No. 30. Zaterdag 12 Juli 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Provinciale Staten van Zeeland. AXELSCHEffiCOERANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en. Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De regeering heett bericht ontvangen dat de Servische troepen bij Istip een groote overwinning op de Bulgaren hebben behaald. De Bulgaren zijn al vliedend de rivier overgestoken en vluchtten in de richting van Pesjowo. De Serviërs hernamen de kanonnen, die de Bulgaren vroeger op hen ver overd hadden. Het gevecht was hard nekkig. De verliezen zijn zwaar. De Serviërs hebben ten Zuiden van Zajesar (bij de Timok) de Bulgaren teruggeslagen, die zich met zeer groote verliezen moesten terugtrekken. Ook bij Wlasitnisje zijn de Bulgaren De Roemeensche minister van oorlog meldt, dat de mobilisatie goed in zijn werk gaat. Alle reservisten hebben zich den eersten dag gemeld. De mo bilisatie loopt nog beter van stapel dan men had verwacht. De Macedonische vrijwilligers zijn bij het zevende bataljon jagers gevoegd. De Roemeensche bank heeft een in zameling geopend voor de behoeftige families, waarvan de kostwinners onder de wapenen zijn geroepen. De bank heeft voor 200.000 Lei geteekend. De Grieksche gezant heett last ge kregen om der Pransche regeering te verzoeken bij de Bulgaarsche regeering te protesteeren tegen de verkrachting van het volkenrecht, waaraan de Bul gaarsche regeering en de Bulgaarsche troepen zich hebben schuldig gemaakt tegenover de krijgsgevangenen uit be rolkingen, die zich niet konden te weer stellen. De stad Saloniki heeft geld gegeven voor 1000 bedden in de militaire hospi "talen aldaar. De Koningin komt naar Saloniki om er de leiding van den hospitaaldienst op zich te nemen. Tien Eugelsehe verpleegsters zijn reeds te Saloniki aangekomen, 50 zyn op weg: In de vergadering van Dinsdag 8 Juli waren behalve de voorzitter, mr. H. J Djjckmeester, commissaris der Koningin aanwezig 40 leden. Nadat mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee was benoemd tot lid der Eerste Kamer kwamen verschillende voorstellen van Ged. Staten aan de orde. We ontleenen daaromtrent het vol gende aan het verslag uit de Middelb. Crt. Subsidies Ambachtsscholen. Ged. Staten stellen voor een wijziging te brengen in de subsidievoorwaarde voor de Ambachtsscholen te Hulst en Goes, teneinde hare toepassing beter aan de bedoeling te doen beantwoorden. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Reserveboot Prov. diensten. Ged. Staten stellen voor een reserve boot aan te schaffen tot een prijs van ongeveer 65.000 hen te machtigen om des gewenscht deze boot onderhands aan te besteden en zoodra de nieuwe boot in dienst gesteld zal zijn het s.s. Zeeuwsch-Vlaantleren te verkoopen het zij -in 'topenbaar, hetzij onderhands, op tijd en wijze als Ged. Staten het meest in het belang der provincie zal voorkomen. Stoombootdienst NeuzenHoedekens- kerke —Hans weert. Ged. Staten stellen voor om voor rekening van de provincie een stoomboot dienst in te richten tusschen Neuzen en Hansweert met Hoedekenskerke als tusschenstation, ten behoeve van dien dienst eene schroefboot aan te schaffen tot een prijs van ten hoogste 100.000 aan .Ged. Staten machtiging te verleenen om desgewenscht deze boot önderhands aan te besteden en om de verder noodige maatregelen te nemen om den dienst zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. In alle atdeelingen kon men zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten vereenigen. Eenige leden wenschten aan Ged. Staten de vraag te stellen, of de voor gestelde boot wel de meest gewenschte is en niet een goedkoopere boot is aan te bevelen. Een ander lid vroeg, of voor dezen dienst niet gebruikt kunnen worden de van Middelburg naar Zierikzee en vice-versa varende booten, omdan deze te vervangen door een stel minder diepgaande stoombooten. Door Ged. Staten werd een onderzoek toegezegd. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Verhooging rentel. voorschot wegsver- betering Polder St. Jansteen. Met het oog op de niet onbelangrijke prijs verhooging der keien sedert het opmaken der begrooting stellen Ged. Staten voor het renteloos voorschot van ƒ5000 op ƒ6100 voor het eerste en van 4285 op 4985 voor het tweede perceel. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Subsidie vlasproefvelden. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den R. K. boerenbond Z. Vlaanderen O. D. om een jaarlijksch subsidie van 300 voor vlasproefvelden. Een nader adres van den Bond geeft Ged. St. geen aanleiding hun voorstel te wijzigen. In de verschillende af deelingen gingen er stemmen op tegen het voorstel van Ged. Staten om het gevraagde subsidie ad 300 voor den R. K. boerenbond voor Z. Vlaanderen te weigeren, en dat wel van 6 leden, die van meening waren, dat, waar het hier geldt proef nemingen op groote schaal door practi- sche landbouwers, deze pogingen dienen te worden gesteund. Tien leden wenschteu zich hun stem voor te behouden en 21 leden vereenig- den zich met het voorstel van Ged. Staten op verschillende gronden, waar van wel de voornaamste warendat men niet moest ingaan, om subsidie te verleenen voor dergelijjce zaken, daar waar het rijk weigertdat men het gewenscht oordeelde, dat dergelijke proefnemingen alleen plaats vonden onder toezicht van de provinciale com missie voor proefvelden, en ten slotte, dat reeds proefnemingen met hetzelfde doel plaats hadden door bedoelde pro vinciale commissie. De heer IJsebaert wees op het groote nut van deze proefnemingen. Spr. stelde een bemiddelingsvoorstel voor en wel om over het jaar 1913 een subsidie van 300 toe te kennen, onder toezicht door ot vanwege de provincie, dat de gelden goed worden besteed. De heer Kakebeeke verklaarde zich tegenstander van het voorstel IJsebaert. De provinciale commissie is het aange wezen lichaam voor dergelijke proef nemingen. Als men begint met een maal de provinciale commissie voorbij te gaan, waar blijft dan het einde. De heer Vogelaar kon zich niet be grijpen, hoe dit belangrijk gewas steeds door de provinciale commissie is ver waarloosd. Nu dit echter zoo is, moet het initiatief van de landbouwers aan de overzijde der Schelde gesteund worden. De heer Van Dalsum deelde mee dat het centraal bureau te Enschedé zich deze maand met de zaak heeft bemoeid en haar invloed by den minister zal aanwenden. Hij verdedigde voorts het voostel IJsebaert, evenals de heer Dieleman, die spreekt van een algemeen land bouwbelang voor de provincie. Door het subsidie niet te verleenen doodt men het particulier initiatief. De heer Blum verdedigde het voorstel van Ged. Staten. Zij zien zeker het groote belang van de vlasteelt in, maar tegen het verleenen van subsidie be staan overwegende bezwaren, zooals in het voorstel van Ged. Staten is uiteen gezet. De heer Van Dalsum wees er nog eens op dat de centrale commissie te Enschedé zich met de zaak bemoeid heeft en stelde voor de resultaten daar van af te wachten en daarom te be sluiten het verzoek tot de najaarszitting aan te houden. De motie Van Dalsum werd ver worpen met 25 tegen 15 stemmen. Voor stemden de heeren Bolle, Van Dalsum, Maarleveld, Gerlach, Sprenger, Giljam, Vermaas, Hoogenboom, Neeteson, Elen- baas, Paap, Blum, van Tejjlingen, van Oeveren en Fokker. De beraadslagingen over het voorstel van Ged. Staten werden daarop voort aankoop van zaailijnzaad, die op den zelfden grondslag werkzaam is, doch niet om subsidie vraagt. De heer Dieleman wees er op, dat de offervaardigheid der boeren niet alleen in de contributie zit, doch ook blijkt uit het beschikbaar stellen van de landerijen en het betalen van diverse onkosten, als b.v. het keuren van het zaad te Rotterdam. De heer IJsebaert verdedigde nader het geven van subsidie. Waarvoor de bond hier subsidie vraagt, geschiedt overal elders in Zeeland door de boeren zeli voor eigen rekening. Het amendement IJsebaert werd in stemming gebracht. De stemmen sta ken. Voor waren de heeren Hollestelle, van Rompu, den Bouwmeester, Fruijtier, Moerdijk, IJsebaert, van Dalsum, Duve- kot, Gerlach, Wondergem, Tichelman, Vermaas, Vogelaar, van de Putte, Diele man, Dekker, Mulder, van Oeveren, Dumoleijn en Hombach. De voorzitter stelde voor, geljjk vroe ger ook geschied is, de vergadering thans te sluiten en 's middags een nieuwe vergadering te beleggen, waarin dan de overige agenda kan worden afge handeld en de nieuwe stemming over het amendement kan worden gehouden. Na heropening der vergadering stelde de voorzitter aan de orde de stemming over het amendement IJsebaert, waar over de stemmeo staakten. Thans werd het voorstel verworpen met 21 tegen 19 stemmen. De heer Vermaas stemde nu tegen. Het voorstel werd vervolgens z. h. s. aangenomen. Uitbreiding Vrederust. Ged. Staten stellen voor te besluiten om ten le aan de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinni gen in Zeeland ten behoeve van de uitbreiding van het geneeskundig ge- Sticht .Vrederust" onder de gemeenten Bergen-op-Zoom en Halsteren, behoudens de ingevolge art. 133 der Provinciale wet te vragen Koninklijke goedkeuring op de geldleeniug, een nader voorschot te verstrekken tot een wërkelijk bedrag van 78750, tegen een jaarlijksche rente van vier ten honderd en te mach tigen een overeenkomst aan te gaan, waarbij het besuur zich verbindt tot het opnemen en verplegen in boven genoemd gesticht van 145 behoeftige krankzinnigen uit de provincie Zeeland, daarvoor door ot vanwege Ged. Staten aan te wijzen en daarenboven om, te beginnen met 1 Januari 19lo, jaarlijks met 1 Januari, boven de hiervoor ge noemde 145 plaatsen tien plaatsen be schikbaar te stellen tot een maximum van 175. De heer Kakebeeke bestreed, dat hier van een krachtig particulier initiatief sprake zou zijn. De heeren betalen per jaar. een kwartje contributie. Bovendien geldt het hier niet een proet tot veredeling van het gewas, doch alleen een contróle op de handelaars. Spr. wees er op dat er een vereeni ging bestaat tot gemeenschappelyken Subsidie Schoolproefvelden. Ged. Staten stellen voor het subsidie van 100 aan de commissie van toezicht op de proefvelden voor het aanleggen van schoolproefvelden bij door het rijk gesubsidieerde cursussen in landbouw kunde voor 1913 opnieuw te verleenen op de gebruikelijke voorwaarden. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1