No. 33. Woensdag 23 Juli 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad !0/i\?l 66 i voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. miMIII - CIM IU\Ï. DH blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Een bericht van het Servisch pers bureau geett van den militairen toestand het volgende overzicht De Bulgaren hebben twee legers uit gezonden, één in de richting van Knia- jewats-Zajesar, een ander in de richting van Pirot-Nisj, met het doel het Servische gebied te bezetten. Het eerste leger was 50 bataljons met 120 kanonnen sterk en stond onder bevel van generaal Koetintsjet. Het tweede leger (5de Bulgaarsche divisie) was 56 bataljons met 120 kanonnen sterk en stond onder generaal Petrof. Hun poging slaagde aanvankelijk, toen onze troepen in het Zuiden aan de Bregalnitsa streden maar na dat kort succes kwam ook voor hen de nederlaag. De Bulgaarsche troepen werden voorgoed van onzen grond verdreven. Op hun overhaasten terugtocht vernielden zy de spoorbrug bij Soekowo. Zij deden nog een poging hun krachten te verzamelen bij Wrla Glawa, maar werden door ons geschut vuur sterk gedund. Wij hebben veel Bulgaren gevangen gemaakt, die Servische uniformen droe gen. Ons leger is 20 K.M. ver in het Bulgaarsch gebied doorgedrongen. Het heett den vijand bij Bosiligrad verslagen en door de passen op Kustendil terug gedreven, waar hij thans bezig is zich opnieuw te verzamelen. De Bulgaarsche troepen zijn ook van Egri Palanka weggetrokken. Bosiligrad ligt 20 K.M. ten Noordwesten van Kustendil. Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden.) 39) Alice reed fort Spagnuolo voorbij en sloeg de enge straten der stad in daai, waar de gevels elkander bijna raken, heerscht zelfs midden op den dag een schemerachtig duister, terwijl op andere plaatsen de gloeiende zonnestralen onge hinderd de straat blakeren. Castelnuovo had met alle steden der landstreek en van Dalmatië dit gemeen, dat het gezicht van de zee af veel schooner en verleide lijker is dan het wonen er in. Zij zijn te armoedig, te vervallen en te doodsch, dan dat het wonen in die steden aange naam zou zijndaarentegen biedeD zij den schilder menig tooneel voor zijn penseel, den schrijver rijke stof voor zijne pen. De adem der geschiedenis schenkt leven aan deze oude, vervallen gebouwen en maakt ze aantrekkelijk. Ook Alice Harley maakte die opmerking. »A1 deze ruïnes, deze half-prachtige, half-armoedige paleizen, die vervallen vestingwerken geven toch wat te denken", zeide zij bij zichzelven. »Ondanks een volslagen gebrek aan gemak, vertoef ik toch liever in zulke plaatsen, dan in de De koning van Roemenië is Vrijdag uit het hoofdkwartier naar Boekarest teruggekeerd. Volgens de Weensche Militarische Rundschau is reeds de heele hoofdmacht van het Roemeensche leger, vier legerkorpsen met veel cavallerie, op Bulgaarsch gebied. Het leger rukt op het oogenblik niet verder op, om eenige concentratiebewegingen uit te voeren. Gedurende den heelen dag i3 er Vrij dag een reeks gevechten geleverd op de linie Tzera, Banjatskeui, Grebna, TsjoekagolekTsjarke (evenwijdig met de Bulgaaische grens). In het dal van de Bregalnitsa gaat de opmarsch van de Serviërs langzaam vooruit. De Servische linkervleugel heeft echter den Bulgaarschen linker vleugel omsingeld, die daarop stellingen heeft bezet op de hoogten tusschen Tsjaska en Tsjarewoselo. In de buurt van Egri Palanka hebben de Serviërs mede in onderscheiden ge vechten voordeelen bevochten. Zij hebben zich van de hoogten van Odi- lowo meester gemaakt. De af deeling van Boselograd heeft een hevigen aanval te verduren gehad van een driemaal grootere Bulgaarsche troepenmacht. Na versterkingen te hebben ontvangen sloegen de Serviërs den aanval at. De rechtervleugel van het Grieksche leger is voorbij Newrokop gerukt. De linkervleugel heeft den pas van Trefna bereikt. Het centrum bevindt zich halverwege het dal van de Stroema. Verkenningen hebben uitgewezen, dat de vijand terugtrekt. vervelende, rechtlijnige stratennetten der moderne steden." Dit was geheel in Alice's karakter een uitgesproken neiging tot het buiten gewone, een zucht om af te wijken van den weg, dien vrouwen uit haar stand plegen te gaan, waren haar eigen. Haar vader, graaf Iwan Jerikoff, lag als officier in den Kaukasus, toen zij geboren werd. In deze avontuurlijke streek had zij, met hare moeder de expedities van den graaf volgend, hare eerste jeugd in den zadel of in een tent doorgebracht. Na den dood van haar gemaal vestigde de gravin zich te Petersburg, en vertrok van daar naar Parijs, waar zij met een Fransch tooneelspeler in het huwelijk trad. Voör Camilla begon opnieuw een zwervend leven, maar nu genoot zij er meer van dan de eerste maal. Haar moeder liet zich spoedig van haar tweeden man scheidenzij ging naar Engelaud en later naar Duitschland, waar zij door taal- en muzieklessen in haar levensonderhoud voorzag. By een later oponthoud te Parijs leerde de gravin, die nu reeds op jaren begon te komen, een jongen Montenegrijn kennen, die tot 't gevolg van den prins behoorde; spoedig kwam zij op een vriendschappelijken voet met hem. Camilla, die nu tot een schoonheid 'van den eersten rang was opgegroeid, geraakte daardoor in kennis met den prinsdoor hem kwam zij aan het hof van Cettinje, daar een langer De consuls der mogendheden te Kawala zijn uitgenoodigd zich naar Doxat te begeven, teneinde zich te over tuigen van de ergerlijke wijze, waarop de Bulgaren zich daar zijn te buiten gegaan de pl 'ats moet volslagen ver woest zyn. 2500 inwoners zijn vermoord. De nationale vergadering van Arme niërs heeft met gesloten deuren over de voorvallen te Rodosto beraadslaagd. In den loop der gedachtenwisseling ver klaarde men, dat het getal slachtoffers grooter was dan officieel is opgegeven. N. R. Crt. BELGIË. De Hollandsche Kolonie te Antwerpen zal de 100ste verjaring van Neerlands onafhankelijkheid op 30 Aug. feestelijk herdeüken. De heer J. van den Berg, consul generaal der Nederlanden, is eere-voorzitter van het inrichtingscomité, meldt de Antwerpsche correspondent van de Axp. ENGELAND. De houding van de dokwerkers te Leith, die staken om opslag te krygen, is zoo dreigend geworden, dat de troepen last hebben gekregen zich gereed te houden. De admiraliteit heeft de oorlogs schepen verwittigd, dat zij ieder oogen blik bevel kunnen krijgen matrozen aan land te zetten om het leven en de eigendommen der ingezetenen te be schermen. Avp. ZUID AFRIKA. Volgens de Daily Mail is de toestand aan den Rand veel minder" goed dan de Zuid Afrikaansche regeering het doet samenwonen met hare altijd nog zoo ijdele en behaagzieke moeder haar niet beviel. Door haar ondernemingsgeest, haar moed en hare geschiktheid, om groote vermoeienissen te verdragen en zich in alle levensomstandigheden te schikken, was zij in het oog der hier verkeerende Russen de aangewezen persoon, om de Slavische beweging in de hand te wer ken. Door bemiddeling dezer heeren kwam zij in geheimen Russischen dienst zij verliet de hoofstad der Zwarte Bergen, en nu begon er een nieuw nomadenleven, rijk aan avonturen en merkwaardige voorvallen. Zij doorreisde Servië, Bosnië, de Herzegowina, stelde zich in verbinding met de Albaneezen, deed herhaaldelijk een reis naar Petersburg, vertoefde van tijd tot tijd te Berlijn en te Weenen, en was steeds in de eerste militaire en diplomatieke kringen een welkome gast. Haar uitgebreide taalkennis, haar muzi kale talenten, het eigenaardige waas van geheimzinnigheid dat haar omgaf, en bovenal haar verblindende schoonheid, die zij, als het noodig was, vergrootte door een verleidelijke coquetterie, die echter nooit de grenzen der betamelijk heid overschreed, openden haar niet alleen ieder huis, maar maakten haar het sieraad en het middelpunt er van, Waar zij zich vertoonde, won zij ieders genegenheid, meer dan één hart was voor haar in liefde ontbrand, maar hoe vreemd voorkomen. De spoorwegmannen schy- nen besloten binnen een week te staken, als hun eischen niet worden ingewilligd. Zij vorderen o.a. een vaste en uniforme loonregeling met geregelden opslag op alle sporen in de Unie. Verder een permanente commissie van onderzoek naar grieven van het personeel. De regeering acht sommige der eischen onaannemelijk. Ook de houding der inboorlingen, die in de mijnen werken, geeft reden tot ongerustheid. Als het tot een nieuwe staking in de mijnen komt, zou het plan bestaan alle inboorlingen naar huis te zenden en de mynen te sluiten. Onder de blanke mijnwerkers heerscht ontstemming over het ontslag van 15 werklieden der Nieuw-Modderfontein- mijn, die zich tijdens de afgeloopen staking erg hebben laten gelden. De regeering neemt reeds uitgebreide maat regelen van tegenweer en heeft plannen voor de bescherming van openbare ge bouwen en spoorwegen door de troepen uitgewerkt. Avp. CHINA. De Times verneemt uit Peking, dat de stand van zaken ontegenzeggelijk hoogst ernstig is. .De troepen uit Nan king hebben zich bij de opstandelingen uit het Zuiden gevoegd, die onder gene raal Hoeang-sing noordwaarts langs den Poekoa-spoorweg rukken. De opstande lingen in het Zuiden hebben Tsen- tjoeng-hsoean tot opperbevelhebber be noemd. Joeansjikai beschikt over 20.000 man uitstekende troepen uit het Noorden afkomstig, die in het dal der Tangtse het ook klinken moge, nog nooit was haar een huwelijksvoorstel gedaan. Men dweepte met haar, was tot stervens toe op haar verliefd, maar de gedachte om haar te huwen had nog niemand gekoe sterd, ten minste met uitgesproken. Alice had er reeds vaak over gedacht, hoe het eigenlijk kwam, dat zulk een gevierd meisje als zij nog nooit gevraagd was. Zij had zich zei ven op deze vraag steeds het verstandige en juiste antwoord gegeven, dat zij het den mannen niet kwalijk kou nemen, want geheel haar avontuurlijk leven bood weinig uitzicht op een gelukkigen echt. MiddelerwyT was zij ouder geworden, en de overtuiging drong zich bij haar op, dat het nu ernstig tijd werd aan een huwelijk te denken, te meer, daar zij zonder middelen was, en het honorarium der Russische regee ring wel eens kon ophouden, als men haar niet meer noodig had. Wat dan? Hoe eenvoudig Camilla Jerikoff voor 't oogenblik Alice Harley i-r ook in hare eischen was, zoo dacht zij er toch volstrekt niet aan, om later een ingetogen oude vrijstersleven te leiden. Neen, zij had andere idealen van de toekomst, zij wilde genieten in één woord, zy wilde leven. Daartoe waren middelen noodig, die zij niet bezat en om deze te verkrijgen, moest zij trouwen. Wel was zij er eigenlijk niet toe genegen, haar hart had nog nooit gesproken en hare gedachten hielden

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1