Hare Majesteit van oordeel dat de eerste stap tot oplossing van de crisis thans was de opdracht tot vorming van een kabinet uit de vrijzinnige concen tratie alleen, en deze stap wenschende te doen, verklaarde dr. Bos zich bereid het voornemen van Hare Majesteit mede te deelen en de uitdrukkelyke verklaring te vragen, of de vrijzinnige concentratie deze opdracht wenschte te aanvaarden, dan wel van meening was, dat deze niet met kans op goeden uitslag kon worden gegeven. Daarop is gevolgd de vergadering van Woensdag, met den bekenden uitslag. Naar aanleiding van en in aansluiting met het bericht, dat enkele voormannen uit de S. D. A. P. alsnog pogingen wenschen aan te wenden om de partij te bewegen terug te komen op het bekende besluit der partijcooferentie om geen ministerportefeuille te aan vaarden, kan nader worden medege deeld, dat de heeren Vliegen en Schaper een onderhoud hadden jl. Donderdag avond met dr. Bos, die naar men ver neemt dienzelfden middag een bezoek had ontvangen van dr. Kuyper, en vervolgens een bespreking hielden met mr. Troelstra, den heer Van Kol en den heer Hugenholtz. Het gevolg dier besprekingen is geweest, dat overwogen zal worden om het niet plaats gehad hebbende buitengewone congres toch nog te beleggen ter bespreking van de crisis, met name of eventueel alsnog ministerieels portefeuilles zouden kun nen worden aanvaard. Indien althans naar in sommige kringen wordt gehoopt, H. M. de Koningin alsnog met deze poging van de minderheid uit de ge houden partyconferentie der S D. A. P. zou willen rekening houden en derhalve bereid zou willen zijn om den draad weer op te vatten, die, nadat' dr. Bos had verzocht ontheven te worden van zyn opdracht tot kabinetsformatie uit de geheele linkerzijde, was losgelaten. Uit een onderhoud met het Kamerlid Schaper, die tot deze beweging het initiatief nam, kan in verband met het vorenstaande nog worden medegedeeld dat weliswaar de vorenbedoelde minder heid liever zou zien, dat de Koningin alsnog een staatsman zou weten te ▼inden die in staat en geneigd zou zijn een desnoods extra parlementair kabinet te vormen, dat de punten van het con centratie-program, ul. staatspensioen en algemeen kiesrecht, zou willen ver wezenlyken, maar dat, waar dit geheel onzeker is, de minderheid in elk geval inhammen gezien had, altyd nog werd hy getroffen door de schoonheid van dezen prachtigsten zeeboezem der geheele kust van Dalmatië, de eigenlijke golf van Cattaro. Altijd weder ondervond hij bij het naderen der oude vesting de eigenaardige bekoring, die zij op den toeschouwer maaktdoch ook alleen op den toeschouwer, want zoo. heerlijk als het gezicht van den zeekant is, zoo weinig aangenaams biedt het verblijf in de stad zelve. Cattaro levert een der prachtigste ver gezichten op in geheel Europa. De golf, waaraan het ligt, is als het ware omzoomd met, bekoorlijke landstadjestalloos zijn de hemelhooge rotsen, die, met den weelderigen plantengroei van het Zuiden bedekt, zich in het kristalheldere water spiegelen en de zee als het ware in een panorama herscheppen. Het oudeAscri- vium der Romeinen, tegenwoordig Cat taro, is geheel aan het einde der baai gebouwd. Van de stad zelve bemerkt meD niet veel, slechts een verwarde menigte grauwe daken, in een lijst van vervallen vestingmuren met torentjes, waaruit de wilde ranken neerhangen, waarvan het loover de spleten bedekt, die jaarlijks dieper en dieper worden, zonder dat een verbeterende hand ze tracht te herstellen. De koepel van den dom, die aan den heiligen Triton gewijd is, steekt boven de daken uit, en langs de ruw afgebrokkelde, sombere rotsmassa's de S. D. A. P. bereid zou willen zien om tot de uitvoering van dit program, in een kabinet uit de geheele linker zijde, mede te werken. Die minderheid, zoo verzekerde de heer Schaper verder, vertrouwt dat de heer Troelstra, als hij ziet dat de totstandkoming van "dit program naar alle waarschijnlijkheid alleen te verkrijgen is door zulk een kabinet te vormen, alsnog bereid zou zijn daartoe mede te werken, hetgeen geheel in de lijn zou liggen, oordeelde de heer Schaper ten slotte, van de tusschen dr. Bos en mr. Troelstra ge voerde briefwisseling. Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag te Soestdijk in conferentie ont vangen den Staatsraad Mr. P. W. A. Cort van der Linden, aan wien H. M. de vorming van een extra parlementair kabinet opdroeg. De heer Cort van der Linden hield deze opdracht voor- loopig in beraad. Avp. Zondag heeft het Partijbestuur der S. D. A. P. den geheelen dag vergaderd om te bespreken om al of niet het Congres te houden. Het resultaat der bespreking was, naar we in de N. E. Crt. lezen, dat de meerderheid van het partijbestuur besloot over te gaan tot het uitscbry ven van een buitengewoon congres en wel op 9 eu 10 Augustus te Zwolle. Besloten werd nog om aan het congres een resolutie voor te leggen, waarvan de conclusie is, dat, indien de pogingen van mr. Cort van der Linden niet kunnen leiden tot vorming van een ministerie, dat het programma-Bos wil uitvoeren, de partij hierin zal zien het eenige geval, waarin het zitting nemen van socialisten in een vrijzinnig kabinet mogelijk zal zijn (conditio sine qua non van mr. Troelstra). Bij de Vrydag gehouden naver- kiezing in Rotterdam I kwamen 8957 van de 12.248 kiezeis aan de bus. Van onwaarde waren 95 stemmen. Uitgebracht werden op den heer B. J. Gerretson (c. h.) 3934, D. de Klerk (u. 1.) 2343, dr. W. van Ravesteijn Jr. (s. d. p.) 54 en A. B. de Zeeuw (s. d. a. p.) 2531 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerretson en De Zeeuw. Hollandsche officieren naar Albanië. Naar Reuter uit Londen meldt heeft de abassadeursconterentie weer de quaes tie van de gendarmerie voor Albanië besproken. en de bodemlooze afgronden schijnen de vestingmuren van het fort St. Giovanni als het ware omhoog te klauteren. De muren, bastions en geweldige torens maken uit de verte den indruk, alsof het stukken speelgoed zijn, die uit een bouw doos zijn genomen, op zoo vreemde en grillige wijze zijn zij hier in die woeste omgeving geplaatst. Maar dat is nog niets, vergeleken bij de bochten, die de kunstweg maakt, welke bij de stad begint, langs de berghellingen opklimt, en zoo de verbinding vormt tusschen Cattaro en Cettinje, de hoofdstad van Czernagora. In een rytuig is deze hoofdstad van Montenegro tegenwoordig te bereiken, terwijl men voor weinige jaren dezen weg sleehts met levensgevaar kon begaan. De woestheid van het landschap os on beschrijflijkeen waarlijk angstverwek- kenden indruk geeft een rotsblok, dat, sterk vooroverhellend, ieder oogenblik naar beneden dreigt te storten. Geheel Cattaro zou het in zijn val tot een puin hoop maken; schijnbaar om het meer vastheid te geven, inaar inderdaad om de gemoederen der inwoners te kalruee- ren, heeft men er een ijzeren band om gelegd en het zoo aan den bergwand trachten te smeden. De volle middagszon scheen vlak op de stad, zij deed de lucht in trillende zuilen van de daken opstijgen, en blaker de de steenen op de open plekken in de straat, maar toch heerschte in de Dë conferentie besloot den mogend heden den raad te geven Nederland te vragen om het benoodigd groot aantal officieren voor dat corps ter beschikking te stellen. Avp. Onder begunstiging van prachtig weder is H. M. de Koningin met den Prins gistermorgen omstreeks half elf aan den hoofdingang der provinciale Overijselseh:; nij verheidstentoonstelling te Zwolle aangekomen Hare Majesteit was gekleed in wit broderie-wandeltoilet. A7. R. Crt. De uitslag van de stemming in het district Hoogezand (vac.-Spiekman) is als volgt: Uitgebracht 5015 geldige stemmen. Mr. P. Rink (U. L. aftr.) 2569, dr. Th. van der Waerden (S. D. A. P.) 2446 stemmen. De heer Rink is dus gekozen. Door de verkiezing van mr. P. Rink heeft de Liberale Unie 1 zetel op de sociaal-democraten heroverd en blijft zij evenals in de oude Kamer 21 man sterk. De concentratie beschikt daar mede over 38 zetels in de nieuwe Kamer, de S. D. A. P. is van 18 op 17 gekomen. N. R. Crt. AXEL, 5 Augustus 1913. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder werd Zaterdag in onze plaats druk gevlagd. Des avonds gaven de muziekgezel schappen. Concordia" en „Hosannah" op de kiosk een concert, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het is zeker te betreuren, dat som mige menschen by de minste aanleiding hun onbeschaafden, woesten aard aan den dag leggen, zoodat het later op den avond, toen de muziek reeds lang was afgeloopen, tamelijk woelig was en de politie nog moest optreden. Wanneer zal daarin toch eens ver betering komen Zulke menschen moesten toch wat meer begrijpen, dat ze door hunne onhebbelijke manieren alles bederven en in de war sturen en ten slotte de oorzaak zyn, dat ook de voorstanders van gepaste uitspanning, bang worden om iets op touw te zetten. Het is te hopen, dat ze bij het a. s. feest ten minste maar stilletjes thuis bly ven, dan zullen ze zeker het genot voor een ander niet vergallen. Aan den Provincialen schietwed strijd op 1 en 2 Augustus uitgeschreven door de schietvereeniging Prins Maurits kronkelende steegjes een schemerachtig duister, want de daken der huizen na derden elkaar zoo dicht, dat slechts een enkele zonnestraal den weg naar den grond kon vinden. Geen sappig groen verfrischt het dorre tooneel, alleen aan den oever staan eenige boomen en strui ken, maar zij zijn niet in staat leven te brengen in het landschap. Daarom trachten de menschen de ontbrekende kleuren der natuur door hel bon te klee deren te vervangen; al de bonte kleeder drachten van Dalmatië, Montenegro, Herzegowina, het geheele Oosten en Italië, ziet men hier in een klein bestek bijeen. De vale achtergrond, die door de felle zonnestralen een eentonige tint schijnt gekregen te hebben, doet de schitterende gewaden des te meer uit komen. In het café, dat bij de landingsplaats aan de haven gelegen was, zaten de officieren van het garnizoen sommigen dronken zwarte koffie, anderen gaven wegens de warmte de voorkeur aan verkoelende limonade en sorbet, die hier n Dalmatië, evenals in het naburige Italië, zeer gewild zijn. De aankomst van een stoomboot geeft altijd eenige afwisseling in het eentonige, vervelende garnizoensleven enkele heeren stonden daarom op, en begaven zich naar de aanlegplaats. »Hé, bonjour! Hessenstein »Servus, Servus alhier werd behalve door de vereeniging zelve, slechts deelgenomen door de schietvereeniging van Gapinge. De uit. slag kan nog niet bekend worden. Staatscourant 179 bevat een Kon, besluit waarby wordt bepaald dat - ten behoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 310 der Invaliditeitswet het Ryk zal worden verdeeld in districten en dat in ieder der districten een Rente com. missie zal worden ingesteld. Deze districten zijn voor Zeeland: Zierikzeeeiland Schouwen en Dun veland, eiland Tholen, eiland St. Philip» land. Goeseiland Noord-Beveland, eiland Zuid Beveland. Middelburgeiland Walcheren. Terneuzen Zeeuwsch Vlaanderen. De commissie voor het district Ter- neuzen is aldus VoorzitterJ. Huizinga, burgemeester der gemeente Terneuzen. LedenH, F. Gross, te Sas van Gènt, A. de Visser, te Axel, F. van der Meulen, te Groede, Secretaris, tevens lid: H. J. van Ouden', plaatsvervangend kantonrechter te Terneuzen. In den nacht van Zaterdag Zondag omstreeks middernacht is brand ontstaan in de houtstapels van de expo diteurs Van Cantford en Koch te Ter Neuzen. Van het hout sloegen vlammen over öp de kuiperij der firma en daarna weder op de stapels mijnhout van den heer Drost. De brandweer kon tegen de vlammenzee niets uit richten, totdat de stoomspuit der vrij willige brandweer een geschikte plaats had gevonden om de loodsen nat te houden. Omstreeks 8 uur in den morgen was gevaar voor verdere uitbreiding van den brand geweken. Al hetgeen door de vlammen was aangetast, werd tot asch verteerd. De verbrande stapels en ook de loodsen waren geassureerd. Men schat de waarde daarvan op onge veer 200.000. Ook werden nog eenige spoorwagens beschadigd, doch deze waren niet verzekerd. Zondag is het 12-jarige dochtertje uit Ter Neuzen overleden, waarvan ge meld is, dat het na mishandeld te zijn op de chr. school aldaar, ernstig ziek was geworden, zoodat onderzoek door de justitie is gedaan en proces-verbaal is opgemaakt tegen den onderwijzer Le M. aan die school. Bonjour, bonjour!" klonk het van verschillende kanten. Hessenstein stapte aau wal en wisselde handdrukken met zijne kameraden. »Dus ook weer eens hier, kerelzeide een jagerofficier, terwijl hij hem de hand drukte. »Een vervelend nest, dit Cattaro!" voegde een ander er bij, en Frans wa> het geheel met hem eens. »Nu, het zal hier niet lang meer duren, er schijnt verandering in te komen, wij zullen wel gauw naar de grensposten oprukken, kortom, ik denk, dat de poppen spoedig aan het dansen zullen gaan", antwoordde hij, terwijl hij zich met zijne vrienden naar het café begaf. »Nu, het zal mij plezier doen ik zit liever daarboven bij de adelaars en de wolven, dan hier in dit gloeiende nest," beweerde een ander. >Hé, Hessenstein, kijk eens even om, gij ziet ook liever knappe meisjes dan leelijke!" riep luitenant Kalm van Kal- mitzky, terwijl -hij met zijne hand naar het bootje wees, dat juist van de stoom boot afstiet, om de laatste passagiers aan land te zetten. Hessenstein keek om. *Dat je de duivel Die Petrovac weet het altijd zóó in te richten, dat hij bij de mooie vrouwen komtriep Hessen stein, toen hij Nazi in het bootje tusschen dë bonte gestalten van verscheiden vrou wen opmerkte. Wordt vervolgd I

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2