No. 41. Woensdag 20 Augustus 1913. 29e Jaarir. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DiELEHAfl, Buitenland. F E UILLETON. De dochtsr van den Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. NA DEN OORLOG. De Kölnische Zeitung verneemt uit BerlijnHet bericht, uit Rusland aan verscheiden bladen toegezonden, dat Turkjje de mogendheden in een nota heelt aangekondigd, dat zij over de Maritsa nieuw gebied gaat bezetten, wordt niet bevestigd. Het bericht is ook onwaarschijnlijk, aangezien de Porte in de laatste dagen aan de ver tegenwoordigers der groote mogend heden ongeveer het tegendeel heelt te kennen gegeven. Zij zei nl., dat Turkije zijn troepen niet voorbij Adrianopel zou laten trekken en over de Maritsa geen meer in bezit zou nemen. )e correspondent te Sofia van de Köln. Ztg. heelt het garnizoen der stad, terugkeerende uit den oorlog, zijn intocht zien houden. De leege straten, seint hjj, zijn heden vol, vensters, balkons en daken zijn bezet. Van den goed koopen opschik van pronkerige eere poorten heelt men algezien. School kinderen met vlaggetjes en bloemen «taan langs den weg der binnentrek kende troepen. Aan de Leeuwenbrug ontvangt de burgemeester hen. Eerst een eskadron lijfgarde. Het is goed bereden en weinig verzwakt. Een kleine lauwerkrans versiert den kostbaren standaard; vele handen groeten d'e kranige jongens. Koning Ferdinand ziet van de trappen der oude kathedraal de soldaten voorbijtrekken. Er heerscht daar een zeer demokratisch-Bulgaarsch gedrang. Er is niets algezet. De koning Roman van E. von Wald—Zedwitz. (Nadruk verboden.) Frans von Hessenstein, die bij de militaire autoriteiten zijne opwachting moest maken, liet de kameraden in het °afé Marina aan hun lot over, en sloeg den weg naar de stad in. De gloed der zon eD het bonte gewoel op de 'ischmarkt, dat hij reeds zoo dikwijls gezien had, maar hem nog steeds aantrok, deden hem langzaam gaan. Zorka liep met hare beide begeleiders voor hem uit. Frans merkte, als in strijd met het gebruik bij het volk, op, dat niet zij de bagage dioeg, maar de sombere man &aa hare zijde. De schoonheid van het meisje, haar hooge gestalte en sierlijke gaog trokken hem aan, hij verhaastte tijue schreden om naar nader te komen eu haar in het gedrang niet uit het oog te verliezen. Zorka scheen noch aan het gesprek der mannen deel te nemen, noch op enkele 'ragen van den reus te antwoorden ook lette zij volstrekt niet op het gewoel, dat rondom haar heerschte. Frans dacnt er l'oortdurend over na, in welke verhouding deze groote man, die blijkbaar eeue kuitengewone opmerkzaamheid voor zijne draagt de veld-uniform hij is zeer grijs geworden. Dp beide prinsen hebben zich bij de troepen aangesloten en marcheeren met hen verder. De Bul garen zijn altijd spaarzaam met luiden bijval; de intocht wordt zelden met een donderend hoera begroet. Maar de ge- heele bevolking der stad en veel men- schen van buiten zijn op de been. Meisjes werpen bloemen, dames hechten lauweren aan de gescheurde vaandels, die bij Selioloe, Loele Boergas en Tsja- taldzja tot de overwinning gevoerd hebben. De intocht van het garnizoen van Sofia is geen tooneelmatig voor bereid schouwspel, maar een volksfeest met ingehouden hartelijkheid, wat een Bulgaarsche eigenschap is. Machine geweren en kanonnen zijn met bloemen en loof omwonden om den hals van een stram geworden muildier, dat een verbonden kop heeft, hangt een groote lauwerkrans. Door de leege straat van het station naar de oude kathedraal marcheeren de bruine soldaten, flink en in goede orde, rozen en anjers aaü hun wapens.... Aan het slot van zijn telegram zegt de berichtgeverEen verslagen leger ziet er zoo niet uit en onder de toe schouwers sprak men er over, hoe door fouten van de politiek het beste werk van den soldaat vernietigd kan worden. Het is de eenstemmige meening van de buitenlandsche militaire attaché's, dat een uitstel van den wapenstilstand wel voor het Grieksche leger gevaren opge leverd zou hebben, maar niet voor het Bulgaarsche. De correspondent heeft dicht bij .de kerk groote groepen in het schoone begeleidster aan den dag legde, wel tot haar stond. Juist zag zij toevallig om, hun blikken ontmoetten elkaar, zij kleurde een weinig en wendde snel het hoofd om. De officier had dezen blos opgemerkt, zonder dat hij zich rekenschap van de oorzaak daarvan kon geven. Voor den winkel van een wapensmid bleven zij staan, de mannen traden binnen, bekeken eenige wapens eD begonnen over den prijs te onderhandelen Zorka bleef buiten. Een menigte schreeuwende en tierende menschen liep hier rond. Frans kon in de nauwe straat niet voor uitkomen, ook hij hield stil, Milan zag hem, een sombere blik trof den luitenant uit de oogen van den jongen man, maar hij sloeg er geen acht pp. Zorka was dit echter niet ontgaaneveneens zag zij, dat haar broeder Stefan, die zich toornig omgewend had, door haren echt genoot bij den arm werd vastgehouden. Hesseostein maakte van dit oogen blik gebruik, om zijne kennis met het meisje van fort Mamula te vernieuwen en groette haar beleefd, maar ongedwongen. Milan en Stefan waren te ver at, om de woorden van Frans te hooren. »Om Godswil, ga heen, denk om uwe veiligheid fluisterde Zorka gejaagd tot den officier. Een waarlijk smeekende blik uit hare prachtige oogen trof' hem zij drong nu met geweid door de menigte den winkel in en verdween uit het gezicht. Het zwart gekleede vrouwen en kinderen zien staande divisie van Sofia heeft meer dan 2000 dooden in de twee oorlogen gehad. N. R. Crt. De Bulgaarsche regeering heeft thans berichten uit Serres ontvangen. Nadat de Bulgaren de stad ontruimd hadden, vormden de bewoners van Grieksche afkomst, onder leiding van den aarts bisschop, een soort militie, welke exces sen pleegden tegen de Turken, Joden en Bulgaren. Meer dan 200 Bulgaren, o. w. een aantal gezinnen, werden ge vangen genomen en in een school op gesloten. Toen de Grieksche troepen de school binnenkwamen, begaf de aartsbisschop zich naar de gevangen Bulgaren en zei hun, dat zij niet ongerust behoefden te zijn, want dat de Grieken geen barbaren waren. Kort daarna deden de Grieksche soldaten een aanval op de school en doodden de gevangenen, waarvan slechts één zich kon redden. De school werd vervolgens in brand gestoken. De Grieken lieten de lij'een fotografeeren en zonden de foto's aan den consul, als van door Bulgaren ver moorde Grieken. De Grieken moeten ook te Nilnik op dezelfde wijze huis gehouden hebben en daar een priester neus en ooren hebben afgesneden. Zoo toonden ze o. a. ook aan verschillende buitenlandsche journalisten als het lijk van den Griekschen bisschop van Doiran, terwijl deze zich in een klooster in Bulgarije bevond, waarheen hij voor het begin der vijandelijkheden gebracht was, daar hij op heeterdaad op spionnage was betrapt. gedrag van het meisje gaf Frans meer en meer te denken, maar hij sloeg hare waarschuwingen niet in den wind, en begaf zich naar het logement, waar Petrovac reeds met de bagage op hem wachtte. De Croaat wilde spreken, maar Frans beval hem te zwijgen. Hij gevoelde zich beklemd, het was alsof de zware steenen muren van het huis aan den overkant hem als eene nachtmeirie op de borst drukten. Dit kleine intermezzo had hem voor een oogen blik onttrokken aan de droevige stemming waarin hij steeds verkeerde, maar het donkere vertrek in de nauwe straat en de dompige lucht daarin deden zijne gedruktheid spoedig terugkeeren. »Gelukkige menschen, met dekostelijke gave van zielsrust en innerlijken vrede, kunnen het in deze treurige plaats mis schien uithouden, maar ik, och was ik er maar weer uit 1" Hij zuchtte diep en dacht met smart aan Marie Estherhad hij alle geloof aan de menschheid verloren »Alsof zulke oogen kunnen bedriegen I" fluisterde een inwendige stem zijn pein zen en zinnen braGht hem in een dool hof van de treurigste gedachten. Er was geen draad te bespeuren, om hem er weer uit te leiden. Maar nu was hij gereed om, zijne opwachting te maken. Petrovac keek met stralende oogen zijn heer na, toen deze de nauwe straat inliep. Hij schudde daarbij zijn borstelig In Monastir is de Servische regeerings- vertegenwoordiger kolossale verduiste ringen van den directeur der invoer rechten en eenige ambtenaren op het spoor gekomen. De eerste hielp de kooplui de rechten ontduiken, wat hem geen windeieren heeft gelegd. Want woonde hij eerst op een klein kamertje in een holletje, nu hield hij auto en chauffeur. Ook de eerste secretaris der prefectuur is afgezet. Die hief niet verschuldigde rechten ten eigen bate. Avp. CHINA. De situatie in Sjanghai schijnt ver beterd te zijn. Tschentschimei, de aan voerder der rebellen, moet bij de Wu- sungforten door zijn eigen soldaten zijn doodgeschoten. Een regeeringsjacht is door de rebellen aan de Noordelijke troepen uitgeleverd. Kort daarop explo deerde 't, het dek sloeg er af en 5 man werden gedood. De rebellen hadden er een bom en brandende lont in gelaten. De voorhoedes van de legers van de generaals Changsung en Jangchou heb ben ongemerkt den Purpurberg bezet, welke de heele streek om Nanking heen beheerscht. Ze openden dadelijk een artillerievuur. Te Peking wint de overtuiging veld, dat Japan de rebellen heeft gesteund en nog steunt met geld en wapenen. Als de Japansche regeering had gewild, zegt men, had ze best kunnen beletten dat Japansche onderdanen zich meng den in China's zaken. Avp. hoofd, en zijn gezicht nam eene weemoe dige uitdrukking aan. >Atijd treurig, de luitenant, altijd treurig, lang niet zoo vroolijk als anders." Nazi's treurige overpeinzingen waren echter niet van langen duur, een grijns vai^ genoegen vertrok zijn breeden mond en wangen, toen hij Zorka met de mannen voorbij zag gaan. Hij rekte zijn hals geweldig uit om haar na te zien, tot zij om een hoek verdwenen was. Het scheen hem geweldig te spijten, dat hij haar niet volgen kon, maar de luitenant had uitdrukkelijk bevel gegeven dadelijk de koffers uit te pakkeD. Hij ging daartoe over met de verzuchting »Een mdoi meisje, waarachtig, Marietta i3 er niets bij, arme> Marietta r Er waren twee dagen' voorbijgegaan, luitenant von Hesseüstein trachtte zich in zijn levenswijze te schikken, de dienst nam het grootste gedeelte van zijn tijd in beslag, zoodat hij' van het onaangename in Cattaro niet veel bemerkte. Hij slen terde aan de haven op en neder, en keek naar de bedrijvigheid op het water. Talrijke stoombooten liepen uit alle wind streken binnen, bootjes met reizigers en burgers uit de' stad, die van den schoonen dag gebruik maakten opa kleine uitstapjes te doen, zetten leven bij aan de golf van Cattaro. Het was een bekoorlijk tooneel en Hessenstein stond tegen een paal te leunen, verdiept in den aanblik. Hé, zoo in gepeins verzonken,luitenant

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1