Bekendmaking. AANBESTEDING. Dames! Modemaaksters ei Costuumnaaisters! Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Marinus Jacobus Witte Cornelia Jansen van Rosendaal Het Schilderwerk aai de Gemeentegebouwen DROGISTERIJ' F. - Fournituren, Garneeringen, aanverwante Artikelen, enz, Openbare Verkooping. Ruim IV2 Heet. Tarwe, 3 v Haver, I Rogge, I Aardappelen, zijn. Van jhr. de Casembroot weet men dat reeds lang, van 1895 al. De heer Sprenger is door zijn griffierschap van den polder Walcheren een deskun dige in juist die zakeu welke zoo vaak ter beoordeeling aan Ged. Staten worden voorgelegd. De heer Van Niftrik die de zeldzame ervaring op deed van reeds den dag na zijn intrede in de Prov. Staten, zich een plaats te zien aanwijzen op een der zes stoelen gere serveerd voor Ged. Staten is een persoonlijkheid in de provincie gewor den, op wien groote verwachtingen worden gebouwd. En als de heer Elenbaas zijn benoeming aanneemt, weet men dat men in hem een kundig man krijgt, vooral op 't gebied van ad- ministratietrecht. Hier zij nog aan toegevoegd dat de heer Van Niftrik periodiek als lid van Ged. Staten moet aftreden in 1916, en heeren De Casembroot, Sprenger en Elenbaas in 1919. Aan de twee aftredende heeren Fruy tier en Dieleman wil genoemd blad gaarne hulde brengen voor hetgeen zij als Gedeputeerde voor de provincie gedaan hebben, zoowel de heer Pruytier die tien jaar achtereen (van 19 Nov. 1903 af), als de heer Dieleman, die in twee perioden lid was (van 14 Juli 1905— 3 Juli 1907 en van 4 Juli 1911 tot nu). Van beiden werd algemeen erkend dat zy als bekwame personen de zaken bestuurd hebben. Het derde gevallen lid, de heer Ger- lach van St. Joosland had het weinig aangename lot Dinsdagavond voor het eerst in de Statenvergadering een der zetels van Ged. Staten te bezetten, en reeds Woensdagmorgen dien ledig te moeten laten staan, en aan een ander te zien toewijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 juli 1913. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorber. h. av.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De vergiftiging te Oude Wetering. Over de dubbele vergiftiging te Oude Wetering meldt men nader aan de N. R Crt. Woensdag 25 Juni stierf te Oude Wetering onder zeer verdachte omstan digheden de boerenarbeider Pieneman. De man was slechts één dag ziek geweest en had, naar men aan den dokter meedeelde, hevig gebraakt, doch toen de dokter aan de woning kwam, lag de man wel te krimpen van pijn, doch van uitbraakselen of anderszins was geen spoor. Die had vrouw P. in de vaart geworpen, zei ze. De man overleed dr. Melchior, de geneesheer, waarschuwde de justitie, de burgemeester liet de vrouw gevangen nemen en naar Roelof Arendsveen bren gen, doch toen het parket uit Haarlem kwam, vond het niets iu de woning te Oude Wetering, dat verdacht voorkwam, het verhoor leverde niet voldoende stof' op om de vrouw nog langer vast te houden en zij werd Donderdag weer dadelijk in vrijheid gesteld. Het lijk van P. Werd naar Leiden ter schouwing opgezonden. Dit onder zoek bracht aan het licht, dat de man met arsenicum was vergiftigd. Maan dagavond half elf werd de vrouw op nieuw aangehouden en na een verhoor van vier uur, haar door de veldwachters Bodin en du Peau afgenomen, viel ze door de mand en bekende niet alleen haar man, doch ook, in vereeniging met den boerenarbeider B., met wien zij in intieme verstandhouding stond, den vader van B. te hebben vergiftigd. Vrouw P. is 29 jaar en moeder van vier kinderen, waarvan het oudste 13 jaar is. Haar man was boerenarbeider by den landbouwer J. N. Los. Deze waarschuwde hem Maandag voor acht dagen, dat hij wat beter op zijn vrouw moest passen. Thuis komende heeft. P. haar onder handen genomen, daarover is een woordenwisseling ontstaan en Dinsdag tegen den avond, nadat hij zijn warme maal had gebruikt, is P. plotseling ziek geworden. Hij kreeg krampen en braakte. Zijn vrouw heeft hem toen een ei met cognac klaar gemaakt, waarin ze, evenals in het eten, een dosis arsenicum heeft gedaan. Volgens haar eigen bekentenis heeft ze niet meer dan tweemaal het vergif toegediend. Met den vader van B. is het anders gegaan. Deze woonde in bij zijn zoon. Deze was weduwnaar; hij wist, dat zijn vader ƒ400 f 500 had overge spaard. Dit geld heeft hij zijn vader afhandig gemaakt, tengevolge waarvan er moeilijkheden zijn ontstaan, waarom B. besloot zyn vader uit den weg te ruimen. Om ratten op te ruimen had de oude B. arsenicum in huis. Zijn zoon diende hem dit toe in kleine dosis, de vader werd ziek en vrouw P. kwam hem te Abbenes zoogenaamd verplegen. Wel dertig maal hebben de twee den ouden man toen arsenicum ingegeven, waarop deze is gestorven. B. is in den nacht van Maandag op Dinsdag van zijn bed gelicht en naar Roelof Areudsveen gebracht, waar ook hij een bekentenis heeft afgelegd, eerst tegenover de veldwachters, Dinsdag ook tegenover de justitie. Het tweetal is op last van de justitie overgebracht naar het huis van bewaring te Haarlem. De kinderen van vrouw P. zijn voor- loopig onder dak gebracht bij den land bouwer Los. Luchtvaart. Een van de koenste vliegers is zeker wel de 20-jarige Pranschman Brindejonc genaamd, die ook deelneemt in den wedstrijd Parijs St.Petersburg en terug. Dinsdagmorgen arriveerde hij te Ham burg, waar hy weer tusschen 9 en 10 uur op steeg om rechtsstreeks naar Den Haag te vliegen. Men kreeg te Den Haag bericht van zijn komst en dus bereidde men zich er op voor. Te 12.45 uur passeerde hij Deventer en reeds om 12.50 u. was Brindejonc in volkomen welstand op de bepaalde plaats, die door een groot wit kruis op den grond was aangegeven, geland. In 4 uur tijds was de reis Hamburg-Den Haag gemaakt met een snelheid van 100 K. M. per uur. De vlieger werd nameDS de Konink lijke Nederlandsche luchtvaartvereeni ging verwelkomd en met een krans gehuldigd. Woensdagochtend kwart vóór 9 uur 'steeg Brindejonc, ondanks de ongunstige weersgesteld weer op, nadat Z. K. H. Prins Hendrik zich aan hem had laten voorstellen. De Prins wenschte Brin dejonc geluk met zijn koene vluchten en drukte er zijn leedwezen over uit, dat hij de opstijging Diet kon bij woneD, daar andere plichten hem riepen. De vlieger denkt ook dezen tocht, nl. van Den Haag naar Parijs in 4 uur te volbrengen. Daar wachtte hem een officiëele huldiging van regeeringswege en verschillende sportvereenigingen. Maar ook daargekomen gunde de man zich geen rust en vloog hij weg om te' 4.20 op het punt van uitgang te dalen. De geestdrift was daar zoo groot by zijne ontvangst, dat de uiterst kalme man er door van streek raakte. Op 11 Juni vloog hij om 8 uur van Parijs naar Berlijn in 4 uur. Vertrok van daar om half vier en was te 7 uur in Warschau. Op 15 Juni vloog hij weer naar St. Petersburg, dat hij 17 Juni bereikte. Van hier vloog hij naar Reval, en verder over de Oostzee naar Stockholm. Stockholm—Kopenhagen- HamburgDen Haag—Parijs was zijn terugreis. Van 130 Juni 1913. Axel. Huwelijks-aangiften. 12. Gijsbert Boer, 27 j., jm. en Santina Mieras, 24 j., jd. 19. Salomon Hamelink, 21 j jm. en Cornelia Schieman, 22 j., jd. Johannes Levinus de Putter (van Graauw), 2 j., jm. en Levina Bareman, 22 j., jd. 26. Cornelis Duerinck, 26 j., jm. en Dina Verstraten, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3. August Adolf Dieleman, 24 j., jm. en Joanna Louisa van Puij velde, 23 j., jd. 12. Andries Stouthamer, 22 j., jm. en Snzanna Cornelia Elisabeth Schie man, 23 j jd. Lodewijk Frans Kaijser (van Ter Neuzen), 25 j., jm. en Cornelia Johanna Simons, 23 j., jd. 26. Gijsbert Boer, 27 j., jm. en Santina Mieras, 24 j., jd. Geboorten. 4. Pieter Jacobus, z. van Karei Verstraten en Janna Maria de Ruijter. 11. Rozelina Sophia, d. van Honoré Dellaert en Emma Maria de Vrieze. 12. Abraham, z. van Pieter Haak en Neeltje Dieleman. Jacobus Cornelis, z. van Cornelis Jacobus Vinke en Elisabeth Verplanke. 14. Anthonij Jan, z. van Cornelis Roo»e en Janna Penne. 18. Jan Levinus, z. van Jan Jacobus Dieleman en Janna Maria Scheele. 19. Emiel Alphons, z. van Victor Cretel en Joanna Catharina Smet. 20. Levinus, z. van Florus van de Velde en Janneke de Groote. Janna Elisabeth, d. van Pieter Schieman en Maria Elisabeth Ortelee. 24. Krijn Arie, z. van Krijn Dieleman en Sara Schuitvlot. 2A Adriana, d. van Jan Cornelis Bom en Antoinetta Adolphina Meer burg Snarenberg. 27. Gijsbrecht Egbert, z. van Jan Heijnsdijk en Maria Neeltje Ver- brugge. Wilhelmina Prudentia, d. van Polij- dorus de Vos en Elodia -Maria van der Goore. 3". Petrus, z. van Petrus Dieleman en Cor nelia Catharina van Alten. Overlijden. 4. Dirk Cornelis Faas, 10 m., z. van Martinus en Janna van Espen. Adriana Hollebek, 39 j., echtg. van Abraham Dieleman. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 4. Hubert A. J. Suy, 29 j., jm. en Magdalena M. E. Zwartelé, 27 j.,jd. 19. Joannes van de Vijver (van Zuiddorpe), 50 j., jm. en Maria Louisa van Vlierberghe, 55 j., jd. 20. Franciscus Bocklam (van St Nicolaas), 27 j., jm. en Caro lina Justina Drubbel, 21 j., jd. 24. Augustus Antheunis (van Stekene), 24 j., jm. en Prudence de Block, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Eduardus Goet- hals, 37 j., weduwn. en Maria Augusta Coone, 30 j., jd. 30. Hubert A. J. Suy, 29 j., jm. en Magdalena M. E. Zwartelé, 27 j., jd. Geboorten 4. Maria Louisa, d. van Sera- phinus de Vleeschouwer en Joanna van Mullem. 25. Elisabeth Joanna, d. van Gustave D. Sturnis en Maria Lud. Raman. Overlijden. 12. Een als levenloos aange geven kind van het vr. geslacht van Aloysius van Hove en Maria van Hove. Adolf de Brauwer (overl. te Haarlem), 28 j., z. van Leopoldus en Theresia Lammens. 16. Petrus Aloijsius Cerpentier, 3 m., z. van Dominicus en Emelia R. de Letter. 20. Een als leven loos aangegeven kind van het mann. geslacht van Petrus de Guchteneire en Maria Coumans. 27. Jacobus Hamerlinck, 33 j., z. van Desi- derius en Paulina de Brauwer. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 5 Juli 1913. Meest matige Noordelijke tot Weste lijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Enkele regenbuien. Zélfde warmtegraad. 1873-1913. Woensdag 9 Juli a. s. hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders EN hunne 40-jarlge Echtrereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 4 Juli 1913. Voor het door de ki» zoo ruimschoots in my g( stelde vertrouwen, alsmede voor j talrijke blijken van belangstelling fc mijne herkiezing tot lid van den Gi meenteraadbetuig ik hartelijk dank; Axel, 3 Juli 1913. J. M. OQGE1 Aan hen, die hebben medi gewerkt tot mijne herben» ming als lid van den Raad en aa: degenen, die van hunne belangstelliq blijk gaven, mijnen hartelijker dank. Axel, 4 Juli 1913. W. DIELEMAN R Burgemeester en Wethouders vai AXEL maken bekend, dat op Zaterdj 12 Juli a. s., des voormiddags te 11 uren ten raadhuize zal worden aan Bestek en voorwaarden liggen tei inzage bij den Gemeente-opzichter. Axel, den 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoem L. J. DEN HOLLANDER, De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Het Bestuur van den DEKKERS POLDER maakt bekend, dat een vei gadering van ingelanden zal gehoudei worden op Woensdag 9 Juli 191! des nam. twee ure, bij Mejuff. Rolfï te Axel. Axel, 4 Juli 1913. Het Bestuur, P. DEKKER, Dijkgraaf. W. DIELEMAN Pz., Ontv.-Griffier Nieuwstr. b/h Station te Axel. Leuk oplast-Hechtpleisters in soortei Eng. Pleisters in boekjes. Hydrophile-verbandgazen. Tricot- windsels. Gummisponsen. Gummislangen. Verbandwatten. - Aanbevelend, Firma P. H. Veenhuizen - Axel 11 De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van dhr. CH. L DELLAERT te Axel, op Donderdag dei 17 Juli 1913, des namiddags 2 ure, verkoopen wassende in den Smits Coegors-j polder, gemeente Axel, tegen de hofstede bewoond door J. van Cad- sand Dz., alwaar te vergaderen.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2