Zaterdag 9 Augustus 1913. 'i9e 3 aar if. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Do dochtsr van den Spian. I'S. AIVT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De Porte heeft een circulaire tot de fezanten gericht, waarin zij hen ver zoekt de aandacht der mogendheden te vestigen op de wandaden, die de Bulgaren begaan jegens de Mohame- daansche bevolking en op de slechte behandeling van de krijgsgevangen Turken. Een groote openluchtvergadering is den 3östen Juli te Nigrita gehouden. De aanwezigen namen een besluit aan, waarin zij hun verontwaardiging uit spraken over het gedrag der Bulgaren, verzekerden, dat de Macedoniërs geen Bulgaren zijn, maar echte afstamme lingen van het oude Griekenland, en verklaarden, dat zij geen andere op lossing dan vereeuiging met Grieken land zullen aanvaarden. De parlementaire commissie van onderzoek naar gruwelen door Bulgaren bedreven, noemt gevallen die te Xanthi en omliggende dorpen gebeurd ziju. Naar het heet, zouden de Bulgareu daar meer dan 200 slachtoffers hebben ge maakt, eu weet meu niet wat er ge beurd is met 163 menschen, die door de Bulgaren ziju meegevoerd. N. R. Crt. FRANKRIJK. Terwijl men na de eerste berichten nog kon veronderstellen, dat de in hechtenis genomen heer Deperdussin in zijn vliegtuigindustrie een moeilijk oogenblik doormaakte en zich misschien zou kunnen rechtvaardigen, blijkt het Roman van E. von Wald—Zedwitz. (Nadruk verboden.) De officieren lachten en keken insgelijks naar Hessenstein's bekenden oppasser, die, omringd door koffers, kisten en kastenmet eenige Bocchezen, van het mannelijk en vrouwelijk geslacht, in het Vaartuigje het land naderde. •Ziet eens hoe hij ze aankijkthij ift de mooiste uitgekozen als zijne buurvrouw." Hessenstein riep hem toe »Nazi, de 'gage Daar het hotel al Cacciatora (de «er) Petrovac stond op, sloeg aan en wenkte, niet zeer eerbiedig, met zijn muts, als om zijnen heer te beduiden, dat deze nog moest wachten. >Wat kan l^jj nu nog hebben, ik heb oet hem toch duidelijk gezegd als de en maar rast willen vooruitgaan, ik u dadelijkwie in de zon niet ig heeft, doet wijs om zich niet te laten braden." De heeren volgden dezen raad en isseustein begaf zich naar den water un t. Petrovac sprong aan land, en wel zóó 'verhaast, dat sommige bagagestukken thaus, dat hij zich sedert jareu op eeu geheel ander gebied aan valschheid iu geschrifte en misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt heeft eu oplichtingeu tot eeu reusachtig bedrag vau 30 a 40 millioen gepleegd beeft. Deze gerucht makende arrestatie doet dus een groote fiuancieele krach aau het licht komen. De heer Deperdussin was eigenlijk van beroep makelaar in zijde en eenige jaren geleden had hij op groote schaal een gedeeltelijk speculatieven tusschen- handel in zijde georganiseerd. Onder commandite van een financieele groep leverde deze handel aanzienlijke winst op. Dit deed het vertrouwen in den heer Deperdussin zoo groot worden, dat weldra alle toezicht nagelaten werd, maar Deperdussin leefde buitengewoon weelderig, ver boven zijn krachten. Om aan geld te komen, maakte hij ge bruik vau het absoluut vertrouwen, dat de fiuancieele groep in hem had. Hij bracht met valsche papieren volstrekt denkbeeldige, reusachtige inkoopeu iu rekening eu deed met valsche kwitanties aau betalingen gelooven. Kortom, een even vermetel als eenvoudig oplichters systeem. Deperdussin heett bekend. Het passief moet 40 millioen zijn, het actief hoogstens 10 millioen, dus een krach van 30 millioen. Sedert een jaar was Deperdussin ridder van het Legioen van eer en bestuurslid vau de Fransche Luchtvaartclub. Hij werd in dit bestuur gekozen, omdat hij terreinen en zelts bijzondere prijzen tot een bedrag van 100,000 francs beloofd bad voor de dit jaar op de Fransche Luchtvaartclub rustende zeer bezwarende organisatie gevaar liepen in het water te vallen. Zijn gezicht was gloeiend rood, zyn kleine zwarte oogen fonkelden en zijn stetn trilde van opgewondenheid. »Luitenant, luitenant, zie eens - daar zie De richting wees hy slechts met zijn aogen aan, want het voorwerp zijner op merkzaamheid stond bijna vlak naast hem. »Wie is dat?" vroeg de officier. »Het meisje van Mamulaeen mooi meisje, luitenant Nazi heeft ze zoo nog niet meer gezien Hessenstein lachte en trok zijn oppasser bij de groote ooren. »Oude liefhebberJa, nu herken ik haar ook, het mooie meisje uit de Cris- voscië, die ik toen op fort Mamula in vuur en vlam zette, en die ik De laatste woorden hield hij voor zichtoen hij er aan dacht wanneer hij haar het laatst gezien had, vloog een sombere aduw over zijn gelaat. >Ja, ja, hetzelfde!" grijnsde Nazi. Wat zou de kleine Marietta zeggen," schertste Frans, die zich geweld moest aandoen, om in den gekscherenden toon te vervalléh. »Arme Marietta, wat heeft zij ge schreid," zeide Petrovac met eene treurige uitdrukking op het gelaat, dat daardoor weêr bespottelijk werd. Frans draaide zich lachend om. »Marsch, breng de bagage naar den jager 1" van de Gordon Bennet-beker voor vlieg tuigen. Men begrijpt dus licht de sen satie en ontsteltenis, die deze krach ook in de groote Fransche luchtvaart vereeuiging gewekt heett. Over vijf weken moet n.l. reeds de Gordon Bennet wedstrijd plaats hebben. Aan het bureau van de vliegtuig maatschappij Deperdussin verklaart men het volgende Deze zaak, opgezet met financieele medewerking van den heer Deperdussin, is op zeer goede wegen en wordt voortgezet zonder eenige storing. In den loop van dit jaar hebben wij te betalen ongeveer 750,000 frank en te vorderen ongeveer 850,000 trank. De huidige toestand is dus goed en de toekomst is uitstekend. Wij hebben dan ook natuurlijk den volledigen financieelen steun gekregen, die noodig was tengevolge van het uit vallen van den steun van den heer Deperdussin. Alles gaat onveranderd zijn gang. De vlieger Janoir is op zijn toestel Deperdussin opgestegen voor den Pommery beker en de vlieger Chevailler gaat voort te vliegen voor den Michelin- beker. Ook had de heer Deperdussin aan de Luchtvaartclub het vliegveld te Reims beloofd voor den Gordon Bennet beker. Wij zullen deze belofte houden en de Luchtvaartvereeniging kan op het prachtige vliegveld van Reims rekenen. N. R. Crt. Armaud Deperdussin was volgens de Temps" vau plan zelfmoord te plegen en is darrom in de Santé gevangenis onder strenge bewaking gediaatst. Zijn actiet bedraagt volgens hem nog 25 millioen gulden. Nazi gehoorzaamde. »Een verliefde slungel," mompelde Hessenstein. Maar hij had den goedigeD Nazi spoedig vergeten, de aangekomen Crivosciërs trokken zijne opmerkzaamheid geheel en al. Het jonge meisje, dat indertijd op Mamula geweest was, stond daar zonder zich met iets te bemoeien en Dam on verschillig de bagage uit de boot. Hes senstein bewonderde opnieuw hareschoon heid, maar die kwam hem nu anders voor dan vroeger. De lij Den van haar gelaat waren scherper geworden hadden reeds vroeger deze zwarte oogen een donkeren opslag gehad, zij hadden nu de uitdrukking van somberen trots. Naast haar stond een bejaarde, zelfs hier opvallend groote man, wiens bleek, doch schrauder gelaat de sporen van zwaar lijden vertoonde. Hij was gekleed als een bewoner ,der Dabrota, en wel, zooals de meeste Katholieken aldaar, van het hoofd tot de voeten iu het zwart. Al zijne kleediagstukken waren echter van de fijnste stof, zijn kousen van zijde en evenzoo de korte broek, die slectits tot aan de knieën reiktemen kon het aan de kleediagstukken zien, dat de drager daarvan eeu rijk man was, die de uoudige zorg aan zijn uiterlijk be steedde. Die zwarte stof paste uitstekend bij zijne verschijning, zij gaf hem een buitengewoon ernstig eu somber aanzien, AXEL, 8 Augustus 1913. De St. Cl. van Dinsdag bevat de naamlijst van de personen die door den minister van L. N. H. zijn benoemd om ouden van dagen bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet behulpzaam te zijn. De namen van hen, die voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangewezen volgen hieronder AxelD. A. van Houte, hoofd eener school te Axel. J. C. de Koning, hoofd eener school te ZoutespuiP. de Regt, landbouwer te Axelsche Sassing; P. van Vliet, hoofd eener school te Axel A. J. van de Vy ver, hoofd eener school te Axel. Boschkapelle H. R. J. Claeys, secre taris der gemeente Boschkapelle, aldaar. Clinge: O. J. M. Kieboom, secretaris der gemeente Clinge, aldaar A. Lansu, onderwyzer te Clinge A. J. J. Lansu, onderwijzer te Clinge P. M. G. de Rijk, hoofdonderwijzer te Clinge. Graauw,1. P. H. van den Broek, kapelaan te Graauw H. W. Dalmijn, ambtenaar ter secretarie van de gemeen te Graauw, aldaar. Hengstdijk L. G. Hermans, secretaris der gemeente Hengstdyk, aldaar. Hoek: J. M. Dreg mans, secretaris der gemeente Hoek. HontenisseA. M. van Braband, secretaris .der gemeente Hontenisse, aldaar P. Kok, ambten ar ter secretarie van de gemeente Hontenisse, aldaar. HulstA. E. J. Jaussens, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hulst, het scheeD wel, als ware hij in diepen rouw, alleen het gouddraad aan het vest deed zien, dat dit niet het geval was Geheel en al in tegenstelling met de mauneu, waaronder hij zich bevond, trachtte de vreemdeling het der meisje» zoo gemakkelijk mogelijk te makenhij was haar, bij het opnemen der bagage, zooveel mogelijk behulpzaam. Tersluiks monsterden daarbij zijne oogen, oogen waaruit liefde sprak, herhaaldelijk haar gestalte, terwijl hij haar zoo nu en dan eenige woorden toefluisterde, waarop door hem echter geen antwoord ontvan gen werd. Dit scheen hem echter niet te hinderen eu ofschoon een weemoedige trek voor een oogenblik om zijn mond speelde, richtte hij opnieuw, hoewel met hetzefde niet aanmoedigende gevolg, het •woord tot haar. Met de meisjes was de oude Stojan Karovachewitch gekomen, die er zoo streng en eerbiedwekkend uitzag, als dit slechts bij een in den dienst vergrijsden krijgsman mogelijk is. Zyn zoon Stefan stond naast hem. »Een flinke jager," dacht Frans thans even als hij op Mamula reeds gedaan had. Nu steeg ook een pope uit het bootje, die echter eerder den indruk van eeD roover maakte; de korf, die "hij in zijn hand droeg, scheen iets zeer bijzonders te bevatten, daar hij deze geen oogenblik losliet. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1