Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Des namiddags 1 uur. Rijk gecostu- meerde historische optocht, voorstel lende den intocht van Willem van Oranje, als souverein vorst te 's Graven- hage in het jaar 1813. Om 6 uur. Concerten en zanguit voeringen te geven door de muziek corpsen .Concordia", „Hosanna" en de zangvereenigingen „Orelio", „Op hoop van Zegen", „Looft den Heer" en „Eben Haëzer", alle te Axel. 9 uur. Prachtige verlichting en tot slot groot schitterend vuurwerk. Op Vrijdag 29 Augustus Om 10 uur voorm. Kindercantate, uitgevoerd door 800 kinderen met bege leiding van muziek. 11 uur. Tractatie der schoolkinderen. Dan is er pauze tot 6 uur. Tijdens deze pauze zal om 1 uur van wege „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard" concours- hippique gehouden worden. Na afloop daarvan volgt om 6 uur concert op de markt te geven door de voornoemde vereenigingen „Concordia" en „Hosanna". Om 8 uur. Bioscope-voorstelling in de openlucht in de Noordstraat, wat dus voor ieder die wil, gratis te zichtigen zal zijn. Er zal dus geen gebrek aan ont spanning zijn die beide dagen. Behalve het hier vermelde program ma, dat door middel van aanplakbil jetten ruimschoots onder de aandacht van het publiek zal worden gebracht zoowel binnen deze gemeente als op de haar omgevende plaatsen, zullen nog verkrijgbaar worden gesteld feestgidsen, waarin uitvoerig elk nummer van het programma in bijzonderheden staat vermeld. Toch vergaten we hier bijna nog iets te vermelden, dat ook op het reeds verschenen beknopte programma staat, n.l. dat de stad op bijzondere wyze onder technische leiding zal worden versierd. Nu het is waarlijk niet overbodig dit reeds voorloopig te vermelden, als men hoort en ziet hoe in deze gemeente in de avonduren jong en oud zich met pryzenswaardigen ijver rept, om toch maar de mooiste en meeste „rozen" te hebben gemaakt. Maar lezer het moeten niet alle papieren bloemen zijn voor de versie ring. Er zijn ook natuurlijke bloemen noodig en nu zoo hier en daar de gevels opgesierd worden met potjes, waarin bloeiende geraniums, enz. wat heel netjes staat nu is de aandacht van „men" op die potjes gevallen Wie die men is? Dat i3 de com missie voor de versiering, welke van de feestcommissie uitgaat. Ofschoon deze heeren toezegging hebben gekregen van „Floralia" en enkele particulieren om potten met bloemen te mogen ge bruiken, komen ze er toch nog te kort. En nu zou het jammer zijn, als de versiering niet goed tot zijn recht kwam, uit gebrek aan bloemen, terwijl er zooveel bloemen in de gemeente zijn. Namens de feestcommissie verzoeken we dus welwillenden om enkele hunner bloemen af te staan voor de versiering. Na afloop van het feest worden ze weer ongeschonden terugbezorgd en zal de commissie er dankbaar voor zijn. Benoemd tot godsdienstonderwijzer te Sluiskil, gemeente Terneuzen, de' heer L. Dek te Kruiningen. M. Ct. In de Dinsdag te Zaamslag ge houden raadszitting werd met ingang van 1 October eervol ontslag verleend aan den heer C. J. Maas als hoofd der openbare school in den grootenHuissens- polder, wegens zijne benoeming tot eersten onderwijzer aan eene openbare school te Delft. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1912 werd goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op 2009.72. De begrootiug voor dat college voor 1914 werd goedgekeurd op een eind- cyfer van 2430.32 en besloten eene j subsidie toe te staan van ƒ2420. Aangeboden werd de gemeentereke ning over 1912, bedragende in ont vangsten f 37.173.99, in uitgaven 34.584.816, goed slot alzoo 2589.176. Deze werd gesteld in handen eener commissie om daarover te rapporteeren, evenals over de begrooting voor 1914, die werd aangeboden op een eindcijfer van 29.894.01, met een sluitpost van 336.95 Aan eenige bewoners van het Zaag- straatje werd overeenkomstig de ge woonte toegestaan voor hunne woningen op gemeentegrond lindeboomen te plan ten, die de gemeente later in onderhoud zal overnemen. MCrt. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot gemeente-veldwach ter te Hulst P. F. Wijnacker thans marechaussée te paard te Hoensbroek. M. Crt. Kamerverkiezingen. Bij de Woensdag te Groningen ge houden stemming voor een zetel in de Tweede Kamer, opengevallen doordat dr. Bos voor Winschoten zijn benoeming beeft aangenomen, zijn uitgebracht 5730 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Limburg (V. D.) 3786, E. Rugge (S. D. A. P.) 1863 en G. Sterringa (S. D. P.) 81 st. Gekozen is dus mr. J. Limburg. Met de verkiezing van mr. Limburg is de laatste aanvullingsverkiezing ge houden. Dezer dagen werd Qpgericht een Bond van vereenigingen van oud-leerlingen van landbouwwintercursussen in Zee land, waaraan zich 12 vereenigingen met totaal 400 leden aansloten. Deze Bond stelt zich ten doel het geleerde zooveel mogelijk uit te breiden en in het bedrijf toe te passen, waardoor natuurlijk grondige bestudeering van den oeconomischen toestand in den landbouw noodig zal zijn. Het bestuur werd alsvolgt samen gesteld A. J. Leenhouts, te Retranche- ment, voorz., F. Dekker Fz., te Ter Neuzen, vice-voorz., Th. Wolse, te Wisse- kerke, penningm., R. M. de Feijter Jz., te Ter Neuzen, le secr. enC. GastJz., te Brouwershaven, 2e secretaris. De verplichte keuringen van dek hengsten zullen naar het „Zeeuwsch Landbouw weekblad" meldt dit jaar gehoudeu worden 21 September 1 u. 30 te Middelburg 23 September 8 u. v.m. te Oostburg24 September 10 u. v.m. te Kattendijke 25 September 8 u. v.m. te Hulst26 September 10 u. v.m. te Bergen op Zoom 27 September 9 u. v.m te Zierikzee. Jn het „Zeeuwsch Landb. weekbl." is opgenomen het ontwerp-statuten van een stamboek voor het trekpaard van Nederlandsch-Belgisch type. Zooals men weet is op initiatief van den heer G. A. Vorsterman van Oyen 16 Juni jl. daartoe een vergadering belegd te 's-Hertogen- bosch, waar 46 personen uit alle deelen van het land waren samengekomen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is rechtsin gang verleend met last tot gevangen houding en verwijzing naar de terecht zitting tegen W. F. v. d. B., 74 j., ge boren te Axel, veldarbeider thans in hechtenis te Middelburg ter zake van landlooperij. Eveneens is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing tegen E. S., 59 j., veldarbeider, geboren te Hontenisse, zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake van landlooperij. J. M., 37 j., handelaar in bouw materialen te Ter Neuzen stond Dinsdag terecht wegens het veroorzaken van letsel door schuld. Bekl. had getuige Susanna de Bokx met een motorfiets aangereden waardoor die ernstige kneu zingen opliep. Bij een bocht van den weg bij Driewegen onder Ter Neuzen reed getuige de Bokx met een fiets aan de linkerzijde, zoodra zij het signaal van de motorfiets hoorde, reed zij rechts. Bekl. die met zijn fiets een zeer groote vaart had, reed tegen de flets van ge tuige aan, met het gevolg dat deze zich ernstig verwondde. Bekl. verklaarde niet anders te kun nen uitwijken, ook heeft hij niets van de wonde van getuige bemerkt. Getuige G. v. Driel, tuinier te Ter Neuzen, verklaarde, dat bekl. zeer hard reed. Getuige P. D. Kaijser, werkman te Ter Neuzen verklaarde eveneens dat bekl. zeer hard den hoek omreed, wan neer bekl. de rechterzijde gehouden had was er niets gebeurd. Getuige H. Drabbe, arbeidster te Ter Neuzen (Driewegen) heeft de aanrijding gezien. Getuige P. Oostdijk, metselaar te Drie wegen bevestigt de gezegden van de vorige getuigen. Getuige D. Buyze arts te Ter Neuzen verklaarde als deskundige, de wonden behandeld te hebben. De subst.-off. zeide, dat bekl. niet anders kon uitwijken door eigen schuld. De snelheid van zyn motorfiets was zoodanig, dat het hem niet anders moge lijk was, wilde hij zelf niet vallen. Met de motorfietsen wordt op het oogenblik schandelyk huisgehouden. Bekl. had minder snel behoeven te rijden. Daar hij letsel door schuld veroorzaakt heeft eischt spr. een maand hechtenis. Bekl. trachtte nog op uitvoerige wijze zich te verdedigen en vroeg vrijspraak van het hem ten laste gelegde. De subst.-officier hield vol dat de schuld aan bekl. ligt en bleef bij den eisch. M. Cri. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 Augustus 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. v. d. Wal Nanji. 2 ure Ds. v. d. Wal (van Hillegom). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oord Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord 'sAv. 5Vs ure Ds. J. R. van Oord (van Middelburg). Naar we in de VI. Crt. lezen, is Woensdagmiddag ongeveer half vier bij Zwanenburg de 16-jarige P. J. A., zoon van de weduwe A., wonende in de Glacisstraat te Vlissingen, bij het zwem men verdronken. Het lijk van den jongen werd door den stroom mede gevoerd. Woensdagavond viel te Goes een 4 jarig knaapje van M. te water. De heer B., van Kruiningen, die daar toevallig passeerde, zag dit, trok zijn jas uit, sprong het kind na, slaagde er in het dra te grijpen en in een nabij- Iiggende roeiboot veilig en wel neer te leggen, waarna andere behulpzamenden drenkeling opnamen en dra stapte het huiswaarts. De heer B. zwom, na het reddings werk verricht te hebben, naar de trap aan de kaai, stapte aldaar aan wal, trok kalm zijn jas weer aan en ging verder zijns weegs alsof er niets was voorgevallen. M. Crt Te Rotterdam is de 21-jarige kan-1 toorbediende J. W., wonende aan i Van Meekerenstraat, dood in bed gc vonden. Hij had het gaskraanlje laten openstaan. M. Crt. De 17-jarige A. v. d. B., die onder den invloed van sterken diank ver keerde, had zich in het Agnitapark te Hof van Delft te slapen gelegd. Van der B. werd gewekt, doordat het 10- jarig zoontje van P. hem uit baldadig, heid een steen op den rug wierp. Van der B. mishandelde den jongen P. daarvoor zoo ernstig, door hem op den buik te trappen, dat deze in zorg- wekkenden toestand per rijtuig naar de ouderlijke woning moest worden vervoerd. Msb. De 7 jarige A. A. P. te Rotterdam is Maandagmiddag, naar de A'. R. Ct. meldt, in de ouderlijke woning in de Hennewierstraat no. 46 met haar klee ding in aanraking gekomen met een brandend gascomfoor. Het meisje, dat zich geheel alleen in de kamer bevond, heeft zware brandwonden gekregen over het geheele lichaam en is in zorge- lijken toestand naar het kinderzieken huis op den Westersingel gebracht. Bij het vertrek van treiD 68, die om 5 uur 16 min. uit 's Gravenhage naar Amsterdam vertrekt, had naar de A. R. Crt. meldt, op het station S.S. een 12-jarige jongen, die buiten den kap het vertrek gadesloeg, zyn hoepel naar den trein uitgestoken. Het speel tuig bleef haken aan een der portier- krukken, waardoor de jongen, die niet losliet, werd meegesleurd. Het publiek trachtte vergeefs door gillen en schreeu wen de opmerkzaamheid van den machinist te trekken. Een treinsmid had de tegenwoordig heid van geest met levensgevaar tus- schen de rijtuigen te springen, om de luchtrem in werking te stellen en den trein te doen stoppen, wat hem spoedig gelukte. De jongen werd daarop uit zijn benarde positie bevryd, zonder dat hem eenig letsel was overkomen. De arbeider J. T., van Barger Oosterveen, is Maandagmiddag door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw en 7 kinderen achter. A. R. Crt. Rechercheurs hebben te Rotterdam den koopman J. F. H. E. aangehouden, wiens arrestatie door de Haagsche politie verzocht is. Hij wordt verdacht in die gemeente uit een weide aan de Hoef- kade een paard te hebben gestolen, dat te Rotterdam aan een koopman uit Hilversum voor 110 is verkocht. Op het paard, dat in een spoorwagen aan het station D. P. stond, is beslag gelegd. A. R. Crt. Gauwdieven. Te Scheveningen is een badgast uit zijn badkoetsje voor circa 600 aan gouden sieraden hor loge, dasspeld, enk., ontstolen. Een Parijzenaar, de heer V., miste bij aan komst aan het Holl. Spoor zijn porte feuille met ruim 125 en eenige andere papieren. By mej. De Hol aldaar, is uit haar woning een bedrag van 195 en een aantal kostbaarheden gestolen. Avp. Een onaangename verrassing. De gemeente veldwachter Sloof te Baren- drecht bekeurde Zaterdagavond naar de Tel. meldt een wielrijder, omdat deze zonder licht reed. De man maakte reeds terstond den indruk, een verkeerd adres op te geven hij gaf voor varens gezel te zijn, waarop de veldwachter Roodenburg, die er ook bij stond, zyn bevreemding te kennen gaf, dat hij een tasch op de fiets droeg. Wie schetst echter R.'s verbazing en spijt, toen hij thuisgekomen, bemerkte, dat zyn flets, die een oogenblik onbe heerd voor zijn woning had gestaan, en waarop zijn tasch met gemeente papieren bevestigd was, ontvreemd bleek. Waarschijnlijk is dus de rer- moedelijke dader verbaliseerd, terwyl de eigenaar der flets er bij stond L

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2