Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. In de Donderdag te Hulst gehouden vergadering van de aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent werden herbenoemd als bestuurslid de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, E. J. de Klerk en P. Vereecken. In plaats van de heeren Lev. de Feyter en H. W. Vollenhoven van Daa- len, die beiden niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden benoemd de heeren Jac. Dekker Fz. te Bosch- kapelle en J. J. Huijsseu te Zaamslag (Othene). Tot voorzitter werd benoemd de heer Collot d'Escury en in plaats van den heer Lev. de Feyter tot lid van het dagelyksch bestuur de heer P. Linden bergh van Wemeldinge. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Juli 1913. C. v. K., 25 jaren, varensgezel te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens landloopery veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 3 jaren rijks werkinrichting. AXEL, 29 Juli 1913. Vrydag maakten ongeveer 80 leer lingen uit de vier hoogste klassen der openbare school alhier, begeleid door het hoofd en het gansche personeel een schoolreisje naar Antwerpen. Het weer was uitstekend, zoodat er een opgewekte geest onder het kleine volkje heerschte. Bij aankomst te Antwerpen, wachtte een afgevaardigde van de onderwijzers vereeniging Diesterweg het reisgezel schap op en deze zeer betrouwbare gids maakte zich den geheelen dag verdienstelijk door zyn praktische lei ding. Bezocht werden de kaden, de dokken, een droogdok waar een groote vrachtboot in reparatie lag, eenige voor name straten en pleinen, waaraan de geheele voormiddag werd besteed. Na het maal werd een bioscoopvoorstelling bijgewoond en de dierentuin bezocht, waarna het tyd werd om nog wat te gebruiken. Toen was het oogenblik aangebroken om zich naar bet station te begeven teneinde de terugreis te aanvaarden. Bij aankomst aan het station alhier waren honderden men schen toegestroomd om de vroolijke reizigers te zien arriveeren. Alles is best gegaan en de kleinen hebben weer veel gezien en genoten. De raad der gemeente Neuzen benoemde gisteren tot leeraren aan de H. B. S. aldaar de heeren W. Estor te Hoogezand voor wis- en werktuig kunde en cosmographie, dr. W. Middel berg te Apeldoorn voor schei-, plant en dierkunde, W. Temperman te Middel burg voor Fransch, W. J. Noordhoek te Groningen voor Duitsch, F. D. de Soet te 's-Gravenhage voor Engelsch, K. Duizendstra te Amersfoort voor gym nastiek, en L. G. van der Eyk te Balk brug (Avereest) voor teekenen. M. Crt. Naar we vernemen, moet de vorige week op de chr. school te Neuzen (k'om) een kind zoodanig mishandeld zijn, dat het enkele dagen onwel was en men aangifte deed bij de politie. De toestand van het kind is intus- schen zeer ernstig geworden en naar de Midd. Crt. meldt heeft de officier van justitie te Middelburg last gegeven tot arrestatie van den onderwijzer L. De commissie van toezicht op de Provinciale stoombootdiensten op de Ooster- en Wester Schelde bestaat, na de veranderde samenstelling van het college van Gedep. Staten, thans uit de heeren J. A. van Rompu, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot en J, G. van Niftrik. Tern. Crt. Vrydag vierde de oudste inwoonster der Zeeuwsche gemeente Stavenisse, mej. de wed. M. Luyk, geboren Heyboer, haar lOOsten verjaardag. Geboren te St. Maartensdijk kwam zij al spoedig te Stavenisse wonen. Zij heeft twee huwelyken gesloten. Er zijn nog van haar in leven 3 kinderen, 11 klein kinderen en 9 achterkleinkinderen. Was zij in haar jeugd steeds zoo zwak, dat zij zelfs vroeg daarom de school moest verlaten, in haar hoogen ouder dom is zij zeer gezond, zoodat zij in de laatste jaren zelfs nooit geneeskun dige hulp noodig had. Zij heeft een gelukkigen ouderdom, daar zij geen enkel lichamelijk gebrek heeft. Ong'eveer een halve eeuw1 geleden stichtte haar overleden echtgenoot, de heer Luyk, te Stavenisse, de oud-gere formeerde kerk, welke nog bestaat. In genoemde oud-geref. kerk werd zij door Ds. Van der Heyden, van Vlaardingen, op den avond voor haar jaardag, ge huldigd. HCrt.) Het huisgezin van J. S. te Arne- muiden heeft den nacht van Donderdag op Vrijdag bang doorgebracht. Zij mis ten hun oudsten zoon, een jongetje van ongeveer 10 jaar. Niet wetende, waar hy zich zou kunnen bevinden, werd de familie opgeklopt of hij daar ook zou kunnen vertoeven. Bij niemand was by en was ook nergens geweest. Ongeveer half twaalf klopte men bij den onderwijzer aan, in wiens klasse het ventje zit. Gevraagd werd of hij 's middags ter school was geweest. Dit was niet het geval.' Men begon allerlei gissingen te maken, die gelukkig niet bewaarheid zijn geworden. Vrijdagoch tend vond een melkmeisje hem, liggende te slapen in het gras onder 't Boschje", een plaats, grenzende aan den Westwal. ■Dat de ouders blij waren hun zoontje weer terug te zien, laat zich begrijpen. M. Crt. De hulp chauffeur G. A. S., in dienst van dr. Van Veen te Haarlem, heeft diens dienst verlaten na een zes loops revolver en f20 gestolen te hebben. Om dien diefstal niet te laten bemerken, besloot hij de woning van den dokter in de lucht te laten vliegen, nam daartoe de stoppen van eenige benzine bussen af, bracht er daarna een lont in en stak dien aan. Er volgde echter geen ontploffing. Bevreesd zelf te worden getroffen ging hij op de vlucht, doch loen hij in de courant niets van een ontploffing zag, keerde hij Maandag terug, vijlde in de woning een gasbuis stuk met het doel, een gasontploffing te veroorzaken, doch toen hij het gas aanstak raakte de vlam de automobiel en deze vloog in brand. S. ging er nu van door, de politie heeft hem echter achterhaald en hy heeft volmondig bekend en ook gezegd wat zijn doel was. Hoe hij er toe gekomen was wist 'hij echter zelf niet. Dr. Van Veen verklaart nooit iets met den jongen te hebben gehad en acht hem volkomen toerekenbaar. Hij is aan de justitie overgeleverd. N. R. Crt. Dr. C. Cuypers uit Roermond, die dezer dagen als afgevaardigde der Nederlandsche Regeering op het 3e internationaal kunstcongres te Gent zich naar deze plaats begaf, is in den trein het slachtoffer gewordeD van zak kenrollers. Kort voor de aankomst van den trein in het St. Pietersstation te Gent zag dr. Cuypers drie net gekleede heeren hun reisgoed in de gang van den«trein opeen stapelen. Dr. Cuypers met zijn reistasch in de hand, werd op 't oogenblik dat de trein stilhield belet uit te stappen en zelfs omvergeloopen. Toen de tachtigjarige weer overeind stond constateerde hy dat men hem zijn portemonuaie, welke groote waarde bevatte, alsook zijn Belgisch abonnement van 15 dagen en zijn abonnement op het Hollandsche spoorwegnet ontstolen had. Een onderzoek naar de daders leidde tot geen resultaat. (Msb.) Drie inbrekers uit Rotterdam, die in de R.K. pastorie te Moordrecht hun slag dachten te slaan, werden door een nachtwaker ontdekt. Een der inbrekers kwam in een sloot terecht, waardoor hij gesnapt kon worden. De beide anderen vluchtten naar Rotterdam, doch werden kort daarna gearresteerd. Avp. --- Ernstig ongeluk. Vrijdagmorgen omstreeks 5 uur heeft een zeer ernstig ongeluk in het Sportpark te Amsterdam plaats gehad, waarbij 1 doode te betreuren valt en bovendien 2 personen zwaar en 2 personen minder ernstig zijn gewond. Op genoemd uur kwam de machinist bij zijn heimachine in het Sportpark om met de werkzaamheden te beginnen en de machine aan te zetten. Waarschijnlijk heeft hij te veel stoom ontwikkeld, want plotseling sloeg de cylinder der machine door de groote spanning met een gewel digen knal uiteen. De machine werd verbrijzeld de stukken werden ver weg geslingerd. De ketel kwam ergens in een weiland terecht, waardoor een groot gat ia den grond werd geslagen. De machinist werd byna op slag door deze ontploffiing gedood. De personen die zich in de nabijheid der machine bevonden, werden eveneens getroffen. Daarbij werden zeer zWaar gewond de heibaas en de opzichter van den architect. De hei baas werd ernstig aan een voet verwond, terwijl de opzichter Brandwon den bekwam en bovendien een groot gat in het hoofd. Hun beider toestand is bedenkelijk. Voorts werden twee werklieden minder ernstig gewond. Zij bekwamen lichtere brandwonden. De twee lichtgewonden werden per auto naar 't Binnengasthuis vervoerd, terwijl de twee zwaar gewon den, alsmede het lijk van den bij het ongeluk omgekomen machinist naar het Wilhelminagasthuis werden overgebracht. Natuurlijk heerschte er naar aanleiding van het ongeluk groote consternatie op het terrein. Van alle zijden kwamen werklieden toeloopen terwijl spoedig de geneeskundige dienst en de politie wer den gewaarschuwd. Naar men meldt, was verleden week de machine nog nagekeken en in orde bevonden. Avp. Donderdagavond kwart over elven zyn bij den wethouder Van Rossum te Herpen (N.-Br.), twee schoten met een jachtgeweer gelost door een raam in een benedenkamer, waarby 7 ruiten werden verbrijzeld en in de kamer schade werd aangericht. De mare chaussee te Grave heeft gisteren aan gehouden zekeren v. d. H., die een wrok had tegen den heer Van Rossum Avp. Levend begraven. Zaterdagmiddag speelden in de omgeving van Soest eenige jongens in een 2 M. diepe zand kuil, toen plotseling een zand verschui ving plaats vond. De kinderen wisten zich te redden, behalve het 5-jarig zoontje van G., dat onder het zand bedolven werd en gestikt is. M. Crt. Zitting van 29 Juli 1913. Tegenwoordig alle leden behalve dhr. Lamaltre. Voorzitter Burgemeester L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd, na eene opmerking van dhr. Óggel dat het voorlezen van de hande ling over den aanleg van een nieuwen vei bindingsweg naar het Station te belangryk is om achterwege te laten, waarom de bespreking hierover door den Secretaris wordt voorgelezen. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. De Voorz. deelt mede, dat door den Wethouder dhr. Lamaltre kennis is gegeven dat hij de tegen heden be legde vergadering niet kan by wonen. b. Kennisgeving van I. J. Brak dat hij zijne benoeming tot lid van het Algem. Burgerl Armbestuur wenscht aan te nemen. c. Idem van het bestuur van den polder Beoostenblij benoorden waarby het zijn dank betuigt voor de bijdrage in den aanleg van het klinkerpad vanaf de spoorlijn tot aan den Ouden weg. d. Dankbetuiging van de Schietver- eeniging „Prins Maurits" voor de toe zegging van een verguld zilveren me daille bij gelegenheid der Bondkorps- schietwedstrijden op 1 en 2 Aug. au e. Geloofsbrieven der herkozen raads leden Oggel, Dieleman en Kruijsse. I Worden alle voor kennisgeving aan genomen. II. Onderzoek geloofsbrieven ver kozen Raadsleden. Na onderzoek der geloofsbrieven door eene commissie bestaande uit de h.h. P. Dekker, Wolfert en F. Dekker, advi- seert dhr. Wolfert namens de Commissie dat zij alles in orde hebben bevonden, en de commissie alzoo tot toelating adviseert. III. Overleggen gemeenterekening, De Voorz. deelt mede dat de rekening in uitgaaf bedraagt eene som van 74836,136 en in ontvangst eene som van ƒ73613,33, alzoo een nadeelig van f 1222.805. Tot onderzoek der rekening wordt eene commissie noemd bestaande uit de h.h. Dieleman, F. Dekker en Wolfert. IV. Rekening Algem. Burgerl. Arm bestuur. Deze rekening was in onder zoek geweest bij eene commissie be staande uit de h.h. Smies, Dieleman en Van Driel. Bij monde van den heer Smies verklaart de commissie, dat in prompte orde is bevonden, en advi seert daarom om de rekening goed te keuren. De rekening bedraagt in ont vangst 4595,195, terwijl de uitgaai ƒ4391,375 is, zoodat ze sluit met een batig slot van 203,82. Metalgemeene stemmen wordt de rekening goedge keurd. V. Verzoekschrift van den heer P. van Vessem om verhooging van jaar wedde als ontvanger van het Algemeen Burgerl. Armbestuur. Adressant geeft in zyn adres te ken nen, dat eene bezoldiging van 60 voor dit ambt niet hoog is, en verzoekt daarom den Raad dit bedrag een weinig te willen verhoogen. B. W. stellen voor om tot verhoo ging der jaarwedde te besluiten, aan gezien de statistiek hieraan verbonden nog al veel werkzaamheden medebrengt. Zij stellen daarom voor om het tracte- ment op 75 te brengen. Dhr. Oggel vraagt of de werkzaam heden aan het ontvangerschap verbon den uitgebreider zyn geworden na de benoeming van den Ontvanger. De Voorz. antwoordt bevestigend et zegt dat voornamelijk de statistiek veel meer werk vereischt dan b.v. in 1906- M. a. s. wordt tot verhooging besloten. VI. Benoemen commissie in zake onderzoek reclames hoofd, omslag. Door den Voorz. worden aangewezen de hh. Smies, Dieleman en F. Dekker Dhr. Dieleman laat zich de benoeming niet welgevallen. Hierna wordt aan gewezen dhr. de Feijter, deze bedankt ook om reden hij het verleden jaar ook is geweest. Dhr. Van Driel neemt de benoeming aan, zoodat de commissie bestaat uit de hh. Smies, F. Dekkeren Van Driel. VII. Voorstel van B. W. voor ver nieuwing en rioleering der straten, j De Voorz. zegt, dat de leden het wel niet noodig zullen achten om een breed betoog te houden over den slechten toestand van Axel's straten, daar zoo wel de menschen van buiten, als van binnen de gemeente hiervan ten volle

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2