No. 36. Zaterdag 2 Augustus 1913. "29" «laai*£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAi\, Buitenland. FEUILLETON/ Ds dochter van den Spion. Binnenland. COURANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De Bulgaren offeren in deze laatste dagen nog honderden menschenlevens om op de conferentie te Boekarest ten minste met een enkel succes te kunnen voor den dag komen. Maar de kans bljjkt tegen hen. Wel bewijzen de jongste gevechten, dat zij nog bij machte zijn hun vyanden heete oogenblikken te bezorgen. Berichten uit Athene maken nog belangwekkende bizonderheden open baar over het naspel van den slag bij Simitli. De Bulgaren waren den 26sten afge trokken naar Dzjoemaja, maar toen zij daar versterkingen ontvingen, die van Tsaribrod naar Kustendil per spoor en verder te voet waren toegesneld, waag den zij een hervatting van den strijd. Het ging vooral om een paar versterkte hoogten bij Dzjoemaja, die de Bulgaren in 't begin van den dag bezetten. Drie maal bestormde een Grieksch regiment met de bajonet de hoogte 1378. Drie maal behielden de Bulgaren haar. Maar ten slotte werden zij toch tot den terug tocht gedwongen. Dzjoemaja staken zij bij het heengaan in brand. De Grieken hadden die plaats 5 of 6 K. M. van de grens gelegen bij het afzenden van dit bericht, nog niet bezet, maar men hield dat voor een kwestie van enkele uren. Het departement van oorlog maakt bekend, dat de Bulgaren, na hun nederlaag van 26 dezer naar Dzjoemaja Roman van E. von WaldZedwiïz. Nadruk verboden.) 42) igenaardige gedachten kwamen bij hem op; hij vergeleek zich zelf met die vallende stukken, die zoo zalig verge noegd, met vollen, jeugdigen overmoed m het verderf stortten, niet vermoedende dal zij in hnn val verbrijzeld zouden "ordeD, om beneden als stof aan te komen. 'Indien gij mij ontrouw werd, Camilla Ik leg u den prijs der liefde vol, onver- vaUcht aan de voeten. Zoo waar ik Stefan Karovachewitch heet gaaft gij mij dit niet. Camilla Camilla ik mag daaraan niet denken I" Het mocht een toeval zijn, dat zijn ibevende hand met den greep der dolk F" aanraking kwam dit was echter niet het geval toen hij woest dat wapen uit tfe schede trok, krampachtig omklemde, het blanke staal in de lucht heen en *eer zwaaide, als vocht hy tegen onzicht- vijanden. 'Voort daarmedeKalm, Stefan, gij een dwaas! Weg daarmede, reeds t5®d*chte zou een misdaad zijn riko hing als een levenlooze massa in terugtrokken, na versterkingen ontvan gen te hebben besloten de verloren stellingen te hernemen. Zij ondernamen toen aanvallen, die alle werden afge slagen, waarbij zij groote verliezen leden, en werden den 27sten difinitief verslagen. Zondag eindigde een gevecht op den rechtervleugel onbeslist met aanzienlijke verliezen aan beide kanten. De Bulgaren trokken terug, door de Grieksche artillerie bestookt. Zy staken Dzjoemaja in brand. Op den linkervleugel van het Griek sche leger is een treffen begonnen. De Bulgaren hebben er een aanzienlijke strijdmacht verzameld. De Bulgaarsche vrouwen, vergaderd op een openluchtbijeenkomst, hebben een besluit aangenomen, waarbij zij dezen oorlog, noodzakelijk om het werk van de bevrijding der Bulgaren in Macedonië te voltooien, goedkeuren. Terwijl zij een vurigen groet zonden aan de onoverwinnelijke Bulgaarsche soldaten, die de wereld door hun moed verbazen, doen zij een beroep op de mogendheden om den inval der Turken in de tenauwernood bevrijde gewesten te stuiten en eischen een volledig herstel van den vrede op den Balkan. N. Crt. ENGELAND. De Times wijst op nog een voordeel van het gebruik van olie als brandstof op de vloot. Vroeger en nu nog moeten Welsche steenkolen over de heele wereld worden verspreid en opgeslagen om de oorlogsschepen in de gelegenheid te stellen, hun ruim weer te vullen. den zadelplotseling deed zich een schrille toon hooren en het instrument ontviel aan zijn hand, de snaren waren gebroken, de grijsaard viel dood ter aarde. Jusn schrikte. Stefan kwam naderbij. Hij zweeg een oogenblik. Hij en de knaap namen hunne mut sen af. »Vader onzer klonk het van hunne lippentoen het gebéd geëindigd was, zongen zij een eenvoudigen doodenzang, namen vervolgens den doode op, legden hem in een rotskloof en stapelden op het lijk een groot aantal steenen, in den vorm eener pyramidedaarmede gereed zijnde maakten zij#drie kruisen en reden verder. Jusu weende; dooden had hij reeds genoeg gezien, ook stervenden, maar zij waren op het veld van eer gevallen, een kogel, een dolksteek had hen doen snev.endat wa3 natuurlijk, zoo moest ieder eerlijk man eenmaal 8terven, Jusu kon het zich niet anders denken, maar evenals de oude Piko, die het steeds zoo goed met hem meende, die hem nooit sloeg, die het laatste wat hij bezat met hem deelde, zoo plotseling te moeten sterven, dat schokte het gemoed van het natuurkind in de ergste mate. »Ook eens zoover te zijn Verder dacht en voelde Stefan niets, toen hij weer, even stil en onverschillig voor de buitenwereld, zijn geboorteplaats Ubli naderde. Het deed hem genoegen, dat de duisternis hen overviel, zoodat zij de Maar het ongeluk is dat die steenkool bij lang bewaren slecht wordt en dan in de ovens maar weinig beter blijkt dan de gewoonste soort De olie daaren tegen wordt beter van het bewaren. Waarbij nog het groote voordeel komt, dat de oorlogsschepen de olie in volle zee kunnen laden, maar het nadeel, dat, terwijl Wales dat de steenkolen levert in het Vereenigde Koninkryk ligt, de olie moet worden ingevoerd. Men hoopt echter binnenslands nog oliebronnen te vinden. N. R. Crt. Bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is bericht ontvangen dat Dr. A. Kuyper zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen. De Nederlander zegt uit zeer ver trouwbare bron te vernemen, dat Dr. Bos aan H. M. de Koningin ontheffing heeft gevraagd van de opdracht om een Kabinet te formeeren uit de ge- heele linkerzijde. Bij de Dinsdag gehouden her stemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitgebracht 2747 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (s. d. a. p.) werden uitgebracht 1675 en op den heer J. R. Snoeck Henkemans (c.-h.) 1072 stemmen, zoodat de heer Gerhard ge kozen is. By de herstemming in het district Amsterdam VI zyn uitgebracht 3791 reis niet verder konden voortzetten, maar onder den blooten hemel moesten over- Dachten hy had dus nog een nacht, om ongestoord aan haar te denken. En welk een nacht was hetZwart een zwarte hemel, als een reusachtig gewelf uit een enkelen zwarten diamant gesne den, plotseling bezaaid met een heirleger van railliarden sterren. Iedere ster een wereld, iedere ster haar oog, iedere straal haar blik iedere flikkerglans haar tooverlach. De gansche hemel was zij, zij alleen Stefan had wel willen juichen, hij wenschte zich vleugelen, om op te stijgen in den nachtelijken aether der weelde. Hoor er rolde weer een steen naar beneden in de peillooze diepte ook Stefan viel van zijn zalig» hoogte naar omlaag, om bijna te vergaan in kleinmoedigheid, in de ontzettende kwel ling van den twijfel. Camilla, als gij mij ontrouw werdt, als gij het werdtDuizendmaal zeide hij het, onophoudelijk dacht hij daaraan, eindelijk sliep hij in, maar de slaap schonk hem geen rust. Toen hij ontwaakte waren zijne lede maten nat van den morgennevel, een witten rijp bedekte zijn geheele lichaam. Was het alleen de kilheid van den nacht die daarop was neergedaald, of was de ijzige kou, die zijn hart omsloot, tot de oppervlakte doorgedrongen P »Op, Jusu, voorwaarts, zadel de dieren geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 6048). Op den heer B. Nierstrasz (v. 1.) werden .uitgebracht 2274 en op Mr. H. Verkouteren (c.-h.) 1517 stemmen, zoo dat gekozen is de heer Nierstrasz. t Mr. T. M. C. Asser. Dinsdag is te 's-Gravenhage overleden de min. van Staat, Mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Geboren in 1838 te Amsterdam, pro moveerde Asser 19 April 1860 tot doctor in de rechten. Twee jaar te voren had hy de gouden medaille gekregen voor zyn verhandeling over het Staatshuis- houdkundig begrip der waarde. Reeds in 1862 werd hij hoogleeraar aan het Amsterdamsche Athenaeum, voor han delsrecht, later ook burgerlijk recht, strafrecht en strafvordering. In 1875 werd hij benoemd tot raad adviseur bij het dept. van Buitenl. Zaken. Sinds 1893 was hij lid van den Raad van State en sinds een tiental jaren minister van Staat. In 1897 werd hij lid en voorzitter der Staatscommis sie voor het internationaal privaatrecht. Alle bladen wijden kolommen aan de groote verdiensten van mr. Asser op internationaal gebied, welke hem vele ridderordes deden verwerven. Zes maanden geleden werd mr. Asser op een vergadering van den raad van State door een flauwte overvallen, na dien hield hij zich bij wetenschappelijk werk in zijn studeerkamer. Maandag was mr. Asser, na een veer- tiendaagsch ver blij t tot herstel van gezondheid <jp Scheveningen in zijn Jusu begroette met lodderigen blik den naderenden dag en sloot zijn oogen nog even, voor hij er toe kon besluiten de warme schapevacht, die hij van Ptko had geërfd, af te werpen en op te springen, om de kluisters van de voorpooten der paarden los te maken. Spoedig vlamde er een vroolijk vuur, het ontbijt was weldra gereed, en daarna vervolgden beiden even stilzwijgend als gisteren hun weg. Stefan wendde het hoofd af, toen hij de eerste hutten van het stadje in het oog kreeg. Met welke weeldedronken blikken, met welk een zalig gevoel had hij juist op deze plek zijn geboorteplaats weergezien. Zij was toen aan zijne zijde zij, wie iedere gedachte, iedere slag van zijn hart gold. De dorre hoog vlakte had hem toen een rozengaarde toe geschenen, iedere hut een paleis, immers een er van zou zij met hare tegenwoor digheid vereeren. De bljjde hoop had met haar tooverachtigen, bedrieglijken schijn de naakte armzaligheid verguld. Maar nu was het droombeeld verdwenen, de werkelijkheid kwam helder aan het licht, zij stond in zoo scherpe tegenstelling met het verleden, dat zelfs het weinige schoone van Ubli, de schilderachtige indruk, dien het nu in het morgenlicht op iederen toeschouwer moest maken, Stefan geheel ongevoelig liet. Zij ontbrak immers, zij Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1