No. 39. Hoensdag 13 Augustus 1913. 29e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAtf, Buitenhuid. FEU! L LETO N. Do dochtsr van dsn Spion. Binnenland. AXELSCHE ff COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzbnderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De commissie van redactie van het vredes-verdrag heeft Vrijdagochtend om tien uur en 's middags om drie uur vergaderd. Om vier uur is de vredes conferentie in voltallige vergadering Na de openings-formaliteiten heeft Majorescu, de voorzitter, verslag ge geven van de stappen, die Oostenrijk' Hongarije en Rusland bij hem gedaan hebben om te komen tot herziening van het vredesverdrag, in het bijzonder voor zoover betreft de kwestie van Kawala. 1 Uit naam van de Bulgaarsche af vaardiging heeft Radef daarop de vol gende verklaring voorgelezenDe Bulgaarsche afgevaardigden, die van te voren door de koninklijke regeering te Bulgarije ingelicht zijn over de door Oostenrijk-Hongarije en Rusland door bemiddeling van hun gezanten te Boe karest aan den voorzitter der confe rentie gedane mededeelingen, verklaren, dat die mededeelingen hen hebben doen besluiten de vredesvoorwaarden te tee kenen zonder aanmerking te maken of van gedachten te wisselen." De vergadering keurde goed, dat de mededeeling van den stap van Oosten- rjjk-Hongarije en Rusland en de nota van Bulgaiije in het proces-verbaal van de vergadering opgenomen werden. De voorzitter deed vervolgens voor lezing van de inleiding tot en de eerste zes artikelen van het vredesverdrag, opgesteld door de redactie-commissie. Roman van E. von WaldZbdwitz. {Nadruk verboden.) 44) »Dat is de pope Ignac Zee en de beide anderen zijn de kapiteins Andriya Gaj- kowitch en Jesto Gurkowitch," hoorde Hessenstein een burger uit Cattaro tegen twee personen zeggen, die naast hem ■tonden. »Zij vormen de deputatie, die zich met betrekking tot de militaire wetgeving naar den stadhouder begeven zal." De leden der deputatie waren in pontificaal, hunne kleedingstukken en wapens schenen fonkelnieuw, alleen het gewaad van de pope zag er versleten en •merig uit. »In de kisten bevinden zich geschenken, I die zij Zijner Exellentie als teeken van vereering zullen overhandigen", zeide de burger opnieuw. >Hij vertrouwt hem toch niet I" was bet antwoord dat hij ontving. 'Wees gegroet, Stojan Karovachewitch I Wees gegroet, Stefan I" riepen thans eenige Üblianen, die zich in Cattaro op- bielden. Zorka keek even om en zag juist den jager-officier in 't gelaat. Zjj scheen te schrikken en wendde zich Zij worden door de conferentie goedge keurd. Deze artikelen betreffen de grenzen der nieuwe gebieden tusschen Bulgaren en Roemeniërs, Bulgaren en Serviërs, en Bulgaren en Grieken en de ontruiming dier gebieden door de troepen, die ze bezet houden. De ontworpen inleiding bevatte een zinsnede, waarin gesproken werd van het tot stand brengen van den vrede, van vriendschap en van evenwicht tusschen de Balkanvolken. Op verzoek der Bulgaren is de aanduiding nopens het evenwicht geschrapt. Bulgarije heeft van zijn aanspraken op Kawala afgezien. Artikel 4 van het vredesverdrag, be treffende de Grieksch-Bulgaarsche grens bevat een bepaling, waarin gezegd wordt dat Bulgarije van alle aanspraken op Kawala afziet, dat, daar het veroverd is door Griekenland, deel uitmaakt van het condominium van de vier oorlog voerende partijen, die Turkye over wonnen hebben. N. R. Crt. Men verneemt thans met zekerheid dat de Porte weigerend heeft geantwoord op de gemeenschappelijke nota der mogendheden en er in het antwoord op gewezen wordt dat tusschen Tsjorloe en de Maritza een leger van 300.000 man staat dat weigert aan een bevel van de Regeering om Adrianopel te ontruimen, gevolg te geven. Buiten gewoon opzien baart de mededeeling dat de Turksche troepen de stad Sufli in Zuid-Tracië bezet hebben. Dit plaatsje ligt n.l. zestig K.M. noordelijk van de nieuwe grenslinie. De uitbreiding der dadelijk om. Frans maakte een lichte buiging en bracht de hand even aan de muts. Daarna keek hij weder onver schillig naar de boot. Thans herinnerde zich ook Stojan den hem bekenden officier. Onderdanig de muts afnemende en op het hart leggende begaf hij zich tot Hessenstein, om dezen te begroeten. Frans wisselde vriendelijke woorden met den ouden man; terwijl hij dit deed mat Stefan hem met sombere blikken van het hoofd tot de voeten hij had de plagende, woorden, door den officier op Mamula gesproken, niet vergeven. Ter wijl dit plaat3 greep kwam een keizerlijk sergeant aanloopen, begaf zich tot den pope en deelde dezen mede, dat de heer stadhouder bereid was de afgezanten te ontvangen De man sprak zeer luide en wekte dus de aandacht der nieuws gierigen, die met open mond rondom de leden der deputatie stondeu. Begeleid door eene groote volksmenigte zette deze laatste zich in beweging. Milan, Zorka en Stefan bleven achter, terwijl Stojan zich bij de drie andere personen aansloot. Zij kwamen spoedig voor de poort van Marina. De wachthebbende officier na derde en vorderde, dat zij de wapens zouden afleggen. Stojan voer uit als een bezetene, zijne stem geleek het ratelen van den donder. »Ook heden, bij alle duivels, ook heden, nu wij ons als deputatie naar den stad houder begeven Turksche operatie levert het bewijs dat het leger niet van plan is zich door nota's van de mogendheden te laten beïnvloeden. Van het op de Turken veroverde gebied krijgt Griekenland 60.000, Servië 53.000, Bulgarije 37.000 vierkante K.M. Avp. ZUID AFRIKA. De heer Rftmsden Balmforth, predi kant te Kaapstad, doet aan de Nation mededeëling van berichten, die hij van ooggetuigen heeft ontvangen over de onlusten te Johannesburg. Hjj begint met de verzekering, dat zijn correspon denten, van enkelen waarvan hij de namen verzwijgt, geloofwaardige en ge achte personen zijn. Al hun mede deelingen hebben dezelfde strekking, nl. aan te toonen, dat de schuld voor de bloedige botsingen van de menigte met politie en troepen geheel op reke ning komt van het ruw en taktloos optreden der laatsten. Een enkele bizonderheid uit het schrijven, dat de heer Balmforth heeft ontvangen van den predikant G. Coverdale Sharpe te Johannesburg. De heer Sharpe had de groote bijeen komst op het marktplein bijgewoond zonder eenig verbloeden, dat die door de overheid was verboden. Zoo weinig was dat verbod bekend, dat duizenden toehoorders er even onkundig van waren. Toen de tweede spreker al aan 't woord was, kwam de politie en dreef de menigte op de grofste wijze met de wapens werkend van het plein af. De woede der stakers, in hun recht van De onderofficier bracht hem aan het verstand, dat hij streng bevel gekregen had niemand binnen te laten voorzien van wapens, tot het dragen waarvan hij niet gereehttgd was. »Zijn wij daartoe niet gerechtigd, wij, de vrije zonen der vrije bergen ant woordde Stojan op denzelfden toon, maar de zware, grove vuist van den pope, die eerder voor de hand van een smid dan voor die van een geestelijke kon worden aangezien, viel als de klauw van een leeuw op dan schouder van den spreker. Ret wilde, bandietachtige gelaat van den pope, een waar staalkaartje van alle gepleegde en nog te begane zonden, van welke reeds voldoende was om hem in de hel te brengen, trachtte een vrome uitdrukking aan te nemen. Er ontstond een afschuwelijk huichelspel. Rust, vrede, Stojan bedenk dat wij gekomen zijn om de vriendschap van uwen stam aan den dag te leggen Waartoe zouden wij bij die gelegenheid wapens nood.ig hebben »Eert de over heden", staat in den bijbelleg de wapens af, vriend en broeder" Die woorden kwamen honigzoet over zijn door den drank verbrande tong, Stojan legde misnoegd de wapens af, de beide kapiteins volgden zjjn voorbeeld en na verloop van korten tijd stonden zij voor het paleis van den stadhouder. Zijne Excellentie liet de deputatie binnentreden en de pope nam de rol van spreker op het vrije woord belemmerd op aan stichten van de mijneigenaars aldus de Johannesburgsche predikant is volmaakt te begrypen. De volgende daden van vernieling waren een uiting ervan. Alle verhalen over plunderen en moedwillig verwoesten zijn leugen», verzekert de heer Sharpe. Met opzet heeft de menigte in het bureau van de Star de ruiten ingegooid en een deel van het station in brand gestoken, maar in de rijkere wijken, waar buit te be halen was, en waar volstrekt geen be waking van politie was, is geen huis aangevallen. Deze berichten worden door de andere brieven geheel bevestigd. Sommige schrijvers weiden uit over het schieten in de straten. De soldaten mikten rustig en met de bedoeling te dooden op geheel weerlooze menschen. „De menschen werden als konijnen dood geschoten." Deze ooggetuigen noemen het optre den der regeering „een ernstige dom heid." De rampen van de vorige week zyn het gevolg van verachtelijke dwin gelandij, lafheid en onbevoegdheid", aldus de heer Sharpe. A. R. Crt. De koperen bruiloft op Het Loo. Al werd er geen groot feestgevierd, iets bijzonders geschiedde er Donderdag op Het Loo toch wel. Omstreeks 11 uur begaf het Koninklyk echtpaar zich naar de stallen. zich. Vaardiger met de tong dan men zou denken, zette hij den stadhouder uiteen, dat hij en de mannen die hém vergezelden gekomen waren om hunne instemming te betuigen met het genomen besluit, waarbij bepaald werd, dat de Bocche en de Crisvoscië hun aandeel voor de keizerlijk koninkijke troepen zouden leveren. De leden der deputatie zouden het zich ten plicht rekenen bij de be volking al hun invloed te doen gelden, om deze het besluit te doen nakomen en van alle oproerige gedachten en ondei nemingen af te zien. Hij deed i uitkomen, dat het zeker niet gemakkelijk zou vallen en er veel toe uoodig zou zijn, om een algemeen gunstige stemming in het leven te roepen. De generaal, ver heugd over de wending die de zaak naar 't scheen genomen had, betuigde der deputatie zijn dank, en beloofde al hetgeen in zyn vermogen was bij de regeering te zullen aanwenden, om de vereisehte stemming onder de bevolking te brengen. Zee bodg en trachtte andermaal zijn gal gentronie in een vromen plooi te trekken. »Geloof mij Excellentie het Opper wezen zy mijn getuige en sta mjj gena diglijk in mijne laatste ure bij wij zijn getrouwe ouderdanen van zijne apostolische majesteit; overhandig uwe gaven, beste broeders". Ieder van hem ledigde zijn korf. Stojan Karovachewitch overhandigde een pracli- tigen dolk, deu arbeid zijner landslieden*

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1