No. 29. Woensdag 9 1913. 29e Jaarg. De dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN-OORLOG. De Politika meldt in een bijzondere editie dat in den loop van het krijgs bedrijf tegen Baitsjoski en bij de ver meestering van die stelling 36 Bul- gaarsche kanonnen den Serviërs in banden vielen. Te Belgrado zijn Vrijdagavond 17 krijgsgevangen Bulgaarsche officieren en 1300 soldaten aangekomen. Zij zijn onder sterk escorte naar de vesting gebracht. Langs den weg keek een menigte van verscheidene duizenden rustig toe. Vooraan in het escorte liep korporaal Alexis, die den Bulgaarschen kolonel Manof heeft gevangen genomen. Alexis werd levendig toegejuicht. Uit Sofia wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: De Bulgaarsche regeering heeft aan haar vertegenwoordigers bij de groote mogendheden het volgende tele gram verzonden: Vrijdagavond om 8 uur is een regiment Servische artillerie met 2 eskadrons cavalerie en artillerie het Bulgaarsche gebied binnengerukt en heeft zich bij den top van den berg Tsernok, 25 K.M. ten Noordwesten van Austendil, verschanst. Tengevolge daar van ziet Bulgarye zich genoodzaakt de noodige maatregelen te nemen om het vaderland te verdedigen. Men meldt uit goedingelichte bron, dat de Bulgaren bij Istip een belang rijke overwinning hebben behaald. Over den slag op het Owtsje Polje- plateau meldt de Weensche Reichspost Roman van E. von WaldZjsdwitz. {Nadruk verboden.) Milan ondersteunde haar. Met geweld trachtte hij zijn vurig bloed tot kalmte te brengen. Zorka was de zijne, zijn eigendom met lichaam en ziel. Hij raakte tiaar echter niet aan met zijne lippen, als een doodziek kind nam hy haar op eu droeg het meisje in zijn huisdaar legde hij haar op een kussen neder. Zijn oog was onafgewend en vast op haar gericht. Zij doorstond zijn blik voor de eerste maal in haar leven, want zij zag hem niet, hare oogleden waren gesloten. >Een engel, een liefelijke engel is de liefde maar ook vaak een engel des doods", mompelde zijn bleeke mond, terwijl hij de bewustelooze als 't ware met zijne zwarte, vurige oogen verteerde. Zorka's bewustzijn was geheel verloren gegaan, slechts nu en dan kwam een angstkreet of een onverstaanbaar woord over hare lippen. Hij besprenkelde haar met geestrijk water, daarna verwijderde hij zich en opende de valdeuren, die naar een paar vertrekken onder den grond voerden. Daar stonden sierlijke meubel stukken, met kostbare sloten prijkende, rijk ingelegen en van kostbaar snijwerk De slag woedde over een front van 10 K.M. 11 uur lang. Een Bulgaarsche brigade had 4 uur lang acht aanvallen van een groote overmacht uitgehouden, toen sterke Bulgaarsche strijdkrachten te hulp kwamen. Toen de beide kolonnes in botsing kwamen, duurde de slag nog vijf uur onbeslist voort tot een sterke Bulgaarsche Noordelijke kolonne ver scheen en de Serviërs aan hun linker vleugel overrompelde. Het Servische leger moest op Uskub terugtrekken. De correspondent van het Pransche blad Liberté deelt de volgende bijzonder heden mede over het gevecht by Kilkitsj. De stryd voor Kilkitsj was van meer gewicht dan alle slagen in den oorlog tegen Turkije. De Bulgaren, die in getalsterkte de meerderen waren, had den rondom Kilkitsj uitnemende ver dedigingswerken aangelegd, die uit stekend tegen granaat vu ur beschermden. Het vuur werd 's ochtends om 8 uur geopend. De Bulgaren hadden zware artillerie op de heuvels in batterij ge bracht en openden daarmee een vuur, dat zeer nauwkeurig voor het uitbreken der vijandelijkheden geregeld was. Hun kanonnen schoten uit een afstand van 3 K.M. De Grieksche veldartillerie was op de vlakte te zeer blootgesteld en kon niet worden gebruikt. Toen kreeg de infanterie bevel om door een snellen opmarsch zich aan de uitwerking van het Bulgaarsche geschut te onttrekken. Zulks geschiedde. De infanterie snelde stelselmatig in looppas voorwaarts. Om 11 uur begrepen de Bulgaren, dat zij den opmarsch der voorzien. Het eene stuk na het andere werd door hem geopend en de meest kostbare voorweipen, als: met goud doorweven kleediugscukken, juweelen, edelgesteenten en ook bonte, maar prach tige vrouwengewaden werden zichtbaar. Beurtelings nam hy dit, dan dat in de hand, schatte de waarde en schoonheid er van, doch niets scheen hem kostbaar genoeg, om Zorka, zijne vrouw, er mede te tooien. Eindelijk had hij gevonden 't geen door hem gezocht werd; hijging naar boven, sloop zachtjes door het vertrek, waar de geliefde nog altijd be wusteloos lag, en begaf zich in een aan grenzend kamertje. Deze ruimte was met Oostersche pracht gemeubeld; tapij ten en zijden behangsels dekten de vloereu en wanden, prachtige rustbanken stonden langs de muren geplaatst, sofa's en sierlijke meubels waren aauwezig, en op ieder der laatsteu stonden allerlei fraaiig heden en snuisterijen, die steeds in den smaak der vrouwen van het morgenland vallen. Daar spreidde Milan op een purperen kleed allerlei kostbaarheden uit, vulde de schalen met versnaperingen, de flesschen met zoeten wijn, brandde reukwerk, strooide wierook en heerlijk riekende wateren. Eindelijk was hij gereed Zorka zou hier wonen, mis schien ach, misschien leerde zij hem toch nog beminnen Hij begaf zich nu terug in de kamer waar Zorka lag; in niets was deze te onderscheiden van de Grieken niet zouden kunnen 9tuiten en staken de korenvelden over een breedte van 3 K.M. in brand, om hun bewegingen te verbergen. Maar de evzonen renden in razenden ren door de brandende strook heen. Verwarring maakte zich van de Bulgaren meester. Intusschen was de Grieksche artillerie in batterij gebracht eu opende een verwoed bom bardement, dat deBulgaarsche batterijen op de heuvels bij Kilkitsj tot zwijgen bracht. Een compagnie hield nog stand op een heuvel. De evzonen bestormden den heuvel en de Bulgaren vluchtten overijld langs de andere zijde naar beneden, hun munitie en de gewonden achterlatend. De Bulgaren vluchtten in wanorde naar Dojran, door de Grieken hardnekkig achtervolgd. De schansen zijn met lijken gevuld. Het Grieksche leger, dat Gevgeli heeft hernomen, is de Wardar overge trokken en heeft de schier ontoeganke lijke passen naar Dojran genomen. Het stuitte op verwoeden tegenstand. Na een bloedigen strijd namen de Bulgaren de vlucht. De inneming van Dojran was nog slechts een kwestie van uren. De Grieksche overwinning bij Nigrita was volkomen, een heel Bulgaarsch regiment met 10 officieren is gevangen genomen. De opperbevelhebber heett om schepen geseind, om de krijgsge vangenen te transporteeren. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Voor het ryksgerecht te Leipzig heeft Vrijdag weer een spion terechtgestaan, de 50-jarige schoenmaker Lesnieuwski woonvertrekken der overige Ublianen, zij was eenvoudig, armelijk en als eenig sieraad prykten verschillende wapens van waarde aan de muren. Van grijn zende schedels der verslagen vijanden, evenals by Stojan, was hier geen sprake. Milan Grajewitch vervloekte de barbaar- sche zeden, om dergelijke voorwerpen als zegeteekenen te bewaren. Den eer lijken tegenstander kwam, volgens zijoe gevoelens, een eerlijke begrafenis toe in den schoot der aarde. Zorka zag hem aan, iedere bloeddruppel scheen uit haar gelaat geweken, zij was zoo wit als een doode, de donkere oogen, het zwarte haar gaven haar het voorkomen van eene geestverschijning. Slechts het onrustig bewegen harer oogappels, het zenuwachtig trekken der vingers toonde, dat er nog leven in haar was. »Zorka, sta op, volg mij, ster van mijne ziel Zijne stem klonk zacht en vleiend was deze ruw en gebiedend geweest, Zorka zou daardoor niet pangedaan ge worden zijn, nu bracht deze haar als 't ware tot vertwijfeling. »Genade, laat mij, Milan, heb mede lijden met mij 1" De Serviër zag haar smartelijk aan. Vrees niet, Zorka, wees kalm, mijn geliefd kind, volg mij getroost I" Hij wilde haar bij het opstaan behulp zaam zijn; reeds de gedachte, dat hij haar zou aanraken, gaf Zorka reuzenkrachten. te Thorn. Hem werd ten laste gelegd, dat hij bepalingen betreffende de mobili satie ter kennis van een Russischen agent had gebracht en hetzelfde beproefd had met teekeningen van vooruitge schoven verdedigingswerken van de vesting Thorn. De man was een harts tochtelijk speler en is vroeger veroor deeld wegens bedrieglijke bankbreuk. Hij kreeg 3 jaar tuchthuisstraf. N. R. Ort. ZUID AFRIKA. De regeering blijkt aan den Rand den staat van beleg te hebben afge kondigd en er een groote troepenmacht samen te trekken. Men is echter alge meen van oordeel dat deze krachtige maatregelen te laat komen, waardoor de stakende mijnwerkers samen met andere stakers ongestraft onderscheiden ergerlijke buitensporigheden hebben kunnen plegen. Naar de correspondent van de Daily Mail te Johannesburg seint, was Vrydag het gepeupel geheel meester van den toestand. De politie was tegenover de oproermakers, waar vele halfbloeden onder waren, machteloos. De oproerlingen plunderden de wapen winkels, terwijl zij tevens in het bezit zyn van ontploffingsmiddelen. Men vreest dat vele mijnen vol zullen loopen, omdat het personeel van de pompen ontbreekt, hetgeen het bedryt in de mijnen voor maanden stop zou zetten. Inderdaad is de goudproductie reeds grootendeels opgehouden. Daarby komen de woelingen onder de Kaffers. N. R. Crt. Hij opende een zijdeur Zorka week terug, de werkelijkheid van een toover- sprookje scheen zich aan hare oogen voor te doen, de wonderen uit de duizend en een nacht waren haar verschenen. Zij aarzelde binnen te treden. »Rust hier een weinig uit, Zorkaals gij mijne hulp noodig hebt, breng dan deze schel in beweging". Hij wees daarbij op een schel van het fijnste zilver. Ruischeod in hare plooien vallende, sloot het voorhangsel zich achter Milan, de Serviër was verdwenen, Zorka bevond zich alleen. Zorka kreeg een gevoel als werd haar den adem afgesneden, het scheen haar als bevond zij zich in een prachtig ver sierd graf, waarin zij door verstikking moest sterven. Het duurde geruimen tijd eer zij een voet durfde verzetten, eindelijk begaf zij zich naar het venster. >Lucht luchtklonk het uit hare als 't ware te zamen geknepen borst. Zij schoof het raam in de hoogte, door ijzeren staven zweefde haar blik in de verte. De opgewondenheid, de angst, de vermoeidheid van het lichaam over manden haar eindelijk. De zijden gor dijnen terzijde schuivende, deze geen eakelen blik waardig keurende, liet zij zich op een kussen vallen. De natuur vorderde hare rechten. Zij «liep lood zwaar den slaap van eene doode. In het aangrenzende vertrek ging Milan Grajewitch rusteloos op en neder

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1