No. 27. W oensdag 2 Juli 1913. 29e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAl\, Buitenland. FEUILLETON. Ds doohtsr van dsn Spion. AXELSCHE ff COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE BALKAN OORLOG. De Turken, gelijk te verwachten was, trachten uit den twist tusschen de bondgenooten munt te slaan. Zoo schrijft naar aanleiding van het verzoek van de Bulgaarsche regeering aan de Porte, om de diplomatieke betrekkingen te herstellen, de Tanin, het orgaan van het Jong-Turksche Comité en de Turk- sche regeering, over de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije het vol gende: Turkije houdt zich in het ge schil tusschen de bondgenooten volle vrijheid van handelen voor. Onze mili taire positie is op het oogenblik beter dan die van Bulgarije, want de vijand staat ver van onze grenzen. Daaren tegen hebben wij een sterk leger van versche troepen in de onmiddellijke nabijheid van de Bulgaarsche grens. Bulgarije wenscht het herstel van de diplomatieke betrekkingen maar eerst moet het de verzekering geven dat het afziet van elke oorlogsvergoeding en de kust van de Zee van Marmora ont ruimen. Om zijn geschil met Servië te beslechten, is Bulgarije genoodzaakt, zijn heele leger tegenover zijn vroegeren bondgenoot te stellen. Maar, al komt het niet tot een oorlog, de toestand zal voor ons toch voordeelig zijn, en we kunnen er gebruik van maken. Gelijk Bulgarije aan zijn bondgenoot een ter mijn heeft gesteld, zoo kunnen wy aan Bulgarije een termijn stellen, want wij kunnen niet langer de kosten dragen ons heele leger mobiel te houden. Roman van von Wald— Zedwitz. Nadruk verboden.) 35) VI. Eenige weken waren verloopen sedert Zorka de ons bekende ontmoeting met Milan aan den bron gehad had. Deze was niet onopgemerkt gebleveneen oude vrouw, die jaren geleden van Stojan Karovachewitch een beleediging had moeten verduren, was op den bekenden avond door de straten geslopen, om onder hetgeen door anderen was weggeworpen misschien nog het een of ander te vinden, dat zij zou kunnen gebruiken. Zij had gezien hoe Zorka met den Serviët ge- «proken had; het was iets ongehoords T°or een meisje, om nog zoo laat met een man een samenkomst te hebben. Stojan's trots zou nu door haar geknakt wordenzij nam zich voor van de gele genheid gebruik te maken om hem naar ibehooren te vernederen, wel wetende dat de eer van zijn huis het gevoeligste punt was om hem te kwetsen. Stefan bevond zich nog steeds ais begeleider der Signora op reis, om op de bekende wijze, evenals in Ubli, ook in de overige gedeel ten der Grisvoscië, de Herzegowina en Bulgarije moet ons binnen vier dagen antwoord op de bovengenoemde vragen geven of zich voortaan van valsche vriendschapsbetuigingen jegens ons ont houden. Naar men begrijpt heeft deze uitlating van de Tanin geen geringe verbazing in de diplomatieke kringen te Konstan- tinopel gewekt, temeer daar de groot vizier den Russischen gezant uitdruk kelijk heeft verklaard, dat de meening van de Tanin ook die van de Reg. is. N. R. Crt. DUITSCHLAND. Het tegenwoordige Duitschland schijnt ongelooflijk veel spionnen en landver raders voort te brengen. Vrydag stond voor het rijksgerecht te Leipzig weer een 17 jarig leerling-teekenaar, Julius Robert Kohier uit Essen terecht. Kohier is eerst loopjongen bij de firma Krupp geweest en daarna op een kantooi als leerling teekenaar geplaatst. Hij maakte van die gelegenheid gebruik, om ver schillende teekeningen, die geheim waren, over te trekken en deed moeite, om ze aan vreemde staten te verkoopen. Hij bood ze in een brief aan Engeland, Frankrijk, Rusland en Oostenrijk aan, maar kreeg alleen van Frankrijk ant woord. De Fransche regeering kocht dan ook twee teekeningen van hem 7?.or. en m'i- Januari werd hij in hechtenis genomen. De zaak werd als gewoonlijk met de deuren toe behandeld. Het vonnis was drie jaar gevangenisstraf. Ook na de ambtelijke mededeeling, die Vrijdag van regeeringswege in den zelfs het zuidelijk gedeelte van Bosnië voor den opstand van het volk tegen den dubbelen adelaar te werken. Morgen werd Stefan terug verwacht. Stojan had bericht ontvangen, dat zijn zoon de vrouw, die in zijne hoede was aanbevolen, tot Castelnuovo zou vergezellen, teneinde haar zeker in handen van den baron af te leveren. Gedurende den laatsten dag van Stefans afwezigheid scheen het alsof 't afzichtelijke, oude wijf, tegen Stojan's verbod, in diens woning wilde binnen dringen. Voort, oude heks, hebt gij vergeten, dat ik je myn woning verboden heb Geen tegenspraak of. Stojan stond op het punt een dolk te trekken. »Een stoot, en de kraaien op het dak, de wormen in de aarde, zullen de schande van uw huis vernemen riep de oude, spottend lachende. Stojan sprong op de vrouw toe, greep haar bij de keel en schudde het mensch ter dege. »De schande van mynhuis? Spreek, of ik zal je worgen."' Het wijf sloeg, beet en krabde om zich heen. »Laat mij eerst los laat mij eerst los!" Stojan liet haar voor een oogenblik de vrijheid. »Spreek nu, of. Dreigend hief hij de vuist op ware deze op haar hoofd neergekomen, 't zou verpletterd geworden zijn. Rijksdag is gedaan, is de oorzaak van de ziektegevallen onder het 78ste regi ment infanterie te Osnabrück niet op gehelderd. De deskundigen geven, als gewoonlijk, langademige verklaringen, die niets verklaren. Prof. Otto te Han nover heeft geen tyfus-bacillen gevon den bij het onderzoek, maar wel sporen van loodde directeur van het slacht huis neemt aan, dat het vleesch in de keuken of in elk geval na het slachten met paratytus-bacillen besmet is ge worden. Opmerkelijk is, dat ook soldaten die heelemaal niet van het vleesch gegeten hebben, ziek zijn geworden. Alle kazernes te Osnabrück liggen vol zieke soldaten en Vrijdag kon men nog geenszins van een stilstand van de ziekte spreken. De Germania voorspelt, dat de groote trek van de Berlijnsche vacantie-reizi- gers dit jaar naar de Oostlriesche en de Nederlandsche badplaatsen zal gaan. Ten minste, het groot aantal biljetten dat nu reeds aan het Potsdamer station te Berlijn voor de sneltreinen naar Nederland besteld is, is er een aanwijzing voorde helft van die reizigers pleegt niet, zegt de Germania, naar Engeland door te reizen, maar in Nederland neer te strijken. TV. R. Crt. FRANKRIJK. Vrijdagavond is president Poincaré te Parys teruggekeerd, waar hij opge- wacht werd door zyn vrouw en vele ministers en den Engelschen gezant. De menigte op straat heett den President levendig toegejuicht. De President heeft Vraag het maar aan Zorka, uwe dochter I" »Mijne dochter?" Dat onschuldige duifje heeft zich den rijksten liefhebber uit het geheele nest gezocht wat 'n jammer hé, hé zij schaamt zich zeker hem bij dag te spreken, zij kiest daartoe het nachtelijk uur." Een duivelsche lach deed de oude hooreD. Beest, ik zal je vermoorden I" Stojan sprong op haar toe. Zij vluchtte achter een houtstapel Zorka kwam in dezen oogenblik te voorschijn. »Daar komt zij zelf, vraag het haar maar eens, indien zij geen leugenaarster is zal zij wel moeten bekennen," Stojan beefde. Met strakke blikken begaf hij zich tot zijne dochter. »Zijt gij ooit met een man des nachts bij de bron samengekomen Zorka werd zoo wit als een doode en sidderde. •Ja," antwoordde zij, zonder eenigen klank in hare stem. Stojan dreigde haar met zijne blikken te doorboren, de woede maakte hem sprakeloos, maar niettemia bewaarde hij een ijzige kalmte, een kalmte, die Zorka het ergste deed vreezen. Wie was dat?" Ook Stojan's stem had alle klank ver loren. »Milan Grajewitch." Stojan meende niet goed te hooren, de terugreis over Dover—Calais gedaan. Van Dover uit heeft hij het gebruikelijke telegram om nog eens te bedanken aan den koning van Engeland gezonden, waarop deze een even vriendelijk ant woord terug heeft geseind. Toen Poin caré te Calais aan wal stapte is hij door zyn landgenooten daverend toege juicht. Minister Klotz, de maritieme protect van Cherbourg en de plaatselijke overheid van Calais begroetten hier den President, die zich naar het gedenk- teeken voor de slachtoffers der Pluviose begaf om er een krans neer te leggen. Daarna was er ontvangst op het stad huis. Poincaré moest daarbij natuurlyk weer een redevoering afsteken en toen heeft hij aan het slot van zijn toespraak, waarin hij het over zijn reis naar Londen had, gezegdDe ontvangst, die de stad Londen aan den vertegen woordiger van Frankryk zoo pas bereid heeft, is een nieuwe uitiug van vriend schap en daar ik sedert myn terugkeer het eerst te Calais gelegenheid krijg het woord te nemen, zult u mij toestaan van hier uit aau de edele Britsche natie met de ontroerde betuiging mijner dankbaarheid een hartelijken groet te zenden van de Fransche republiek. A'. R. Crt. RUSLAND. De drie verdedigers van Beilis, be schuldigd van ritueelen moord, hebben bij de rechtbank een lijst van niet minder dan 90 getuigen ingediend, verdeeld in 6 groepen. De eerste groep bestaat uit Christen-kinderen, die het getuigenis van de negenjarige LoedmillaTsjeberjak maar er was geen tijd om na te denken hij keek naar den hemel. »De zon wijst het vierde uur in den namiddag aan, de schaduw van mijn huis reikt tot aan den ingang der moskee en dekt de minaret ten halve; reikt zij tot aan het grafgesteente van den pacha, zijn wij een uur verder, Zorka dan zij in dat uur Milan Grajewitch uw echtgenoot hoor je, voldoe aan hetgeen ik verlang Wat aarzelt ge nog, meisje. Gij staat toch op uws vaders grond? Bij God of. Hij trok een pistool uit den gordel en eigde er haar mede. Zorka ging, zij verloor het bewustzijn voor Milans drempel viel zy neder. Milan zelf stond, nog bleeker dan hij gewoonlijk was, aau den post van de deur. Het scheen alsof thans, voor de eerste maal na verloop van langen tijd, weder bloed door de aderen van den Serviër stroomde, en dit hem plotseling uit het hart naar de slapen drong; als gloeiende lava joeg hem het bloed door 't lichaam, strak waren zijne blikken op de roerlooze gestalte van het meisje gevestigd. Hij beheerschte zich met de meeste inspanning en boog zich ten einde Zorka op te richten. Reeds het raden zijner bedoeling deed de maagd sidderen. >Ik moet uwe vrouw worden," zeide zij snikkend 't Was alsof een sluier hare oogen en ziel omfloersde, bewusteloos lag zij iu zijne armeu. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1913 | | pagina 1