29.e Jaarir. No. 43. Domkrdag 28 Augustus 1913. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAiY, A±EL. 1813 1913. AXELSCHE is COllRANT. Dit blad verschijnt èlken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgie '70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. Wegens de op Donderdag en Vrijdag 28 en 29 Augustus alhier te houden Onafhankelijkheids feesten hebben we vrijheid gevonden ods blad in plaats van Dinsdagavond, eerst hedenavond te dóen uitkomen, s feestcourant voor onze gemeente. Tengevolge daarvan zal aanstaande Vrijdagavond geen nummer van onze courant verschijnen. DE UITGEVER. Daartoe uitgenoodigd door het leest- comitc voor de viering van het onaf- hankelijkheidsfeest te dezer plaatse is het mij een aangename taak als eere voorzitter van dat comité aan den voor avond van het feest een kort overzicht te mogen geven van het historisch feit 'twelk wij herdenken en een enkel woord te mogen schrij ven in het feest nummer 'van ons plaatselijk blad om U p te wekken tot gepaste feestviering. Honderd jaren geleden werd Oranje aan zijn volk na een scheiding van bijna 19 jaren weer teruggegeven en wel op een tijdstip dat ons land in groote ellende verkeerde. In de moordende oorlogen van Napo leon hadden luizende verre van hier het leven gelaten en zijn als het staal vau den vijand hen spaarde, omge komen door ellende, koude en gebrek. Naar schatting narqen ongeveer 15000 Nederlanders aan dezen oorlog deel en vau het geheele regiment grenadiers [keerden slechts 40 terug van Rusland's Itlagvelden. Van de 200 Hollandsche pontonniers, ie aan den bruggenbouw over de flerezina deelnamen, hebben slechts 6 met hun kapitein het vaderlaud terug gezien. Het platteland was geheel verarmd, de steden in radeloosheid, de fabrieken tonder werk, de kantoren lëdig, de huis gezinnen in tranen. De landpachten terden niet meer betaald. De armoede peinsde overal om zich heen en de middelen om in den nood te 'voorzien ontbraken. Door de tiërceering der schuld hadden de instellingen van lief- ladigheid hunne inkomsten veelal voor twee derden verloren. Doch waartoe langer gewaagd vai^ deze ellende. De nederlaag van Napoleon in den grooten volkerenalag bij Leipzig bracht wals ons bekend is verandering. Die dag van Napoleon's smartelijke rernedering werd een glanzend hoogte- )nnt in de geschiedenis van het Oranje- mis eu ons dierbaar vaderland waakte mder leiding van Graai van Hogendorp, Limburg Stirum en Van der Duyn Maasdam in eensgezindheid op zich verloscen van zyn overweldiger. Is het wonder dat men toen met onuit- frekelijke vreugde de komst vernam tó Willem van Oranje den man waar in men de vaste overtuiging had dat let zijn oprecht verlangen was te trachten de wouden van ons "«baar vaderland te heelen en hetzelve l vorigen staat te herstellen. Bij zijn komst werd het vaderland weer beschenen door de Oranjezon en als bij tooverslag werd het als in een verwarmden gouden glans gehuld, die nieuwe welvaart voorspelt. Ik laat hier volgen het besluit vau de Staatslieden Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karei van Hogendorp, welk besluit werd genomen even voor de kofnst van Willem van Oranje, waarop volgt een schrijven van Zijne Hoogheid. 's GrAVENHAGE, den 23November 1813. In naam van ZIJ SE HOOGHEID den Heere FRIESE VA N OR A NJE. Het algemeen bestuur der Ve<eenigde Nederlanden. Nederlanders Het oogenblik is geboren, waarop wij ons nationaal bestaan hernemen de zegepraal der bondgenooten heeft den hoogmoed van onzen onderdruk ker vernederd, heeft zijne reuzenmagt vergruisd. Moede van het,juk te torschen, waaronder men ons zoo schandelijk deed bukken, gevoelt elk Nederlander zijnen moed ontvlammen in dit plegtig oogenblik. Nationale Vrijheid en Onaf hankelijkheid js ieders leus, ORANJE, het punt der algemeene vereeniging van al wat trotsch is op den mam van NEDERLANDER. Wij voldeden aan den -weusch van alle onze bond genooten, wanneer wij, in afwachting van de komst van ZIJNE HOOGHEID deu He.pre PRINSE VAN ORANJE, eu in zijnen Naam, dezen dag ons stelden aan het hoofd der regeering wij namen dien 'taak op ons, mht vertrouwen op de hulp der goddelijke Voorzienigheid, wiens hand de aan staande verlossing van ons vérgruisde vaderland zoo zichtbaar bestierd maar wij deden het pok met vertrou wen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die, zonder herinne ring aan het verledene, zonder onder scheid van rang of staat of van gods dienstige gezindheid, met ons de be hoefte gevoelt van nog eenmaal te herwinnen dat vaderland, dat, op de elementen, op Philips en A ja ver overd, van den moed onzer voor vaderen zoo heerlijk getuigde, doch met smaad en schande te laDge be zoedeld werd. Van dit oogenblik af 'zijn onze ketenen afgeworpen geene vreemde lingen zullen u meer beheerschen alle verbintenis van dwang en slaaf- sche onderwerping aan dengemeenen vijand van Europa, aan den verstoor der rust, der welvaart en der onaf hankelijkheid der volken, zeggen wij onherroepelijk en voor altoos "op. In naam van ZIJNE HOOGHEID den Heere PR 1 NEE VAN ORANJE, als de hooge regering der Nederlanden aanvarende, ontslaan wij alle ouze landgenooteu, in welke betrekking ook, in het geheele voormalige gebied der Vereenigde Provintiën van den eed van trouw en gehoorzaamheid aan den Keizer der Franschengedaan; en van de afkondiging dezes af aan, verklaren wij als verraders van hun vaderland eu rebellen tegen de wet tige nationale regering te zullen be schouwen en doen straffen dezulke, die, uit kracht van hunne verbindte- nis met de franscjje regering óf hunne ondergeschiktheid aan dèszelfs, admi- nistratien, aan eenige orders of be velen van deze mogten defereren, of aau die regering of derzei ver ambte naren of gedelegneerden, eenige ge hoorzaamheid betoonen of correspon- dentien met dezelve voeren. Alle betrekkingen met onze onder drukkers, wier verachting en smaad elks aangezicht en hart in vuurgloed ontsteekt, zijn dus van heden af ver nietigd doch dit .is niet genoeg Nederlanders wij roepen u op, om u eendragtig om den standaard te scharen, die wij geplant hebben, wij roepen u op om de wapens als mannen op te vatten, en den vijand, die nog op onzen bodem ons schijnt te trot seren, doch reeds siddert voor ouze verëeniging, v.an onze grenzen te verdrijven. 'Elk onzer zij gedachtig aan hetgeen onze brave voorvaderen deden, toen de onsterfelijke Eerste Willem hol- landsch bloed in laaije vlam ontstak, en laat het edele voorbeeld vanSpanjes volkeren, die, öa den hagebelijfcsten strijd, met opzetting van goed en bloed, het gehaate juk verbrijzeld hebben, en thans den heerlijksten dageraad van verlossing zien aanbreken, laat dit voorbeeld ons leeren dat de uit komst niet falen kan. Wij hebben overal mannen van beproefd krijgsbeleid met de zorg eener wapening belast zij zullen u voorgaan in het gevaar, dat slechts kortstondig zijn kan bij het aanrukken der bondgenooten tot onze bevrijding. Orde eu krijgstucht zullen onze legerbenden kemherken zü zijn onaf scheidelijk aan den waren moed. Wij zullen zorgen, dat het ouze strijdereu aan niets ontbreekt, dat hun vertrouwen niet wankelede GOD van Nederland strijdt voor ons Maar zullen wij onze toerustingen tot wapening en verwering van onzen vrijen groud rustig kunnen voort zetten; zullen de dagelijksche uit gaven van het' binnenkmdsche be stuur worden gaande gehouden, dan moet ook de opbrengst der lasten geregeld haren gang gaanwij be hoeven de Nederlanders niet te her inneren aan "hunne dure verplichting hun te zeggen dat wij 's lands schat tingen tot 's lands welzijn vorderen, is genoeg, om ons van aller welwil lendheid, in dit beslissend tijdsge wricht, te verze deren. Een ieder beijvere zfch dan, van heden af, om zijn verschuldigde aan te betalen en de schatkist te stijven. Alle de belastingen moeten, bij pro visie en tot daarin, door de hooge regering, wettiglijk zal zijn Voorzien, op den eigen voet als tot dus verre, worden geheven. Een ieder, die aan den ophef der belastingen stoornis zoude willen toebrengen ot die zoude willen verkorten, zoude den blaam op zich laden van het vaderland vijandig te-z\jn; en zeker zulleh wij dit niet straffeloos gedoogen. Wij bevelen, dat alle hollandsche ambtenaren op hunne posten zullen blijven en wij stellen hun, in de uitoefening hunnerambtsverrigtingen, onder de bescherming van allé regt- schapen Nederlanders. Wij ontbieden en qualificeren zoo danige ambtenaren, welke door het vertrek hunner superieuren de zakep hunner administratie, op dit oogenblik, zonder beheering zien, om den eersten in rang van het departement, arron dissement, of de plaats hunner resi dentie als nun hoofd te gehoorzamen, en stellen wij tevens den. laatsten verantwoordelijk voor alle nadoelen, welke, door zijn dralen of verzuim, bij ontstentenis'van voorziening, uit laugeren stilstand der administratie en opschorting der perceptie, zouden kunnen voortvloeijen. Wij vertroewen voorts op den geest van orde, welke den Nederlan der kenschetst-; wij maken staat, dat in alle vakken van bestuur, speciaal ook in dat der justitie, een ieder zal voortgaan in de getrouwe en onatge- brokene vervulling zijner pligten, overeenkomstig de wetten, thans in vigeur. Wij ontbieden en gelasten alle departements-, stedelijke- en plaatse lijke autoriteiten, om deze af te kon digen en te affigeren, alomme, waar zulks te geschieden gebruikelijk is. Gedaan in den Haag, den 21sten november 1813. (was get.) Van der düijn van Maasdam. Gijsbert Karel van Hogendorp. M IJ N H E E R Mij gedragende aan hetgeen de overste Fagel u van mijnentwegen zeggen zal, wil ik hem echter niet laieu vertrekkén, zonder u een blijk te geven van mijn groot genoegen over de gebeurtenis, Welke MIJN VADERLAND WEDEROMPLAATST IN DEN RANG DER VOLKEN VAN "EUROPA. De wijze, op welke de Nederlanders hunne- begeerte uitge- sprokeu hebben, doordringt mijn hart van dankbaarheitj, en zet, is het mogelijk, nog meer kracht bij aan inijue verpligting, om met al mijn vermogen hunne verwachtingen te vervullen, eu mij geheel toe te wijden aau hunnen voorspoed en hun geluk. De heer Fagel zal u verhalen welk eeu' indruk het gedrag der Neder landers hier gemaakt heeft, en dat de Prins Regent en zyne ministers aanstonds de noodige maatregelen genomen hebben, om ons met alle de voorhandeq zijnde hulpmiddelen bij te staan. Gij zult er oogenblikkelijk de uitwerking van ondervinden. Bin- ueu weinige dagen hoop ik zelf te volgen, eu gevoel een levendig ver langen, om mij te hereeaigen met mijne landgetlooten, na eene afschei ding van negentien jaren. Gelukkig alzoo te beantwoorden aandeuitnoo- higiug, mij door de heeren Perponclier

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1