No. 32. Zaterdag 19 1913. 29e «iaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F EUIL LETON. Ds dochtsr van den Spion. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. courant DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. Er wordt melding gemaakt van het verhaal van een gedeserteerd Bulgaarsch officier, volgens wien in Bulgarije sterke binnenlandsche ontevredenheid heerscht die in het leger tot uiting was gekomen in muiterij. Zijn mededeelingen worden bevestigd door een bericht, dat de Sttd8lawische Correspondenz langs een omweg uit Sofia ontvangen heeft. Het loopt over den toestand daar van den 4den tot den 9den Juli en begint met de mededeeling, dat de regeering over Sofia den staat van beleg heeft afge kondigd, die zeer streng wordt gehand haafd. De bevolking weet, behalve uit de officieele mededeelingen van het ministerie van oorlog, niets over den toestand op het oorlogsterrein, want de soldaten te velde mogen niet aan hun familie schrijven. Ook worden geen gewonden naar Sofia gebracht, om mondelinge mededeelingen te voor komen. Het is der regeering, door alle ongun stige berichten achter te houden, tot nog toe gelukt, de orde te bewaren, echter zijn er geruchten over onlusten op het land, waar hongersnood moet heerschen. Het is zeker dat zich bij eenige korpsen muiterij heeft voorge daan. In militaire kringen is men over de houding van het kabinet Danef zeer verstoord. Met den vrede schynt het niet zoo'n vaart te loopen als de telegrammen van gisteren deden verwachten. Men Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden.) Hij haalde daarbij zijn brieventasch voor den dag en reikte hem ten afscheid een banknoot toe. Stefan beet zich op de lippen en riep Jusu om naderbij te komen. »Geef dat aan PikoHet komt hem eer toe dan mij." Vol eerbied nam hij zijn muts af voor de Signora. Den baron geen afzonderlij ken groet waardig oordeelende, wendde hy zijn paard, gaf zijn begeleiders een wenk hem te volgen, en reed weer den zelfden weg terug, dien zij zooeven geko men waren. »Een lichtgeraakte, kwalijknemende knaap?" zeide Similoff tot Alice. »Als hij in den omgang met u, Miss Harley, even lastig was, zijt gij niet te benijden geweest." Alice maakte een hoogmoedig, afwijzend »Ik heb wel gezorgd, dat hij zijne positie als knecht niet uit het oog verloor en daardoor is het ook zeer goed gegaan." Similoff knikte toestemmend. »Voor eene dame is dat nog eens ge makkelijker, de kareis hebben meer ontkent te Belgrado, dat er Bulgaarsche gevolmachtigden zijn aangekomen en Pasjits is, naar men moet aannemen, na zijn onderhoud met Wenizelos, naar het Servische hoofdkwartier te Uskub teruggekeerd. Het krijgsbedrijf zal dus de eerste dagen althans nog wel niet ophouden, misschien ook willen de Serviërs nog voor het sluiten van den vrede een beslissenden slag leveren. De Frankfurter Zeitung verneemt ten minste uit Belgrado, dat de kans, dat de vrede nog voor de inneming van Kustendil tot stand komt, geringer wordt. De kroonprins moet op Bulgaarsch gebied een concentrische beweging tegen Kustendil ondernemen. De correspondent van de Times te Sofia meldt, dat Bulgarije de vredes voorwaarden, die Servië en Griekenland stellen, belachelijk vindt. Immers zy maken daarbij aanspraak op de ver deeling van groote gewesten ten O. van de Wardar en ook in West-Macedonië. Dergelijke voorwaarden zouden begrij pelijk zijn, indien de Bulgaren overal verslagen waren en indien de vereenigde Serviërs en Grieken Sofia bezet hadden, maar dat is allesbehalve gebeurd. De Bulgaarsche hoofdmacht is, zoo heet het, niet eens slaags geweest. Integendeel, is een Servische legermacht met groote verliezen teruggeslagen, toen zij den spoorweg KustendilSofia trachtte te vernielen. Er zijn weer 1000 Servische gewonden te Sofia aangekomen, waar door hun aantal tot 2500 is toegenomen. Volgens de Neue Freie Presse heeft de consul-generaal van Oostenrijk-flon- respect voor haarmet ons mannen stellen zij zich op gelijken voet, daar zij wel weten dat zij door de revolutionnaire bewegingen in ons voordeel werkzaam zijn. 'tls ongelukkig, dat de beschaving meer en meer bij hen veld winteen groot deel van het kinderlijk-onschuldige, dat hen vroeger alleen verliet als zij gingen rooven en moorden, is verloren gegaan. De gewoonte, dat welgestelde jongelieden een tijdlang naar Parijs gaan, maakt het nog ergermet een vernisje van beschavingkomen zij in hun wild vaderland terug, waar het hun na tuurlijk niet meer bevalt, daar zij het beter gewoon zijn. Zij meenen dan op het leven aanspraken te kunnen doen gelden, die de maatschappy hun niet kan toestaan. Ieder wil zich aanstellen als een halve vorst 1" Alice was het volkomen met hem eens. Similoff had het paard bij den teugel genomen en leidde het den steilen weg af, terwijl hij zich al dien tijd ongestoord met de jonge dame onderhield. Zij ge voelde zich oogenschijnlyk in het mannen- costuum zeer op haar gemakhare be wegingen waren vrij en ongedwongen. Niemand zou in haar eene jonge dame vermoed hebben. Alleen toen Alice, wegens de steeds toenemende hitte, het geborduurde vest van voien los maakte, werden de zachte golvende lijnen van een prachtig gevormden boezem zichtbaar. Similoff kon niet nalaten er een blik garye te Saloniki het volgende telegram ontvangen van den consul te Seres Vrijdagmiddag hebben geregelde Bul gaarsche troepen een aanval op mijn huis gedaan en dwongen mij, mijn gezin en een aantal personen die er een wijk plaats hadden gezocht, het te verlaten. Men voerde ons buiten de stad, ons huis werd in brand gestoken en allen, die met my waren, ook vrouwen en kinderen, met ddh dood bedreigd. Eerst na betaling van een aanzienlijk losgeld liet men ons vrij. Ik ben met mijn gezin dakloos, wij hebben zelfs geen kleeren. Alle Oostenrijksch-Hongaarsche staatsdienaren, behalve Biron, die Don derdag door de Bulgaren is vermoord, verkeeren in soortgelijken toestand. De Grieksche troepen hebben Seres Vrijdag avond bezet en er aanstonds een veilig heidsdienst ingesteld. Thans heerscht er orde. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Uit Rathenow wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind Door de nalatigheid van een spoorwegwachter heeft Woensdagochtend hertog Ernst August van Brunswijk met zijn eskadron huzaren op den overgang van de spoor in groot gevaar verkeerd. Toen het eskadron met het muziekkorps voorop uitrukte om te excerceeren, stonden de boomen bij Rathenow-Bamme open. Het muziekkorps was den overweg reeds over, toen de prins en zyn adjudant plotseling op 100 M. afstands een snel trein zagen aankomen. In een oogwenk joeg de prins zijn paard terug en bracht de ruiters tot staan. Het gelukte hem van bewondering op te werpen, Alice bemerkte dit en maakte dadelijk de nestels weer vast. Zij gingen verder in den loop van het gesprek, dat over de toestanden liep, zooals Alice die op hare reis bevonden had, legde Similoff, die op het oogenblik werkelyk niet meer aan het geslacht zijner beschermeling scheen te denken, zijn hand op haar schouder. Nauwelijks was dit geschied, of het werd hem duidelijk wat hij deed dadelijk trok hij zijne hand terug, de aanraking van het vrouwenlichaam scheen hem als 't ware te electriseeren. Zoo oud als hij was, en hoezeer ook gewoon in den omgang met vrouwen door haar begunstigd te worden, dit kleine inter mezzo maakte hem zóó verlegen, dat hij een weinig verward het gesprek hervatte. Dit ontging Alice niet, een betooverend lachje speelde om haar mond, zij zag tot hare vreugde, dat ook bij hem een man op leeftijd, de invloed, dien zij steeds op het sterkere geslacht maakte, zich deed gelden. Maar het lachje van zelfbewust heid verdween even spoedig als het ge komen wasvolkomen rustig, alsof zij de aanraking zijner hand niet gevoeld had, vervolgde zij het gesprek. »Castelnuovo is zeer lief gelegen," zeide zij onverschillig, met de hand voor zich uit wijzende. Baron Similoff wist niets beters te doen, dan zich te verdiepen in de landelijke bekoorlijkheid van het plaatsje, en zoo kwamen zy aan de poort op deze wyze een groot ongeluk te verhoeden. De spoorwegwachter had vergeten de boomen op tijd naar beneden te laten. Te Berlijn heeft zich een voor dezen tijd van het jaar buitengewoon groot getal werkloozen op de arbeidsbeurs aangemeld. Onder hen zijn alleen 4727 houtbewerkers. Te Munchen is de werkloosheid ook zoo groot, dat het magistraats-college besloten heeft, den directeur voor open bare werken op te dragen om arbeids gelegenheid te verschaffen. Verder zal men aan den minister van verkeers wezen verzoeken, om het verbouwen van het groote station, waarvoor de credieten reeds zijn toegestaan, te be spoedigen, en aan den Beierschen minister van oorlog, om zoo spoedig mogelijk te laten beginnen aandenieuwe kazernes, die volgens de legerwet noodig zullen zijn. Het wrak van de torpedoboot S 178, die eenige maanden geleden overvaren en door midden gesneden was, is Dins dagmiddag te Wilhelmshaven binnen gesleept. Vooraf had men den com mando-toren weggenomen, waardoor het wrak een halven meter hooger kon opgetrokken worden. Men zal in de eerste plaats de lijken, die nog in de boot zyn, te voorschijn halen. De firma Fried. Krupp te Essen zal een nieuwe fabriek bouwen voor het persen van projectielen. Zij zal ettelijke millioenen mark kosten. N. R. Crt. bij het fort Spagnuolo. »Daar rechts licht mijne villa, miss Harley rijd nu alleen verder, ieder kind zal u den weg naar het huis van deu baron wijzen mijne dochter zal u ontvangen. Uw bagage is aangekomen als gij van kleedereu verwisseld hebt, zal Marie Esther u in uwe logeervertrekken brengen". Alice knikte toestemmend. vEn zal ik u heden niet meer zien vroeg zij. »Ieder uur zijt gij ons welkom gij behoeft slechts aan mijne dochter te zeggen wanneer gij wenscht te dineeren." »Dus tot weerziens Similoff hield de sierlijke hand, die nu een weinig door den zonnegloed verbrand was, in de zijne, een oogenblik bewonderde hij de klassieke vormen dezer lange, voorname vingers, toen drukte hij er een kus op, en liet de jonge dame alleen de poort binnenrijden. Onder de schaduw van een granaatboschje bleef hij staan, langen tijd keek hij haar na. »Een prachtige vrouw een prachtige vrouw riep hij in bewondering uit. Hij was verstrooid, of liever gezegd, al zijn gedachten waren op één punt gericht hoezeer hij ook zijn best deed zijn geest met andere zaken bezig te houden, de slotsom van zijne overpeiuzingen was steedsAlice Harley. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1