No. 31. Woensdag 16 Juli 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Ds dochter van den Spion. AXEI SOI D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrUdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. Na de laatste krijgsbedrijven, die schitterend werden bekroond door de overwinning bij Istip, bevindt zich het leger van generaal Kowatsjet in Mace donië op den terugtocht. Van Zajesar (40 K.M. van den Donau) af tot Rado- witsa in Macedonië toe, wijken deBul- gaarsche troepen voor den opmarsch van de Serviërs van het Westen en Zuid-Westen en van dien van de Grieken van het Zuiden en Zuid Oosten. De Grieken hebben Seres bezet. Het Bulgaarsche leger heeit bij het verlaten van Seres 70 Grieksche nota belen meegenomen, waarvan zij er 20 na de afschuwelijkste folteringen hebben vermoord. De bisschop en de 30 notabelen van Dojran zijn niet te Seres aangekomen de Bulgaren moeten hen onderweg hebben vermoord. Voor dat de Bulgaren Demir Histar ontruimden, brachten zij den Griekschen bisschop, twee Grieksche priesters en ruim 100 Grieksche notabelen byeen, schoten hen dood en begroeven hen heimelijk. Prins Nicolaas heeft den correspondent van de Times te Saloniki telegrafisch uitgenoodigd om zich van dat feit te overtuigen en het wereld kundig te maken. De Grieksche regee ring protesteert uit naam der mensche- lgkheid tegen die gruwelijke daad. Uit Koemanovo wordt aan de Berl. Ztg. a. M. geseind Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden.) VII. Langs het steil afloopende bergpad naderden met stof bedekte ruiters de poort van Castelnuovo. Baron Similoff scheen lang op hen gewacht te hebben, want toen hij hen zag, wenkte hij uit de verte met een doek en maakte zich gereed om hen tegemoet te gaan. Stefan, die het eerst dezen groet opmerkte, verbleektemet een nijdigen ruk hield hij zyn zwaar beladen paard in. »Dat is tegen de afspraak, Signora," zeide hij met trillende stem. »Gij hebt mij beloofd, dat ik dezen avond in uw gezelschap mocht doorbrengen, en daar ginds staat de baron, die u blijkbaar wacht." Nu hield ook de Signora haar paard in en keek in de aangeduide richting; zij deed alsof zij schrok en den heer Similoff eerst nu bemerkte, hoewel zij hem reeds eerder dan Stefan gezien had. >Dat spijt mij, Stefan, geloof mij, ik zou zoo gaarne vandaag nog wat met u hebben gepraat. Wij zijn zulke goede reismakkers geweest, niet waar, Stefan Zooeven wordt hier een ongehoorde, tegen alle volkenrecht indruischende gebeurtenis bekend, welke door Bul gaarsche troepen is bedreven. Bul gaarsche soldaten hebben zich nl. in Servische uniformen gestoken, terwijl andere Bulgaarsche soldaten vrouwen- kleeren aantrokken. Op deze wijze vermomd, hebben zij de Servische laza retten overvallen en de gewonden ver moord. Twee der als Servische soldaten verkleede Bulgaren trachtten het hoofd kwartier binnen te dringen om den generalen staf te vermoorden. Zij ont gingen evenwel de opmerkzaamheid der wachtposten niet en werden aan gehouden. Meermalen werden ook ko- lonnes van het leger door dergelijke verkleede benden overvallen. In de omgeving van Istip vond men na het vertrek der Bulgaren de bronnen en rivieren door cholerabacillen besmet. Ten opzichte van de stappen door Bulgarije ten behoeve van bemiddeling ondernomen, neemt men te Belgrado het volgende standpunt in. In verband met den militairen toe stand van het oogenblik, kan er van een wapenstilstand geen sprake zyn, voor dat eenige militaire maatregelen zijn ten uitvoer gebracht, die nood zakelijk zijn voor de veiligheid van de Servische grenzen. Voorts moet Servië, zoodra het gun stige oogenblik daarvoor is aangebroken, er met kracht op aandringen, dat de onderhandelingen rechtstreeks tusschen de oorlogvoerende partijen worden ge voerd. Servië, dat nu al voornamelijk Zij blikte hem vol liefde aan, maar de jonge Ciivoscië staarde recht voor zich uit. >En moet ik ook heden nog als makker van u scheiden, Signora Moet ik terug- keeren, zonder de zekerheid te hebben uwe liefde te bezitten De dame schudde lachend het hoofd. »Wel, Stefan, gij vergeet wat gij mij beloofd hebt, en gij doet, alsof er van een afscheid voor eeuwig sprake was. Weet gij niet dat wij trouwe boodschap pers noodig hebben Wie zou die taak beter vervullen dan Stefan Karovache- witch, en op een tocht meer of minder naar Castelnuovo, al is het bericht ook niet zoo belangrijk, komt het bij u wel niet aan De roode lippen lachten schelmsch en de heldere oogen zagen hem zoo veelbe lovend aan, dat de ontevreden trek op Stefans gelaat een weinig minder werd. »Ik mag dus komen, Signora maar naar wie moet ik vragen, ik weet nog altijd uw naam niet Zij lachte, niemand kon zoo verleide lijk lachen als ^ij. »Kijk eerst vroolijk zoo, weg met dat ontevreden gezichtZiet gij, zoo wil ik u zien, den vriendelij keu Stefan wil ik in herinnering houden en niet den ontstemden Een glans van geluk lag op het gelaat van den jongeling. Vraag maar naar lady Alice Harley 1" ter wille van de belangen van de Bul garen in oorlog is, kan niet toelaten, dat Bulgarije dien oorlogstoestand door eindelooze onderhandelingen nog onbe- paalden tijd laat voortduren. Als Bulgarije dus waarlijk vrede wenscht, moet het den rechten weg inslaan, want die is het veiligst en het kortst. Toen de Russische gezant Pasjits in kennis had gesteld van de mededeeling van zijn regeering, waarin deze Servië den raad geeft om vrede te sluiten, heeft deze geantwoord, dat hy overleg zou plegen met het opperbevel en met de bondgenooten van Servië. Men verneemt uit geloofwaardige bron, dat de oorlogvoerende partijen Rusland ook macht zullen geven om een middel te zoeken, geschikt de vijandelijkheden te doen staken. De opmarsch van de Roemeensche troepen in de richting van Toertoekai en Baltsjik gaat voort overeenkomstig het vastgestelde plan. Het reizigersverkeer is op den spoor weg van Peteshti tot Geurgewo tot den 15den Juli gestaakt. De correspondent van de Köln. Ztg. te Sofia verneemt uit de kringen van de regeering, dat Bulgarije Roemenië herhaaldelijk rechtstreeks en door tusschenkomst van Oostenrijk den prijs heeft gevraagd van zijn onzijdigheid, maar nooit een duidelijk antwoord heeft ontvangenmisschien heeft Roemenië met het oog op de vriendschappelijke gezindheid vaü Oostenrijk voor Bulgarije Alice goddelijke Alice mompelde hij bij zich zeiven. »Daar komt baron Similoff!" zeide zij kortaf, bijna bevelend, en wees daarbij met de rijzweep naar de rots, die den Rus een oogenblik aan het gezicht had onttrokken. Een gevoel van jaloerschheid, tegenover den vreemdeling, die nu het geluk zou hebben dagelijks met baar om te gaan, welde op in Stefan's borst, hij was niet in staat den baron vriendelijk te begroeten. Alice verhaastte een weinig den gang van haar paard. »Gij behoeft mij uw naam niet te noemen, baron Similoffwie, behalve gij, zou zich op den zonnigen weg be vinden Zij reikte hem van het paard de hand. »Gij hebt goed geraden, Signora wees welkom in Castelnuovo." Alice was genoeg vrouw om te bemer ken, met welk een onderzoekenden blik de baron haar opnam, het ontging haar evenmin, dat zyn trekken een onverholen bewondering uitdrukten, die nog scheen toe te nemen toen zij vlug en behendig uit den zadel sprong. >Gy behoeft voor den wakkeren Stefan geen geheim te hebben, baron; hij is in alles ingewijd en weet dat ik Alice Harley heetal had hij het niet geweten, dau hadden wij hem nu toch met mijn geslacht bekend moeten maken, want ik heb hem juist als vasten boodschapper aangenomen." ook aan dat land geen duidelijke eischen overgebracht. Met betrekking tot de onderhandelingen met Turkije is de Bulgaarsche regeering niet zeker, dat ook van Turkije's kant geen moeielijk- heden zullen rijzen. Nu het zich tegen vijf staten moet verdedigen, legt Bulga rije zijn aangelegenheden in handen van de groote mogendheden. De Köln. Ztg. verneemt uit Boekarest De opmarsch van de Roemeensche troepen in Bulgaarsch gebied geschiedt zonder eenig verzet. De bevelhebber van het bezettingsleger heeft een mani fest uitgevaardigd, waarbij hij de inbezit neming van Silistrië in naam van den koning mededeelt. N. R. Cl ENGELAND. Bij de bespreking van het wetsont werp tot afschaffing van het meervou dige stemrecht, schreeuwde Vrijdag een man op de publieke tribune van het Engelsche Lagerhuis plotseling „Recht vaardigheid voor de vrouwenen schoot een kinderpistooltje af. Op het zelfde oogenblik gooide een andere man een bundel pamfletten van kiesrecht- vrouwen in de zaal. Er werd geen schade aangericht; beide mannen werden op staanden voet de zaal uitgesmeten. Avp. OOSTENRIJK HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan het Berliner Tagebl. geseindIn de oorlogshaven Pola is een omvangrijke spionnagezaak ontdekt. Tot nu toe zijn 15 personen gevangen genomen, waaronder eenige Het woord aangenomen beviel Stefan niet, het had iets beleedigeuds voor hem. Maar hij bedacht snel, dat het beter was den baron de tusschen hen bestaande verheuding niet te laten bemerken, daar om hield hij zich in en zeide slechts »De Signora zal tevreden over mij zijn." De baron knikte voornaam. »Dan zullen wij elkaar nog wel eens zien, Stefangroet uw trouwen vader van mij." De handbeweging, die de Rus ten afscheid maakte, deed Stefan bloed koken van woede, maar nog eens wist hij zich te beheerschen. »Mijne diensten worden dus op het oogenblik niet meer verlangd?" Similoff hoorde aan den toon, waarop de woorden gesproken werden, dat Stefan beleedigd was. Dit blad toch niet in zijn bedoeling gelegen, integendeel wenschte hij hem voor zich te winnen. Hij richtte daarom vriendelijk het woord tot den jongeling »Pardon, Stefan Karovachewitch, gy weet hoe gaarne ik u in mijn huis gast vrijheid zou betooneD, al was het maar om de vriendschap, die gij deze dame bewezen hebt, te vergelden. Doch voor ons beider zekerheid is het raadzaam, dat de Signora zoo onbemerkt mogelijk in de stad komt." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1