No. 42 Zaterdag 23 Augustus 1913. 29e *Iaar£. 2% MJ ÉJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUI LLETON. Ds dochtsr van dsn Spion. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing. 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN. Als in Thracië de toestand blijft gelijk hy thans is, dreigt weer een nieuwe verdelgingsoorlog tusschen de Balkanvolkeren. De Turken toch zyn in Westelyke richting opgemarcheerd tasschen de oude Bulgaarsche grens en t gebergte ten Noorden van Gumuld- ziioa en zy hebben, naar uit Sofia wordt gemeld, reeds Mastanli bezet, een plaats een afstand van een 90 K.M. ten Westen van Adrianopel, aan den weg m Kirdzjali naar Gumuldzjina gelegen. Kirdzjali, bij de oude Bulgaarsche rns, zoo wordt uit Sofia gemeld, trek ken zich de zwakke Bulgaarsche atdee üngen, die voor de Turken de wyk moeten nemen, terug. Als dus de Bul garen de steden Xanthi, Gumuldzjina en Dede Agatsj willen gaan bezetteD, moeten zy door een streek heen, die door de Turksche troepen is bezet en waar zich de bevolking bij die troepen leeft aangesloten. Noordelijk Thracië toch is, naar men weet, bijna uitsluitend door Turken bewoond. In het Zuiden, uq de zee, wonen Grieken. Bulgaren wonen in Tracië hier en daar verspreid. Nu heeft echter, naar een telegram meldt, de Grieksche regeering der Bulgaarsche laten meedeelen, dat zy morgen de genoemde steden ontruimt. De Bulgaarsche regeering heeft daarop geantwoord (Reuter seint dat er niet bij), dat zij niet vopr den 28sten die plaatsen weer zou kunnen bezetten en dat zy verwachtte, dat de Grieken er tot dien datum zouden blyven. Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) >U hebt daartoe volkomen recht, freu le," antwoordde hij. »U bekent dus zie, dat is reeds een ■lap op den weg tot verbeteringmaar mag ik zoo vrij zijn om te vragen naar de redenen, die u er toe brachten, om als een dief in den nacht uwe beste menden te ontloopen Liegen kon en wilde Frans niet, dit zou hem ook weinig geholpen en hij zou 'tal zeer slecht gedaan hebben aan den anderen kant was het hem geheel onmo- jeljjk haar de ware reden te noemen. >Mijn vertrek werd plotseling bepaald eo Frans bleef even steken, >ik leroud mij nogmaals in eene aenuwach- tige opgewondenheid, die het mij onmo- S*lijk maakte merschen, in 't bizonder degenen die mij lief geworden ziju, te lien." De toon van Frans was onwillekeurig ttchtei en gemoedelijker geworden. Ma ne Esther's hart beefde onder de weeke tonen, die over zijne lippen kwamen zij faf aan zijne woorden, onbewust, de juiste leteekeuis. De oude overeenstemming, die bestond vóór Frans na^r het fort Gebeurt zulks niet, blyven de Grieken niet tot den 28sten of tot zij Bulgarije het gezag kunnen overdragen in, de streken aan de Egeïsche Zee, die het verdrag van Boekarest aan dat land toewyst, dan is de bevolking daar ge durende vele dagen, weken misschien, zonder overheid. Ongeregeldheden kun nen er, by de onderlinge haat der be woners, niet uitblijven en zullen den Turken, die zoo dicht bij staan, een voorwendsel geven, er het bestuur in handen te nemen, in afwachting, gelyk; zy zeggen, totdat de Bulgaren komen om het van hen over te nemen. Maar de Bulgaren kunnen er niet komen, omdat een Turksch leger tusschen Oud- Bulgarije en de streken in kwestie staat. Mod moet dus met spanning tegemoet zien, of de Grieken werkelijk Gumuld zjina en Dede Agatsj zullen ontruimen, en die steden aldus den Turken in handen spelen. In Roemenië bestaat gevaar voor een cholera epidemie. De ziekte is uit Bul garije gekomen. Er zijn tot nog toe 50 gevallen voorgekomen, de helft met doodelijken afloop. Bij Jaffa is een gevecht geleverd tusschen Fellachen en Joden. Eenige Fellachen werden door een joodschen bewaker op druivenstelen betrapt. De bewaker ga&t hulp halen. De dieven vertellen in hun dorp, dat de Joden in aantocht zijn, om het dorp uit te moor den. Daarop trekken een 50-tal Fel lachen de Joden, 30 man sterk, tegemoet en er ontstaat een gevecht, waarby dooden vallen. De Kölnische Ztg., Mamula vertrok en zij met haren vader op reis ging, was in dit oogenblik weer hersteld, de afspiegeling daarvan was op beider gelaat te lezen. Jammer genoeg hadden zij het café Marina bereikt. Miss Harley had zich reeds aan tafel gezet, terwijl de heer Similoff een ontbijt bestelde. Alice had den tijd Frans en Marie Esther ongestoord waar te nemen, die langzaam naderden en thans nog aarzelend aan den'ingang van het café bleveD staan, zeker met het voornemen om nog ongestoord eenige woorden te kunnen wisselen. Mis Harley lachte tevreden, zij scheen met zich zelve te sprekeD. »De factoren zijn gunstig, 't weder- zijdsch belang van het paartje is niet te miskennen, laten wij hunne liefde voed sel geven, dan heb ik reeds half gewonnen' spel." Zij nam eene courant op en scheen aandachtig te lezen. Frans 'en Marie Esther waren intusschen binnengekomen. »Mag ik zoo onbeleefd zijn om nog even te lezen vroeg Alice. »Nog enkele minuten, ik heb heden nog geen blik in de wereld geslagen cd het is nu eenmaal eeD fout der Eugelsche dames, dat zij weten moeten hoe het er overal uitziet." Het gevraagde verlof werd maar al te gaarne gegeven terwijl Alice de krant las, af en toe een blik werpende op hen die over baar gezeten waren, schenen waaraan wij dit verhaal ontleenen, noemt het kenschetsend, voor de onvei ligheid in Syrië. A. R. Crt. CHINA. De correspondent te Sjanghai van de Times bevestigt, dat de strijd om Nan king tusschen de Noordelijken en de Zuidelyke opstandelingen hevig geweest is. De consuls der vreemde mogend heden hebben vergeefs geprobeerd den strijd te beletten. De correspondent hekelt op scherpe wijze de taktiek der zuidelijke opstandelingen, wier aan voerder in 't geheel geen veldheerstalent blijkt te bezitten. Zijn soldaten zijn tuchteloos en ongeoefend. N. R. Crt. MEXICO. Naar men uit Washington bericht, wordt de bezorgdheid van de Ameri- kaansche regeering ten opzichte van Mexico versterkt door de mededeelingen van Bryan, den minister van binnen- landsche zaken, volgens welke een invloedrijk Engelsch consortium, onder aanvoering van Lord Cowdray, van Huerta en de regeering belangrijke concessies over spoorwegen in Mexico heeft weten te verkrijgen, die van de kust der Stille Zuidzee naar Engelsch Honduras zullen loopen en concurreeren met de lijn door het schiereiland Tehu- antepec, die de Vereenigde Staten zullen aanleggen en onder toezicht houden. Volgens de door Bryan verstrekte in lichtingen zit de Eugelsche regeering achter deze Mexicaausch-Engelsche combinatie. Reeds zou het Engelsche consortium zyn eerste betalingen aan de Mexicaansche regeering gedaan Marie Esther en Frans iD een druk gesprek gewikkeld het zou moeilijk zijn al hetgeen waarover zij spraken, elkander nu en dan een zoet, verliefd woordje toevoegende, op 't papier te brengen het gesprek liep over de onbeduidendste zaken, maar de harten, die nog voor korten tijd zoover van elkander verwijderd schenen te zijn, naderden elkaar al meer en meer. Baron Similoff keerde terug, het ontbijt werd opgedragen en het ver trouwelijk onderhoud dientengevolge af gebroken. Miss Harley zat nevens den baron, terwijl Frans en Marie Esther tegenover hen hadden plaats genomen. Baron Similoff behandelde de vreemde linge met buitengewone voorkomendheid, die deze opnam als ware zij aan haar verschuldigd, zonder daarbij iu een enkel opzicht den schijn op zich te laden alsof haar een dergelijke behandeling aange naam was. Alice stond op. >Ik heb op u het recht van den ouder dom voor, freule Esther; sta mij toe, dat ik hier, ,op neutraal grondgebied de rol van gastvrouw op mij neem.". Men verklaarde daarmede gaarne in te stemmen. »Mag ik de Engelsche gewoonte volgen en u bedienen P" »Zeer gaarne, de spijzen kunnen daar door niet anders dan winnen", zeidé de heer Similoff, terwijl hij een kus op de blanke hand van* Alice, die zij juist uitstak om ziju bord te vullen, drukte. hebben. De Mexicaansche gezaDt te Washington moet aan de Amerikaansche regeering medegedeeld hebben, dat de Engelsche gezant te Mexico onlangs op een feestmaal Huerta betoost en gehul digd heeft, hem alle succes toewen- schende. De Amerikaansche regeerihg stelt een onderzoek in, maar zal, zoo lang dit onderzoek hangende is, zich niet uitlaten. JV. R. Crt. Voor hun bezoek aan de tentoon stelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te Middelburg op 30 dezer, zullen de Koningin en de Prins per extratrein te Goes aankomen en vandaar per auto naar Middelburg rijden, onmiddellijk naar de tentoonstelling. Na afloop ge bruiken zij het tweede Ontbijt bij den Commissaris der Koningin in Zeeland. Langs een omweg rijden ze daarna naar het station, vanwaar zij met een extratrein naar Den Haag terugkeeren. A. R. Crt. Opening Vredespaleis. De regeering zal op 28 dezer, den dag van de opening van bet Vredes» paleis een groot feestmaal geven in de Ridderzaal op het Binnenhof, waartoe de op dat oogenblik in Den Haag ver toevende vreemde gasten, o. w. Andrew Carnegie en zijn echtgeuoote, de by ons Hof geaccrediteerde gezanten, die den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage vormen en hooge Nederiand- sche autoriteiten zullen worden uitge- noodigd. N. R. Crt. »Dat is geen Engelsche gewoonte, baion 1" antwoordde Alice schertsend. >Aan tafel is de mond slechts aange wezen voor een geestrijk gesprek en datgene in ontvangst te nemen, wat tot vulling der maag moet dienen." Marie Ester gevoelde zich niet aange naam gestemd door het opgewonden gelaat heur3 vaders, die meer door blikken dan woorden Alice huldigde. De toenadering tusschen den baron en de vreemdelinge, waarvan zij in de laatste dagen getuige was geweest, deden bij, baar een onbestemd gevoel van angst opkomen. Zij had er echter geen reden toe het optreden der dame, zooals zij zich dit had voorgesteld, uitdagend en onvrou welijk te noemen het zou een onrecht vaardigheid geweest zijn wanneer zij haar niet vriendelijk en voorkomend tegemoet ware gekomen, daar Alice niets deed om in tegenovergestelden zin te handelen, en toch kon Marie Esthey een zeker gevoel van tegenzin, 't welk zij zoo nu en dan, als zij zich in tegenwoordig heid der vreemdelinge bevond, koesterde, Diet bedwingen. Ook nu werd zij plot seling minder spraakzaam en, keek ver strooid naar het bord, zonder de spijzen aan te roeren. Zy kwam tot de gedachte, dat juist dan wanneer zij Alice met haren vader te'zamen zag, haar gevoel van tegenzin nog veel sterker werd. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1