid en de herdenking daarvan dezer dagen. Na het dankgebed zette het orgel het .Wilhelmus" in, dat door velen staande werd meegezongen. 'tNam eenigszins den aangenamen indruk weg, ook nu door de onhebbelijkheid van velen teweeggebracht, die op hunne zetels gingen staap of op de galerij naar de ramen holden, alsof ze in een „kijkspel" waren 's Middags werd Artis" bezocht, waar ook Prinses Juliana was. Gisterochtend 11 uur heeft de Konink lijke fatpilie Amsterdam weer verlaten. Aan het station werd van verschillende autoriteiten vriendelijk afscheid geno- •uen, terwijl H. M. speciaal den burge meester dankte voor de hartelijke ont vangst, haar ook nu weer door Amstei dam bereid. Tegen 12 uur kwam de Kon. familie in de residentie aan. Enkele autoriteiten waren aan het station de burgemeester en de gouverneur der residentie, met wie de Koningin en de Prins zich eenige oogenblikken onderhielden. Een talrijke menigte juichte de Kon. familie buiten toe, toen deze met gevolg in auto's Daar het „Huis ten Bosch" reed. Een en ander is ontleend aan de Avp. AXEL, 16 September 1913. Gisteren werd onze gemeente bezocht door een groep ChineezeD, die aan de huizen ventten en natuurlijk aller aan dacht trokken. Dat die luidjes nog niet zoo armoedig waren, als naar hun klee ding te oordeelen viel, blijkt wel daaruit, dat ze aan het wisselkantoor van de Firma Van Heel alhier nog voor enkele honderden guldens vreemd geld in wisselden. Met den trein van 6.29 vertrokken zy van hier naar Brussel. Zondagavond werd aan de Groote Brug alhier eeu luchtballon opgemerkt, die blykens het snelle dalen niet ver van onze gemeente zou landen. Al spoedig snelden dan ook velen per motor, rijwiel en te voet de richting van den ballon tegemoet. De voetgangers moesten het echter opgeven, daar ge zichtsbedrog hen had bedot in den af stand, maar de wielrijders wisten het gevaarte nog tijdig te bereiken. Nabij den Zwartenhoek, tusschen Zuiddorpe en Westdorpe werd geland. In de groote mand zaten vier personen, waarvan zich kapitein noemde de heer G. van Buttel, ingenieur-aéronaute, die met zijn metgezellen een plezierreisje door de lucht had gemaakt met de „Waaslander I". Te 5 uur was men te Wetteren (B.) opgestegen en te half zeven uur geland. Wegens windstilte, was de snelheid niet groot geweest. De luchtvaarder vertelde op 21 Sept. van het vorige jaar tusschen Sluiskil en Axel te zijn geankerd en plan te hebben om a. s. Zondag nog twee bal lons op te laten met het doel onder deze gemeente vasten grond te bereiken. Dit zal echter veel van het weer en voornamelijk van den wind afhangen 't is dus nog tamelijk onzeker Zondagnacht circa half twaalf brak er, waarschijnlijk door het ontploffen van een nachtlampje, brand uit in de slaapkamer van den schilder J. H. te Boschkapelle, die met zijn echtgenoote door het knetteren werd gewekt. Door het zeer spoedig aanwezig zijn der brandspuit bleef het vuur tot dit vertrek beperkthet brandde geheel uit. Hun kind van circa drie maanden bekwam zulke hevige brandwonden aan het hoofdje, en de schilder aan den eenen arm, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepenmen vreest voor het leven van den kleine. M. Crt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een 100 soldaten van het garnizoen te Middelburg gekweld door diarrhee. Van dezen hebben een 50 zich's morgens ziek gemeld, al waren toen de verschijn selen reeds zeer verminderd. Men vermoedt hier met een geval van vergiftiging tengevolge van het gebruik van Argentijnsoh vleesch te dqen te hebhen, al is dit moeilijk uit te maken, daar van het vleesch, dat Zaterdag gebruikt is, niets is overge schoten. Het middagmaal had dien dag, behalve uit vleesch en vet, bestaan uit aardappelen en worteltjes, aan het ge bruik waarvan men de verschynselen niet toe kan schrijven. Bij soldaten, die niet in de kazerne hebben gegeten, hebben zich geen bij zondere verschynselen voorgedaan, wel bij eenigen die geen vleesch, doch wel vet gebruikt hadden. De toestand van alle patiënten is gunstig, zoodat er geenerlei reden voor ongerustheid bestaat. M. Crt. Mug en wesp. De heer M. G. F. uit Wemeldinge schrijft aan De Zeeuw Op een morgen in het begin dezer week, werd mijn aandacht getrokken door een gevecht tusschen een zeer groote mug en een wesp. Om dit ge vecht beter te kunnen gadeslaan wierp ik beide op tafel. Reeds zeer spoedig was de mug door de wesp overmeesterd, en naar het scheen ook gedood, daar hij niet den minsten tegenstand bood. Hetgeen er toen gebeurde, was wat het meest mijn aandacht trok, n.l. dit "Eerstens beet de wesp alle pooten achtereenvolgens tot het lichaam toe af, het bijten was zeer duidelijk hoorbaar, daarna deed hij hetzelfde met de vlerken en daar de buit thans nog te zwaar was, beet hij het lichaam der mug in tweeën en vloog met het voorste gedeelte heen. Voorzeker een niet alledaagsch schouw spel. Onvoorzichtig baden. Te Bergen aan Zee is Vrijdag een ongeoefend zwemmer, de heer R., bij het baden verdronken. Herhaaldelijk was hij naar het Hbld. meldt de laatste dagen door het badpersoneel gewaarschuwd zich niet te ver in zee te begeven, en ook Vrijdag kreeg hij wederom dezen raad mede, wyl er bij laag water een sterke stroom ging. Toch waagde de heer R. zich wederom te ver en sloeg zelfs op het herhaaldelijk toeteren van het badpersoneel 'geen acht. Waar schijnlijk hééft hij op een gegeven oogenblik kramp gekregen, is door den stroom meegevoerd en verdronken. Toen hij om hulp riep, gingen direct twee leden van het badpersoneel in zee om te trachten hem aan het strand te krijgen, doch hij verdween in de diepte. Een half uur later werd de heer R. nabij liet Koloniehuisje door de golven op het strand geworpen. Onder leiding van dr. P., die te Bergen aan Zee logeert, werd getracht de levens geesten weder op te wekken, doch te vergeefs. Vrijdagmorgen is, naar de N. R. Ct. meldt, gevankelijk naar Breda overge bracht zekere v. G. uit Tilburg, die in een der kermisnachten Sp. uit de Die penstraat in een twist zoodanig tegen het onderlijf heeft geschopt, dat diens opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd. Zyn toestand is levensgevaarlijk, De gemeentepolitie te Dieren heeft gearresteerd Th. Th., te Spankeren die uit het Laag Soerensche Broek een koe heeft gestolen en zich verder rogge van andermans akkers heeft toegeëigend. Avp. Een gevaarlijk heerschap. Vrijdag middag, omstreeks halftwee vervoegde zich, naar het Hbld. meldt, ten huize van den heer L., wonende Van Rijn straat 10, Sloten, een onbekend persoon, die de vrouw des huizes vroeg of mijn heer thuis was. Op het ontkennende antwoord van deze dame, die slechts het raampje in de voordeur opende, vroeg hij, of mijnheer daD al gauw verwacht werd. Hij vertelde verder, een ambtenaar der belastingen te zijn en verzocht op dringenden toon, de kamers te mogen zien, daar de inboedel niet volledig was opgegeven. ^Levrouw, wie het uiterlijk en het optreden van den man verdacht voorkwamen, wei gerde hem binnen te laten en sloot het raampje. Ongeveer tien minuten daarna kwam de heer L. zelf thuis en zag tot zijn verbazing, dat een hem onbekend per soon aan het raampje der voordeur aan het morrelen was, 'trachtende het te openen. Bij het zien van den heer des huizes koos de man het hazenpad. De heer L., inmiddels door zyn vrouw op de hoogte gebracht, volgde den man per fiets in de richting van Amsterdam, inmiddels de Slotensche politie waar schuwende, wie het gelukte, den ver dachte te arresteeren. Het bleek toen, dat een goede vangst was gedaan, want niet alleen dat op den man werden ge vonden een zesloops revolver en een zwart masker, maar ook daar werd hij herkend als de persoon, die den dag te voren afpersing had trachten te plegen in de Tasmanstraat, waar hij met het zelfde masker voor het gelaat, een derde étage was binnengedrongen. De verdachte werd in den loop van den dag geboeid voor mevrouw L. ge bracht, die hem onmiddellijk herkende. Hevige brand te Semarang. Naar 12 September aan de Tel. werd geseind, heeft te Semarang een hevige braDd in de loodsen der Hout-aankap-maatsch. gewoed. De schade beloopt zeven ton. Vreeselijke misdaad. De Köln. Ztg. verneemt uit MetzVrijdagavond is een vreeselyke misdaad gepleegd in Gros-Moyeuvro. In een drogistwinkel kwam kort na het invallen der duister nis een Kroatiër binnen. Hij gaf den winkelier een tweefrankstuk, zeggende dat hij daarvoor inkoopen wou doen. Nauwelijks had hij het muntstuk ge geven of hij trok een groot mes, waar mee hij den winkelier, Clemont geheeten de keel trachtte af te snijden. Toen hem dit niet gelukte, trachtte hy te vluchten, doch ontmoette daarbij de echtgenoote van den winkelier, waarop de Kroatiër zich op de vrouw wierp en haar de keel afsneed. Na weinige oogenblikken viel zij dood ter aarde. Toen hij daarop het huis verlaten wilde, kwam de dochter hem tegemoet. Ook haar bracht hij een diepe snede toe, waardoor zij ernstig werd gewond. De verwondingen van Clemont zelf zijn van minder ernstigen aard. De dader ontsnapte. Het is vermoedelijk iemand, die aan de grenzen smokkelarijen pleegt. - Achteraf vermoedt men dat de onderwyzer Wagner uit Degerloch ook de man is geweest, die in den laatsten tijd tal van vrouwen in het Bopser Woud had aangerand. Daar wordt nu een onderzoek naar ingesteld. 2V. R. Crt. HULST, 15 Sept. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f9,rogge f 7,50, wintergerst f9,—, zomergerst f8,—, haver f7,75, erwten f 11,50, witteboonen f bruineboonen f dui- venboonen fpaardenboonen fO,—, boek weit fO,—lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f—aardappels f'2,— Boter per kilo 11,40, eieren per 26 stuks f 1,10. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 17 September. Zwakke tot matige, meest Zuidelijke wind. Zwaar tot half bewolkt. Mogelijk een enkele regenbui. Zelfde warmte graad. Wegens dringende, noodzakelijke be talingen, zal bij niet voldoening van de verschuldigde plaatselijke be lastingen eerstdaags tot vervol ging moeten worden overgegaan, De Ontvanger der gemeente Axel, M. L. VAN VESSEM. Axel, 16 Sept. 1913. De gewone Repetities van het „KIN DERKOOR" zullen a. s. Zaterdag op het gebruikelyke uur en plaats worden hervat. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3