Yo. 418. Woensdag 17 September 1913. 21 .1 'aarg. i ,jyyL». HH" na- isr^i m Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. hIFLFM VN, Buitenland. FEUILLETON. Ds dochter van den Spion. COURANT D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het luchtschip Viktoria Luise, een Zeppelin, heeft Vrijdagochtend een tocht boven het groothertogdom Hessen ge daan. Aan boord waren als passagiers de groothertog en de groothertogin van Hessen, prins Lodewijk en prinses Louise van Battenberg en de prinsen Andries en Alexander van Griekenland met gevolg. De tocht ging over Offenbach, Darm- adt, Worms en Maintz en van daar naar Frankfort terug. Om half twaalf 's ochtends is het luchtschip voor de loods te Frankfort ad M. goed en wel geland. In het Westfaalsche plaatsje Laer zou ter herinnering, aan de gebeurtenissen van honderd jaar geleden een groote gedenksteen opgericht worden. Le steen was al op een gemetseld voetstuk ge bracht. Nu is de steen en al het metsel werk met dynamiet vernield. Men meent, dat men de daders op het spoor is. W. R. Crt. FRANKRIJK. Het Journal des Débats klaagt over onbescheidenheid van de pers bij de roefeningen. Het blad stelt de rege lingen in Duitschland ten voorbeeld. staf geeft daar meer aan de pers dan in Frankrijk, doch krijgt ook meer gedaan, inzonderheid een tijdig zwijgen. De Duitsche overheid doet nooit ver s een beroep op aller vaderlands- ,e. Nu had de staf te Castelsarrazin Roman van E. von Wald—Zbdwitz. Nadruk verboden.) »Zie mij aan, miss Alice, het is mij alsof het zien in uwe oogen mij kracht en aanmoediging schenkt Zjj keek hem in het wit zijner oogen het was alsof SimilofTs gelaat eensklaps jonger werd. >Een schot!* riep Alice eensklaps. >Een schot, een schot 1* klonk de stem van Marie Esther, die, bijna flauw van whrik, zich krampachtig aan Hessenstein vastklemde. Een kogel floot haar dicht langs het hoofd. Van boven naderde met veel rumoer een hoop keizerlijke soldaten, hfet muziekkorps van een jagerbataljon, dat een anderen troep uitgeleide had gedaan, en bij deze gelegenheid door zwervende opstandelingen overvallen was. Daar de muzikanten geen vuurvvapens maar alleen hunne instrumenten bij zich hadden, was er van verdediging geen sprake, zij waven eenvoudig op de vlucht gegaan. Van de ''opstandelingen was geen spoor te zien hoewel uit de hinderlaag nog steeds enkele schoten vielen. Ga naar uw vader, freule,* zeide Frans, terwijl hij het bevende meisje aan de pers nog niets van de algemeene plannen meegedeeld, doch een courant uit de streek heeft, door aanschouwing, uitvoerig en nauwkeurig den stand en den toestand der twee vijandige" legers kunnen verklappen en aldus de ge heimen voor beide onthuld. N. R. Crt. ENGELAND. Er is reeds iets gemeld van Engelsche luchtschepen die grooter zouden zijn dan de Duitsche Zeppelins. Wij vinden er in een Engelsch blad iets meer van. Het eerste luchtschip van dien aard bestaat nog slechts in ontwerp. Vakmannen van de admiraliteit onderzoeken het plan. Er is een comité gevormd, dat geld wil bijeenbrengen om het eerste luchtschip van dat maaksel aan de admiraliteit te schenken. Volgens ont werp zal dit luchtschip 2500 K.M. lang in volle vaart kunnen vliegen. Als het voor anker ligt, kan, zoo verzekert men, geen orkaan het kwaad, want het is slap, ook van geraamte, al kan het voor het vliegen stijf worden gemaakt. Op Guernsey had een man wegens schulden tien maanden in de gijzeling gezeten, op kosten van zjjn schuld- eischer. Vrijdag is hij met geweld uit de gevangenis gezetzijn bundeltje werd buiten de poort op den weg gelegd. De man bad het in de gevangenis best naar den zin. Hij onderhield den tuin en had een stevigen muur tusscheu zich en zijn schuldeischers. N. R. Ct. BELGIË. Het Hbl. van Antw. schrijft „De Waalsche heethoofden, voortdu- haastig naar de beide anderen bracht. >En u vroeg zij met angstige stem. »Ik zal daar heen gaan, waar mijn plicht als officier mij roept.* »Halt, koetsier, haltriep baron Simi- loff, maar zijne stem was als die des roependen in de woestijn, de koetsier sloeg onbarmhartig op zijne beesten los en joeg al wat hij kon naar de stad terug. »Er blijft u verder niets over als zoo snel mogelijk te voet in Cattaro zien te komen,* zeide Hessenstein bezorgd. »Voor dames is het hier boven toch tamelijk bedenkelijk, de roovers zijn misschien driest genoeg om tot aan de poorten der stad door te dringen.* Baron Similoff was volkomen overtuigd, dat de door Frans voorgeslagen uitweg de eenige washij drong er op aan teru te keeren, eu ook miss Harley had vol strekt geen lust hier langer te blijven, alleen Marie Esther aarzelde nog, zij sloeg een angstigen blik op Frans" von Hessenstein. »Ga met ons mee, mijnheer von Hessen stein, ik bid het u,* riep zij gejaagd. »Mijo plicht gebiedt mij hierbij mijne kameraden te blijven.* Marie Esther werd doodsbleek. »Maar men zon u kunnen raken, denk toch aan uwe arme moeder. Kom met ons mee, wij hebben on3 onder uwe hoede gesteld, en nu wilt gij ons verlaten.* Marie Esther hield meer en meer aan, in hare oogen werden tranen zichtbaar. rend opgeruid door hunne haantjes bladen, hebben verleden Zondag te Bergen Vlaamsche werklieden afgesla gen en hun vaandel verscheurd, omdat zij in hunne moedertaal riepen „Leve de koning Leve België Menig Vlaming zal gesidderd hebben van verontwaardiging bij het lezen van die gewelddaad. Maar voor iemand die eerbied voelt voor zijne taal en stamtrots in zijn hart draagt, is het al even ter gend dagelijks te ondervinden, hoe de openbare besturen het Vlaamsch en den Vlaming voortdurend openlijk bespotten. Na herhaald verzet tegen het oproepen van Vlaamsche militairen bij middel van uitsluitend Fransche stukken, zijn nu rond Antwerpen tweetalige bijeenroe pingsbevelen rondgestuurdmaar als om de Vlamingen te tergen wordt enkel de Fransche tekst ingevuld. Overigens sedert de laatste 'taalwet werd gestemd, schijnt men in het leger meer en meer gekant tegen de Vlamingen. Van menig soldaat hoorden wij desaangaande klach ten, o. a., dat officieren hunne onder- hoorigen verboden Vlaamsch te spreken onder elkander en daarbij hevig tegen onze taal uitvielen. Zoo handelt men tegenover de Vla mingen die nochtans de meeste man schappen moeten leveren en de zwaar ste offers te brengen hebben voor ons verfranscht leger. Zijn zulke kaak slagen niet al even hoonend, als deze welke onze broeders, de Vlaamsche werklieden, te Bergen opliepen en wordt het niet hoog tijd dat wij ons niet langer als een overwonnen volk laten behan delen M R. Crt. Frans drukte zacht hare hand. >Uw smeeken doet mijn hart.goed, maar ik moet blijven indien u mij helpen wilt, deel dan hetgeen is voorgevallen den eersten den besten officier of soldaat die u tegen komt mede. Deze zal dan wel voor het verdere zorgen. Ga nu, ga als ik u bidden magLeef wel, Marie Esther, leef wei! Besef, dat uw leven op 't oogenblik in ernstig gevaar verkeert.* »En het uwe?* vroeg zij nauwelijks hoorbaar. »Kom, geen ODnoodig oponthoud, dat zou ous het leven kunnen kosten,* zeide de heer Similoff, die het blijkbaar zeer onaangenaam vond, dat opnieuw een kogel fluitend over zijn hoofd ging. »Volg ons, Marie Esther!* fluisterde Alice zachtkens, terwijl zij het meisje bij de hand nam en met zich voorttrok. »De geliefde is in Gods hand!* Het bleeke gelaat van het meisje werd eensklaps bloedrood, zij kon geen ant woord geven, dikke tranen rolden over hare wangen. »Halt, bij den donder, halt!* riep luitenant von Hessenstein, met donderende stem en eeD revolver in de hand hou dende, den vluchtenden muzikanten toe. Slechts met de grootste moeite gelukte het hem de Heden tot staan te krijgen. Achter een vooruitspringende rots ver zamelde hij de muzikanten drie manneu, wien hjj de instrumenten ontnam om het RUSLAND. Naar de Petit Parisien uit St. Peters burg verneemt heeft eeh luitenant Nostorof, die met een vliegtuig bij Kiëf het kunststuk van Pégoud een dui keling in de lucht heeft nagedaan, dertig dagen arrest gekregen wegens roekeloosheid. N. R. Crt. CHINA. De Times verneemt uit Sjanghai, dat de houding van generaal Sjangsjoen te Nanking, de voornaamste hinderpaal wordt geacht voor het op vredelievende wijze byleggen van het geschil met Japan. Generaal Sjangsjoen beschikt over een troepenmacht van 35,000 man, terwijl de sterkte van zyn leger nog steeds toeneemt. Dat leger schijnt be reid, hem door dik en dun te volgen, zelfs indien hij de dwaasheid mqcht hebben, over te gaan tot een aanval op het Japanzche consulaat. De inwoners van Nanking verlaten de stad in grooten getale, om te ont komen aan de uitspattingen, waaraan de troepen van Sjangsoen zich schuldig maken. De inwoners van Nanking zien in, dat het nutteloos is over deze daden van geweld te klagen, want de klachten zouden vermoedelijk maar aanleiding geven tot wraakuitingen. Generaal Sjangsoén heeft verscheiden regeeringspersonen uit de dagen van het Mantsjoe-bestuuj teruggeroepen. Deze eischen nu, dat hun vroeger grond bezit huD zal worden teruggegeven. De correspondent te Tokio van de Daily Telegraph verneemt, dat de door Japan gestelde eischen ook inhouden, hen gemakkelijker te maken, zond hij onmiddellijk naar de stad, teneinde mel ding te maken van hetgeen voorgevallen was, met de anderen frok hij zich in behoorlijke orde terug. Met het meeste overleg verliet hij snel de ongedekte plaats, terwijl hij aan de uitgeputte lieden achter de steenhoopen en vooruitsprin gende rotsen gelegenheid verschafte een oogeublik uit te rusten. Langzaam kwa men de insurgenten nader, blijkbaar zouden zij sneller opgerukt zijn, wanneer zij niet in den waan hadden verkeerd, dat de soldaten onverwacht versterking hadden ontvangen daar echter van de zijde der keizerlijken nog altijd geen enkel .schot gevallen was, kwamen de opstandelingen dra tot de overtuiging, dat zij verkeerd geoordeeld hadden en rukten uu sneller voorwaarts. Da toe stand der soldaten werd vao minuut tot iniouut hachelijker en verlangend zag luicenaut von Hessensteiu naar hulp uit, ofschoon zich aelven moetende bekennen, dat de afgezonden patrouille nauwelijks Cattaro bereikt zou hebben. Weder had men een onvrije plek achter den rug, een kogel had de muts van den 1 officier geraakt, een regen van kogels vloog over hunne hoofden en do projec tielen ketsten op de rotsen af. ioen plot seling achter Hessenstein en zijne man schappen vau alle zijden een luid hoerah weerklonk. --- Eene atdeeling jagers, die aau deu voet vau deu berg geoefend

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1