Binnenland. Teruggekomen op het concoursterrein werd de stoet ontbonden en de schiet- vereeniging „Prins Maurits" namens de teestcom missie bedankt voor hare mede werking aan dit gedeelte van het feest. Het spreekt van zelf, dat het ver wisselen van kleeding door zoo'n paar honderd man op een beperkte ruimte niet zoo vlug gaat, zoodat het uur. waarop de concerten op de Markt zou den beginnen, eigenlijk al was over schreden, eer men thuis was. Er werd dan ook maar besloten dit nummer van het programma achterwege te laten. En met recht. Er was name lijk binnen de stad minstens zooveel te genieten als op de Markt, want overal had men de verlichting weer ontstoken en op de meeste plaatsen werd er nog meer werk van gemaakt dan den vorigen avond. Alleen'de Noordstraat werd niet meer verlicht, omdat daar de Bioscope-Voor stelling moest plaats hebben door de Koninklijke Nederlandsche Bioscope- inrichting. Om half negen uur begon men met het licht en de projectie te stellen en weldra was de zaak in orde. Ook nu was het niet noodig de aandacht der menschen op dit deel van het programma te vestigen, want honderden stonden ter weerszyden van het doek te wachten En geen wonder. Het is toch bekend, dat als een dergelijke inrichting hier vertooning gat op een ot andere boven zaal, tegen entréegeld, de ondernemer altyd goede zaken maakte. Niet minder dus was hier de belangstelling, waar geen 2e of 3e rang bestond, maar allen zonder onderscheid dezelfde rechten hadden. Een der eerste films was een portret van de Koningin, dat luide en geest driftig werd toegejuicht. Eveneens klon ken hoera's bij het zien van de overige leden van de Koninklijke Familie. Het was een inderdaad verrassend programma, dat werd gevolgd, terwijl de films in duidelijkheid niets te wen schen overlieten. Hoe lastig het voor velen ook was, na een vermoeienden dag nog zoo'n heelen tyd op dezelfde plaats te moeten staan, toch kon men er niet van daan. Vlot volgden de nummers op elkaar, terwijl afwisselend ernstige en luimige tooneelen op het doek werden gebracht, zonder dat er voor iemand iets aanstootelijks aan was. Veler wensch was, dat die Bioscope later nog maar eens terug moest komen. Geen nummer van het teest is meer in den smaak van het publiek gevallen, dan de bioscope-voorstelling. Het was een waardig slot voor dezen tweeden feestdag. En ofïiciëel was hiermede het feest geëindigd, maar het zij verre, dat men reeds aan naar huis gaan dacht. Wie niet te vermoeid was, bleef nog ver toeven in de straten, waar gezellige drukte nog geruimen tijd voortduurde. En dan bedoelen we daarmede niet straatgeschreeuwofdronkemanslol, want dit was slechts bij hooge uitzondering waar te nemen, maar dan hebben we het oog op jong en oud, dat overal bij de ontmoeting elkaar vroolijk begroette en niet genoeg kon vertellen, dat het toch zoo'n mooi feest geweest was en alles toch zoo netjes en naar wensch was toegegaan. Wee den nurks, die hierop wat af te dingen had Te middernacht werden de herbergen gesloten en heerschte er alom diepe rust in de gemeente. En hiermede zouden we ons verslag kunnen eindigen. Maar aangezien eeij stilzwijgende afspraak bestond onder de burgery onderling, om de versie ringen niet op te ruimen voor Dinsdag 2 September, was het te voorzien, dat nog wel een napretje zou volgen, by gelegenheid van Koninginnedag op a.s. Algemeen achtte men het dan ook niet de moeite waard om*de vlag voor die paar dagen op te bergen en dus hleef Axel in feestdos. De bewoners zochten echter Zaterdag hun werkplunje weer op, met uitzonde ring van de leden der zangvereeniging „Orelio". Dezen wachtte nog een zware en gewichtige taak. Zooals bekend zou Zaterdag de Ko ningin in Middelburg komen en daar toegezongen worden door zangvereni gingen in Zeeuwsche dracht. En waar sprake is van Zeeuwsche dracht, denkt iedereen aan de kleeding der Axelsche boerinnen. Zoo ook te Middelburg, wat oorzaak was, dat „Orelio" de eer genoot voor bovengenoemd doel te zijn uitge- noodigd. Geen wonder dat men zoo'n paar dagen te hebben meegewerkt aan de voltooiing van ons feest, men er niet weinig tegen op zag, 's morgen vroeg weer opnieuw een vreemd cos- tuum aan te trekken en daarmee naar "Middelburg te reizen, vanwaar men niet dan weer laat in den avond thuis kon zyn. Maar was er passender gelegenheid om zijn opoffering te toonen aan H. M. Om te laten zien, dat het niet blijft bij liedjes zingen, maar .ons in werkelijk heid niets te veel is, waar we de Ko ningin eenige genoeglijke oogenblikken kunnen bezorgen En daarom wilde „Orelio." niet achterblijven, en getroostte zich die moeite gaarne, al was het alleen om H. M. weer eens te zien. Maar zouden de kelen niet schor zijn, nu dagen en nachten was gejubeld Ook daarvoor bleek geen vrees te moe ten bestaan, want in Middelburg heeft men gezongen, als nooit te voren. Men deed natuurlijk dubbel zyn best, toen men H. M. zag aankomen Alvorens de vorstelijke personen de tentoonstelling verlieten, liet H. M. de verschillende voorzitters van zangver eenigingen by zich ontbieden, welke hooge eer ook te beurt viel aan den voorzitter van „Orelio", den heer P. H. Esselbrugge alhier. De Axelsche vereeniging moet H. M. wel verrast hebben, waar de Koningin den heer Esselbrugge vroeg naar de reisgelegenheid en naar aanleiding daar van verzocht haren dank aan de leden over te brengen. H. M. verklaarde het zeer op prijs te stellen, dat de leden van zoover gekomen waren om hier voor Haar te zingen. De „Axelsche boerinnetjes" zijn dus alles behalve onopgemerkt gebleven, 's Avonds kwamen ze weer in goeden welstand aan en ieder bad er den mond van vol, dat de Koningin zoo minzaam en vriendelijk was geweest. Ze hebben zich het reisje niet beklaagd en zullen dat wel nooit vergeten. Maandag j. 1. werd de jaardag van H. M.'de Koningin begrijpelijker wijze met meer dan gewone opgewektheid gevierd. Behalve dat op de markt door de beide muziekgezelschappen „Concordia" en „flosannah" concerten werden ge geven, werd nogmaals overal waar dit mogelijk was de verlichting ontstoken, zoodat de velen, die de muziekconcerten bijwoonden, na afloop daarvan de stad nog eens doorliepen, om genietende van den heerlijken lsten Septemberavond een laatsten blik te slaan op de illu minatie, waarvan vooral in de Nieuw- straat en bij enkele particulieren veel werk gemaakt was. Op het stadhuis was de feestcom missie samengekomen met hunne dames en werd onder aangenamen kout een of ander heugelijk feit opgehaald of merkwaardig persoon met zijn typische kleederdracht in de herinnering terug geroepen. Natuurlijk werden in de gehouden speeches verschillende personen, die zich voor het teest op bijzondere wijze verdienstelijk hadden gemaakt, herdacht en voor zoover aanwezig met bravo's begroet. En zoo zijn we dan aan het einde van ons uitvoerig verslag gekomen. We willen dit echter niet beëindigen zonder dank te brengen voor de wel willende wijze, waarop we overal bij het verzamelen onzer gegevens werden geholpen ook niet zonder lof te brengen aan de verschillende krachten, welke onbaatzuchtig tijd en moeite hebben opgeofferd. In de eerste plaats dan een woord van hulde aan onzen Burgemeester, die wel het grootste aandeel heelt in het welslagen van ons feest. We durven dit met te meer gerustheid schrijven waar we steeds van nabij zijne bemoei ingen met de verschillende onderdeelen van het programma hebben gevolgd en vaak getuige waren van het geduld waarmede Z.Ed. Achtbare teleurstellin gen doorstond, maar ook van den moed waarmede hij deze wist te overwinnen uit achting voor zijne medeburgers, in wier trotsch hij ongetwijfeld zal deelen waar met roem over ons feest wordt gesproken. Daarom lezers, gezien de advertentie van Z.Ed.Achtbare in ods vorig nummer, hebben wij zijn dank slechts te aanvaarden onder verschul digde hoogachting en in de wetenschap, dat niet ons, maar Burgemeester Den Hollander die dank toekomt. Ook een woord van hulde aan die leden van het uitvoerend comité, welke hun zetel daarin niet als een blooten vorm beschouwden, maar een zeer werk zaam deel hadden in de organisatie. Verder denken we aan den heer H. W. de Jong, directeur van het post-en telegraafkantoor, die geheel belangeloos de leiding van onderscheidene versie ringen op zich namaan den heer B. C. Ysebaert, die bereidwillig zijne weide afstond voor het afsteken en bezichtigen van het vuurwerk aan den heer D. F. van Cadzand, die zich op zoo waardige wijze van zijn taak kweet, waar in zijn persoon de voorstelling van Prins Willem van Oranje werd gezochtden heer W. J. Hamers, te Amsterdam, die zoo vrijgevig was bij het vertoonen van zijne lichtbeelden door de Bioscope het Bestuur der Schietvereeniging, dat zeker niet zonder veel moeite de his torische groepen bij elkaar kreeghet Bestuur der Paardenfokkersvereeniging, dat haar terrein afstond voor het school feest. Ook de verschillende buurtcom- missiën komt by de samenwerking tij dens het maken der versieringen een woord van hulde toe, en vooral die uit de Oude Wijk, waar de arbeidersbevol king na dagen van zwoegen, 's avonds nog lust gevoelde voor zulk knutsel werk. Eindelijk ook een woord van waardeering aan de politie, die meer malen met tact optrad en daardoor vol komen orde en rust wist te handhaven voorzeker zal haar daarin ten goede zijn gekomen de maatregel van den Burgemeester, om bij rustig verloop niet voor middernacht te doen sluiten. Ten slotte is het ons aangenaam, dat zoo moeilijk onderscheid is te maken, waar tal van personen en corporatiën zoo hun best deden en eindigen we met den wensch, dat steeds dezelfde een dracht moge bestaan onder de Axelaren, waar het de belangen hunner gemeente geldt. Gisteren werd Rotterdam vereerd met een bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Ten 12.52 kwam de Kon. trein het station D. P. binnen. Na door den burgemeester ontvangen te zijn, werd in de Kon. rijtuigen plaats genomen en gold het eerste bezoek de nieuwe Ambachtsschool. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het etablissement Fijenoord. Daar waren de Kon. bezoekers in de gelegen heid den grooten scheepsbouw in zijn vollen omvang te aanschouwen. Met de stoomboot »Stad Rotterdam" werd de werf weder verlaten en werd na een tocht over de rivier een bezoek gebracht aan een der nieuwste groote instellingen der stad n.l. de Inrichting voor Vuilverbranding, waar het vuil der geheele stad wordt saamgebracht en in electrische energie wordt omgezet. Nadat H. M. en de Prins deze inrich ting hadden bezocht, bracht de boot hen naar de Parkkade waar de Kon. rijtuigen weder gereed stonden. Na een rijtoer door de stad werd naar het stadhuis ge reden. Daar had in de vorstelijk versierde rotonde de voorstelling der gemeente raadsleden plaats Ook vertoonden H. M. en Z. K. H. zich op een zeer voor deze gelegenheid gebouwde estrade aan de saamgestroomde menigte. Ten 6 uur vertrok de Kon. trein naar Naar de Tijd mededeelt, is door een aantal Katholieken te Amsterdam en elders aan kardinaal Van Rossum, als aandenken aan zijn verblijf hier te lande, een geschenk aangeboden, be staande in een auto. Kardinaal v. Rossum heeft zich met dit geschenk zeer ingenomen betoond. De Min. van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft den heer N. J, van Garderen, rijkszuivelvisiteur te Middelburg, bij onderscheiding toege voegd als rijkszuivelvisiteur in alge- meenen dienst aan den Heer rijkszui- velinspecteur te Utrecht met het geheele rijk als dienstkring. AXEL, 5 September 1913. Dinsdagochtend is men begonnen met het 8loopingswerk aan de verschillende poorten, palen en boompjes en werd het nog bruikbare gesorteerd en verdeeld of bij opbod onder elkaar verkocht. Aangenaam is het zeker, dat nu in de verschillende wijken de balans it opgemaakt, men in de meeste met het gecollecteerde geld is toegekomen, ja zelfs hier en daar batig saldo is, zoodat men in navolging van de hoofdcom missie ook nog een gezelligen avond kan beleggen. We vernemen, dat de groote poort op de markt bewaard zal blyven en het plan bestaat om de vier reliefbeelden in gips op het stadhuis, vermoedelijk in de raadzaal zullen worden aangebracht als een blijvend aandenken niet alleen, maar ook omdat ze zoo kunstig en natuurgetrouw zijn vervaardigd. - Gisteren werd te Zaamslag het onafhankelijkheidsfeest gehouden. Daar het dorp zoo schaduwrijk is gelegen, was een eenvoudige versiering voldoende om aan het plein rond de kerk en het raadhuis een feestelijk aan zien te geven. 's Morgens was in de Ned. Herv. Kerk een feestrede gehouden, terwjjl een tweetal zangvereenigingen afwisse lend zongen. Naast dit nummer waren de voor naamste punten op het programma: een wedstrijd voor versierde rijwielen, concerten, historische en allegorische optocht, lichtstoet en schitterend vuur werk. Er was veel volk op de been, dat tot laat in den avond bleef en na een welslagen van het vuurwerk voldaan huiswaarts keerde. In de Dinsdag te Sas van Gent gehouden raadszitting, die door alle leden werd bijgewoond, werd het her kozen lid, de heer Ch. P. A. Pauwels en het nieuw gekozen lid, de heer P. de Vleesehouwer, geïnstalleerd. De heer Pauwels werd herkozen als wethouder met 4 stemmen. De heer Buysse verkreeg 1 stem en 2 briefjes waren blanco. Onder intrekking van een desbetref fend vroeger besluit werd thans besloten de wekelijksche veemarkt te houden in plaats van des Dinsdags op Maandag namiddag van 2 tot 5 uur. Tem. Qrt. Loting lichting 1914. Het Prov. Blad no. 94 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin, bevattende het besluit waarbij de dagen en uren zyn bepaald, waarop de loting voor de lichting der militie voor het jaar 1914 zal plaats hebben.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2