Landbouw. -- Bij de gisteren in het district Amsterdam III gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn 9254 geldige stemmen uit gebracht. Het aantal kiezers is 16,516. Gekozen is dhr. E. Polak (S D. A. P.) met 4831 stemmen. Op den heer P. Otto (U. L.) waren 2378; op mr. P. J. Reijraer (R. K.) 1828 en op den heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 217 stemmen uitgebracht. N. R. Crt. De Kabinetscrisis. Volgens mededeeling van de Tel. is de heer Van Kol van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd en heeft aan een medewerker van dat blad verklaard, dat hij zich met het besluit van de soc. Kamerfractie plus redactie van „Het Volk" volstrekt niet kan veree nigen. Zijn meening is, dat de S. D. A. P. de portefeuilles had moeten aannemen, natuurlijk met een scherp omschreven doel en op zeer duidelijk vastgestelde voorwaarden. Zy had dat moeten doen terwille van het algemeen kiesrecht en staatspensioen. Dat de sociaal-demo craten aan de tot standkoming van die zaken zullen medewerken, achtte hij in de gegeven omstandigheden niet geheel voldoendeze hadden ze zelf kunnen en moeten brengen. De heer Van Kol is het volkomen met het artikel van den heer Vliegen eens. Verder verneemt het bl£ld, dat ook de heeren Duys, Hermans, Schaper, Ter Laan en Spiekman tot degenen behooren, die in de Zondag gehouden vergadering hebben gestemd vóór het aanvaarden der ministerportefeuilles. f J. W. Bergansius. Na een veeljarig lijden, dat hem noopte zich uit 's lands dienst terug te trekken, ontsliep te 's-Gravenhage op bijna 77-jarigen leeftijd de minister van Staat, gepens. luit. generaal J. W. Ber gansius, oud minister van Oorlog. Tijdens zijn eerste Ministerschap (hij vervulde het tweede in het laatst afge treden Kabiuet-Kuyper) verdedigde hij met warmte in de Tweede Kamer het beginsel van den persoonlijken dieDst plicht tegen het gevoelen - van de -meerderheid zyner katholieke geest verwanten, zoowel in als buiten de Kamer. Na zijn aftreden als minister van Oorlog werd hij als generaal-majoor geroepen tot de vervulling der betrek kingen van commandant der Stelling van Amsterdam en commandant van de vesting-artillerie, en was hij ten slotte van Februari 1864 tot 1 November 1898 als generaal-majoor en luitenant generaal, inspecteur van het wapen der artillerie. Na den militairen dienst te hebben verlaten en in 1901 gekozen te zijn tot lid der Tweede Kamer in het kies district Eist, trad hy met 1 Augustus van hetzelfde jaar als min. van Oorlog in het Kabinet-Kuyper. Na den uitslag der verkiezingen trad hij in 1905 met het Kabinet der rechter zijde af, maar eenige maanden later werd hij onder het opvolgend liberale ministerie weer in staatsdienst geroepen door zijn benoeming tot lid van den Raad van State. Zijn gezondheidstoestand noopte hem dit hooge staatsambt neer te leggen. Zyn naam en verdiensten bleven aan den staatsdienst verbonden dcor zijn benoeming in 1903 tot Minister van Staat. Herhaalde malen mocht hij zich zoo wel door buitenlandsche zendingen als door hooge onderscheidingen in het vertrouwen van Vorstin en Regeering verheugen. Behalve zijn bevordering tot comman deur in de orde van den Ned. Leeuw werd generaal Bergansius bij de troons bestijging der Koningin in 1898 benoemd tot adjudant i. b. d. van Hare Majesteit de Koningin. Hij was hoofd der militaire missie, die enkele jaren geleden namens de Koningin den Duitschen keizer te Cref-eld begroette. Keizer Wilhelm had Bergansius reeds bij zijn bezoek aan Amsterdam in 1891 het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar verleend. In alle kringen, zoowel van maat schappij a^s leger, werd hij vereerd wegens zijn vriendelijken, gemoede lijken omgang en zijn aangenaam woord. Het stoffelijk overschot zal a.s. Zater dag te halt twaaf van het sterfhuis worden overgebracht naar de R. K. begraafplaats. Avp. AXEL, 25 Juli 1913. Woensdagavond jongstleden heeft de feestcommissie alhier weer op het raad huis vergaderd, teneinde enkele zaken te behandelen, welke op afwerking wachtten. Ingekomen waren verschillende stuk ken, waaronder ook enkele om ünanci- eelen steun. De dubbeltjeskwestieschijnt ook weer bij de aanstaande feesten een zeer groote rol te spelen. Zoo vroeg in de eerste plaats om eene bijdrage het bestuur van de vereeniging „Prins Maurits", die ondanks den reeds toegezegden steun der feestcommissie, de inschrijvingen der personen, welke zich voor de hoofdrollen in den optocht opgaven en de wekelijksche contributie welke van ieder deelnemer wordt inge zameld, over geen geld genoeg schijnt te kunnen beschikken. Besloten werd hunne kas met nog 25 te versterken. Voorts vroeg ook de zangvereeniging „Orelio", waar voor de beide muziek corpsen reeds geld was beschikbaar gesteld, eene gratificatie voor de dien sten, welke ook zij tot opluistering van het feest hoopt aan te bieden. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen en dan ook aan andere zang verenigingen, die hunne medewerking zullen verleenen, te denkenechter onder die voorwaarde, dat bij onderzoek blyken moet, dat er geld genoeg voor is. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van de volgende commissiën, welke belast zijn met de regeling en uitvoering van de verschillende onder deden van het feestprogramma: a. Kanonnade en vuurwerk C. Th. van de Bilt, F. Dekker Pz. en H. van Luyk. b. Bedeeling der armen JA. Dreg- mans, A. de Ruijter en J. K. Vink. c. Kleppermarsch, muziek- en zang uitvoeringen P. Buijze, A. van 't Hofif en J. de Feijter Lz. d. Gecostumeerde optochtD. van Houte, P. Lefeber en A. J. van de Vijver. e. Cantate en tractatie van de school kinderen D. van Cadzand, P. H. Essel brugge en M. Wolfert. f. Reclame en openluchtvoorstelling door de bioscope Ph. J. van Dixhoorn, A. E. C. Kruysse, J. J. de Feijter Kz. eu P. Augusteijn (resp. voorz., vice- voorz.-, seer, en penningm. der feestcom.) en g. VersieringC. van den Broeke, H. de Jong en F. C. Zonnevylle. Tot zoover de vergadering. Wie nu de lijst der hiergenoemde personen ver gelijkt met de vroeger gepubliceerde commissie, zal zien, dat deze verande ring heeft ondergaan. Zoo hebben de heeren Mensonides en Elfers wegens ver trek bedankt. Ook dhr. L. P. Bakker heeft bedankt. De heer De Koning, hoofd der bijz. school te Spui is ambtshalve benoemd, evenals de heer D. van Houte, wiens plaats tijdelijk was ingenomen door den heer C. Dijkwel als waarnemend hoofd der openbare school. Verder zijn nog verscheidene per sonen, van wier medewerking de com missie dacht te kunnen proflteeren, als eere-lid aan de commissie toegevoegd. We zien dus, dat er weer leven in komt. Een tijdlang toch trad in de dage lijksche besprekingen van het publiek de politiek dermate naar voren, dat aan feesten niet meer werd gedacht. Nu echter de verkiezingen achter den rug zijn, wekt men elkaar weer op en wordt weer samenwerking gezocht tusschen die elementen, welke voor eenige weken elkaar het verst dachten te verdringen. En niet alleen wordt door de feest commissie gewerkt, maar ook buiten haar worden reeds buurtcommissiën gevormd, die als om strijd plannen maken, volgens welke zij hunne straten zullen versieren. Toch wil men, dat we er de aandacht op vestigen, dat nog niet genoeg van die commissiën zijn benoemd- Er wach ten nog straten en de teestcommissie zag gaarne, dat alle bewoonde straten werden versierd. Zy dringt er daarom op aan met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen. En terecht. Nog slechts een maand tijd is er, e'n hoe snel vliegen vier weken niet om. Niet meer getalmd dus. Ook willen we gaarne voldoen aan het verzoek om mede te deelen dat de commissie voor de versiering alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt in ver band met buurtversieriDgen. Vooral de heer H. de Jong, directeur van het postkantoor alhier, wordt aanbevolen als zeer deskundig op dat gebied en als we ons niet vergissen zal hij op verzoek volgaarne een schetsje leveren voor de gevraagde buurt of straat, in aansluiting met de hoofdversiering, zoo als deze van de hoofdcommissie uitgaat. Een clubje toeristen uit Gent, die Maandag een bezoek aan Walcheren hadden gebracht, arriveerden met de laatste boot uit Vlissingen te Neuzen. In de meening dat zij zich haasten moesten om den trein voor Gent te halen was het ten slotte op een loopen gezet. Dit scheen te veel voor een bij het gezelschap behoorend corpulent 30 jarig heer. Deze zakte nabij het station op den weg ineen. In bewuste- loozen toestand is hij door zijn reisge zellen met hulp van anderen in den trein gebracht. Tegen het aankomen van den trein in Gent was om een dokter getelegrafeerd, doch deze kon den steeds bewustelooze geen hulp bieden. Ongeveer half twaalf des nachts voerde men hem met een brancard huiswaarts, doch onderweg overleed hij. Het overmatig loopen schijnt hem een hartaderbreuk te hebben bezorgd. Dit moge tot waarschuwing strekken van diegenen, die somtijds uit aardig heid reizigers onnoodig aansporen zich voor spoor of boot te haasten. M. Crt. Tot gezworene van den Angelina polder is bij kon. besluit benoemd E. Cuelenaere te Philippine, die eveneen- benoemd werd tot dijkgraaf van Philip- pinepolder. Tederen dag bijna is op de tentoon stelling van Zeeuwsche kleederdrachten en gebruiken, die dezer dagen in de Abdijgebouwen te Middelburg wordt gehouden, een of ander handwerk te zien dat als huisvlijt, tot uitspanning of wel als middel van bestaan wordt uitgeoefend. Zoo waren Dinsdag voor het eerst aldaar werkzaam twee mutsen- plooisters een uit Zuid-Beveland en een uit Axel met nog een borduurster uit Axel, die den tyd onledig hield met het vervaardigen van een kraal werk, zooals de boerinnen op borst en rug dragen, onder den boerendoek. Ze zaten met hun drieën heel zuster lijk aan een tafel in de tweede sektie- kamer. De verslaggever van de Midd. Crt. heeft dit werkje eens bespied en be schrijft het als volgt Mutsen-plooien, d. w. z. de kunst om van een lap kant een hoofddeksel te maken, is een modelleeringskunst. Zoo'n Z. Bevelandsche muts d. w. z. de Protestantsche is, uiteengelegd, een geweldig groote lap. Om daar fatsoen in te krijgen wordt aan den binnenkant een stel karkasdraden bevestigd, een lange volgend den byitenkant, eu daar van uitloopend tal van kortere draden naar den onderkant. Zoo worden ten minste de Zondagsche kanten mutsen behandeld. Bij de eenvoudige daag schen muts is dat karkas-stel niet noodig. De veel kleinere Axelsche miiU ondergaat een heel andere bewerking. Die krijgt zijn bolvorm Diet door welving maar door het aanbrengen yan scherp gevouwen plooien, welke dan ook met karkas worden verterkt. Een Axelsche muts is echter nog niet af zonder de achteraan bevestigde strik, Van de twee Axelsche meisjes achter de tafel had er een een z. g. rouwstrik- (heel licht blauw) de andere een witte. Die tweede Axelsche maakte borduur werk. MeD kent ze natuurlijk, die groote glinsterende kralen stukken op rug en borst der Axelsche vrouwen, Volgens een zelf geteekend pafrooi worden die kralen en steenen en slan getjes, op een linnen lap gehecht. Ei bovendien borduurt deze werkster ook de breede linten, die in een strik aan de voorzijde van 't middel afhangen Ook de teekeningen voor deze bloem figuren ontwierp ze zelf, en de keute der kleuren is bijzonder smaakvol. Wel kleurig op den donkeren grond maar nooit hard. Vooral in dit borduurwerk meenen! we een der beste staaltjes van volks kunst te zien, die nog in.Zeelad aanwezig zijn. Over het algemeen trouwens staat dé Axelsche dracht het dichtst bij de kleurenrijkheid van de oude kleeder dracht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Juli 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenhola Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenhola, Gereformeerde* Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsmi Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsmi Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. De Walle (van Zaamslag.) Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De paardenmarkt te Oostburg, (1 gehouden 22 dezer) is zoo langzamer hand veranderd in een tentoonstellingei keuring van veulens en jonge paardea Handel in paarden of veulens - tenzij de één of andere liefhebber tl fokker eens een of meer dieren koopl heeft niet meer plaats. De tentoonstelling van de vereenigiq „Rust Roest" evenwel wordt hoe langr hoe belangrijker. Op 21 Juli was het veulenkeuring IJzendijke; aldaar waren ingeschreïj 94 stuks en zijn verschenen 64 er wer den voor bekroningen uitgetrokken 21 Te Oostburg waren aangegeven 161 dieren waarvan 90 verschenen; va: deze werden er 38 uitgetrokken vod bekroning. M. Crt. Invoer van fokgeiten van Zwitsersckrai Evenals in voorgaande jaren zuil» de heeren J. Zuurbier te Alkmaar d R. Visser te Berkhout zich in het middel van de maand Augustus naar het Grooi hertogdom Hessen begeven, teneinJ aldaar een aantal fokgeiten en -bokke van het Zwitsersche Saanenras aan' koopen. In geen geval zal de prj van een volwassen geit of bok tot nade op te geven quarantaine-plaats, all onkosten inbegrepen, j 45 te bovf gaan. Ook op deze reis zullen g noemde heeren de medewerking ot vangen van de Hessische Kamer vi Landbouw. Landbouwvereenigingen of partici liere personen, welke fokgeiten wei schen in te voeren, kunnen zich va 5 Augustus wenden tot den heer Zuurbier te Alkmaar. Eeu commissie uit Japan beertb- den heer J. R. te Oosterblokker dn koeien en een 17s-jarige stier vo« 3200 aangekocht.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2