Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. onderofficieren en gewezen onderofficie ren van marine en leger, een hotel houder en beambten van het marine arsenaal. Hoofdschuldige schijnt te zijn de sergeant-majoor Schmutz. Een huis zoeking heeft aan het licht gebracht, dat deze talrijke militaire geheimen aan het buitenland heeft verraden. Tevens bleek, dat Schmutz in den loop der laatste drie jaren van een medeplichtige, een hotelhouder, 30.000 kronen uitbe taald heeft gekregen. Bovendien is per postkantoor Pola door een onbekenden afzender een bedrag van 40 a 50.000 kronen aan het adres van den hotel houder verzonden. Avp. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft Vrijdagoch tend met dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, die reeds op Het Loo" ontvan gen werd, andermaal ten Paleize te Den Haag geconfereerd en hem opgedragen een nieuw ministerie samen te stellen, gevormd uit de geheele Linkerzyde. Dr. D. Bos werd 13 Sept. 1862 te Groningen geboren, studeerde aan de universiteit aldaar, promoveerde in 1888 tot doctor in de wis- en natuurkunde, na reeds in 1883, als candidaat, tot leeraar aan het gymnasium te Win schoten te zijn benoemd. Hij werd in 1890 medeoprichter der Ned. Hypo theekbank, waarvan hy nog directeur iswerd in 1893 lid van den Raad te Winschoten was van 18951901 arr. schoolopziener in het arrondissement Winschoten. Van 1901 tot heden was hy Kamerlid. Ook op journalistiek gebied is de heer Bos bekendhy is o. a. redacteur van Vragen de» Tijd». Dr. Bos is ridder van den Ned. Leeuw en commandeur der Oranje Nassau-orde. Enkele bladen wyden een korte beschouwing aan het feit, dat dr. D. Bos door H. M. de Koningin de Kabinets formatie is opgedragen. Het Hbld. acht het een zeer moeilijke taak, welke dr. Bos, „die in het Kabinet wel den voorzitterszetel zal innemen, op zich genomen heeft.'' En het wyst op het lot dat het Kabinet De Meester trof. „Doch dr. Bos durft het aan. Hij, ervaren partyman en parlementariër, wil als leider van een linksch ministerie optreden. En dan moeten wij dadelijk erkennen, dat de keus van den persoon een bijzonder gelukkige is. Wij doelen daarmede niet zoozeer op de algemeen erkende bekwaamheden van den heer Bos. Wel op zyn geheele persoonlijk heid. Het Vod. zegt, dat het bericht dezer opdracht door de groote meerderheid van ons volk met bijzondere voldoening zal worden vernomen. Het feit, dat aan den leider der kleinste groep ter linkerzijde en niet aan dien der grootste (de „Liberale Uniö") de Kabinetsformatie is opgedra gen, staat, volgens het blad, „in verband met geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van den heer Goeman Borgesius in de maanden, voorafgaande aan en tydens de ver kiezingen", die echter nu al wat beter is. „Afgezien daarvan verheugt het ons, zegt het „Vad.", om meer dan eene reden, dat het juist dr. Bos is aan wien de opdracht te beurt viel. „Dr. Bos toch is een staatsman, die een positie van gezag in de linkerzijde inneemt, en die wegens zyne bekwaam heid en zijn hooge karaktereigenschap pen dé achting van alle partijen geniet. Hij is een der beste krachten van de linkerzyde, maar niet wat men gewoon is een partyman te noemen. In dit opzicht gaat van het feit, dat de opdracht juist aan hem werd gedaan, een ver zoenende klank uit." Ook de Telegraaf is met de keuze van dr. Bos als Kabinetsformeerder zeer in genomen. „Wanneer het dezen gezaghebbenden staatsman gelukt, een Kabinet te vor men, en hy zelf als Minister optreedt, zal getuigd kunnen worden, dat het wordt geleid door een man van besliste, zelfs vurige overtuiging, maar iemand, in wiens blazoen altijd het woord gema tigdheid met gulden letteren heeft geprijkt. De naam van dr. Bos heeft voor geen enkelen tegenstander een uittartenden of een uitdagenden klank. Integendeel, men heett aan de rechterzijde het be leid van dit Kamerlid, van wien, hoe scherp omlijnd van beginsel hij ook is, elk spoor van fanatisme vreemd bleef, altyd getoond te waardeeren. Naar het Volk verneemt, heett mr. Troelstra van den Kabinetsformateur dr. Bos, het verzoek ontvangen om zitting te nemen in een ministerie tot Grondwetsherziening op den grondslag van de socialistische herstemmings- eischen en strekt het aanbod zich uit tot 3 socialistische ministerportefeuilles. AXEL, 15 Juli 1913. Nauwelijks telden we weer een paar mooie zomersche dagen of het is al weer mis. Menigeen hoopte reeds, nu de lucht zich zoo strak zette, dat we wel enkele weken echt zomer zouden krijgen, zij het ook, dat we ons dan wat lastige warmte moesten getroosten, maar dat is dan ook maar enkele uren per dag. Want zoodra niet is de dag taak afgeloopen ot men begeeft zich in de avondkoelte, om dan nog eenigen tijd te wandelen of op stoel of bank bij familie of buren te vertoeven. Als aangename afwisseling daarin dient dan voorzeker zoo'n uitvoering of concert op de markt. En reeds meermalen is er ten overvloede op gewezen, dat men dat toch naar waarde op prijs moest stellen. Velen toch ver laten vaak met ergernis het marktplein, omdat men aan de muziek niets heeft, overstemd als zij wordt door het gegil en gejoel van jongens en meiden. De jeugd noemt men dat, maar het is veelal die jeugd, die niet meer luistert naar den „meester" en meent zijn eigen wil te kunnen volgen. Zoo ook jl. Zaterdagavond. De direc teur van „Orelio" vond het blijkbaar te warm om zijn gezelschap binnen de vier muren te doen galmen en liet daarom de zangvereeniging eenige num mers uitvoeren op de kiosk op de Markt. Maar schreven we reeds, dat de muziek vaak wordt overstemd, niet minder is dit het geval geweest met de zang. Accoord hoorde men niet, wel nu en dan de een of andere meer uitkomende partij. We kunnen ons dan ook ver eenigen met de klacht van den inzender van het ingezonden stuk in dit nummer en hopen met hem op algemeene mede werking van publiek tot verbetering van dien toestand. We gelooven dat dan ook de taak der uitvoerders meer dankbaar worden zal en het aantal uitvoeringen vermeerderen. Evenals de heer J. M. Oggel door het Chr. muziekgezelschap „Hosannah" werd gehuldigd bij zijn herkiezing als lid van den gemeenteraad alhier, zoó kreeg ook de heer A. E. C. Kruijsse zijn serenade vanhetfanfarengezelschap „Concordia", toen bekend was, dat hij meerderheid van stemmen had ver kregen. Beide heeren werden geluk- gewenscht door de respectievelijke be sturen en beide heeren wisten ook dit bewijs van belangstelling naar verdienste te beloonen. Natuurlijk brengt zoo'n serenade op een verkiezingsdag heel wat levendig heid in de anders toch stille Axelscbe gemoederen. Ofschoon men het noodig achtte zelfs de politie te doen surveilleeren, hooiden we toch niet, dat daartoe eenige aan leiding was gegeven. Bij de Vrijdag te Zaamslag ge houden herstemming voor een lid van den Raad stemden 592 van de 630 kiezers. Van onwaarde waren 7 bil jetten. Herkozen is de heer J. de Putter (a. r.) met 304 stemmen. De heer A. Dees (lib.) verkreeg 281 stemmen. De heer G. J. Maas, hoofd der o. 1. school in den Groot Huissenpolder, gemeente Zaamslag, staat als No. 1 op de voordracht voor onderwyzer aan eene o. 1. school te Delft. Tem. Crt. By het zwemmen in het kanaal te Neuzen is een 22-jarig Russisch matroos van het Engelsche stoomschip „Fulmar" verdronken. Na 10 minuten dreggens werd de matroos opgevischt. Alle pogingen tot het opwekken der levensgeesten waren tevergeefs. M. Crt Het einddiploma voor de hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Vlissingen is o. m. uitgereikt aan den leerling D. J. Dees, van Ter Neuzen. -- Aan den kommies le kl. J. J. Vijverberg te Hulst is met 15 dezer eervol ontslag verleend. De overdracht vanhetontvangkantoor Oostburg is op 1 Sept. bepaald. Bel. Ambt. Door de zorgen van een comité werd door den vliegenier Crombez Zon dag te Sas van Gent een vliegdemon- stratie gehouden. Het weer was zooals men dat voor zoo een gelegenheid slechts wenschen kan. Ongeveer half zeven arriveerde de heer Crombez uit Gent in een mooie vlucht, toegejuicht door de duizenden toeschouwers. Na de luchtpostkaarten te hebben aangenomen vertrok hij, na een kringvlucht over Sas van Gent weer terug naar Gent. Wegens een dreigende onweerslucht in het zuiden wenschte hij spoedig terug te keeren. M. Crt. H E R IJ K der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Sas van Gent: voor Philippine 16 Juli. Voor Sas van Gent 17 en 18 Juli en 19 Juli des voormiddags. Westdorpe 29 Juli. Zuiddorpe: voor Zuiddorpe en Overslag 30 Juli. Zaamslag 31 Juli en 1 Augustus des voormiddags. Axel: voor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7 en 8 Augustus en 9 Augustus des voormiddags. Voor Koewacht 5 Augustus des voor middags. Hulst: voor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormid dags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. Rapenburg: voor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Voor Stoppeldijk 26 Augustus. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kloosterzande: voor OssenisSe 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des na middags, 29 Augustus en 30 Augustus des voormiddags. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Juli 1913. F. R., P. Pz., 69 jaren, schipper, en F. R., 41 jaren, schipper, beiden wo nende te Philippine, beklaagd van over treding van het visscherijreglement (het visschen van mosselen met iemand van vreemde nationaliteit aan boord) zyn vrijgesproken. Beide vonnissen met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes. By bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburgisreehts- ingang verleend met bevel tot gevangen houding en instructie tegen C. v. K., 25 jaren, varensgezel te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van landlooperij. Gisteren heeft de Koningin, vergezeld door den Prins, bezoek aan Brabant's hoofdstad gebracht. Hoewel het niet- officieele karakter van dit bezoek ge ëerbiedigd is, heeft het vorstelijk echt paar toch de hartelijkste blijken van sympathie mogen ontvangen. Per auto reed het hoog gezelschap naar het gebouw der tentoonstelling van oud kerkelijke kunst. Na afloop van het dejeuner vertrok ken de hooge bezoekers per auto naar Tilburg, waar de verschillende gebou wen der tentoonstelling werden bezich tigd Tal van bouquetten werden aan geboden. In de nijverheidszaal bood de heer Van Schijndel van de Kon. schoenfa briek te Waalwijk een paar elegante laarsjes voor het Prinsesje aan, terwyl de firma J. van Delft een fijn gewat teerde poppenwagen aanbood. Om 6 uur vertrokken de Koningin en de Prins weer per trein van 's Her togenbosch naar Het Loo. Kleptomame Het Vad. vertelt Op de markt te Den Haag verdrongen zich Maandag om een goederenkraam een aantal op een koopje beluste juffers. De koopman, druk in de weer en steeds pratende met kooplustigen, om zyn waren van de hand te doen, bleek iemand te zijn, die zich niet makkelyk liet foppen, als men het zoo noemen mag, want plotseling wendde hy zich tot een op het punt van vertrek stamde juffrouw, met de vraag, of zij ook iets noodig had. De juffrouw schudt het hoofd ontkennend. Heusch niet? zoo de koopman. Neen koopman, heusch niet. Niet, juffrouw, heuschelyk niet? H e u s-c-h De juffer wil nu vertrekken, doch de koopman schiet van achter zijn kraam naar het vrouwtje toe en rukt haar de reticule uit de hand. 't Publiek, verschrikt door het vreemde doen van den koopman, staart medelydend de juffrouw aan. De koopman ging echter bedaard weer achter zijn kraam en ouder het openen van de reticule zeide hy Nu zal ik bet publiek eens wat laten zien. Dat is een klos garen, dat is de tweede, dat is een stuk linnen band en dit is een knot sajet. Het publiek begrijpt nu het buiten gewone doen van den koopman en deze gaf de juffer een ongezouten schrobbeering onder goedkeurend ge mompel der omstanders. Juffrouw met verlegen gezicht af. Een zeldzaam natuurverschijnsel. Uit Valencia meldt de Matin een zeldzaam natuurverschijnseleen vuurzuil van ongeveer 100 M. hoogte zette alles wat binnen zijn bereik kwam in vlammen, zoodat in de omstreken zeer aanzienlijke schade is aangericht en tal van tuinderijen en boomgaarden in de asch zijn gelegd. Na de verdwijning vau het verschijnsel werd een zeer sterke kruitlucht waarge nomen, zoodat men vermoedelijk met een regen van meteoorsieeuen te doen heeft gehad. De bewoners van het dorpje Alcocer, in de onmiddellijke nabijheid der getei sterde streek vluchtten, door het zeldzame verschijnsel verschrikt, in alleryl naar de kerk. Tegelijkertijd woedde boven de dorpen Benairtes en Cuartie een hevige storm, vergezeld van een regen van steenen, waarvan sommigen zoo groot als een sinaasappel en bijna 1 K.G. zwaar waren. Op verscheidene plaatsen lagen deze steenen meer dan 15 c.M. hoog.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2