Binnenland. dut het pachtcontract betreffende Port- Arthur voor een duur van 50 jaar zal worden verlengd. De partij in Japan, die aandringt op krachtig handelen, verwacht dat spoedig in China een financieele crisis zal ont staan, welke den val van Joeansjikai's bewind zal na zich sleepen. Japan zou dan genoodzaakt zijn krach tig op te treden en moeten beginnen met het gewapenderhand in bezit nemen van Amoy en Foetsjou. De anti-Chineesche beweging in Japan vindt steun, in legerkringen, en ook bij andere invloedrijke groepen. Zij duurt onverzwakt voort. Het is de oorlogspartij in Japan om het even of China de eischen van Japan inwilligt of niet, Japan blijft besioten, eens en voorgoed een eind te maken aan de opvatting, die in China gekoes terd wordt, dat de Europeesche mogend heden Japan beschouwen als quantité négligable. N. B. Crt. Zaterdag is onder voorzitterschap van den heer Schimmelpenninck van der Oye de vereenigde vergadering ge houden tot sluiting van de zitting der Staten Generaal. Nadat voorlezing was gedaan van het Kon. besluit, waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd was, de zitting der beide Kamers in naam Üer Koningin te sluiten, werd eene commissie benoemd tot ontvangst en uitgeleide van den Minister. Deze plaats genomen hebbend achter de Ministerstafel, hield de volgende rede „Mijne Heeren Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Staten Generaal in Haren naam te sluiten. Dank zij uwe medewerking, kwamen in het afgeloopen zittingsjaar onder scheidenlijke wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan wets- voorstellen betreffende de toetreding tot de te Berlijn tusschen Duitschland en Frank rijk gesloten overeenkomst nopens Ma rokko betreffende hef te Brussel gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige eenvormige regelen nopens de aanva ring met bijbehoorend protokol van werd, had het vuren gehoord niet veel goeds vermoedende, was zij onmiddellijk op weg gegaan naar den kant van waar het schieten gehoord werd en kwam juist ter rechter tijd, om de kameraden uit het gevaar te redden. Hessenstein nam het commando op zich, de volkomen weerlooze muzikanten zond hij naar huis, terwijl hij, verdekt opgesteld, met zijne welgeoefende jagers achter de rotsen ver scholen bleef. De opstandelingen, die nog steeds vermeenden, dat zij de ont komen weerlooze muzikanten voor zich hadden, rukten nu met driesten overmoed voorwaarts, om bij een kromming van den weg met een hevig geweersalvo te worden begroet. Kreten van woede wer den gehoord, twee mannen bleven al dadelijk op de plaats dood, eenige zwaar verwonden sleepten de bandieten mede, slechts eene, die aan den voet gewond was en van een rots viel, vermochten zij niet meer te redden. Hessenstein sprong op dezen toe. »Ha zoo, een oude bekende, de koop man van het fort MamulaU 't Was inderdaad Stojan Karovache- witch, die nog tevergeefs trachtte zich door de vlucht te redden. Zijn mond was geheel en al vertrokken van woede. »Stefan, Stefan! red uwen vader!* brulde hij met donderende stem, waar van de echo door de rotsen weerklonk. Op een stuk rots werd de slanke gestalte van den geroepene zichtbaar. onderteekening betreffende het te Brpssel gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige eenvormige regelen nopens hulp en berging met bijbehoorend' protokol van onderteekening houdende wijziging der wet van 16 Juli 1869 (Staatsblad no. 139) tot uitvoe ring der bepalingen van de artikelen 33, 36, 31 en 38 der herziene Rijnvaart akte betreffende te Washington gesloten verdragen tot bescherming van den industriëelen eigendom, de bescherming van handels- en fabrieksmerken in exteritoriale landenhet te Christiana tusschen Nederland en Noorwegen ge sloten verdrag van handel en scheep vaart het te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Japan gesloten verdrag van handel en scheepvaart, In verband met de toetreding tot de Unie voor de bescherming van het auteursrecht op werken van letterkunde en kunst, kwam een nieuwe wettelijke regeling van het auteursrecht tot staüd. Eenige wijzigingen werden aange bracht in het Burgerlijk Wetboek ter bevordering van de Zondagsrust ten bureele van den Burgerlijken Stand en ter vereenvoudiging van de vormver- eischten voor het huwelijk, Ter verzekering van de handhaving der Loterij wet 1905 zijn eenige wijzi gingen in deze wet aangebracht. Omtrent de jaarwedden van de leden der militair-rechterlijke macht is in verband met de tot stand gekomen herziening van de Regtsplegingen bij de Zee- en Landmagt, een nadere wet telijke regeling getroffen. De wetten, regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, die regelende de voorwaarden ter verkrijging der bevoegdheid van arts, tandmeester apotheker, vroedvrouw en apothekers bediende en die houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der af zonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst en van de beoefening dier kunst werden nader gewijzigd. Een voorstel tot het verleenen van tegemoetkomingen aan onderwijzers bij het lager onderwijs mocht Uwe goed keuring verwerven. De Muntwet 1901 werd gewijzigd en aangevuld terwyl 's Rijks Munt werd aangewezen als Staatsbedrijf. De voorschriften inzake de Grootboe ken der Nationale Schuld werden door andere vervangen. Regelen werden vastgesteld voor het »Laat af! Neem je in acht, luitenant van het fort Mamula, voor onze soldaten je dag zal ook wel komen Hij legde aan en wilde vuren. »Schiet maar, we zullen jou ook wel krijgen, schurk!* riep Frans, met één sprong zich achter Stojan Karovachewitch verbergende en deze dus als dekking voor den kogel zijns zoons gebruikende. Woedend liet Stefan zijn buks zinken, de blauwe boonen der jagers dwongen hem aan zijn eigen redding te denken en de bevrijding zijns vaders op te geven. >Voorwaarts, oude!* zeideeen korporaal tot den bloedenden Stojan. Deze, van woede en pijn op de tanden knarsende, trachtte voorwaarts te gaan, doch zonk dra onmachtig ineen. Hessen stein trad op den bandiet toe en keek naar de wonden aan diens voet. >Gaan kunt ge niet, Stojan laat ons menschelijk zijn, kameraden neem den man op en draag hem, totdat wij betere gelegenheid vinden hem op te zenden,* Jaag mij een kogel door de hersenen,* vroeg Stojan vleiend, »doe mij geen schande aanIk wil lie'ver dood dan gevangen zijo!* De gewonde, oude leeuw, die reeds zeker menigeen het lieht had uitgeblazen, kwam op dit oogenblik in zijn vplle, mannelijke schoonheid voor; hij zag er waarlijk uit als een gebieder; ofschoon hij bandiet en roover, rebel en vijand des vaderlands was, koesterde Hessen- toekennen van pensioen aan de leeraren van bijzondere gymnasia en van bijzon dere hoogere burgerscholen en aan hunne weduwen en weezen, alsmede aan de gemeente-ambtenaren en aan de weduwen en weezen van gemeente ambtenaren. De wetsontwerpen tot regeling van de verplichtingen ten aanzien van den Landstorm, tot instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging en tot wijziging van de Regtspleging bij de Landmagt en van die bij de Zeemagt, alsmede van de Provisionele Instructie voor het Hoog Militair Gerechtshof mochten Uwe goedkeuring verwerven. Ten behoeve van belangrijke open bare werken, waaronder de verbetering van de afwatering van Se provincie Friesland en het maken van een brug over de Waal bij Nijmegen, werden de noodige gelden beschikbaar gesteld. Machtiging werd verleend tot het aangaan van een overeenkomst met de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij betreffende pensioenregeling voor haar personeel. Met Uwe medewerking werden in het belang van de ontwikkeling der teletonie de gelden toegestaan voor uitbreiding van de locale Rijkstelefonie door over neming van de 19 plaatselijke telefoon netten van de Nederlandsche Bell Tele foon maatschappij. Bepalingen werden vastgesteld tot bescherming van in het wild levende vogels eh tot wering en bestrijding van den Amerik. kruisbessenmeeldauw. De Schepenwet werd gewijzigd. Het Staatsmijn veld werd opnieuw uitgebreid. De arbeiders-ziekteverzekering als mede de verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invalidi teit en ouderdom werden wettelyk ge- Voor het verleenen van medewerking bij de uitvoering van wettelijke rege lingen betreffende de arbeidersverzeke ring werden Raden van Arbeid in het leven geroepen. Een wet, houdende nadere regeling van het Nederlandsch-Ind. muntwezen kwam tot stand. Ten behoeve van maatregelen ter voorbereiding eener reorganisatie van het bestuurswezen in Ned.-Indië en tot lotsverbetering van inlandsche ambte naren op Java en Madoera werden gel den beschikbaar gesteldeveneens ten behoeve van den aanleg van een spoor weg van Cheribon naar Kroja. stein voor hem toch zekere hoogachting. »Gaarne zou ik dat doen, maar het ligt niet in mijne machtde krijgsraad moet uitspraak doen zeide hij vriendelijk. »Schiet mij dood, schiet mij dood jammerde Stojan opnieuw. »Aoh, laat mij toch geen gevangene zijn, alleen dat niet Zwijgend begaven de jagers zich naar de stad op eene uit enkele buksen ge vormde baar droegen zij Stojan. Ook deze zweeg en scheen in gedachten ver zonken te zijn. Baron Similoff was met zijne dames zoo spoedig mogelijk teruggekeerd. Einde lijk verloor Marie Esther, die niet aan eene dergelijke inspanning gewend was en wier gewonde voet heftig pijn deed, hare krachten. Opgewondenheid bracht het hare toe tot de vermoeidheid, zoodat zij moest verklaren niet verder te kunnen gaan. »Maar wij zijn hier nog niet zeker!* riep de baron. Alice stelde hem gerust. »De afdeeling jagers, die daar straks ons voorbij trok, zal de opstandelingen verdrijven,* zeide zij. »Ik geloof, dat wij hier veilig kunnen uitrusten.* »Dan nog dertig schreden verder, daar waar de vijgeboom uit de rotsen te voor schijn komt, die geeft nog een weinig schaduw,* bracht de heer Similoff in 't midden. »Kom, miss Harley, laten wij Marie Esther ondersteunen.* De wet, houdende vaststelling van de bijdrage aan het Weduwen- en Weezen- fonds van burgerlijke ambtenaren in Ned.-Indië werd gewyzigd, ten einde door de vrouwelijke ambtenaren een lager percentage aan bijdragen voor het fonds te doen betalen dan door de mannelijke ambtenaren. Een wet tot bekrachtiging eener over- eenkomst met de Ned.-Ind Spoorweg maatschappij tot aankoop van den spoor weg Batavia-Buitenzorg door Ned.-Indis mocht Uwe goedkeuring verwerven. Voor aankoop van de ontginningen c. a. van de Steenkolenmaatschappjj' „Poeloe Laoet" werden de noodige gel den toegestaan. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te be tuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn ge- sloten". De sluitingszitting werd door 10 leden van de Eerste en 20 leden van de Tweede Kamer bijgewoond. A up, koninklijk bezoek aan Amsterdam. Vrijdagmiddag 2s/4 uur werd weer, ditmaal met H. M. de Koningin-Moeder, uitgereden om een bezoek aan den kleederdrachtenoptocht te brengen. Deze stoet werd geopend door Noord- Holland Amsterdamsche weezen van het Burgerweeshuis, Maagdenhuis en Luthersche Weeshuis. Boeren en boe rinnen van Urk, Marken, Volendam, Laren, Huizen, Blaricum, Alkmaar, Texel en Zandvoort. Daarna kwam Zuid-Holland met boeren en boerinnen uit Katwijk, Noordwijk, Scheveningen en Vlaardingen. Utrecht was vertegen woordigd door Hoogland, Bunschoten en Spakenburg. Gelderland door Har derwijk, Hierden, Elburg, Nunspeeten Elspeet. Overijsel door Staphorst en Reuven. Hierna volgde Drenthe, Leeu warden, Hindeloopen en Makkum. Nn Groningen en Limburg volgde Noord- Brabant, dat vertegenwoordigers zond uit de Meyerij, de Baronie en het land van Cuyk. Het slot van den stoet vormde Zeeland met boeren en boerin nen uit Walcheren, Zuid Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen, Cadzand, Schon- wen, Duiveland en Tholen. Nadat een aantal kinderen en eenige weezen H. M. elf bouquetten in de kleuren der provinciën hadden aange- Met de grootste moeite werd de vijge boom eindelijk bereikt. De drie personen vlyden zich in diens schaduw neder, Bijna onmachtig leunde Marie Esther tegen den schouder van haren vader et keek strak voor zich uit naar den rijweg. Plotseling kwam leven in haar vermoeids trekken, toen de jagers zichtbaar werden en zingend den berg afkwamenaan het hoofd van den troep liep vroolijken ongedeerd Frans von Hessenstein. Marie Esther zwaaide met haar zakdoek, haar vreugde was buitengewoon, zij bespeurde niets van de veelbeteekenende blikken, die tusschen den baron en Alice gewisseld werden. Al haar vermoeidheid was eens- klaps verdwenen. Marie Esther stood op, alsof zij den aankomende tegemoet wilde snellen. Miss Alice belette haar zulks niet, maar fluisterde den heer Similoff toe »Heb ik gelijk? Die blijde verrassing verraadt hoe diep 't-gevoel reeds wortel heeft geschoten.* De Rus knikte toestemmend, hij moest van de waarheid der door Alice uitge sproken vermoedens overtuigd zijn, »Wanneer de soldaten voorbij getrok ken zijn, hebben wij geen bescherming meer te verwachten,* zeide hij, zich tot Marie Esther wendende. *jk denk, gjj zult nu sterk genoeg zijn den weg verder te vervolgen,* (Wordt vervolgd,j

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2