Binnenland. Huwelijken der maréchaussee. Bij de maréchaussée kan de ver gunning tot het aangaan van een huwe lijk worden verleend in de eerste plaats aan de opper-wachtmeesters, de wacht meesters, de brigadiers, de brigadiers- titulair, de schrijvers en de hoefsmeden en in de tweede plaats, aan de maré- chauasée alleen aan de zoodanigen, die ten minste zes jaren dienst bij het wapen tellen, met dien verstande, dat de Minister van Oorlog kan bepalen, aan wie van hen de toestemming niet kan worden verleend. De machtiging van dien Minister is voorts noodig voor het eventueel ver- leenen der toestemming aan maré chaussées, die minder dan zes jaren dienst bij het wapen tellen. Voorts is bepaald, dat de vergunning tot he't aangaan van een huwelijk niet mag worden verleend, indien den be langhebbende geen woning ter beschik king kan worden gesteld. Avp. Zooals bekend, is onlangs een comité gevormd om een standbeeld op te richten, voor Johan de Witt te 's-Gravenhage en tegelijkertijd is te Dordrecht het plan gerijpt om voor de gebroeders De Witt een gedenkteeken op te richten- Voor beide plannen hebben zich een aantal personen uit het geheele land aaneengesloten. De beide comitè's hebben samenwer king gezocht en verkregen, maar met behoud van hun zelfstandigheid. In het begin van September zullen zij gezamenlijk voor het tweeledig doel een beroep doen op het publiek. Avp. AXEL, 19 Augustus 1913 Men verzoekt ons de aandacht van hen, die nog voornemens zijn op de Floralia-tentoonstelling in te zenden, er op te vestigen, dat het heden de laatste dag van aangifte is. De menschen hebben het dezer dagen zoo volhandig met het gereedmaken der straatveraieringen voor het a. s. feest, dat door sommigen wel eens kon ver geten worden aan de tentoonstelling van „Floralia" te denken. Donderdag werd ,te Sluiskil het onafhankelijkheidsfeest gevierd. In den voormiddag had een school feest plaats en daarna zanguitvoering. vroeg plotseling een bekende stem. Mijnheer Similoff! Hé, hoe maakt u heten freule Marie Esther ook riep hij snel. Alle terughoudendheid, alle leelijke vermoedens, die zijn jeugdig hart met ware folteringen gepijnigd hadden, waren verdwenen toen hij het bekoorlijke meisje zagmet uitgestrekte hand snelde hij op haar toe en begroette haar hartelijk. Ook zij had het gevoel van jaloezie, dat zij by de ontmoeting van Frans met Zorka ondervonden had, reeds lang over wonnen ook dacht zij er niet meer aan, dat hij zonder afscheid te nemen vertrok ken was, de onverwachte vreugde van het wederzien had alle pijnlijke gedachten verdreven. »Ik noem 'teen gelukkig toeval, mijn heer van Hessenstein, dat wij bij de eerste schrede op den heiligen bodem van Cattaro u het eerst ontmoeten Gij soudt ons bezoek niet ontloopen zijn, wij ■ouden u opgezocht hebben, al hadden wy in alle straten der stad naar u moeten zoeken ik heb het uwe moeder beloofd riep Marie Esther, terwyl zij de aange boden hand recht hartelijk schudde. Frans antwoordde met eenige beleefde woorden. Alice stond op eenigen afstand en sloeg hen beiden gade. Baron Similoff zeide »Laat ik u onze vriendin Miss Alice Harley voorstellen, onze lieve logee in Castelnuovö." 's Namiddags trok een optocht langs het kanaal en door de wijken, bestaande uit schoolkinderen, eerewacht, feest commissie en een prachtig versierde praalwagen. Deze was een symbolische voorstel ling van den intocht van Prins Willem in Nederland in 1813, omgeven door engelen, voorstellende den vrede. Dank zy het prachtige weer, waren zeer velen uit den omtrek naar het versierde Sluiskil gekomen om het feestje bij te wonen. Vooral trok ook de aandacht de auto mobiel, die in den stoet meereed en wel voornamelijk om zijn passagier. De heer L. Boogaert, veearts te Axel was de belofte niet vergeten, waarbij hij den 100 jarigen P. Kleiman een autoritje had belootd. Thans achtte hij de gelegenheid gekomen, om daaraan te voldoen, zoodat het moderne rijtuig ter viering van het eeuwfeest iemand meevoerde, die de geheele eeuw van vooruitgang ook heeft meegemaakt. Dit feit zal zeker wel zeldzaam zyn in ons vaderland. Nadat met medewerking van het muziekgezelschap verschillende volks spelen waren uitgevoerd, werd 's avonds tot slot een vuurwerk afgestoken. Te Ter Neuzen werd het eeuwfeest Vrijdag en Zaterdag gevierd, ook door goed weder begunstigd. De tentoon stelling is druk bezocht en het feest programma liep flink van stapel. Vrijdag begon het met het alschieten van het geschut, dat voor de kazerne der artillerie was opgesteld. Verder werden de klokken geluid en eene gedachtenisrede uitgesproken in de Herv. kerk door ds. Timmerman. Be geleid door muziek van de orkestver- eeniging „De Volharding" zong om 11 uur de schooljeugd een feestlied, ver vaardigd door den heer F. van Dixhoorn en de cantate „Nederland en Oranje. In den namiddag werd een festival gehouden, waaraan werd deelgenomen door 2 Belgische en 5 Nederlandsche muziekgezelschappen. Dit deel van het feest had zyn gewoon verloop. Ieder gezelschap kreeg een verguld bronzen medaille en het gezelschap van Watervliet bovendien de zilveren me daille, geschonken door den wethouder A. Visser. De premies vielen ten deel aan de volgende vereenigingen, nl. 2 van 30 aan „Eendracht maakt Macht" te Wa tervliet, 25 aan de kon. fanf. „St. Cecilia" van St. Gilles (Waes), waaraan Hessenstein maakte eene buiging. »Heeft de faam der schoonheid van onze Bocche u rechtstreeks uit het mistige Engeland naar het zonnige Dalmatië gelokt zeide hij, terwijl hij galant de kleine reistasch van haar overnam. »0 neen," antwoordde Alice, »ik behoor, als de trekvogels, hier en overal en nergens thuis; ik ben reeds dikwijls in de Bocche geweestwij maken heden van het fraaie weer gebruik om een uitstapje te doen ik wilde namelijk eens gaarne een gezicht hebben op de geheele baai, boven van het Giovanni. Het móet zoo prachtig wezenu, mynheer von Hessenstein, zult, als galant ofliicier, ons wel behulpzaam willen zijn om daar toegang te krijgen, niet waar De officier had geen reden de woorden door de Engelsche gesproken ook maar eeuigszin8 te kunnen verdenken. Hij bood aan voor haar bij den plaatselijken commandant eene toegangskaart te ver krijgen. »Ook wij zouden gaarne ten dezen opzichte uwe hulp inroepen, mijnheer von Hessenstein," zeide baron Similoff. De geest, in den vorm van wantrouwen, vertoonde zich thans weder duidelijk voor de oogen van den aangesprokene. De stand der zaken was voor hem uiterst pijnlyk, hij wist op het oogen blik niet hoe te handelen. >Gelooft u, dat het moeilijkheden zal ople\ eren Pvroeg Alice, die het aarzelen ook de premie van 20 voor het verst- komende gezelschap werd toegekend, 20 aan „De Volharding" van Zaam slag, 15 aan De Vereenigde Vrienden" van Sas van Gent en 10 aan „Voor uitgang is ons Streven" van Oost en West-Souburg. Des avonds om 6 uur gaf St.«Gilles een concert op de mooie nieuwe muziek tent, waarbij veel publiek tegenwoor dig was. Een prachtig vuurwerk besloot den eersten dag. Zaterdagvoormiddag was het muziek gezelschap „De Vereenigde werklieden" weer present om een matinée te geven, des namiddags werden volksspelen gehouden, waarbij de muziek zich ook weder deed hooren. Des avonds was het nog tamelijk druk in de stad. Hieronder volgen de bekroningen, behaald op de Huisvlijttentoonstelling. Afdeeling Huisvlyt. Een bronzen medaille van H. M. de Koningin aan A. A. Gueiquierre voor locomobiel met brandspuit. Een verguld zilveren medaille van de gemeente Ter Neuzen aan Th. Bau- wens voor beeldhouwwerk. Een zilveren medaille van dhr. P. F. Fruijtier aan A. D. Berwald voor schepen. Een zilveren medaille van de Z.-Vl. Tramweg-Mij. aan O. van Damme voor electr. centrale. Een verguld zilveren medaille van dhr. Jhr. R. R. L. de Muralt aan A A. van Wijck voor schilderwerk. Een bronzen medaille van het Bestuur dei Tentoonstelling aan G. Bruning voor verzameling gedroogde planten. Verder werden diploma's uitgereikt aan G. J. Verhage te Vlissingen, K. Speetjens, H. van Beek te Deventer, mej. C. Andriessen, mej. Germ. Warrens te Sas van Gent, G. Timmerman en Joh. Deij Lz. te Axel. Afdeeling Curiosa. Een bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan A. P. Retèl voor een miniatuur altaar in ivoor. Een zilveren medhille van dhr. mr. P. Dieleman aan de familie Rochat voor kristal. Een verguld zilveren medaille van dhr. J. A. van Rompu aan dhr. mr. B. J. H. van Blaricum te Hulst voor koperen kooi. Een bronzen medaille van het Bestuur aan dhr. G. C. Godée Molsbergen voor Indische en Afrik, voorwerpen. van den officier maar al te goed bespeurde, onbeschroomd. »In ieder geval is het niet gemakkelijk de verlangde vergunning voor heeren te bekomen, de dames vertrouwt men in 't algemeen. Frans bleef in zijne woorden steken, hij gevoelde op 'tpunt te staan iets on aangenaams te zeggen. Lachend sneed Alice hem het woord af. »Niet verder, niet verder, mijnheer von Hessenstein. Wij weten, wat u zeggen wilt. Baron Similoff u wordt voor een staatsgevaarlijk wezen aangezien, ik, onschuldige dochter Albions, ben echter vrij van die verdenking; maar ik wil grootmoedig zijn, ook ik doe afstand van den schoonen aanblik, dien men van af het fort Giovanni kan genie ten, wij willen den heer von Hessenstein niet in ongelegenheid brengen." Miss Harley had schertsend gesproken. Frans was gelukkig, dat ook zij er van af zag de vesting te bezichtigen. »U hebt, als steeds, volkomen gelijk, mijne genadige," zeide baron Similoff hoffelijk. Zich tot Hessenstein wendende, vervolgde hij »Het bezoeken van een lokaal, waar wij kunnen ontbijten, is thans, naar ik meen, noodzakelijk gewor den en zal zeker minder staatsgevaarlijk schijnen." Frans was het daarmede volkomen eens en stelde voor naar het koffiehuis Marina te gaan. Een bronzen medaille van het Bestuur aan H. Polano te 's Gravenhage voor Siameesch afgodsbeeld. Een zilveren medaille van dhr. J, Huizinga aan A. G. J. F. Schagen van Leeuwen voor schilderijen. Een zilveren medaille van dhr. C. Ysebaert aan de Zeeuwsch VI. Tram weg-Mij. voor reliëfkaart. Verder werden diploma's uitgereikt aan de Fam. Ie Nobel te Oostburg, Fam, Rochat, M. Eijke, A. C. Lensen, mej, C. E. Dekker-Wolfert en M. Wolfertte Axel, dr. D. Buijze, J. J. Schmand te Sas van Gent, mej. Harte-Lamaitre, D, H. van Zuijen te Breskens, C. Ie Nobel, mej. de Smidt, D. P. de Cooker, S. van Rees, R. Drost en L. T. van Hasselt. Afdeeling Handwerken. Een verguld zilveren medaille van het Bestuur aan mej. A. van Pienbroek voor kunstnaaldwerk. Een zilveren medaille van dhr. G. A. Vorsterman van Oyen aan mej. Jac. Ie Nobel te Oostburg. Een zilveren medaille van den Com missaris der Koningin aan mevr. S. A. Kaau-de Vlieger te Hoek, voor bor duurwerk. Een bronzen medaille van het Bestuur aan mevr. M. E. Kiewiet-Eyke te Zie- rikzee voor klossenkantwerk. Een bronzen medaille van het Bestuur aan mej. M. S. Ie Nobel te Oostburg, voor loopertje, sloopje en lakentje. Een bronzen medaille van het Bestuur aan jongej. Elsa Standaert. Verder werden diploma's uitgereikt aan de dames Marg. Ysebaert te Axel, M. M. C. J. van Rompu, fam. Speetjens te Roermond, W. A. E. Segeler te Vlis singen, C. Verheijken-Jonkers teIJzen dijke, C. Andriessen, N. Kooman te Sluiskil, de jongejuffers Mies, Zus en Mien de Graat te Amsterdam, Dign» van der Moer, Tonny Spruitenburg en Cath. Zegers. Nog werden diploma's uitgereikt voor reclame-inzendingen aan firma Gebrs, Kaan te Hoek, firma Gebrs. Polak te Vlissingen, Stoom- en Chem. Wasscherjj „De Vlijt", B. Thienpondt, D. E. Wolfert, Singer-Maatschappij, B. Klunne te Breda, Afd. Tesselschade te Arnhem en te Amsterdam, P. M. C. van Sprang en mej. T. de Smidt. De personen achter wier namen geen woonplaats is vermeld, zijn te Neuzen woonachtig. Zaterdagmorgen werd hulp van de politie te Neuzen ingeroepen door »Ah, dat is mij bekend", antwoordde de heer Similoff, Alice den arm reikende. »Had ik gelijk fluisterde zij hem toe- De baron knikte. »Mijn toetssteen was goed. De ver denking tegen de Russen is opgewekt, het geheime bevel, waarvan ik kennii gekregen heb, is gegeven tegen mij, als Engelsche, wordt natuurlijk geen verden king gekoesterd." Marie Esther en Hessenstein volgden. Voor de eerste maal in zijn leven voelde hij haar vollen, ronden arm in den zijnen haar gezichtje scheen voor hem een bloeiende roosuit hare oogen sprak niets dan trouw en rondborstigheid. Het laatste spoor van verdenking was uit zijne ziel geweken herhaaldelijk zeide hij tot zich zeiven »Het is niet mogelyk Zijn jong hart sloeg met volle, krachtige slagen. De warme adem der geliefde streek langs zijne wangen. Cattaro kwam hem op eens voor als de schoonste plaati ter wereld de glans, die van dit licht beeld straalde, moest de donkerste straten van het stadje verlichten. Frans en Marie Esther voerden bijna fluisterend een gesprek. Ik moest eigenlijk boos op u zijn, mijnheer von Hessenstein." Frans sloeg even de oogen neer, hij ge voelde schuldig te zijn en het best te doen door di,t kalm te bekennen. Wordt vêrvolgd

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2