gesloten zijn. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Posterijen. Ad verten tië li. Godsdienstige Samenkomsten Ondergeteekende bericht met deze, dat zijn winkel aanstaanden DONDERDAG en VRIJDAG zal Axel, 25 Aug. 1913. A. J. CLAESSENS. den geheelen dag GESLOTEN. BERICHT. gesloten zijn. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Aug. 1913. A. J., 53 j., landbouwer te Stoppeldijk, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 oi 10 dagen hechtenis. H. H., 20 j., landbouwersknecht te 'Zaamsliig, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. toewijzing der civiele vordering van ƒ3,75 aan J. S. E. S., 59 j., veldarbeider, afkomstig uit Hontenisse, gedetineerd te Middel burg, is wegens landlooperij veroord. tot 2 dagen hecht, en 3 jaren rijkswerk inrichting W. F. v. d. B., 74 j., zonder beroep, atkomstig uit Axel, thans gedetineerd, is wegens als voren veroord tot 2 dagen 'hecht, en 3 jaren opzending naar een rijkswerkinrichting. the 3L. ;rtsm» :rtsmi at.) Zitting van 26 Aug. 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorz. dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver wderd goedgekeurd. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit tot wijzi ging der begrooting van 1913. 6. Dankbetuiging van den Ontvanger mn het Burgerlijk Armbestuur voor de perhooging zijner jaarwedde. Ir. Procesverbaal van kasopoeming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt -dat alles in orde is bevonden en in kas ii de som van f 3^86,82. Worden alle Toor kennisgeving aangenomen, j Nog was ingekomen maar wegens te late ontvangst niet op de agenda geplaatst een verzoek van de herbergiers Gilijamse, 8, Dieleman, E. van de Casteel en A. Ü8chelleman om met de a. s feesten muziek lie mogen geven voor den dans. Adressanten beweren dat het veel rus tiger zal toegaan waoneer gelegenheid ii tot dansen, dan wanneer die gelegen heid niet bestaat, wat volgens hen ge bleken is in Ter Neuzen, waar geen ver gunning tot dansen was gegeven, en het daarom zeer rumoerig was. Zij achten verandering der verordening niet noodig, maar vragen enkel voor deze gelegenheid verlof van 6 ure 's avonds af te mogen laten dansen, en tevens het sluitingsuur later te stellen dap gewoonlijk het geval is De Voorz brengt eerst in omvraag of bet verzoek, met het oog op de late in diening en het dientengevolge niet plaat- op de agenda, wel behandeld zal worden, wat met 9 teg^p 2 stemmen wordt aangenomen. De Voorz. neemt thans het woord, eD legt dhlr het motief dat wanneer er niet gedanst wordt, er evenals in Ter Neuzen wanorde uit zal geboren worden, hier Igeheel "ten onrechte wordt aangevoerd. hoofd dei politie acht hij zich wel |in staat zoolang er nog politie is, om de orde te handhaven. Hij acht het, be trekkelijk een ongunstig tijdstip om zoo'n verzoekschrift in te dienen, omdat er ïoo'n korte tijd van voorbereiding is, ou om nu tot de zaak zelve te komen, (indertijd is om de bevoegdheid aan den 'Burgemeester te ontnemen door den Raad lij art. 70 der Politieverordening bepsfald dat geen vergunning tot het houden vap dansmuziek mag worden gegeven behalve de dagen genoemd bij het 2e lid van datzelfde artikel, dit zijn de Nieuwjaars- de Paaschdagen, de Kermisdagen en de jaarlijksche veemarkt. De Raad beeft daardoor gemeend de bevoegdheid aan den Burgemeester te ontnemen en verordening met zorg iu elkaar Naar sprekers oordeel gaat het nu toch maar niet aan om die verordening pp verzoek van een 4-tal herbergiers zoo maar in eens voor een paar dagen krachte te maken of te wijzigen. Hij moet ttnstig adviseeren om niet op het verzoek to te gaan, en mocht de Raad tot in williging van het verzoek overgaan, zoo zal hij zich verplicht zien om het besluit tot schorsing of vernietiging bij de Ko ningin voor te dragen. Dhr. Oggel zegt, dat indien de Raad zich voor inwilliging verklaarde, dit be sluit toch eerst door Gedep. Staten zou moeten worden goedgekeurd, en hiermede gaat zoo'n verbazende tijd heen dat de goedgekeurde verordening toch te laat zou komen voor' de gelegenheid te geven met de komende feesten te laten dansen. De Voorz. zegt dat de wet er in voor ziet dat in spoedeischende gevallen eene verordening dadelijk na het besluit kan worden afgekondigd zonder Ged. Stalen te hebben gehoord, maar dan zouden we buiten de orde gaan, en het komt hem niet voor als zijnde een zaak van zooveel gewicht om hier van een spoedeischend geval te spreken. Hier in Axel worden we twee strooraingen gewaar, er zijn mensohen die vóór maar er zijn er ook die tegen dansen zim, en daarom is het billijk, dat die zaak voldoende wordt voorbereid. Ingeval van inwilliging van het verzoek op dit oogenblik zou ik me verplicht achten het raadsbesluit niet uit te voeren maar ter vernietiging voor te drageD. Spr. acht het geschikter dat de herbergiers later tijdig een verzoek in dienen om de verordening te wijzigen, ze kunnen dan hun verzoek zoodanig inkleeden dat het geven van vergunning aan den Burgemeester wordt overgelaten. Wat het slot van het veraroek aangaat dat hoort bij den Raad niet thuis daarover heeft de Burgemeester alleen te beschik ken, maar toch wil spr. wel mededeelen dat hij bereid is om aan dien wensch tegemoet te komen, en wel geöegen i,s het sluitingsuur te verlengen. Echter waar schuwt hij nogmaals ernstig tegen in williging van het huidige adres. Dhr. Kruijsse zegt dat er geen wetten of reglementen, zijn of er kunnen altijd verzachtende omstandigheden bij in aan merking genomen worden. Jarenlang heeft onder het bestuur van 2 of 3 Burge meesters de tegenwoordige verordening bestaan, toch werd buitendien door ge noemde Burgemeesters nog voor andere dan de in de verordening genoemde dagen permissie gegeven -om te dansen, de een gaf echter meer vergunning dan de ander. Nu is deze Burgemeester er ge komen die hieromtrent een geheel tegen overgestelde zienswijze heeft. Spr. vindt dit verkeerd, daar toch de Burgemeester van nu bij zijne installatie heeft gezegd zich boven de partijeD te zullen stellen, en omdat hij dat gezegd heeft dient hij ook rekening te houden met andersden kenden. Hij zegt dat het evenwel geens zins in zijne bedoeling ligt om een con flict uft te lokken tusschen den Burge meester en den Raad, terwijl het er hem ook niet om te doen is om den Burge meester de macht tot vergunning geven te ontnemen daarvoor stelt hij te veel vertrouwen in het hootd der gemeente. De Voorz. erkent de woorden bij zijne iostalleering gezegd, en gelooft deze ook nog niet te hebben geschonden, maar hij wenscht orde en .regelmaat te betrachten, en omdat hij weet dat dhr. Kruijsse er ook steeds naai streeft alles behoorlyk voor te bereiden, meent hij dat de heer Kruijsse er niets tegen kan hebbep, dat de verzoekers later nog eens een voorstel doen om de verordening te wijzigen. Dhj-, Kruijsse herhaalt nogmaals dat het niet iu zijne bedoeling ligt om 's Burge meesters macht te verkleinen of eene onaangename houding tusschen hem eij den Raad te bewerken maar hij zou gaarne zien dat hij zich in deze stelde* boven de partijen. Hij wenscht geen gebruik te maken van de bevoegdheid om spoedeischend de verordening te wij zigen, maar toch is het noodig dat er een bevoegde macht is, die bij voorkomende gelegenheden vergunning kan verleenen ten einde te voorkomen dat de menschen van het kastje naar den muur worden gezonden. Hij stelt echter het volste vertrouwen in den Burgemeester en wil gaarne die macht hem toegekend zien. De Voorz. vraagt of de Raad er dan mede kan instemmen dat aan adressanten thans wordt te kennen gegeven, dat hun verzoek voor kennisgeving wordt aange nomen P Dhr. Kruijsse stelt voor om aan adres santen te kennen te geven dat hun ver zoek te laat is ingekomen, en daarom voor kennisgeving wordt aangenomen, maar dat door den Raad het besluit is genomen in eene alinea in de politie verordening aan te brengen, dat eene bevoegde macht zal worden aangewezen, die ten allen tijde vergunning voor het dansen op muziek kan geveD. M. a. s. wordt dit besluit genomen. II. Aanbieding gemeente-begrooting. Deze in ontvang en uitgaaf groot ƒ47937,375 wordt tot onderzoek in han den gesteld eener commissie bestaande uit de heeren Dieleman, De Feijter en Wolfert. III. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening voor 1913. De commissie tot onderzoek adviseert tot goedkeuring, waartoe z. h. s. wordt besloten. IV. Begrootitig Alg. Burg. Armbest. voor 1914. Namens de commissie van onderzoek brengt dhr. Smies rapport uit en adviseert goedkeuring, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. V. Reglement Burgerl. Armbestuur. Wordt ui. a. s. goedgekeurd, nadat genoegen is genomen met een paar door het Burg. Armb. gemaakte opmerkingen omtrent het getal Bestuursleden en het aantal armenverzorgers. VI. Brief van de Maatschappij van den Spoorweg MechelenTer Neuzen in zake aanleg straat. Deze luidt als volgt Aan den Gemeenteraad van Axel. Mijnheeren Ik heb de eer n de ontvangst te berichten van uw schrijden van 10 Juni 1913 nö. 318a betrekkelijk het leggen van een weg tusschen de overwegen no. 9t en 95, ten einde dezen laatsten te kunnen doen vervallen. Alhoewel de voorwaarden welke gij voor deze toelating stelt zeer bezwarend zijn, nemen wij ze nochthans aan ten einde U onzen wensch om deze zaak af te doen uit te drukken. Wij kunnen ons echter volstrekt niet aansluiten bij eene dezer voorwaarden .- het is die betrek kelijk het onderhoud der trottoirs en der riolen. Het spreekt inderdaad van zelf dat, aangezien wij het bouwen der trottoirs en der riolen niet tot onzen laste' hebben kunnen nemen, hun onderhoud ook niet tot onzen laste kan komen. Ik ben er van overtuigd dat gij, na een nieuw onderzoek onze zienswijze zult deelen, en dat wij zoo tot eene oplossing zullen komen die het algemeep -belang zal bevredigen door het leggen van den nieuwen weg en het vervallen van den overweg no. 95. De ouderbestuur der E. v. BROECK. De Voorzt zegt dat B. en W. geen voorstel hebben, terwijl het rapport vao den Gem. Opzichter er op wijst dat het voor de Maatsch. niet zoo bezwarend kaD zijn, maar ook niet voor hen die daar willen bouwen om riolen en trottoirs in onderhoud te nemen. Dhr. De Feijter zou ten zeerste be treuren dat de weg er niet kwam, en zou de bezwarende bepalingen willen laten vervallen, en het maken van riolen en trottoirs aan de bouwers verplichtend stellen. Verschillende leden zijn hiertegen o. a. dhr. Kruijsse die beweert dat men dan met twee onderhoudsplichtigen te doen krijgt. Na bog eenig debat stelt dhr. Oggel, om een einde aan de zaak te maken, voor, dat aan de Maatsch. kennis zal worden gegeven, dat de Raad zijn be sluit wenscht te handhaven. Voor stem den de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, Dieleman en 1'. Dekker; tegen -de heeren Wolfert, Smies, De Feijter en F. Dekker. VII. Brief van het Bestuur der Z.-Vl. Tramwegmaatschappij om tegen vergoe ding van J 55 twee boomen af te staan. M. a. s. wordt hiertoe besloten. VIII. Verzoekschrift van J. Jansen van Roosendaal om zand te mogen leveren. Adressant beweert dat hem 2 jaar ge leden reeds is beloofd dat h\j hiervoor in aanmerking zou komen, dat zijn zand evengoed in kwaliteit is als dat thans geleverd wordt en even goedkoop. B. en W. stellen voor om met het verzoek bij voorkomende gelegenheid rekening te houden. Dhr. Smies vraagt of het niet aanbe velingswaardig zou zijn om, gezien het advies van den gemeente-opzichter, het zand aan te besteden. De Voorz. zegt.dat dit zoowel zijn tegen heeft als zijn voor, en acht het wensebe- lijker ieder om de beurt maar eens te laten rijden, waartoe z. h. s. wordt be sloten. IX. Eenige verzoekschriften om ont heffing in zake hoofd, omslag worden m. a. s. ingewilligd. X. Reclames in zake hoofd, omslag. Worden met gesloten deuren behandeld. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de openbare vergadering. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier brengt ter .alge meene kennis, dat op de feestdagen 28 en 29 Augustus a. s. de buiten bestelling in plaats van ten 10.50 v. m., ten 9.10 v. m. zal uitgaan. Laatste buslichting 9.05. De laatste bestelling te Axel (9 uur 's avonds) zal op die dagen niet worden uitgevoerd. Telegrafisch Weerbericht van het Kou. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Donderdag 28 Augustus Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Zelfde warmtegraad. De Feestcommissie maakt bekend, dat op Donder- dagvoormiddag van 9 tot 10 ure, volgens het Feestprogramma zullen worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk A. HET BESTUUR. Wegens bovengenoemde Feesten is de ZAAK Donderdag en Vrjjdag Axel. Firma P. II. VEENHUIZEN. Beleefd verzoek uwe orders begin der week te willen opgeven, daar, ter gelegenheid der alhier te houden feesten, onze magazijnen Donderdag en, Vrjjdag dén geheelen dag en Zaterdag nil 4 uur Onder aanbeveling, Hoogachtend, Firma D. J. OGGEL. Axel, 22/8 '13.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3