zullen ontzenuwende tweede groep zal onthullingen doen over het voor loopig onderzoek van de politie, in het bijzonder over het gedrag van den af gezetten ambtenaar der politie Misjts joekde derde en vierde groep zullen bewyzen, dat de moord is gepleegd door dieven van beroep onder aanvoering van Wera Tsjeberjak, die de verdenking op anderen heeft trachten te werpen de vyfde groep zal de bewering weer leggen, dat Beilis een moordaanslag op den getuige Kosatsjanko heett gepleegd en de zesde bestaat uit arbeiders aan de fabriek, waar Beilis werkzaam was Zy zullen bewyzen, dat Beilis op den tyd, dat de misdaad werd gepleegd met hen op de fabriek aan het werk was. N. R. Ct. AXEL, 1 Juli 1913. Heden had alhier de verkiezing plaats voor drie leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren W. Dieleman Pz. Sr., A. E. C, Kruysse en J. M. Oggel. De uitslag daarvan was als volgt Aantal kiezers856. Aantal uitgebrachte stemmen 726, Van onwaarde Volstrekte meerderheid 359 Stemmen werden uitgebracht op de volgende candidaten P. Buijze Jz. (a. r.) 311 W. Dieleman Pz. Sr. (a. r.) 389 J. de Kraker Rz. (lib.) 268 A. E. C. Kruijsse (lib.) 355. J. M. Oggel (a. r.)471 J. K. Vink (lib.)188. Zoodat gekozen zijn de heeren J. M. OGGEL. W. DIELEMAN Pz. Sr. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. E. C. K R U IJ S S E. P. BUIJZE Jz. Er wordt ons gevraagd een kleine verbetering te zetten aangaande het verslag der geitententoonstelling. De voorzitter van „Ter Verbetering' had abusievelijk medegedeeld, dat de firma Oggel twee baaltjes geiten voer had geschonkendit moest zijn één baaltje, want het andere was van de importeurs Joh. Koopmans en Co. te Amsterdam. In de Donderdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Zaamslag is besloten aan de commissie tot viering van het onafhankelijkheids- feest eene subsidie te verleenen van 250, onder voorwaarde dat deze zou zorgen voor onthaal van- en het uit reiken eener herinnering aan de school kinderen, voor bedeeling der armen en voor verlichting van den gevel van het gemeentehuis. Een verzoek van de geitenvereeniging ,Ons Belang" om wijziging aan te bren gen voor de geiten, aangevoerd ter gelegenheid van de jaarlyksche vee markt, werd aangehouden tot het vol gend jaar. M. Crt. Te Sluiskil zal het onafhankelijk- heidsfeest worden gevierd op 14 Aug. a. s. Door den steun der ingezetenen dier buurt en van de directie en em ployés der cokestabriek is het mogelijk een inderdaad ruim programma te bie den, n.l. een flink kinderfeest, een op tocht, muziekuitvoering, verschillende volksspelen, verlichting, lichtstoet, en versiering met tot slot een schitterend vuurwerk. Af. Crt. Zaterdag heeft de nieuw gekozen afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor het district Oostburg, de heer jhr. R. R. L. de Muralt, vergezeld van zijne echtgenoote en zoontje een bezoek ge- hracht aan deze streek. Ofschoon het weer ongunstig was, werd gereden naar Westdorpe, Sas van Gent en Hoek. Vooral in laatstgenoemde gemeente was de belangstelling groot. Het gemeentebestuur van Hoek ontving den heer De Muralt ten raadhuize, en nadat aldaar enkele wederzijdsche ge- lukweuschen waren geuit, trok jhr. De Muralt naar de herberg van den heer De Keuning. Dit lokaal bleek echter veel te klein, zoodat de heer De Muralt de buitenstaande menigte toesprak van af het balkon en daardoor aan aller wensch voldeed. Tegen half negen was te Ter Neuzen een vergadering belegd voor geestver wanten en toen het gezelschap aldaar arriveerde, was de eenvoudig versierde zaal van de Wed. Michielsen reeds stampvol. Evenals te Westdorpe en Sas van Gent werd ook hier aan mevr. De Muralt een fraai bouquet aange boden. Na een kort welkomstwoord door den voorzitter der liberale kiesvereeniging, den heer J. de Feyter, hield de heer De Muralt een rede, waarin hij dank betuigde aan allen die op eenigerlei wijze aan zijne verkiezing hebben mede gewerkt in het belang der vrijzinnige beginselen. Spr. roemde den ijver der vrijzinnigen aan deze zijde van den Braakman, die ditmaal een stemmental uitbrachten, als nooit te voren. Spr. zal dat weten te waardeeren en ofschoon hij er prys op stelt te zyn gekozen door uitsluitend liberalen, zonder de hulp der socialisten, zoo zal hij toch zijn taak beschouwen als te ziju afgevaardigde voor van alle kiezers, van welke partij ook, maar natuurlijk zijn stand punt weten in te nemen, waar het partybelangen geldt. In den breede herinnerde hy aan den persoon van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, en bracht hem warme hulde voor zijn werkkracht. Vervolgens wees hy kortelyks op den politieken toestand van thans, die er ondanks de aanwezigheid van achttien socialisten in de Kamer, gunstiger voor staat, als men wil voorstellen. De heer De Muralt betoogde, dat één lid onder honderd niet veel kan doen, en raadde daarom aan ook te letten op datgene wat hij zou betrachten en steunen, opdat als men de Tweede Kamer naar huis stuurt het district Oostburg hem maar weer „inhuurt" voor een volgende periode. Vervolgens sprak o. a. ook de heèr J. van der Peijl, die op hartelijke wijze én kiezers én gekozene met familie feliciteerde met den gelukkigen uitslag. Ook de Statenverkiezing wijst op belang rijken vooruitgang van hetaantalliberale stemmen. Na dezen dankte ook de heer Ph. J. van Dixhoorn voor het door hem be haalde stemmeucyfer en beloofde, zijn kiezers trouw te blijven, als bleek, dat ook zij het beginsel blijven huldigen. De verschillende sprekers werden warm toegejuicht. De vergadering werd opgeluisterd door orkest. Na afloop verzamelde de heer De Muralt de besturen van de kiesver eenigingen in de omgeving en die van de afdeeliugeu van den „Bond voor Staatspensionneering" en „Volksonder wijs" met nog enkele vrienden, die zich verdienstelijk hadden gemaakt, aan een gezellig souper, waar zooals ge bruikelijk verschillende toespraken wer den gehouden en werd herinnerd aan verscheidene aangename oogenblikken uit de laatste verkiezingscampagne. Met 1 Juli zijn overgeplaatst de kommiezen H. Venema, van Roosendaal (b.) naar Terneuzen de kom. 2de klasse U. Rammeloo van Nieuw Namen naar Hoedekenskerke, K. Vos van Philippine naar Goes, E. de Kousemaeker van St. Jansteen naar Terneuzen, Met 1 Augustus de kotnm. 3e klasse A. J. Geilbit van Nieuw Namen naar Hontenisse en J. Nijboer van Rucphen naar Nieuw Namen. De kom 2de kl. H. A. H. M. Wem- merslager te Hoorn wordt met ingang van l Juli Bergen op Zoom in plaats van Sas van Gent als standplaats aan gewezen. F. B. Christiaansen te Oostburg is benoemd tot commies der directe belas tingen standplaats Nieuw-Namen gem. Clinge. Aan Alph. Hamerlinck te Koewacht is met ingang van 16 Juli e.k. Philippine als standplaats aangewezen. M. Crt. In het tijdvak van 18 tot en met 24 Juni 1913 kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheids raad l geval van roodvonk te Oudelande en van diphteritus 3 gevallen te Kloe- tinge, 1 geval te Goes, Axel en West- kapelle. At. Crt. H E R IJ K der maten en gewichten dit jaar voor de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben op de volgende dagen Neuzen 7 Juli des namiddags, 8, 9, 10, 11, 12 en 14 Juli. Hoek 15 Juli. Sas van Gent: voor Philippine 16 Juli. Voor Sas van Gent 17 en 18 Juli en 19 Juli des voormiddags. Westdorpe 29 Juli. Zuiddorpe: voor Zuiddorpe en Overslag 30 Juli. Zaamslag 31 Juli en 1 Augustus des voormiddags. Axel: voor Axel 5 Augustus des voormiddags, 6, 7 en 8 Augustus en 9 Augustus des voormiddags. Voor Koewacht 5 Augustus des voor middags. Hulst: voor Hulst 19 Augustus des namiddags, 20 Augustus des voormid- dags, 22 Augustus en 23 Augustus des voormiddags. Voor St. Jansteen 20 Augustus. Voor Clinge 21 Augustus. Rapenburg: voor Boschkapelle 25 Augustus des voormiddags. Voor Hengstdijk 26 Augustus des voormiddags. Graauw en Langendam 27 Augustus. Kloosterzande: voor Ossenisse 28 Augustus des voormiddags. Voor Hontenisse 28 Augustus des na middags, 29 Augustus en 30 Augustus des voormiddags. De Paardententoonstelling. Zaterdag hield de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard" alhier op eigen terrein een tweede Tentoonstelling van Zeeuwsch- Belgische paarden. Daar de keuringen reeds om acht uur aanvingen, was al vroeg drukte waar te nemen van paarden en men- schen, die er op tijd moesten wezen, want het op zijn plaats brengen van zoo'n paar honderd paarden geeft in korten tyd druk werk. Dit genomen bij de bemoeiingen van commissarissen, bestuursleden enz. en de aanvoer van de noodige consumptie bood een gezel lige levendigheid aan het terrein. Aller hoop wasals nu maar veel bezoek komt en het weer zich goed houdt. Toen we dan de eenmaal opgestelde ryen van hengsten en merriën, alle naar leeftyd gescheiden, langs gingen, kregen we den indruk, dat prachtvolle inzendingen aanwezig waren. Niet minder dan 43 hengsten, 124 merriën en 42 veulens van beider geslacht waren ten toon gesteld. Kolossale paarden van stuk en ook van prijs hoorden we waren aangevoerd en gaven ons de overtuiging, dat in de laatste jaren tyds de paarden fokkerij met reuzenschreden is vooruit- We achten het geen beminnens waardig baantje om onder al die can didaten, welke stonden naar de betrek king van eersten prijswinner en die in onp oog bijna alle even mooi zijn, een zoodanige keuze te doen, dat men tevreden is. Tegen den middag verzamelden enkel» genoodigden en deelnemers zich rond een rijk voorzienen disch, waar weldra de champagneflesch knalde. Intusschen was het met de dreigende wolken meenens geworden en daarmede de hoop op behoud van goed weder vervlogen, want verstrooide druppels wiesen aan tot een malsche regenbui welke den ganschen dag aanhield. Ook in het bezoek was men wel eenigszins teleurgesteld. Van verschil- lende autoriteiten was bericht van ver hindering ingekomen. De eere voor zitter, de heer Hombach was in Enge land, het eerelid de heer Vorsterman van Oyen had geen tyd en ook de heer Dominicus, voorzitter van de Z. L. M. was niet aanwezig. Na ongeveer anderhalf uur tafelen werd het keuringswerk weer voortgezet, wat zeer werd bemoeilykt door het ongunstige weer. Menige blik werd op het Westen gericht of de lucht niet opklaarde en eventjes was dat ook zoo en zag men weer bezoekers komen. Om drie uur kwam de muziek aan, doch op het platte dak van de ver' verschingstent bleek het haar niet wenschelijkde muzikanten bleven liever onder het dak en dat „Concordia" het in de overdekte tribune goed naar den zin had bleek wel uit de vele stukjes, die zij deed hooren. Toen de keuringen waren afgeloopen, haastte men zich om den uitslag bekend te maken en de pry zen uit te reiken, want reeds verscheidenen waren ver trokken en nog wachtten velen met ongeduld het oogenblik af, dat ze naar huis konden. Op de bekende hartelyke wyze wenschte de voorzitter iederen prys- winner geluk en verstrekte den recht hebbende zijne medaille. Ter eere van de overwinnaars in dezen vreedzamen strijd speelde „Concordia" het „Wien Neerlandsch Bloed". Jammer is het voorzeker voor den energieken leider, den heer Van Dix hoorn, die voor het welslagen dezer zaak zich zoo onberekenbaar veel moeite getroost, dat het weer zoo tegenviel. Ook voor de vele inzenders, die genood zaakt waren hunne dieren enkele uren in den regen te doen doorbrengen, was het een teleurstelling. Met den wensch, dat deze vereeniging een volgende maal meer succes mag hebben, laten we hier volgen den uilslag der toegekende PRIJZEN: Vierjarige en oudere hengsten: le prijs W. Dieleman Pz., Axel. 2e B. C. Puylaert, Zuiddorpe. 3e W. Dieleman, vnmd. 4e H. Bonte, Koewacht. 5e Jan de Putter, Axel. 6e P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen. Driejarige hengsten, le prijs C. van Esbroeck, Hengstdyk. 2e Jan de Putter, vnmd. 3e en 4e prys niet uitgereikt. Tweejarige hengsten, le prijs C. deFeijterJz.,Boschkapelle. 2e Indigène de Welden, [eigenaar 3e C. de Feijter, Koewacht. 4e Ph. J. van Dixhoorn, Axel. 5e A. Fruijtier, Hontenisse. Eerv. verm. C. de Feyter, Koewacht. Éénjarige hengsten, le prys Joh. Scheele, Zaamslag. 2e Ph. J. van Dixhoorn. 3e Jos. van Geit, Terhole. 4e Ph. J. van Dixhoorn. 5e Ed. Fassaert, Kloosterzande. Hengstveulens, le prijs P. Vael Ysebaert. 2e Jan de Putter. 3e F. van Hoeve, Axel. 4e J. F. de Maat Lemsen, [Stoppeldyk. 5e Jan de Putter. Kampioen van de driejarige en oudere hengsten werd Mon Rève de Roeulx, van de vereeniging „De Toekomst" te Axel. Prijs een foto van het paard.

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 2