nj No. 40 Zaterdag 16 Augustus 1913. 29e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Ds doohtsr yan dsn Spion. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Uit Berlijn ontvangt de officieuze Köln. Ztg. thans het volgende telegram Volgens uit Berlijn te Boedapest inge komen berichten zou de tegenstand in officieele Duitsche kringen tegen een politiek, die op herziening van het verdrag rao Boekarest gericht was, in zekeren tin verzwakt zijn. Dit bericht kan tot verkeerde opvattingen aanleiding geven. Io de kwestie van de herziening van het verdrag van Boekarest strijdt Duitscn land niet tegen andere mogendheden, maar het neemt geen deel aan pogingen van Europa die wijziging van het verdrag ten doel hebben. Aldus belet het een actie van Europa tegen een werk van vrede, dat met moeite tot een goed eind gebracht is. Duitschland zal slechts deel nemen aan die besprekingen tusschen de mogendheden, die strekken om aan het verdrag 4e instemming van Europa te verzekeren. Een vijandige gezindheid jegens Bulgarije, waaraan men gegund zou hebben, dat het op voordeeliger wijze van zijn schitterende overwinningen partij getrokken had, is daarbij niet in het spel. Bij den bestaanden staat van zaken kunnen de wenscheu van Bulga rije niet verwezenlijkt worden zonder dat de vrede in gevaar komt. De dag order van koning Ferdinand, waarvan het slot een oorlog aankondigt voor de toekomst, beschouwt Monastir, Ochrida, Dibra, Prilép, Saloniki, Seres en andere «treken als Bulgaarsch. Hiermede is duidelijk aangegeven hoe een wijziging van het verdrag van Boekarest er uit zou moeten zien, die Bulgarije zou tevre den stellen en voor het vervolg eener her vatting van den strijd tegen Servië voor goed voorkomen zou. Hoewel er over den omvang van de mogelijk door eenige mogendheden beraamde wijzigingen nog niets bekend is, zoo kan er in verband met de dagorde van koning Ferdinand reeds thans vastgesteld worden, dat zulke bemoeiingen voor een definitieve verzoening van Bulgarije met het vredes verdrag niet voldoende zouden zijn. Naar uit Sofia aan de Temps werd gemeld, is de openbare meening er kalm ondanks de groote teleurstelling, die de vredesvoorwaarden er gewekt hebben. En hoewel er dus oogenschijnlijk voor een' revolutionnaire beweging geen vrees behoeft te bestaan, is men over den geest onder de troepen minder gerust. Men is er daarom op uit, te vermijden, dat er door de demobilisatie groote- me nigten soldaten in de steden opgehoopt worden en te Sofia zullen slechts een divisie infauterie en een divisie cavalerie kooien. De bereden troepen zulleD te paard naar hun garnizoenen terugkeeren, slechts de infanterie zal per spoor ver voerd worden. De algemeens demobili satie is begonnen. Men rekent, dat zij viji-en-twintig dagen zal duren. De berichten, die thans uit de verschillende Bulgaarsche legerkorpsen inkomen, mel den, dat er groote bitterheid over de nederlaag, groote verontwaardiging over de vredesbepalingen heerscht. In sommige kringen vreest men soldaten-onlusten, te meer daar er, naar eerst thans bekend Roman van E. von Wald— Zedwitz. Nadruk 'verboden.) »Deze zal naar het Rijksmuseum te Weenen gezonden worden", zeide de generaal, het meesterwerk aannemende. >De uitgezochtste vruchten, zooals die slechts in de ocche rijpen," zeide thans Andriya Gajkowitch, zijne korf opende waarin olijven, ananassen,granaatappelen, vjjgen, oranjeappelen en andere vruchten van de fijnste soort zichtbaar werden. Zijne Excellentie bedankte opnieuw. >Met de eerstvolgende boot zullen deze Daar Triëst verzonden wordenik, zal zorgen dat zij van daar zoo snel mogelijk naar den Hof burg gaan, om de keizerlijke tafel te sieren. Jesto Gurkowitch kwam nu aan de beurt. Zijne gave maakte de verwonde ring van den generaal gaande. »Eeu prachtige koningsadelaar niet waar Een schooner exemplaar werd nimmer geschoten. Dit zeggende, spreidde hij de vleugels van het koninklijke dier uit. »De bekwaamste opzetter zal hem be handelen, en dan wordt hij ter beschik king 7an den Keizer gesteld", zeid% de stadhouder. De pope Ignaz Zee maakt nu het slot van zijn korf open. »Ik, o heer, ik, genadige Excellentie, leg het bewijs van onkreukbare trouw aan uwe voeten. Zesendertig rebellen trachtten een munitietransport, bestemd voor de wachtposten aan de grenzen van Bosnië, op te lichten. Ik zelj vernam dit en waarschuwde mijne landslieden. »Doet het niet, beste broeders", zeide ik, bewaart den vrede geeft den keizer wat des keizers- is". Zij beloofden dit plechtig, ik vertrouwde hen echter Diet, bracht eenige goedgezinden te zamen en ging de roovers na. De hemel heeft mij dit denkbeeld ingegeven hem komt alleen dank toe; de trouweloozen waren door roof- en moordzucht verblind en ik kwam nog juist ter rechter tijd, om hunne misdadige voornemens te verhinderen. Ik geraakte met heu in strijd, doch zij delfden het onderspit en hebben hun gerechte straf ontvangen. Ziehier mijnheer, genadige Excellentie, de bewijzen." Dé generaal week ontzet terug. Hij keek op eene bloedige massa in 't eerste oogenblik kon hij niet onderscheiden hetgeen zich eigenlijk aan zijne oogen vertoonde, na verloop van korten tijd echter zag hij met afgrijzen, dat het zes en dertig afgesneden neuzen waren. Het zou een doodelijke beleediging geweest zijn, indien hij van zijn afschuw had doen blijken, en hij was dus gedwongen daze wordt, tijdens den veldtocht tegen Servië en Griekenland, in het Bnlgaarsche leger heel wat muiterij is voorgekomen. Vooral in het gebied van Seres zou die muiterij een hoogst ernstig karakter gedragen hebben. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de be kende leider der Duitsche sociaal-demo craten, August Bebel, te Passug, in Zwitsersch Graubunderland, waar hij voor een kuur vertoefde, is overleden. Ferdinand August Bebel was 22 Febr. 1840 te Keulen geboren. Als jongen vaD 20 jaar ging hg naar Leipzig, waar hij zich in 1864 vestigde als draaier. Twee jaar tevoren had hij kennis gemaakt met de arbeidersbeweging, en wijdde zich daar al spoedig met alle kracht aan. In 1867 werd hij vo<Sr GlauchauMeerane gekozen tot lid van den Noord-Duitschen landdag en in 1871 in den Duitschen Rijksdag. Daar is hij onafgebroken 42 jaar lid van geweest, en had als leider der steeds groeiende soc.-dem. fractie een niet te onderschatten invloed. Als par tijleider was zijn gezag kolossaal. Natuurlijk kwam Bebel, die openlijk positie koos tegen de hegemonie van Pruisen de Parijsche commune verdedigde en de Internationale verheerlijkte er niet zonder kleerscheuren af. In 1872 werd hij aangeklaagd wegens voorbereiding tot hoogverraad tegen Duitschland en Saksen en met Liebknecht door de gezworenen rechtbank te Leipzig veroordeeld tot 2 jaar vestingstraf, waarbij het gerechtshof wegens majesteitsschennis nog 9 maanden tuchthuis voegde. Later werd hij nog verschrikkelijke gave aan te nemen. Hij boog, zonder een woord te spreken, be danken was hem «pamogelijk en evenzoo om te zeggen wat hij met het geschonkene zou uitvoeren. De deputatie vertrok nu. Terwijl' Stojan zich naar het koffiehuis aan de Marina begaf, waar hij met de zijnen zou samenkomen, begaven de anderen zich onmiddellijk naar de Riva, bestegen een daar gereed liggende boot en voeren terug naar Risano, van waar zij langs den kortsten weg naar de Cris- voscië reisden, om zich naar hunne woooplaats of de geheime verblijven der opstandelingen te begeven. Het eerste werk van den generaal was het bloedige geschenk dadelijk te doen verwijderen hij gaf bevel het zoo spoed^ mogelijk te laten begraven. Een paar ureo later outving hij het volgende be richt»Aan de grens van Bosnië is een munitietransport aangevallen door opstan delingen, vermoedelijk onder aanvoering vaD den pope Zee na dappere tegenweer werd de aanval afgeslagen, maar zes-en- dertig dooden en gewonden vielen den vijand in handen. Men vond ze gruwelijk verminkt met afgesneden neus." De geestelijke heer had dus als bewijs van trouw aan den stadhouder de neuzen van diens eigen soldaten gegeven. Het ontbrak niet aan de noodige maat regelen, om de bezetting der bergen te versterken dadelijk werd bevel gegeven de afgezonderde posten met eene grootere ettelijke malen veroordeeld, wat alles geen anderen invloed had, dan dat Bebel's aanzien in de party hoe langer hoe meer In 1881 werd hij ook tot lid van den Saksischen landdag gekozen, wat hij bleef tot 1890, toen hij zich te Berlijn vestigde. Bebel, die een buitengewoon redenaar was, werd door velen beschouwd als da man, die eigenlijk de partij, waarin Marxisten en revisionisten zoo scherp over elkaar staan, elk congres legt daar getuigenis van af bij elkaar hield. Hij was reeds lang leidende aan een hartkwaal. Avp. AXEL, 15 Augustus 1913. In de Dinsdag gehouden vergadering van de feestcommissie hebben de laatste besprekingen plaats gehad, welke noodig waren voor definitieve vaststelling van het programma. Het luidt thans officiëel als volgt: Op Donderdag 28 Augustus 6 uur voorm. Opening der feesten met salvo's door de schietvereeniging .Prins Mau- rits" op verschillende punten der stad. 7 uur. Luiden der klokken gevolgd door kanonade. Half 9 uur. Bedeeling der armen. Van 9 tot 10 uur. Feestrede door de WelEerw. Heeren predikanten J. B. T. Hugenholtz, J. H. Lammertsma en Chr. Bruins. Half 11 uur. Uitvoering van den klep- permarsch door het muziekgezelschap .Concordia". troepenmacht te bezetten, eD daarvoor werden strijdkrachten uit Opper-Dalmatë aangevoerd. Op het hoofd van den pope werd eeu aanzienlijke prijs gesteld. Nadat de deputatie den oever verlaten had, om zich naar den stadhouder te begeven, gingen ook Zorka, haar man en Stefan naar de poort. Ook zij werden aangehouden, om hunne wapens neder te leggen. Hoewel Stefan's trots zich daartegen verzette, was hij verstandig genoeg zich zwijgend naar het bevel te schikken. Het ging in Cattaro levendig toe, daar het marktdag was. De bewoners der omstreken, vooral die der Zwarte Bergen, kwamen op paarden en muil dieren de hoogten afzetten, om in de stad de opbrengst van hunne velden, van hun veeteelt od hun huiselijken vlyt ten verkoop aan te bieden, en voor dat geld hun eigen benoodigdheden in te koopen. Ook de visschers van de kustplaatsen der Bocche kwamen aangeroeid en namen in de haven hun vaste plaatsen in, om de verschillende soorten van visch te verkoopeu. Geen zee is rijker aan kost bare visschen en schaaldieren dan de Adriatische, en dit gedeelte van de markt was dus zeker het belangrijkste om te zien. Daar waren al de wonderlijk gevormde, veelkleurige, smakelijke zee bewoners in korven tentoongesteld, ter- wyl iedere koopman zijne waar den voorbijgangers luidkeels aanprees. Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1