De kwaal van duizenden AyondvakteekeDscliool le Axel. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Wat verklaren de gebruikers? Wat zeggen de doctoren? Adverteutiëii. baar niet geleden van de regen, want geen enkel nummer mislukte, zoodat het aller bewondering afdwong. .Dat komt omdat de Axelsche feestcommissie het zoo goed bewaard heeft", merkte een grappenmaker op. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 September 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Dankzegging). Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk - (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Op 3 October a. s. zal voor boven genoemde Rechtbank behandeld worden de zaak tegen W. J. M., 26 jaren, ge boren te Amsterdam, arbeider, wonende te Sluis, thans gedetineerd te Middelburg. Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hii op of omstreeks 23 Februari jl. in Noord Amerika een Nederlander, Har- men van de Pol, met wien hij samen woonde, zou hebben gedood, althans mishandeld met doodelijken afloop, en van diefstal van ongeveer 70 dollar. Een achttal Amerikanen, waaronder enkele oud Hollanders, zijn voor deze zaak naar Middelburg gedagvaard. Mr. P. Dieleman is aan den beklaagde als verdediger toegevoegd. Tijdens het aardappelenrooien had een 6-jarig meisje in den Bathpolder met het z.g.n. .vuurtje stoken" het ongeluk te dicht bij de vlammen te komen, waardoor haar kleertjes in dep brand vlogen met het noodlottig gevolg, dat het geheele lichaam overdekt werd met vreeselijke brandwonden. Zij is gisteren overleden. M\ Crt. De 11 jarige J. v. d. W; en de 10-jarige L. v. d. W., twee broertjes uit de Ooievaarstraat te Rotterdam zijn aangehouden aldus de N. R. Crt. Zij hebben in den laatsten tijd, vooral op de markt aan den Goudschen singel en verder overal waar zij de gelegenheid schoon zagen, van vrouwen, die bij kraampjes of voor winkels stonden te kyken, de portemonnaies uit haar zak ken of taschjes gerold. De aangehouden jongens verklaren zelf, dat ze misschien wel 50 tot 60 portemonnaies hebben gestolen. Bij een paar gevallen kwam het voor, dat er een bankbiljet van 25 of van 10 in zat, wat zij uit vrees voor ontdekking hebben verscheurd En opdat hun vader er niet achter zou komen, lieten zij het gestolen geld door een straatrooster in een keldergat vallen vóór zij het ouderlijk huis binnengingen Zoo werden zij nooit in het bezit van het geld gevonden, als de vader hun kleeding nakeek, wat nog al eens ge schiedde, want hij vermoedde, dat zij niet veel goeds uitvoerden. Het geld hebben de jongens versnoept. Geen honig. Men schrijft, uit den Qelderschen Achterhoek Het jaar 1913 is voor de ymkers zoo slecht als het ooit was. Zelfs de heide heeft geen honig opgeleverd want niet tegenstaande het de beide vorige weken prachtig weer was, waaide de wind uit den verkeerden hoek. De korven be vatten bijna geen honig en vele zwer men bijen zijn tengevolge van de koude gestorven. Avp. De N. R Ct. meldt, dat na instruc- tie, de rechter commissaris te Heeren- veen last heeft gegeven tot opsluiting in de gevangenis aldaar van W. D. gewezen directeur der Algemeene Frie- sche Onderlinge Assurantie-maatschap pij, verdacht van verduistering. D. leefde voor zijn stand' zeer rijk, wat algemeen de aandacht trok. Hij was vroeger politieagent in Den Haag en werd gepensionneerd wegens letsel in en door den dienst bekomen. Het be drag van de verduisterde gelden is nog niet bekend. Voor het paleis van jus titie stond veel publiek om den uitslag va*n het onderzoek af te wachten. Brand in het Blaauwhocilenveem. Te Amsterdam heeft in het Blauw hoedenveem een brand gewoed, welks schade op ongeveer een miilioen wordt geschat. De brand ontstond vermoede lijk Dinsdagavond om 9 uur door broei van kapok op de 4e verdieping. Het geheele gebouw stond nog geen half uur later in vlammen, zoodat de brand weer, met zeer veel materiaal uitgerukt, stond voor een geweldige vuurzee. Al spoedig hleek, dat van de zeer vele opgeslagen goederen niets te redden was. Van buiten was van den brand niets te zien dan zware rookpluimen. Van alle kanten werden door de ge wone en drijvende stoomspuiten massa's water geworpen in het een oppervlakte van ongeveer 150 bij 30 M. beslaande pand, dat weldra over alle verdiepingen brandde. Om twaalf uur leverden de vlammen voor de enorme menschenmassa een grootschen, zij het ook beangstigenden aanblik. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De schade is, als gezegd, enorm, maar alles is op beurspolis verzekerd. Avp Zou men Nestor Wilmart moeten vrijlaten? De mogelijkheid bestaat blijkens een bericht in de Matin van Parijs. Er zou geen delict te ontdekken zyn, waarvoor men den oud bestuurder van „Gent-Terneuzen" zou kunnen vervolgen. Want er zijn geen valsche effekten. De effekten, voor het bestaan waarvan men hem heeft gearresteerd, hebben de- vereischte handteekeningen en de Maatschappij erkent dit. Alleen is de uitgifte ervan niet goedgekeurd in een vergadering van aandeelhouders, daar deze niet is bijeengeroepen. De geleende V;3 miilioen trancs zijn gestort in de kas der"Maatschappij, die ongeveer de helft ervan heeft betaald aan bemid delaars. Wilmart zelf heeft niets gesto len en geen valsche stukken vervaar digd. üildus leest de A R. Crt. in de Matin Door een beer verscheurd. Een gruwelijk ongeluk is op de tentoonstelling te Gent op de plaats der vermakelijk heden voorgevallen. Terwijl Zondagavond in het wilde- dierenspel van Bostock de voorstelling aan den gang was en de temmer Dossy zich met zes Russische beren in de kooi bevond, bleek een dezer dieren onwillig, om den bevelen te gehoorzamen. Het draaide achter den temmer om, die, zich omkeerend, om ook ziju andere »kost gangers" in 'toog te houden, daarbij struikelde en viel. Schielijk sprong hij overeind, maar viel opnieuw. Toen sprong de onwillige beer op hem toe en beet hem op verschillende plaatsen De temmer verdedigde zich een oogenblik met reuzenkracht. Hierbij bleven de andere beren tamelijk rustig. Slechts een tweede beer beet hem ook. Een door merg en been dringend geschreeuw ging uit de menigte op. Alles drong in panischen schrik naar den uit gang. Intusschen riep Dossy om hulp. Zijn dochtertje, dat bij de kooi stond, viel in zwijm. De bedienden schoten met lange vorken en revolvers toe. Ofschoon men op het monster schoot, bleef het met de tanden het lichaam van zijn in onzen tijd is bloedarmoede en zenuwzwakte. Hoeveel menschen kunt gij ontmoeten met bleeke gelaatskleurHoevelen lijden aan hoofdpijn, hartkloppingen, slapeloosheid, gedurige vermoeidheid, ge brek aan eetlust, misselijkheid en duizeligheid Hoe menigeen klaagt over pijn in den rug en in de lenden, prikkelbaarheid en lusteloos heid, alles verschijnselen van bloedarmoede en zenuwzwakte. De Sanguinose is een eenvoudig, welbeproefd natuurmiddel, een plantaardig versterkingsmiddel van den eersten rang. Ik was langen tijd lijdende Ik zal zeker voortgaan met Uw middel voor te schrijven bij de behandeling van bleekzucht en bloedarmoede. Dr. JAMES M. SULLIVAN. Cardiff, Engeland. aan zenuwzwakte, zoodat mijne huiselijke werkzaamheden mij moeilijk vielenik had geen eetlust, was spoedig vermoeid en kon maar slecht slapen. Door het gebruik van slechts enkele fiesschen Sanguinose ben ik ge heel hersteld. Mej. C. LANKHAAR Verzijl. Babilonienbroek. Sanguinose kost per flacon van 300 gram 1,50, 6 flac. 8, 12 flac. 15,—. (70) Verkrijgbaar by de meeste Apothekers en goede Drogisten. Maar zorg dat gij de echte krygt, en wacht u voor namaak VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4, Den Haag. Te Axel bij Joz. de FesterNeuzen A. van Overbeeke—Leunis. slachtoffer doorploegen. Bij het opsnui ven van het warme menschenbloed begon nen ook de andere beren te grommen. Daarna rukte een bediende de deur van de kooi open en dreef de beren in hun hok terug. Toen de vrouw van Dossy binnenkwam en het ijselijk verminkte lijk van haai man zag, viel ze bewusteloos neer. Onderwyl was het slachtoffer bezweken aan zijn talrijke wonden. Men denkt volgens de Gazette van Gent, dat het doorbijten van den dijbeen-slagader bijna oogenblikkelijk den dood moet hebben veroorzaakt. Op enkele plaatsen zijn er klompen yleesch ter grootte van een vuist uit het lichaam gereten. Tot overmaat van ramp werd in het park der vermakelijkheden het bericht verspreideen leeuw is ontsnapt. De talrijke daar aanwezige menigte holde, waanzinnig van schrik, naar de uitgangen of de spijshuizen, waar men zich barri- kadeerde. Bovendien heeft bij de paniek een persoon een bloedspuwing gekregen. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Een ander werd door een spiegelruit gedrongen en tamelijk ernstig gewond. Een derde, radeloos van schrik, rukte aan een brandsein. De beer, die Dossy verscheurde, is met karabijnschoteu afgemaakt. Eerst de achtste kogel veroorzaakte den on middel lijken dood. Later in den avond riepen onverantwoordelijke grappenmakers nog herhaaldelijk»de leeuw, de leeuw", waardoor ze er in slaagden, nog menschen aan het loopen te krijgen. Een schande, dat veitooningen als de boven beschrevene, in dezen tijd nog door de overheid geduld worden. De gruweldaad te Mühlhamen.Uit de nadere berichten blijkt nu wel, dat de dader van de talrijke moorden,Wagner, .een geheel onthard wezen is, welke echter naar buiten den indruk van een fatsoenlijk man en huisvader wist te vestigen en te onderhouden. Naar we in de Këln. Ztg. lezen, ver klaarde hij al jaren geleden ernstige misdaden van sekueelen aard te hebben gepleegd. De gedachte daaraan heeft zich in den loop der jaren steeds meer versterkt Uit zinspelingen van personen met wie hij verkeerde, maakte hij op, dat deze van zijn wandaden op de hoogte waren. Daarom wilde hij uit het leven scheiden. Daar Mühlhausen de plaats van zijn afdwalingen is geweest, heeft hij zich op de geheele gemeente willen wreken. Ook was hij ontevreden met zyn beroep van volksschoolonderwijzer en leed hij aan grootheidswaanzin. Voorts bemerkte men sterk sadistische neigingen in hem evenals de zucht, onder alle omstandig heden beroemd" te worden Bovendien ging hij zich aan alcohol te buiten en vierde hij in verdachte huizen bacchana lian. In het pistoolschieten moet hij zich ds jaren geoefend hebben. Zijn ver klaringen legt Wagner in heldere en beschaafde taal af. Men heeft hier blijkbaar met een grens geval te doen een persoon, die, oogen- schijnlijk oorspronkelijk met normale vermogens begaafd, dermate door de herinnering aan in zijn jeugd begane sexueele misdaden achtervolgd en ge kweld is, dat hy, om die te verstikken, lijf en ziel allengs grondig verwoest heeft. Meeningen als »er zijn veel te veel men schen de helft moet men dadelijk dood slaan", wat hij aan een dagblad schreef, zijn toch de taal van een krankzinnige. Daartegen steekt echter schril het overleg af, dat hem zes jaar met de gedachte, vrouw en kind om te brengen, rond deed loopen, en hem deze eerst met een poeder deed verdooven, alvorens ze de keel af snijden. M Crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 13 September: Meest matige winden uit Zuidelijke richtingen. Meest licht tot half bewolkt. Droog weer, behoudens kans op onweer. Iets warmer. Oproeping Leerlingen. Allen (ook oud-leerlingen) alsmede van omliggende plaatsen, die wenschen deel te nemen aan de met 1 October aanvangende lessen, kunnen zich aan melden op Zaterdag 20 Sept. in de Bewaarschool. De Secretaris, J. A. VAN HOEVE.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3