Xo. 37. If oensdag 6 Augustus 1913. 29e .laarff. Advertentieblad Nieuws- voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEU I LL ETON. Ds dochter van den Spion Binnenland. HUM. Ut blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DE BALKAN-OORLOG. Het Servische persbureau meldt De wapenstilstand heeft den stryd op het geheele front van Widdin aan de Donau tot Sarewo Selo aan de Brë- galnitza onderbroken. De. strijd voor Widdin heeft Donderdag van 's ochtends, vroeg tot den middag voortgeduurd tot het oogenblik, dat de commandant van onze Timoktroepen parlementariërs naar Widdin zond, om den Bulgaren mede te deelen, dat de wapenstilstand 's mid dags zou beginnen. Verder hebben de Bulgaren twee vergeetsche aanvallen beproefd op de linie Pirot-Deschtschani- Kladenatz en bij Wlassina. De krachts inspanningen der Bulgaren om ook maar een klein eind weegs vooruit te rukken, waren vruchteloos, hoewel zij wanhopig streden. Bij Egri Palanka, waar zij al hun strijdkracht in het vuur brachten, gelukte het den Bulgaren voor een oogenblik, met hun voorste linies voor waarts te rukken, maar het heftige vuur der Servische artillerie deed de laatste Bulgaarsche pogingen mislukken. De Neue Preie Presse vernam Vrijdag uit KalafatWiddin is Donderdag tot negen uur 's avonds door de Serviërs beschoten. Op beide zyden vielen in het geheel meer dan duizend dooden. Door de beschieting werd de halve stad in een puinhoop veranderd 200 inge zetenen werden gedood, 600 verwond. De pogingen der Servische troepen om nog Donderdagavond Widdin binnen te dringen, werden door de Bulgaarsche Roman van E. von Wald—Zedwitz. Nadruk verboden.) 48) —>=«*-<>— De paarden vervolgden in gelijkmatigen stap hun weg, de eerste ljutten, waarin een zigeunerachtig, roofzuchtig, arrooe- volkje woont, dat niets heilig, niets te gemeen en te laag is, reeds achter Stefan en den zwartoogigen Jusu. De laatste was in een van die holen geboren, maar er zat in hem een betere aard, hij ge voelde zich boven de anderen verheven Toen eens de man, dien hij zijn vader noemde, hem als een kleinen jongen wilde doodslaan wyl hij van de mais- kolven gegeten had, waarmede de oude bandiet juist zijn maal wilde doen, greep hij in zijn angst een handvol peper en zout, en wierp dien den ouden man in de oogen. Weg was Jusu waar was de bengel gestoven Niemand vroeg er naar, de wolven en jakhalzen hadden misschien wel hun tanden gebroken op zijn magere ribbenkast. »Had ik den schavuit ten minste eerst een kopje kleiner gemaakt," dacht zij liefhebbende vaderdaarna had men hem vergeten. Jusu had den wolven en jakhalzen niet tot spijs gestrekt, hij had artillerie verydeld. Vrijdagochtend om 6 uur werd het bombardement op een afstand van 6 K.M. hervathet duurde s middags nog heftig voort, 's Middags om drie uur voeren de Roemeensche vertegenwoordigers op een stoomboot van Kalafat over de Donau naar Widdin, om den oorlogvderenden van den in Boekarest gesloten wapenstilstand en het bevel tot staking der vijandelijk heden op de hoogte te stellen. Sinds Donderdag komen te Saloniki telkens groote transporten gewonden uit de laatste gevechten bij Dzjoemaja aan. De gewonden schilderen deze gevechten als zeer bloedig, maar de Grieksche troepen zijn^algemeen van den wensch bezield, tegen Sofia op te rukken. In het hoofdkwartier verheelt men dan ook volstrekt niet, dat, ingeval het na den wapenstilstand tot nieuwe gevechten in den omtrek van Doebnitza mocht komen, deze nog veel bloediger zouden zijn. Avp. BELGIË. De beslissing van de rechterzijde der Belgische Kamer, om de nieuwe school wet nog vóór de „vacantie in stemming te brengen, had, naar men weet, de liberalen en socialisten doen besluiten, obstructie te gaan voeren. En onmid dellijk de daad bij het woord voegend, hadden zij Dinsdag en Woensdag bij de behandeling van de begrooting van Landbouw bij elk artikel hoofdelijke stemming gevraagd. Dat heeft geholpen en reeds na twee dagen is de regeering gezwicht. Toen aan het einde der zittin; van Donderdag de leider der liberalen Hymans zijn voorstel hernieuwde om de discussie over de schoolwet tot nè, de vacantie, dus in de Octoberzitting, welke den 14en dier maand beginnen zal, te verdagen, heeft de minister president De Broqueville en ook de rechterzijde dit voorstel aanvaard. Te beginnen met deze week zal de Kamer 's morgens bijeenkomen om over de begrootingen te stemmen en 's mid dags om te beraadslagen over de nieuwe belastingen, om tegen den I5en dezer met reces te gaan. Avp. boven in Montenegro by iemand het vee gehoed, een ander op slimme wijs zeven ossen ontstolen, was bij een derde behulp zaam geweest by het visschen, en had daarna als koksjongen gediend op een Turksche stoomboot. Toen hij eindelijk zoo groot geworden was, dat hij kon vermoeden niet meer harkend te zullen worden, was hij weer naar de Crisvosciërs teruggekeerd. Op zijne zwerftochten viel hij in handen van Piko, die hem om zijn rondborstigen aard mocht lijden Jusu was zóó verrast, dat iemand hem genegen was, dat hij zich ook aan Piko begon te hechten. En die was nu al dood Op den eersten dag had de slag hem te plotseling getroffen, zijn verstand kon de gebeurtenis nog niet overzien in al haar gevolgen nu drukte de eenzaamheid de verlatenheid hem bijna terneer. Zoo lang hij bezig was, had hij afleiding voor. zijne droefheid, hij dacht niet aan Piko, want zoo groot was zijn denkver mogen niet, dat het zich tegelijk met verschillende dingen kon bezighouden Maar terwijl hij daar zoo-heenreed, zonder iets te doen te hebben, overmande zyne droefheid hem. Hij weende en zuchtte, Stefan bemerkte er niets van, hij was te zeer in zijn eigen, smartelijke gedachten verdiept. De stad was bereikt, reeds kwamen zij voorbij de vervallen moskee, de paarden hielden vanzelf voor het huis van Stojan Karovachewitch stil. De Kabinetscrisis. In de Woensdag in Den Haag gehou den druk bezochte vergadering van de Kamerleden, behoorende tot de vrijzin nige concentratie, is besproken, hoe deze organisatie zich verder zou ver houden ten aanzien van de oplossing van de crisis. Eenstemmig betreurde de vergade ring de weigering van de sociaal-demo craten om zitting te nemen, in een mi nisterie, dat een voldoende meerderheid zou gehad hebben in de tweede Kamer om den strijd voor het algemeen kies recht en de ouderdomspensionneering met goed gevolg ten einde te brengen. De vergadering was van oordeel, dat de voorwaarden, welke mr. Troelstra ten aanzien van den steun, door de sociaal democraten aan een concentra tiekabinet te verbenen, heeft medege deeld, geen waarborg bieden voor de mogelijkheid om het program uit te voeren, en dat het nutteloos werk, liggende benedèn de waardigheid van de concentratie zou zijn, nader met de sociaal-democraten te onderhandelen over dergelyke voorwaarden van steun. Algemeen wenschte de vergadering dan ook in de verdere beschouwingen met de Voorwaarden der sociaal-demö- craten geen rekening te houden. Een belangrijk aantal leden meende, dat ook de concentratie op zich zelve met kans op welslagen zou kunnen pogen het program tot uitvoering te brengen. Daar evenwel van verschillende zijden met kracht de tegenovergestelde meening werd verdedigd, was de ver gadering eenstemmig van oordeel, dat daarvan moest worden afgezien. Zoo ooit, dan nu, zou kans op welslagen geheel uitgesloten zyn by meenings- verschil. Ook bij- de verdere besprekingen beheerschte de wensch om het reeds ontwikkelde program, dat algemeene instemming heeft, uitgevoerd te krijgen, de beraadslagingen. De vergadering duurde tot 's nachts 1 uur. N. R. Crt. Men deelt mede aan het Handelsblad Na de weigering vau de sociaal-demo craten om tot de samenstelling van een ministerie uit de geheele linkerzyde mede te werken, verzocht dr. Bos van de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet te worden ontheven, hetgeen door H. M. de Koningin wefd ingewilligd. »Hier ben ik, vader 1" riep Stefau, sprong uit den zadel en kuste den do- matseliiD de hand. Stojan wenkte zyn zoon, op militaire wijze, binnen te komen. De huisgenooten kwamen een voor een te voorschijn en reikten den terug gekeerde de hand. Deze begroeting kwam niet voort uit een aandrift des harten, neen, zij was alleen het gevolg van een bepaaldelijk voorgeschreven vorm. Bij de aangeboren, door geen opvoeding verzachte wildheid en ruwheid dier volken, is de tucht en orde in den engen familiekring een voorbeeld voor hen, die veel hooger staan in beschaving. Allen zijn onvoorwaardelijk aan het opperhoofd ouderworpen. De beleefd heidsvormen en gewoonten, die reeds eeuwen in zwang zijn, worden nog steeds stipt nageleefd. »Hebt gy haar afgeleverd >Ja, vader," antwoordde Stefan verder werd er over deze zaak niet gesproken. De tijd van het maal was daar. Stojan nam de eereplaats aan tafel in, zijn zoons en schoonzoons volgden naar ouderdom, de vrouwen bedienden. Zorka was er niet bij, Stefan zocht naar zijne lievelings zuster, hij meende dat zij buiten nog bezig zou zijn. De ketel werd van het vuur genomen, anders placht zij hare moeder daarbij te helpen, nu deed zijn oudste schoonzuster hqt. Waar bleef Zorka waar was zij Stefan zou er gaarne naar gevraagd hebben, maai het gaf geen pas in tegenwoordigheid van den domatschin ongevraagd te spreken. Hij at weinig, en dit weinige bleef hem nog in de keel steken hij verlangde zijne zuster te zien, hare zwarte oogen deden hem goed, hare stem had iets kalmeerends voor hem, en dat had hij wel noodig. Stojan stond van tafel op en wendde, zich tot zijn zoon Breng uwe zuster Zorka den wel komstgroet." »Waar is zij?" »Waar haar plaats is, bij haar echtge noot Milan Grajewitch." Stefan staarde zijn vader sprakeloos aan deze verliet de kamer, zonder zich verdér uit te laten. Langen tyd zat de teruggekeerde nog aan de tafel, die door de vrouwen afgenomen weid zijn eigen harteleed maakte hem nog gevoe liger voor de smart zijner zuster, ver- eenigd te zijn met een man, dien zij niet liefhadhad hijvroager al medelyden met haar gehad, eerst heden begreep hy al het verschrikkelijke van zulk een toestand. VIII. CattaroDaar dook het uit ,de zee op! Juist maakte de stoomboot,, welke luitenant von Hessenstein op de plaats zijner bestemming bracht, verschillende bewegingen, om op haar vaste plek voor anker te gaan liggen. Hoe dikwijls Trans ook deze baai met haar vele kleine

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1