'29e Jaarg. \o. 35. Woensdag 30 Juli 1913. De dochter van den Spion Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Baitenl and. FE U I L L E T O N. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Een correspondent van de Corriere óella Sera heeft een toer gemaakt door Macedonië en schrijft uit Demir Hissar over zijn bevindingen. „Bij de ontzetting, die u aangrijpt", aldus de correspondent, „voegt zich een sterk gevoel van bewondering. De Bulgaren hebben steden en dorpen verwoest en de bevolkingen uitgemoord volgens een wonderbaarlijk stelsel. Zij hebben in dat alles de volmaaktheid bereikt. De weg, door hun troepen gevolgd, is herkenbaar aan de puin- hoopen. Te Kawala vernam de reiziger van landgenooten, die daar gevestigd waren, het een en ander over de wijze, waarop de Bulgaren gedurende de maanden van hun voorspoed de plaats hebben bestuurd. Het meest onzinnig stelsel van dwang en willekeur moet hebben geheerscht. Men moest aan den gouver neur verlof vragen om in zee te baden. De visschers mochten slechts visschen in het gezicht van de kust. Alle brieven werden ten postkantore geopend en moesten geschreven zijn in het Fransch of in het Bulgaarsch enkort zijn. Daarenboven „verdwenen" er gedurig rijke Turken en Joden. Sommigen kochten zich at, maar er waren er, die ca de brandschatting ook het leven verloren. Van Kawala begaf zich de correspon dent per rytuig naar Doxat. Een brandlucht bereikte ons, voor Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden Terwijl Alice zich ontkleedde en de medegebrachte papieren gewichtige mededeelingen bevattende de sterkte der opstandelingen en hunne aanvoerders, alsmede omtrent de reeds bestaande en nog op te richten gelegenheden tot ver pleging met de meeste zorg in een geheim vak van haar koffer verborg, overwoog zij, of het nog niet wenschelijk zou zyn haar verblyf voor goed in Simi- loffs woning te vestigen. Eindelijk echter kwam zij tot het besluit, dat het, met 'toog op de waakzaamheid van den opperbevelhebber, beter zou zijn geen verandering te brengen in de keuze harer woning. Het bad was gereed, zij strekte de buigzame leden daarin uit, de zegeningen der beschaving thans, na al de ondervonden vermoeienissen, als dub bele weldaden prijzende. »Sedert langen tijd voor de eerste maal weder een vrouwenhemd aan het lichaam", riep zij lachend, toen zij dat zachte, fijnlinnen kleedingstuk met sier lijke kant over het hoofd trok. »Mijn schoon haar," zeide zij daaren- wij het dorp binnenkwamen, eu dan een huiveringwekkend besef van stilte en verlatenheid. Wy merkten op, dat alle huizen leeg waren. De deuren waren gesloten, de vensters uitgebroken. Dan de bouwvallen. Huizen na huizen ineengestort, hier en daar nog een stuk wand overeind of een paar deurposten. Huisraad eu vernielde gereedschappen lagen in onbeschrijflijke wanorde dooreen. Heele straten, heele wijken ging het op die wijze voort. Soms deed het denken aan de resten van een opgegraven stad uit de oudheid. Tusschen de puinhoopen dwaalde een vrouw, luid jammerend. De correspondent doet dan het bekende verhaal* van den overval in de kerk, waar de Bulgaren de beide priesters vermoordden en vreeselijk huishielden onder de bevolking. Een paar kinderen, een oude vrouw vertellen hem van die verschrikkingalle zijn er meer of minder ernstig bij gewond. Na de eerste woede gingen de Bulgaren meer syste matisch te werk. Vier stukken geschut vuurden een halt uur laug op het dorpje en allen die het ontvluchtten, werden opgevangen en vermoord. Dat alles is geschied op 13 dezer. Van Drama, dichtbij Doxat,vervolgde de journalist te paard zijn weg naar Seres. In tal van kleine dorpjes, die hy doortrok, vond hij dezelfde sporen van verwoesting als te Doxat. Totdat hij te Seres het versehrikkelijkstschouw- spel van alles vond. 4000 huizen zoo regelmatig verwoest, als had er een aardbeving gewoed. tegen droevig, toen zij de korte, blonde lokken kamde en schikte. »Dat is aan de zaak opgeofferd," voegde zij er na verloop van een oogenblik aan toe, zich door een blik in den spiegel troostende met het aangename bewustzijn, dat de jongensmanier, waarop zij hear haar droeg, hare opvallende schoonheid niet verminderde, neen, integendeel, deze nog verhoogde. In een vaas op de toilettafel prijkten prachtvolle granaten en andere scherp riekende bloemen, iu alle kleur schakeeringen, van het donkerste rood tot het zachte wit rood. Zij nam enkele bloemen, vormde die smaakvol tot een ruikertje en stak het tusschen de lokken. Het moest zóó en niet anders zitten, geen streep meer naar voren of achteren. Een sterk spannend lijfje deed den klas sieken boezem zoo voordeelig mogelijk uitkomen en een lichtblauw, zijden kleed omsloot weldra haar even krachtige als regelmatige gestalte. Niets ontbrak aan hare kleediug, alles was smaakvol en sieHijk, tot zelfs de blauwzijden kousen en de goudleeren schoentjes. Een zelfde bloemtuiltje als in de haren prijkte op de laag uitgesneden japonde geurig riekende bloemen vielen half op het kleed, half op den vol ontwikkelden boezem, waarvan de blankheid met de porseleinen vazen, die zich in het vertrek bevonden, kon wedijveren. Alice was met zich zelve tevreden met het aangename bewustzijn, dat baron Te Demir Hissar ziju den bisschop, zoo eindigt het relaas, de oogen uitge stoken en de tong afgesneden. Uit Weenen wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind Naar men in welingelichte kringen hier ter stede aanneemt, zijn de mogend heden het in beginsel eens geworden over de op den Balkan te trekken grenzen tusschen de afzonderlijke staten. Het is onjuist om aan te nemen, dat alleen Rusland en Oostenrijk-Hongarije stappen zouden hebben ondernomen. Dezelfde stappen hebben ook Engeland en Italië gedaan. Al deze stappen strek ken slechts tot uitdrukkelijk steunen van de politiek van Roemenië. Servië en Griekenland wil men aan het ver stand gebracht hebben, dat een verdere opmarsch naar Sofia tot geen wezenlijke verandering van den toestand leiden zal. N. R. Crt. MAROKKO. Inboorlingen, te Tanger aangekomen, hebben daar meegedeeld, dat Raisoeli zich thans aan het hootd heeft gesteld van de Marokkanen, die tegen Spanje vechten en de stammen uit Gharb en Dzjebala tot den heiligen oorlog heeft opgeroepen. Ook in de Fransche zóne heeft deze oproep ongerustheid veroor zaakt. MeD vreest, dat het beruchte bendehoofd, woedend omdat Frankrijk, Engeland en Duitschland achtereen volgens hebben geweigerd hem onder hun bescherming te nemen, wraak aan alle Europeanen heert gezworen. Om Tetoean verzamelen zich steeds meer Marokkaansche strijdkrachten. Avp. Similoff haar in vrouwenkleeding nief minder schoon zou vinden dan in de kleederdracht van een man nit de bergen, begaf zij zich naar den tuin. Similofl was teruggekeerd, in zijne blikken viel stomme verbaziug te lezen, die hij onmo gelijk kon verbergen. Alice bemerkte dit met de voldoening van vrouwelijke ijdelheidzij was eene vronw, en de verbazing des barons dus eene zegepraal, volstrekt niet de geringste, die zij op een man behaalde eu welke haar vreugde baarde. Zelfs de 'gewoonte bewonderd te worden verzwakte thans niet de zwij gende hulde haar door Similoff gebracht het ging haar als eene kunstenares, die zonder het behalen van triomfen niet zou kunnen leven. De baron snelde op haar toe- »Welkom in Castelnuovo Dadelijk drukte hij zijne lippen op de hand der jonge dame, die, als om Marie Esther niet te kort te doen komen, dadelijk aaD de dochter des huizes haar andere hand reikte. De bediende meldde, dat het middagmaal gereed was. De gastheer bood Alice zijn arm. Deze nam dien aan, maar stak ook dadelijk den anderen arm onder dien van Marie Esther. Eenige minuten later zat het gezelschap op de balkonkamer. De deuren stonden wijd open, zoodat de heerlijke, verfrisschende zeelucht, welke eer zij haren weg hier heen gevonden had over de bloeiende granaten en bloembedden streek, vryen ZUID-AFRIKA. De regeeriug te Pretoria heett Vrijdag haar voorstellen aan den Bond van Vakvereenigingen doen toekomen. Zij omvatten o. m. de benoeming van een commissie van onderzoek naar de grieven der mijnwerkers en van een andere commissie tot onderzoek der eischen van'het spoorwegpersoneel. De regeering verklaart zich echter niet bereid, de wet, krachtens welke de onlusten zijn onderdrukt, in te trekken. De arbeiders beaaadslagen nu, of zy de regeeringsvoorstellen zullen aanvaarden. De toestand aan den Rand laat zich thans gunstiger aanzien als gevolg van een bespreking der Regeering met de mijneigenaars. Avp. CHINA. Een telegram uit Sjanghai behelst het volgende over de gevechten by Sjanghai: Sinds Vrijdagmorgen 5 ure woedt een gevecht van de grootste felheid. De rebellen die versterking hebben ont vangen, vielen met verwoedheid aan. Maar als gevolg van een vreeselyke beschieting met granaten door de zee macht, behaalden de regeeringstroepen de overwinning. Het consulaire corps van Sjanghai bracht een, bezoek aan den Chineeschen vlootvoogd om te klagen over het slechte schieten van de zeemacht, tengevolge waarvan vele granaten waren te land gekomen in de wijken der buitenlanders. Het antwoord was een beleefde ver zekering, dat de admiraal er weinig aan kon doen. N. R. Crt. toegang had. Daar buiten ging de zon onder, maar baron Similoff had een gevoel als ging zy op in het vertrek, waar hij zich bevond. Terwyl het hierboven beschrevene voorviel, reed Stefan Karovachewitch langzaam door het gloeiende zand van 't strand. Roerloos, als uit steen gehou wen, zat hij in den zadelhet anders zoo trotsch opgerichte hoofd was gebogen en hij had de knieën hoog opgetrokken. Van de ernstige, soldaatachtige houding, die hem gewoonlijk eigen was, viel thans niets te bespeuren, ook zijne gelaatstrek ken waren somber, aan de oogen ontbrak het gewone vuur en de lippen schenen het lachen, dat hem eene eigenaardige bekoorlijkheid verleende, verleerd te zijn. Vast op elkander gesloten ontsnapten daaraan zoo nu en dan enkele woorden, die moeilijk tot een zin waren te ver- eenigen. »Iudien zij mij ontrouw was dan dan 1" riep Stefan. Een aug3tig.e stilte volgde^ slechts het geluid der van tijd tot tijd in den afgrond vallende steenen werd gehoord. »Sta 1" Het paard stond als door deD bliksem getroffen. Stefan zag dé in den afgrond vallende kalksteenen ha. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1