Gemeenteraad van Axel. woning teruggekeerd, waar hij opnieuw door een flauwte werd getroffen, waarop de dood intrad, zonder dat het bewust zijn weerkeerde. AXEL, 1 Augustus 1913. Men deelt ons mede, dat de zang- yereeniging .Orelio" hedenavond om 8 uur een uitvoering op de markt zal geven. Ten overvloede vraagt men ons nu nogmaals er aan te willen herinneren, dat het hinderlijk loopen en schreeuwen zooveel mogelijk achterwege blytt. Op 27 Juli is alhier des voormid- dags ongeveer 11 uur eene duif thuis gekomen, die op 29 Juni te Rome is losgelaten. Er waren bijna 1600 duiveü van uit Brussel naar Rome verzonden, alle als deelnemers aan een internatio nale prysvlucht op Rome, berekend op 1300 kilometers afstand, die de gevleu gelde vrienden hadden af te leggen. Uit Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er ongeveer 20 duiven verzonden, waar van bovenbedoelde de eerste is thuis gekomen men beweert zelfs, dat zij de eerste uit Nederland is, die op het hok arriveerde. In het geheel zijn er nog slechts 60 van de 1600 teruggekeerd. Men schryft dit toe aan de slechte weersgesteldheid. Ook denkt men, dat de duiven hebben gezocht naar een omweg, daar ze afgestuit moeten zijn op de koude en hooge sneeuwtoppen der Alpen. Vele zyn omgekomen door roofvogels, jagers en ook vele vielen van uitputting dood neer. Men moet dus al een goede reisduif hebben om aan zoo'n wedstryd te kun nen deelnemen en het is geen wonder, dat de heer L. Dey Lz. eigenaar van de hier thuisgekomen duif blij was met dit weerzien, te meer, daar hij denkt er een paar honderd frank mede te kunnen verdienen. Naar De Postduif meldt is op 27 Juli ook uit Rome thuisgekomen een duif van dhr. C. A. de Pauw te Oostburg. -- J.l. Maandag werd door de Com missie van Toezicht op den prov. stoombootdienst met den directeur, ver gezeld van den Commissaris der Konin gin, met de provinciale stoomboot .Zeeland" eene reis gemaakt van af Breskens naar Vlissingen, Ter Neuzen, Hansweert en Walsoorden. Deze reis werd ook meegemaakt door den directeur-generaal der posteryen en telegrafiie en den inspecteur te Middelburg. Van Walsoorden keerde het gezel schap terug naar Neuzen en vertrok Dinsdagmorgen naar Hansweert. Tem. Crt. Bij het te 's Hertogeubosch gehou den examen voor de hoofdakte slaagde o. m. de heer H. J. Castenmiller te Vlissingen, oud-leerling der R. Normaal lessen alhier. Benoemd is tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Delft de heer G. J. Maas te Zaamslag. Arth. V. van St. Jansteen, die op Zondag 4 Mei j.l. Alb. v. Hooije van Koewacht een messteek toebracht, die den dood tengevolge had, is Maaudag door de rechtbank van Gent veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en betaling der proceskosten, met bevel tot onmid dellijke aanhouding. M. Crt. Het beroep van de wed. J. F. Bolleman te Ter Neuzen is niet ont vankelijk verklaard, welk beroep zy had ingesteld tegen het besluit der Gedeputeerde Staten van Zeeland, be palende, dat haar kleinzoon J. F. Bolle man wegens hem verleende vrijstelling van den militiedienst wegens kostwin nerschap, voor een jaar niet mocht deelnemen aan de loting. M. Crt. De officier van justitie te Middel burg heeft, naar aanleiding van een klacht van notaris Van Dalsum over beleediging, een onderzoek bevolen naar den drukker en verspreiders van een geïllustreerd verkiezingsbiljet, dat tijdens de Kamerverkiezingen in het district Hontenisse is verspreid, waarin de be leediging moet hebben plaat3 gehad. M. Crt. De zeedijk van Campen naar de zeesluis gem. Ossenisse eischt dringend verhooging, daar deze dyk over zijn geheele lengte aan den westenwind blootstaat. Het polderbestuur meende, na advies, die verheoging te moeten doen uitvoe ren in beton volgens het stelsel De Muralt. Reeds eenigen tijd is die verhooging gereed over eene lengte van circa 800 M nu vordert men snel met eene ver hooging over eene lengte van ruim 600 M. Tem. Crt. Naar de Vliet. Crt. verneemt, is door den oud wethouder van fabricage te Vlissingen, den heer J. G. van Niltrik, aan de justitie verzocht geen verder gevolg te geven aan de door hem in verband met het daar ter stede verspreide smaadschrift destyds inge diende klacht. H E R IJ K der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Axel: voor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7 en 8 Augustus en 9 Augustus des voormiddags. Hulst: voor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormid dags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 3 Augustus 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. YToorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. K. Veen. Nam. 2 ure Ds. K. Veen. (van Meliskerke). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Zitting van 29 Juli 1913. Begrooting van kosten, dienende voor de bestrating enz. binnen de kom der gemeente, een en ander als volgt: a. de Noordstraat van af de West straat te beginnen tot voorbij dhr. Esselbrugge den hoek om en alzoo door de Nieuwstraat tot Maring over de ge heele breedte en lengte de bestrating opbreken, daarna aan weerszijden goten en klinkerpaden te leggen van straat klinkers, ieder ter breedte van 1 M., doch de goten zijn onder genoemde breedte inbegrepen, om daarna tusschen genoemde klinkerpaden de keibestrating terug te leggen van de uitgebroken keien, doch vooraf te sorteeien, en de overschietende keien wegvoeren naar den Buitenweg. Begroot op een bedrag van 2557.96. b. de Kerkstraat van af Blankert tot aan de markt gelijk met de straat scheiding geheel de bestrating uitbreken (doch geen bijvakken) de uitkomende keien wegvoeren naar een aan te wijzen plaats, daarna beide straatjes rioleeren tot aan den ontvangput op de markt met de noodige ijzeren syphons en gres- buizen, alsook in de Kerkdreet aan te sluiten aan de riöleering aan de open bare school tot aan genoemde gresbüizen in de Kerkstraat, doch in de Kerkdreef is de bedoeling om daar met cement- betonbuizen op aan te sluiten, met die gene die de gemeente nog in voorraad staan heeft. Om naar genoemde riöleering geheel het straat- of grondvlak van af Blankert tot markt een klinkerbestrating met dito goot er in te bevestigen, begroot op een bedrag van 1994.40. r. de Buitenweg van af Maring tot onder den Armendijk. 1° geheel de bestrating uitbreken. 2° gedeeltelijk rioleeren, als volgt Vanaf de poldersloot welke niet ge rioleerd wordt, doch daar vanaf tusschen en tot de reeds gelegde buizen daar ter plaatse en verder aansluiten tot aan de sloot aan de gasfabriek, zynde aldaar de uitloozing. 3° met de vereischte ontvangputten, deze te metselen en met roosters enz. 4° geheel den weg over de geheele lengte onder een profiel brengen, met dien verstande niet te verlagen, doch de gedeelten te verhoogen, en het ver dere vereischte werk voor noodige uit gravingen enz. 5° de sloot te dempen waar thans gerioleerd is, en waar gerioleerd zal worden. 6° het leggen van een verhoogd stee- nen trottoir of steenen pad van straat klinkers en tusschen 2 rijen Doorniksche kantsteenen, gezamenlijk breed 1 M. en zulks vanaf het begin tot onder den Armendijk, met deze wijziging, niet voor het graanpakhuis van de Vleesch- ouwer. 7° tegen genoemde trottoir een be strating te leggen, en tusschen eene rij kantsteenen ter breedte van 4.50 M., alzoo een totale breedte verkrijgende met inbegrip van trottoir van 5.50 M., de kantsteen is bedoeld de aanwezige terug te verwerken, en de rest nieuwe kantsteenen voor gerekend, wat betreft de keien, de uitkomende na gesorteerd te zijn te verwerken, en de restende is bedoeld als in a reeds te kennen gegeven, de overschietende van de Noord- en de Nieuwstraat. 8°. Ook is de bedoeling om den opril aan den Armendijk te bekeien en met kantsteenen en de gesorteerde keien uit de Kerkstraat, zooals bij b is bedoeld. Totaal begroot dus op 7873.11. De Voorz. zegt dat het 't verstandigst zou zijn om den Oostelyken Buitensingel totaal te vernieuwen, want voortdurend herstellen heeft tengevolge dat vele uitgaven worden gedaan en dat er geen afdoende werk wordt geleverd, de zuinigheid bedriegt op deze manier de wijsheid. Het voornemen van B. W. is om eerst de in het plan genoemde straten te verbeteren, om dan in de toekomst successievelijk tot de restau reering der andere straten over te gaan. Dhr. Wolfert vraagt, aangezien het jaar al zoo ver verstreken is, ot met het werk dit jaar nog zal begonnen worden. De Voorz. zegt dat, na verschillende vakmannen geraadpleegd te hebben, .besloten is om met de verbetering zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken. Dhr. Dieleman .vraagt wanneer de straat aan Esselbrugge gemaakt wordt, er geen kans bestaat dat ze met het aanleggen van den tram weer in een slechten toestand komt. De Voorz. zegt dat de straat dan toch weer van wege het Bestuur van den tramweg in behoorlijken staat moet worden teruggebracht. Dhr. Dieleman vraagt nog of klinkers aan Vlaander wel bestand zullen zijn. De Voorz. denkt van wel, wanneer maar goede kwaliteit gebruikt wordt. Dhr. Oggel zou er voor zyn wanneer het mogelijk was om alle straten met klinkers te bestraten. Dhr. F. DekkerVoor de zijstraten zou dat wel kunnen, maar voor de hoofdwegen niet, omdat daar te zware vrachten over komen. Dhr. Oggel zegt dat zwaar geladen wagens, ook zyn wagen b.v., even goed door zijstraten als door hoofdstraten komen. De steenen moeten er toch tegen ku-nnen om ongeveer 5000 Kg. te dragen. Dhr. Woliert zegt dat daarvoor van de beste klinkers moeten genomen worden, anders wordt er doorgereden. De Voorz. is het hiermede volkomen eens. Dhr. Wolfert vraagt nog of in het rioleeringsplan ook een riool is begrepen van Blankert naar Platteeuw De Voorz. antwoordt ontkennend, het plan is niet daar te rioleeren. Dhr. Smies zou er toch ook voor zjju om dat eindje er nog maar by te pakken. Dhr. Van^ Driel denkt dat het dan beter zou zyn om te rioleeren aan de smidse van Van Cruijningen, dien heb ik ook al eens hooren klagen. De Voorz. schorst voor eenigen tjjd de bespreking en vraagt den ontboden gemeenteopzichter hoeveel dat wel zou kosten het eindje riqleeren vanaf Blan kert tot aan Platteeuw. Na eenige minuten brengt de opzichter verslag uit en zegt dat de kosten daar voor kunnen geraamd worden op 275. De geringe kosten in aanmerking ge nomen doet dhr. Smies nu het voorstel om genoemd eindje straat mede te rioleeren, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Dhr. Oggel vraagt of het plan bestaat om dat werk aan te besteden. De Voorz. zegt dat het in de bedoeling ligt om niet aan te besteden. Straat maken is een bizonder vak, en daarvoor hebben we bekwame lui noodig. Wan neer we het nu openbaar gaan aanbe steden, dan kan het mogelijk zijn dat het werk wordt aangenomen door men- schen die er geen verstand van hebben, en dan hebben we binnen korten tijd weer slechte wegen. Dhr, Dieleman acht het beter van een en ander prijsopgave te vragen. De Voorz. zegt dat zulks ook de be doeling van B. W. is. Het zal meest over het werkloon loopen, want veel nieuwe keien moeten er niet worden aangekocht, alleen wat klinkers voor de trottoirs. Dhr. Wolfert vraagt ot er in de Nieuwstraat ook klinkerpadjes komen. De Voorz. Ja, en de daaruit vrij komende keien worden in den Buiten weg gebruikt. Dhr. F. Dekker zegt dat er een paar van die korte krommingen in den Buitenweg zyn aan Van Arenthals, zouden die er niet uitgewerkt kunnen worden. De Voorz. zegt dat daar juist gisteren over gesproken is om die te doen weg vallen. Dhr. Oggel vraagt nog welk bezwaar er kan zijn tegen openbaar aanbesteden, dan is er toch goed toezicht op. Of zou het geen voordeel opleveren De Voorz.. zegt dat het om de redenen door hem genoemd geen aanbeveling 'verdient. Dhr. Dieleman zegt dat nu de Ooster straat goed ligt, maar verleden jaar, to^n ze door die andere menschen ge legd was, liet ze veel te wenschen over. Dhr. Kruysse zegt dat het hier maar reparatie is, nieuwe keien zyn er bijna niet noodig, alleen wat klinkers. Hy gelooft dat bij openbare aanbesteding de kosten veel hooger zouden zyn, en wat het toezicht betreft, och, wanneer men iemand zooals by het Achter ommetje is gebeurd vrijstelt van boete te betalen, dan helpt toezicht ook niet. Dhr. Smies acht het ook niet wen- schelijk om openbaar aan te besteden. Dhr. de Feijter zegt nu de Nieuw straat toch wordt opgebroken voor de school klinkers te leggen om het ge rammel van voertuigen te voorkomen. Dhr. Oggel zegt dat klinkers niet aan te raden is, maar zijn er geen ander soort steenen. Dhr. KruysseAsphalt, of vóór de school in het midden klinkers en aan de kanten keien. Dhr. Dieleman zegt dat het niet veel verschillen zal wauneer juist maar vóór de school klinkers komen, by een eindje verder komen der voertuigen rammelt het weer even hard.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2