Landbouw. Gemengd Nieuws. Posterijen. Marktberichten. Advertentiëii. Vleeschhouweren Herbergier. - Met ingang van 15 Aap. is benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school te Spui (Axel) mej. E. van Wijck te Ter Neuzen. Gisteren slaagde te 's Gravenhage 0. m. voor het examen Engelsche taal 1. o. mejuffr. C. P. Teepen, van Lams- •waarde. H E R IJ K der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Axel: voor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7 en 8 Augustus en 9 Augustus des voormiddags. Hulst: voor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormid dags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. Rapenburg: voor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Voor Stoppeldijk 26 Augustus. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kloosterzande:' voor Ossenisse 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des na middags, 29 Augustus en 30 Augustus des voormiddags. Naar de M. Crt. aan de Gazette van Gent ontleent, was de Nederlandsche handel in rundvee met België in de maand Juni minder levendig dan ge woonlijk. Vooral de invoer van tokvee was aanmerkelijk lager dan in de meeste maanden van het jaar. Naar vette kalveren was tamelijk veel vraag. Deze wogen gemiddeld 104 K.G. Daarvoor werd 2848 fr. aan invoerrechten betaald. In de eerste helft van dit jaar werden in België uit Nederland ingevoerd 23.090 runderen tegen 36.736 in de eerste heltt van 1912. De waarde van het inge voerde vee bedroeg dit jaar 9.801.380 fr. tegen 15.103.048 fr. het vorig jaar. Naar vette varkens en biggen was weinig vraag in Juni, wel naar gevo gelte en allerhande vleesch. Van veel belang blijft de paarden handel van Nederland naar België. Wy vervoerden in Juni naar België 750 paarden en 193 veulens, terwijl Neder landsche landbouwers bij onze Zuider buren 242 paarden en 25 veulens kochten. Te Wissenkerke wilde Donderdag de jeugdige arbeider W. K. de dorschma- chine remmen, waarmee men bezig was karwij te dorschen op het land van den heer G. Hij greep in het gaande werk, waardoor drie vingers zijner rechter hand deerlijk werden gekwetst. De arts van Coly nsplaat, die de kwetsuren verbond, gaf hoop op behoud der vingers. M. Crt. Woensdagnacht werd aan boord van de .Piet Hein", welke in de Noord zee oefeningen hield, hulpgeroep ver nomen. De machine werd stop gezet en het zoeklicht in werking gesteld, waarna men een drenkeling ontdekte, die al zwemmend en roepend in de nabyheid van het pantserschip trachtte te komen. Een sloep werd gestreken en het gelukte de bemanning den dren keling, die geruimen tijd rondgezwom men en ook al een ander stoomschip aangeroepen had, zonder echter gehoord te worden, behouden binnen boord te brengen. Het bleek een leerling van de zeevaartschool te Rotterdam, Schat genaamd, te zijn, die om zijn zeedagen te maken een reis medemaakte met het stoomschip .Hars" van Amsterdam en die 's nachts ongemerkt over boord was gevallen. Avp. Vrijdagnacht is bij den heer v. d. B. te Rotterdam ingebroken. Een groot aantal zilveren voorwerpen, waar onder ook sieraden en kostbaarheden van mevr. v. d. B., zijn gestolen en verschillende kasten waren bij het openbreken vernield. Het gestolene vertegenwoordigt eene groote waarde. De heer v. d. B. is tegen inbraak ver zekerd. Avp. Brandstichting. Bij het politie onderzoek is gebleken, meldt het Hbld., dat de op vermoeden van brandstichting aangehoudene mej. Meijer den brand in haar woning te Tilburg opzettelijk heeft gesticht, teneinde de assurantie penningen uitgekeerd te krijgen. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit een ouden bouwkamp, te Ommen, zijn op ruim een meter diepte opgegraven twee, voor een gedeelte reeds vergane bronzen schalen, gevuld met overblijfselen van beenderen. Men vermoedt dat men hier te doen heeft met voorwerpen, afkomstig uit het bronzen tijdperk. De vondst is ter beschikking gesteld van den eigenaar van den grond, baron Van Pallandt. Avp De heer C. v. S., onderwijzer en administrateur te Heer Hendrikskin deren (Z.) is geschorst in zyn betrek king van kerkelijk ontvanger en ont vanger van het groot armbestuur. Hy wordt verdacht van verduistering der aan hem toevertrouwde gelden, meldt de A'. R. Crt. Men meldt uit Leiden aan de Tel. Een schipper uit Ammerzoden zou van een collega, die te Leiderdorp lag, een schuit overnemen. Hij had een bedrag van f6100 aan papier bij zich, waarmee hij zyn collega zou betalen. Deze keek echter heel nauwkeurig het geld na, omdat hij gelezen had, dat er valsche bankbiljetten van 100 in omloop waren. Eén biljet dat er heel nieuw uitzag, kwam hem verdacht voor en hij weigerde het in ontvangst te nemen. De Ned. Bank werd er mee in kennis gesteld en daar bleek, inderdaad, dat het bankbiljet valsch was. Het was gemerkt Q.U. 9929. De Ammerzoodsche schipper bleek echter te goeder trouw. Hij had het biljet voor echt ontvangen en wordt dus het kind van de rekening. Een dertienjarige jongen, die Vrijdag jl. de ouderlijke woning te 's-Gravenhage heeft verlaten, is tot heden nog niet teruggekeerd. Vermoed wordt, dat hem een ongeluk is over komen. Sinds 'Zaterdagmiddag is te Vlaar- dingen verdwenen het 5-jarig dochtertje van den heer Akkerman. Alle naspo ringen zijn nog vruchteloos gebleven. In verschillende plaatsen van den Gelderschen achterhoek zijn valsche bankbiljetten in omloop van 100, welke gemerkt zijn- G M 9929. Ze hebben geen geschepten rand, de achterzijde is grijsgroen gekleurd en het watermerk ontbreekt. N. R. Crt. Zaterdagavond heeft de laatste tram van Nijmegen naar Gennep in de buurtschap de Milsbeek onder Ottersum een man aangereden en daar bij ernstig gewond. Nadat hem te Gennep heelkundige hulp was verleend, is hij per brancard naar het klooster aldaar vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Ter hoogte van de Breestraat te Delft is Zaterdagavond dè werkman J. Huyds uit Den Haag bij het opstappen onder de in gang zy'nde stoomtram geraakt, waardoor hem de rechtervoet boven de enkel werd afgereden. Nadat hem het been was afgebonden is H. naar Bethel vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen-. Een groote brand is door onbekende oorzaak ontstaan te Sappemeer in eene gruttery. De inboedel en de gebouwen waren verzekerd. De schade bedraagt meer dan 100.000 gulden, aldus het Hbld. Op het excercitieterrein aan de Buitenwatersloot te Delft was Zaterdag luitenant C. v. H. .met andere heeren aan 't voetballen. Kort na 't gebruik van de koffie, bij de vrouw van den concierge, toen 't spel weer was hervat, miste de luit. zijn portemonnaie, inhoudende een aan zienlijk bedrag en daar hij even te voren zijn vertering daaruit betaalde, vroeg hij haar, of zij deze ook gevonden had. Daar dit niet het geval was, werd het terrein grondig afgezocht, waarbij een vijftigtal infanteristen behulpzaam waren. De portemonnaie werd evenwel niet gevonden, zoodat het wantrouwen tegen de vrouw van den concierge toenam. Eindelijk werd de hulp der politie ingeroepen en weldra verscheen de majoor van politie Luijendijk met zijn hond „Rosa" ten tooneele. Het dier, dat aan een handschoen van den luitenant „lucht" kreeg, had weldra de portemonnaie welke begraven was, ge vonden en groet haar op. Waarschijn lijk had een der „zoekers" het voorwerp verborgen met het doel, den buit te halen als de baan vrij was. Avp. Een motorboot gezonken. Donder dagmiddag maakte de heer De Haan uit Voorburg met zijn familie en eenige vrienden een watertochtje over de Kagerplassen onder Warmond. Naast hen voer geruimen tijd de stoomboot „Leiden" van de Carsjensmaatschappij met bestemming naar Amsterdam. De eigenaar der motorboot wilde vóór de „Leiden" oversteken, doch werd door de stoomboot aangevaren, met het ge volg dat het motorvaartuig vol water liep en naar de diepte ging. Het was een geweldige consternatie en inderdaad verkeerden de opvarenden in levens gevaar. Gelukkig stopte de „Leiden" onmiddellijk, kwam naast het zinkend vaartuig te liggen en wist al de tien personen, waaronder eenige dames, be houden aan boord te krijgen. Ze kwa men dus met een nat pak en den schrik vrij, dank zy het flink optreden der bemanning van de Carsjensboot. Later zijn de drenkelingen op een boot, die van Amsterdam ifaar Leiden passeerde, overgestapt en van Leiden per auto naar huis gereden. Het motorbootje zal worden gelicht. Vermoed wordt dat het slechts weinig averij zal hebben bekomen. Avp. Te Tilburg heeft een brand ge woed in het huis, bewoond door mej. M. Nadat de brand gebluscht was, vond men verschillende zaken gedrenkt of begoten met petroleum. Mej. M. die bij den brand uit het bovenvenster sprong, is door de politie gearresteerd, daar zij verdacht wordt van brand stichting, meldt de Tel. Een mijnramp. In de kolenmijn Cadder, een 20 K.M. van Glasgow, is brand in een mijn geweest. Een hnjpkorps, dat met de grootste moeite in de mijn kon afdalen, vond twintig lijken. N. R. Crt. Het post- en telegraafkantoor alhier is voor het publiek opengesteld op de dagen en uren als hieronder is aan gegeven. a. Op werkdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en af gifte van aangeteekende stukken, post pakketten van 8—1 u., van 237« u. en van 6—77> u. Voor postwissels, quitantiën en ryks verzekeringsbank van 87s1 u. en van 2—37u. b. Op Zon- en Feestdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanne ming en afgifte van aangeteekende stukken van 8—9 u. en van 12 u. voor rijkspostspaarbank van 89 u. voor postwisséls, quitantiën en post pakketten is de dienst des Zondags gesloten^ terwijl van 12 u. ook gelegenheid wordt gegeven, tot het afhalen van brieven, welke op die dagen niet meer besteld worden. B u s 1 i c h t i n g heeft plaats des voormiddags om 6.52 u., 8.29 u., 9.57 u., en des namiddags om 12.52 u., 1.44 u., 6.09 u. en 8 uur. Rijkspostspaarbank. Voor de Rijkspostspaarbank werd op het postkantoor alhier gedurende de maand Juli ingelegd 8731,53 en terug betaald ƒ7476,14, er werden 9 nieuwe boekjes uitgegeven. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus en waarop de rente, over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving by hem worden ingewacht. Door de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. HULST, 4 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 111,50, rogge f8,0, wintergerst f 9, zomergerst f0,haver f7,00, erwten f10, witteboonen f bruineboonen f 10,dui- venboonen f paardenboonen fO,—boek weit f0,lijnzaad f 00,00, koolzaad per 100 L. f 19,aardappels fO,— Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks 11,00. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 28 stuks rundvee, 21 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 7 stuks rundvee, 15 varkens en 0 paarden. Koers van Belgisch geld. (Medegedeeld door Van Heel Co.) Volgens Holl. noteering 47.77. Belg. 209.35. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Metéor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 6 Augustus Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. Meest zwaarbe wolkt. Mogelyk eenige regen. Zelfde warmtegraad. Bij ons vertrek naar Sint Jansteen roepen we aan alle bekenden een hartelijk vaarwel toe en betuigen we onzen oprechten dank voor de gunst en het vertrouwen in zoo ruime matje, ondervonden bij de uitoefening van ons bedrijf. Tevens deelen we mede, dat we onze Vleeschhouwerij en Herberg, met ingang van 1 Augustus a. s. hebben overgedaan aan Emile Pieteks, wien we in-de gunst van het publiek kunnen aanbevelen. Hoogachtend, M. DE MOOR en Echtgenoote. Axel, 29 Juli 1913. Mij aansluitende aan boven staande, maakt ondergetee- kende aan het geacht publiek van Axel en omstreken bekend, dat hy zich aldaar met 1 Augustus a. s. zal vestigen als Door prompte en zindelijke bediening hoopt hij zich hetzelfde vertrouwen waardig te maken, als door zijn voor ganger zooveel jaren is genotOD. Onder minzame aanbeveling, Hoogachtend, EMILE PIETERS. Axel, 29 Juli 1913.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 3