No. 45. 29c Janr£. Zaterdag 6 September 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, 1813. 1913. De Peesten. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vrijdagmorgen waren velen weer al vroeg uit de veeren, en heerschte er ook al vroegtijdig drukte. De versiering werd, voorzoover deze geleden had, in orde gebracht, dorstige bloemen kregen water en vrouwelijke krachten veegden eu besproeiden de straten, zoodat alles weer optrischte. Met haastigen tred begaven de kinde ren zich schoolwaarts, vanwaar ze in optocht naar de Markt gingen. Een goede geest had voertuigen beschikbaar gesteld, om de schoolkinderen van Spui naar Axel te brengen, zoodat ook deze konden deelnemen aan het schoolfeest. Wat een drukte gaf dat op de Markt en toch zoo ordelijk toen al die leerlingen van de openbare, de Gereformeerde van Axel en Spui en de Roomsch Ka tholieke school opgesteld werden. De heer Minjon stond op de pui van het stadhuis om de verschillende volks liederen te dirigeeren, terwijl een kleiü gedeelte van elk der beide muziekge zelschappen op de tribune stond. En zoodra de heer Minjon zijn maatstok ophief, was aller oog op hem gevestigd en het was of het jonge volkje aan dat stokje hing, zoo gelijk werd ingezet en voortgezongen. Zeer velen woonden ook deze uitvoe ring by en hoe vaak men ze ziet spelen op straat of in huis en hoe lastig men ze soms kan vinden, toch is het altijd een gevoelig en hartroerend oogenblik, vele kinderen blykbaar en met elkaar op dezelfde wijze te zien genieten, alsof er zuiver onschuld uit spreekt. Zoo ook nu kregen weer verscheidene moe ders het te kwaad tijdens het zingen, zoodat de zakdoek er aan te pas moest komen. De Kindercantate liep vlug van stapel, zoodat men zelfs herhaling verzocht van enkele nummers. Drukkend warm was het, toen de kinderstoet zich naar het rconcours terrein" begaf. Dit verhinderde echter niet, dat allen vroolijk marcheerden en vele grooten den vrij langen tocht mee maakten. De gezichtjes straalden van vreugde, toen ze zich op de weide vryer konden bewegen en wisten dat hun daar de tractatie wachtte. Het was er goed ingericht. De kin deren bleven op een afgezet terrein en daarbuiten stonden tafels, waaraan eenige jonge dames hun werk verrich ten om" de bediening des te vlugger te te doen afloopen, terwyl de kleintjes van de beide Bewaarscholen waren ondergebracht in de groote tribune die op het terrein staat. 'tls te begrijpen dat den kinderen een verfrisschend glas limonade meer dan welkom was, en ook de krentekoeken en chocolade waren spoedig verorberd. Practisch was de heer Blansaart, die in de aanwezige cantine er op gerekend had, dat de groote menschen ook wel dorst zouden krijgen. Een aangename verrassing bleek de opiating van eenige papieren luchtbal lons, die statig een luchtreis maakten en zeer hoog en ver uit het gezicht verdwenen onder luide hoera's van de kinderschare. Toen allen voldaan waren keerde men huiswaarts en scheen de stoet nog toegenomen te zijn, want van de Kleine tot de Groote Brug kon men over de hoofden gaao. De proef „schoolfeest in de open lucht" is dus goed geslaagd, "dank zg de goede medewerking van de heeren onderwijzers en de begunstiging van het kostelijk weer. Gemeld zij nog, dat op school aan ieder kind een fraaie herdenkings- en feestplaat was geschonken, ter herinne ring aan dit feest. De plaat was getiteld „een eeuw in vogelvlucht" en bevatte verschillende afbeeldingen van vermel denswaardige gebeurtenissen en uit vindingen van de laatste eeuw, benevens de portretten der koninklyke familie. Thuis gekomen, zagen we weeral velen ons gastvrij stadje binnenrijden. Er was een druk verkeer in de straten, waartoe vooral bydroeg, dat verscheidene lieden gebruik maakten van de gelegen heid, die de voerlieden boden in het maken van rondritten door de stad, en men overal eens een kijkje kon nemen Concours-Hippique. Om 1 uur begon het concours-hippi que. Dit vormde eigenlijk geen officiéél nummer van het programma, maar kan toch als een voortzetting der feesten beschouwd worden; daar toch in overleg met de feestcommissie de „Vereeniging van Zeeuwsche Pokkers" het concours- hippique had uitgeschreven tegen 29 Augustus. En dit was verstandig, want het kou niet anders dan aan beider welslagen ten goede komen. Duizenden personen waren dan ook ooggetuige van de verschillende wed strijden. Vooral toen men den toegangs prijs tot op de helft verminderde, was de toeloop groot. Dank zij de goede organisatie van het Bestuur en commissieleden begon nen alle nummers mooi op den bepaal den tijd. No. 1 was een concours voor het best aangespannen en schoonste tweewielige rijtuig, waarvoor zich 10 deelnemers hadden aangemeld. De prijzen werden toegekend aan C. J. Vael, Hontenisse. twee lantaarns; P. van Hoeve Pz. te Axel, een paardennetP. H. Esselbrugge te Axel, een lijn en E. Buysse te Sas van Gent, een rijzweep. No. 2 was ringrijderij te paard, waar voor 9 deelnemers waren. Hiervan werd aan Em. van Haelst te Kieldrecht een dubbele rij toom uitgereikt, aan R. Buysse te Westdorpe een stel sporen en aan J. Cové te Axel een zweep. No. 3 was harddraverij met tuig paarden (geen raspaarden), toebehoo rende aan landbouwers. Voor dit num mer was blijkbaar meer belangstelling, want velen kwamen tegen 2 uur, den tyd van aanvang, op het terrein. Er waren 9 deelnemers, die om het vlugst een baan van 2200 meter moesten afleggen. De eerste, die aan het ein4 was, was R. Buysse, van Westdorpe, in 5 minuten 23 seconden, de 2e A. Verhelst, van Westdorpe, in 5,35 min. en de 3e E. J. Ysebaert, van Axel, in 5,46 min. De prijzen waren f 15, 10 en 5. No. 4. Ringryderij voor dames. De deelnemende dames toonden by dit nummer groote vaardigheid. Gaarne zouden we de namen der prijswinsters melden, doch daar we ditmaal, niet zooals vroeger binnen den ring werden toegelaten en het van sommige num mers zelfs zeer lastig was om den uitslag te weten te komen, bepalen we ons tot de vermelding van de heeren, die hunne dames vertegenwoordigen in het pro gramma. De deelname was niet zoo groot als vorige jaren12 personen hadden zich opgegeven, waarvan de le prijs had R. Buysse, Westdorpe met 10 ringen, 2e Ph. J. van Dixhoorn, Axel, met 9 r., 3e Em. van Haelst, Kieldrecht, 8 r., bij loting met G. de Lozanne, Hulst, die ook 8 r. verwierf en daardoor de 4e prijs had E. Buysse, Sas van Gent, Arth. Despierre, Wachte- beke, E. J. Ysebaert, Axel, P. Vael Ysebaert, St. Jansteen, ieder 7 ringen. Prijzen waren luxe voorwerpen. Om 3 uur begonnen de meer span nende wedstrijden met no. 5, harddra verij voor warmbloed paarden. Vyf ruiters hadden te paard een 2200 meter lange baan af te leggen, waarop vier hunner nog voorsprong gaven. De uitslag was, dat Doctor Hall van Alp. de Olerq te Astene 2500 M. had afge legd in 4 minuten, 7 seconden en daar door de eerste prys won. Het is zeker wel vermeldenswaardig, dat dit dezelfde ruiter is, die het vorige jaar van zijn paard werd geslingerd en een been brak. Dat ongeval is dus gelukkig voor hem van geen blij venden aard geweest, al is het ook, dat hij eenigszins mank gaat. De 2e prys won J. Claeijs, vanDeynze, met Zoïlo Wilkes (2350 M. in 4 min., 9 sec.J de 3e Van Beveren, van Maria- kerke, met Jacobin (2350 M. in 4 min., 12 sec.); de 4de J. Claeys, met Sarah (2350 M. in 4 m. 13 sec.) en de 5de Ph. J. van Dixhoorn, van Axel, met Bibi (2200 M. in 4 min., 26 sec.). De prijzen bedroegen 40, f 30, 20 en 10, Hierna volgde een harddraverij voor koudbloedpaarden, waarvoor de af te leggen weg 1500 M. bedroeg. Het aantal deelnemers was 8. De le prys 30 won C. de Clerq met 3 min. 28 sec. de 2e f 20 R. Buysse, Westdorpe, met 3 m. 35 s., de 3e 15 E. Buysse van Sas van Gent in 3 m. 45 s. en de 4e 10 Ed. Hofman, te Axel, in 3 m. 53 s. No. 7 was galop, waarbij de grootste snelheden bereikt worden. Lengte der baan 2000 M. met toeslag. Aantal deel nemers 7. De uitslag was als volgt Eerste prijs f 40, aan Van de Keere van Meirelbeke met Jacquelin, 2050 M in 2 m. 45 sec., 2e pr. 30, aan De Schepper van St. Denys met Néron 2175 M. in 2 m. 48 sec., 3e pr. f 20, aan J. P. Verberkmoes van Hulst met Beby, 2000 M. in 2 m. 481/» »ec. en 4e pr. 10, aan J. Maes van Deurle 'mat Josephine, 2100 M. in 3 m. 2 sec, We zien hieruit, dat de dieren met razende snelheid geloopen moeten heb ben. Ofschoon het niet als prijswinner uit den stryd kwam, mag het toch een kras staaltje heeten, dat in dezen kamp ook meeliep het paardje van den heer Van Dixhoorn, genaamd Jacq, dat het vorige jaar zoo jammerlijk zijn poot brak. De heer Boogaert, prov. veearts alhier, die toen het dier onder behan deling nam en de poot weer inzette, zal dat toen wel niet hebben kunnen denken; hij heeft eer van zijn werk Weer viel in dit nummer een ruiter van zy-n paard, doch hy kwam er ge lukkig met den schrik af. Onmiddellyk werd hij te paard gezet en reed weer door met het gevolg, dat hij nog prys- winner werd. No. 8 van het programma bestond in harddraverij aangespanneü voor rijtuig met een minimum gewicht beladen van 100 K.G., op een baan van 3000 M eveneens met toegift. Er waren 5 deelnemers, die 40, 30, 20 of 10 konden winnen. De uitslag was aldusle prijs J. Claeijs te Deynze met Zoïlo Wilkes, 3225 M. in 5,44 min., 2e pr. Alp. de Clerq met Doctor Hall, 3400 M. in 5,57 min., 3e pr. Van Beveren te Mariakerke met Jacobin, 3275 M. in 5,59 min. en 4e pr. J. Claeys vnmd. met Sarah, 3225 M. in 6,28 min. Het laatste nummer was het spring concours, waarbij op twee plaatsen hindernissen waren geplaatst op de 2200 M lange baan. Van de 5 deelnemers bekwamen prij zen De Schepper, van St. Denys, 15 met Néron, in 2 min. 50 sec., Van de Keere, van Meirelbeke, 10 met Jacque lin, in 2 m. 51 sec. en Em. van Haelst, van Kieldrecht, 10 met Sulma, in 2 m. 61 sec. „Concordia" wisselde de wedstrijden af met opgewekte marschen. Bij afwezigheid van den heer Van Dixhoorn werden de pryzen uitgereikt door den heer B. C. Puylaert van Zuid- dorpe. Ter opluistering van dit welgeslaagde concours hippique stelde zich de his torische optocht weer op en maakte een ommegang langs het terrein. Vooral in het open veld maakte de stoet een mooi effect en staken de kleuren levendig at tegen den groenen bodem. De stoet, die thans eenigszins gewy- zigd was ging Axelwaarts, en had nog veel bekijks, toen de voornaamste straten werden doorgetrokken. Inmiddels vernamen we, dat bij den Burgemeester als antwoord op het aan H. M. de Koningin gezonden huldeblijk was ingekomen het volgende telegram „Burgemeester Den Hollander, Eere-voorzitter Feestcomité Axel. Hare Majesteit de Koningin betuigt haren hartelijken dank voor aaugeboden gelukwenschen. Adjudant Hooft Graafland".

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1